Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Prezident ukončil návštěvu v Moravskoslezském kraji v Karviné
  • ANO navrhlo na primátorku Ostravy Hanu Tichánkovou
  • Pejskaři v Novém Jičíně mají agility hřiště
  • V Ostravě čeká zápis do základních škol asi 3500 dětí
  • ADRA zajistila pro lidi bez domova další stříhání
  • Vajíčkovníky v zámeckém parku v Bruntále

Prezident ukončil návštěvu v Moravskoslezském kraji v Karviné

Dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje prezident České republiky Petr Pavel ukončil v Karviné. Na zámku Fryštát se setkal s primátorem města a v budově infocentra na náměstí podebatoval se zástupci organizací, kteří se podílejí na rozvoji kulturního, sportovního a společenského života.

Prezident České republiky Petr Pavel přijel k zámku Fryštát hodinu před polednem i se svou chotí, kde je uvítal primátor Karviné. Na zámku se pak podepsal do Pamětní knihy města, převzal dar v podobě obrazu karvinského rodáka, malíře Jakuba Špaňhela, se zástupci města poobědval a také si vyslechl názory a připomínky primátora města například k současnému nastavení sociálního systému, rozpočtovém určení daní a podobně.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Přiznám se, že jsme řešili hlavně tu sociální otázku, která nás trápí nejvíce. ten sociální systém není dobře nastavený, nevnímáme to jen my, ale mnoho měst v ČR." 

Po jednání, které se protáhlo, se pak prezident přesunul přes náměstí do nové galerie města v budově infocentra, kde se setkal s místními zástupci organizací. Zhruba za hodinu pak svou návštěvu Moravskoslezského kraje shrnul před novináři v tiskové konferenci a reagoval i na podněty, které mu primátor Karviné předložil.

Petr Pavel, prezident České Republiky: "My si uděláme celkovou analýzu, zároveň se na dalším jednání s premiérem Fialou pobavím o tom, jak on vnímá ty regionální problémy a přijdeme s návrhem konkrétních kroků na kterých bychom měli pracovat, abychom těm regionům, podregionům a městům skutečně pomohli v těch problémech, které samy řešit nemohou."

Návštěvě Karviné předcházelo fárání prezidenta na dole Darkov a debata s místními horníky a také setkání s hejtmanem MSK v Ostravě.

---

ANO navrhlo na primátorku Ostravy Hanu Tichánkovou

Oblastní sněm hnutí ANO v Ostravě nominoval na primátorku města bývalou místostarostku městské části Jih a novou předsedkyni klubu městských zastupitelů Hanu Tichánkovou. Hned ve čtvrtek zahájilo ANO vyjednávání o nové koalici.

Ve středu se sešli členové hnutí ANO z Ostravy, aby společně vybrali nového kandidáta na primátora města. Nominanti byli tři, ale ještě před volbou se starosta Jihu Martin Bednář a starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová vzdali kandidatury ve prospěch Hany Tichánkové. Ta pak byla většinou hlasů zvolena.

Richard Vereš, předseda hnutí ANO Ostrava: "Výstupem dnešního sněmu je, že kandidátkou na primátorku hnutí ANO je paní ing. Hana Tichánková, která je vlastně dnes i předsedkyní zastupitelského klubu."

Nutnost změn odstartovalo vyloučení primátora Tomáše Macury ze zastupitelského klubu ANO, ke kterému se postupně přidalo dalších 6 zastupitelů z 21. Koalice na magistrátu tak ztratila většinu a hned ve čtvrtek začínají vyjednávání o nové koalici. 

Hana Tichánková, kandidátka na primátorku Ostravy: "Chceme tu koalici stavět na půdorysu současné koalice, ale uvidíme, co jednání přinesou." 

Vyjednavači se prý nevyhýbají jednáním s žádným z uskupení v zastupitelstvu a to včetně nového klubu Tomáše Macury Nezařazení. Ano si ale chce ponechat post primátora. 

Richard Vereš, předseda hnutí ANO Ostrava: "Plynule navážeme na to, co máme ve volebním programu, co jsme slíbili našim voličům a na čem pracovalo zastupitelstvo v uplynulých dvou volebních obdobích." 

Ve hře je spolupráce hnutí ANO a SPOLU, kteří by přibrali do vedení města hnutí Ostravak a Starosty pro Ostravu, kteří vyjednávají společně s 12 křesly. Otázkou zůstává, co by v takovém případě bylo s Piráty, jejichž 3 mandáty už by nebyly potřeba. 

---

Pejskaři v Novém Jičíně mají agility hřiště

V Novém Jičíně bylo otevřeno psí hřiště. V areálu se nachází agility překážky a také psí toalety. Projekt je nápadem jednoho z místních občanů, vzešel z participativního rozpočtu města.

Agility park byl v Novém Jičíně otevřen v lokalitě Pod Skalkami. Tento projekt byl vítězným nápadem 5. ročníku participativního rozpočtu města. Jeho předkladatelem byla Radim Mohler.

Radim Mohler, předkladatel projektu: “Já jsem se od prvního ročníku participativního rozpočtu trápil. s jakým nápadem mám přijít, aby byl pro město prospěšný, Potom jsem si pořídili pejska a nápad byl v tu ránu na světě.”

Na hřišti je celkem osm překážek a nechybí ani psí toaleta.

Radim Mohler, předkladatel projektu: “Součástí mobiliáře je psí toaleta, která je vlastně v Novém Jičíně pilotní, je tady na zkoušku. V případě, že se chytne a bude úspěšná, tak by mohl vzniknout projekt, že v Novém Jičíně bude více takových toalet.”

Vybudování agility parku stálo 153 tisíc korun. Jeho provoz upravuje návštěvní řád, který je vyvěšen u vstupu. Návštěvní řád například říká, že na hřišti se mohou psi pohybovat bez náhubku a vodítka, v případě většího počtu psů ale doporučuje náhubek nasadit.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Návštěvníci mohou hřiště užívat celoročně, a to v letních měsících je otevřeno od devíti do sedmi hodin, v zimních měsících do šesti odpoledne.”

Agility park vznikl na pozemku města, pod jehož povrchem vede vysokotlaké plynové potrubí, které limituje možnosti jeho využití. S tím ale souvisí i komplikace s oplocením hřiště.

---

V Ostravě čeká zápis do základních škol asi 3500 dětí

Pro děti je duben velice významným měsícem. Ředitelé a ředitelky základních škol totiž vyhlašují zápisy do prvních tříd. V Ostravě by k zápisu mělo přijít asi tři a půl tisíce žáků.

Od 1. do 30. dubna stanoví zákon termín pro zápis do prvních tříd základních škol. Přesné datum si pak určí vedení jednotlivých škol. Rodiče mohou zapsat své dítě do spádové školy v místě bydliště a nebo i jinam, pokud škola disponuje volnou kapacitou.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Mohu uklidnit všechny rodiče, míst pro prvňáčky máme dost a ředitelé našich škol činí všechny potřebné kroky k tomu, aby i zápis do první třídy byl pro děti nezapomenutelným okamžikem a do své školy se těšily."

Ostrava má 23 městských obvodů a v 18 z nich jsou základní školy. Celkem je ve městě 55 škol. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ráda bych ubezpečila všechny, že máme dostatečný počet míst pro všechny děti v první třídě."

Na nejmenší děti čekají zápisy do mateřských škol o měsíc později, mezi 3. a 4. květnem. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ráda bych upozornila rodiče, že už od 20. dubna mohou své dítě předzapsat na našich webových stránkách, které se vlastně tématu mateřských škol, jejich představení a zápisu věnují." 

Žádosti do základních škol mohou rodiče doručit osobně, poštou, do datové schránky a emailem s elektronickým podpisem. V případě žádosti o odklad je potřeba doložit doporučení školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa.

---

ADRA zajistila pro lidi bez domova další stříhání

Několik desítek lidí bez domova opět zavítalo do Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku, kde pro ně připravili tradiční stříhání a holení. Cílem akce je nabídnout lidem v nouzi možnost, jak být alespoň na velikonoční svátky upravený. Odnášeli si totiž také čisté věci ze sociálního šatníku.

Prostory sociálního šatníku Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku se proměnily v improvizované holičství. Skupina dobrovolníků přišla nabídnout pomocnou ruku v rámci akce stříhání a holení lidí bez přístřeší.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Dnes už tradičně jsme pořádali další stříhání a holení lidí bez přístřeší, bez domova. Jsme rádi, že ta akce má úspěch, že se hlásí lidé, kteří potřebují alespoň na Velikonoce a na Vánoce se zkulturnit a vypadat trochu lépe. Takže jsme umožnili právě tyto dvě aktivity. Zároveň toho využíváme jako sociálního šatníku, kdy si vezmou oblečení. To, co potřebují, ať jsou čistí na svátky a ať i ta veřejnost pozná, že i ti bezdomovci se chtějí na ty svátky připravit."

Anketa: - Jak často sem chodíte a co říkáte na to, jak vás ostříhali. - "Jsem rád, že mě ostříhali." - A jak často sem chodíte? - "Hodně často. Pokud je možnost, tak tady chodím." - A co všechno využíváte? Co jste si třeba dneska vzal? - "Oblečení, kalhoty, trička, trenky, všechno, co se dá." - Jak dlouho jste už bez domova? - "Od listopadu?" - A co vás tam přivedlo? - "Přišel jsem o práci."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Během covidu ten zájem trochu upadal, ale teď znovu nabírá na síle ta potřeba. A za dvě hodiny bylo 26 lidí, do 12:00 hodin ještě někteří lidí přijdou. Takže ten zájem se zvyšuje a v té předcovidové době to bylo třeba 40 až 50 lidí, kteří se přišli ostříhat."

Zájemci si mohli odnést v případě zájmu také čisté oblečení nebo základní hygienické hygienické potřeby.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Pravdou je, že jsou lidé, kteří se někde zajdou ostříhat, oholit, ale věci, které se dnes prodávají v obchodech jsou pro ně příliš drahé, takže i těm sociálně slabým, kteří jsou z úřadu práce nebo jsou v hmotné nouzi nabízíme potřebu i formou výpomoci v otázce oblečení. Takže si tady chodí zdarma pro oblečení, které potřebují pro ten běžný život."

S celou akcí kolem stříhání a holení lidí bez přístřeší pomáhali hlavně dobrovolníci.

---

Vajíčkovníky v zámeckém parku v Bruntále

V jednoduchosti je krása. Tak by se dala nazvat výzdoba stromů u Sala terreny v bruntálském zámeckém parku. Vajíčka, která nasbírali a vyfouklli bruntálští školáci originálně zdobí svou přirozenou barvou a úctyhodným množstvím.

Pouhých 14 dnů stačilo dětem ze základní školy Petrin, aby originálně ozdobili stromy v zámeckém parku. Na počátku byl nápad kavárny v Sala terreně.

Nikola Machů, učitelka a spoluorganizátorka sbírky: „Oslovila nás paní majitelka, která dostala nápad, jak vyzdobit okolí kavárny a náš zámecký park. Pro tuto myšlenku si právě vybrala naši školu, Petrin. Sdělila nám, že by chtěla ozdobit pět stromů a udělat takovou netradiční velikonoční výzdobu a k tomu potřebuje okolo tisíce vyfouklých vajíček."

Školáci překvapili a první přání rychle překonali.

Nikola Machů, učitelka a spoluorganizátorka sbírky: „Děti nás velmi překvapily, spolu s rodiči, zaměstnanci, pedagogy, jsme vysbírali více něž 2400 vajíček a za to jim patří velký obdiv, protože za14 dnů to je velké číslo.“

Anketa, děti: „Já donesl 4 vajčka, dělal jsem to sám doma.“

„Já jsem donesl 20 vajíček a pomáhala mi s tím mamka.“

„My jsme vyfukovali vajíčka hlavně kvůli omeletám, co jsme dělali a dohromady za celou třídu jsme jich vyfoukli přes dvěstě.“

„Já jsem přinesl 6 vajíček a mamka mi někdy pomáhala.“

„Doma jsem sama foukala vajíčka a donesla 16.“

„Babička mi pomáhala a já jsem přinesl 9. My jsme z nich dělali míchaná vajíčka.“

Odměna za krásnou výzdobu čekala nakonec i na samotné sběratele a nejlepší třídy z každého stupně školy byly oceněny krásnými dorty od pořadatelů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. března 2023, 17:00

Prezident ukončil návštěvu v Moravskoslezském kraji v Karviné

Dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje prezident České republiky Petr Pavel ukončil v Karviné. Na zámku Fryštát se setkal s primátorem města a v budově infocentra na náměstí podebatoval se zástupci organizací, kteří se podílejí na rozvoji kulturního, sportovního a společenského života.

Prezident České republiky Petr Pavel přijel k zámku Fryštát hodinu před polednem i se svou chotí, kde je uvítal primátor Karviné. Na zámku se pak podepsal do Pamětní knihy města, převzal dar v podobě obrazu karvinského rodáka, malíře Jakuba Špaňhela, se zástupci města poobědval a také si vyslechl názory a připomínky primátora města například k současnému nastavení sociálního systému, rozpočtovém určení daní a podobně.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Přiznám se, že jsme řešili hlavně tu sociální otázku, která nás trápí nejvíce. ten sociální systém není dobře nastavený, nevnímáme to jen my, ale mnoho měst v ČR." 

Po jednání, které se protáhlo, se pak prezident přesunul přes náměstí do nové galerie města v budově infocentra, kde se setkal s místními zástupci organizací. Zhruba za hodinu pak svou návštěvu Moravskoslezského kraje shrnul před novináři v tiskové konferenci a reagoval i na podněty, které mu primátor Karviné předložil.

Petr Pavel, prezident České Republiky: "My si uděláme celkovou analýzu, zároveň se na dalším jednání s premiérem Fialou pobavím o tom, jak on vnímá ty regionální problémy a přijdeme s návrhem konkrétních kroků na kterých bychom měli pracovat, abychom těm regionům, podregionům a městům skutečně pomohli v těch problémech, které samy řešit nemohou."

Návštěvě Karviné předcházelo fárání prezidenta na dole Darkov a debata s místními horníky a také setkání s hejtmanem MSK v Ostravě.

---

ANO navrhlo na primátorku Ostravy Hanu Tichánkovou

Oblastní sněm hnutí ANO v Ostravě nominoval na primátorku města bývalou místostarostku městské části Jih a novou předsedkyni klubu městských zastupitelů Hanu Tichánkovou. Hned ve čtvrtek zahájilo ANO vyjednávání o nové koalici.

Ve středu se sešli členové hnutí ANO z Ostravy, aby společně vybrali nového kandidáta na primátora města. Nominanti byli tři, ale ještě před volbou se starosta Jihu Martin Bednář a starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová vzdali kandidatury ve prospěch Hany Tichánkové. Ta pak byla většinou hlasů zvolena.

Richard Vereš, předseda hnutí ANO Ostrava: "Výstupem dnešního sněmu je, že kandidátkou na primátorku hnutí ANO je paní ing. Hana Tichánková, která je vlastně dnes i předsedkyní zastupitelského klubu."

Nutnost změn odstartovalo vyloučení primátora Tomáše Macury ze zastupitelského klubu ANO, ke kterému se postupně přidalo dalších 6 zastupitelů z 21. Koalice na magistrátu tak ztratila většinu a hned ve čtvrtek začínají vyjednávání o nové koalici. 

Hana Tichánková, kandidátka na primátorku Ostravy: "Chceme tu koalici stavět na půdorysu současné koalice, ale uvidíme, co jednání přinesou." 

Vyjednavači se prý nevyhýbají jednáním s žádným z uskupení v zastupitelstvu a to včetně nového klubu Tomáše Macury Nezařazení. Ano si ale chce ponechat post primátora. 

Richard Vereš, předseda hnutí ANO Ostrava: "Plynule navážeme na to, co máme ve volebním programu, co jsme slíbili našim voličům a na čem pracovalo zastupitelstvo v uplynulých dvou volebních obdobích." 

Ve hře je spolupráce hnutí ANO a SPOLU, kteří by přibrali do vedení města hnutí Ostravak a Starosty pro Ostravu, kteří vyjednávají společně s 12 křesly. Otázkou zůstává, co by v takovém případě bylo s Piráty, jejichž 3 mandáty už by nebyly potřeba. 

---

Pejskaři v Novém Jičíně mají agility hřiště

V Novém Jičíně bylo otevřeno psí hřiště. V areálu se nachází agility překážky a také psí toalety. Projekt je nápadem jednoho z místních občanů, vzešel z participativního rozpočtu města.

Agility park byl v Novém Jičíně otevřen v lokalitě Pod Skalkami. Tento projekt byl vítězným nápadem 5. ročníku participativního rozpočtu města. Jeho předkladatelem byla Radim Mohler.

Radim Mohler, předkladatel projektu: “Já jsem se od prvního ročníku participativního rozpočtu trápil. s jakým nápadem mám přijít, aby byl pro město prospěšný, Potom jsem si pořídili pejska a nápad byl v tu ránu na světě.”

Na hřišti je celkem osm překážek a nechybí ani psí toaleta.

Radim Mohler, předkladatel projektu: “Součástí mobiliáře je psí toaleta, která je vlastně v Novém Jičíně pilotní, je tady na zkoušku. V případě, že se chytne a bude úspěšná, tak by mohl vzniknout projekt, že v Novém Jičíně bude více takových toalet.”

Vybudování agility parku stálo 153 tisíc korun. Jeho provoz upravuje návštěvní řád, který je vyvěšen u vstupu. Návštěvní řád například říká, že na hřišti se mohou psi pohybovat bez náhubku a vodítka, v případě většího počtu psů ale doporučuje náhubek nasadit.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Návštěvníci mohou hřiště užívat celoročně, a to v letních měsících je otevřeno od devíti do sedmi hodin, v zimních měsících do šesti odpoledne.”

Agility park vznikl na pozemku města, pod jehož povrchem vede vysokotlaké plynové potrubí, které limituje možnosti jeho využití. S tím ale souvisí i komplikace s oplocením hřiště.

---

V Ostravě čeká zápis do základních škol asi 3500 dětí

Pro děti je duben velice významným měsícem. Ředitelé a ředitelky základních škol totiž vyhlašují zápisy do prvních tříd. V Ostravě by k zápisu mělo přijít asi tři a půl tisíce žáků.

Od 1. do 30. dubna stanoví zákon termín pro zápis do prvních tříd základních škol. Přesné datum si pak určí vedení jednotlivých škol. Rodiče mohou zapsat své dítě do spádové školy v místě bydliště a nebo i jinam, pokud škola disponuje volnou kapacitou.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Mohu uklidnit všechny rodiče, míst pro prvňáčky máme dost a ředitelé našich škol činí všechny potřebné kroky k tomu, aby i zápis do první třídy byl pro děti nezapomenutelným okamžikem a do své školy se těšily."

Ostrava má 23 městských obvodů a v 18 z nich jsou základní školy. Celkem je ve městě 55 škol. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ráda bych ubezpečila všechny, že máme dostatečný počet míst pro všechny děti v první třídě."

Na nejmenší děti čekají zápisy do mateřských škol o měsíc později, mezi 3. a 4. květnem. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ráda bych upozornila rodiče, že už od 20. dubna mohou své dítě předzapsat na našich webových stránkách, které se vlastně tématu mateřských škol, jejich představení a zápisu věnují." 

Žádosti do základních škol mohou rodiče doručit osobně, poštou, do datové schránky a emailem s elektronickým podpisem. V případě žádosti o odklad je potřeba doložit doporučení školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa.

---

ADRA zajistila pro lidi bez domova další stříhání

Několik desítek lidí bez domova opět zavítalo do Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku, kde pro ně připravili tradiční stříhání a holení. Cílem akce je nabídnout lidem v nouzi možnost, jak být alespoň na velikonoční svátky upravený. Odnášeli si totiž také čisté věci ze sociálního šatníku.

Prostory sociálního šatníku Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku se proměnily v improvizované holičství. Skupina dobrovolníků přišla nabídnout pomocnou ruku v rámci akce stříhání a holení lidí bez přístřeší.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Dnes už tradičně jsme pořádali další stříhání a holení lidí bez přístřeší, bez domova. Jsme rádi, že ta akce má úspěch, že se hlásí lidé, kteří potřebují alespoň na Velikonoce a na Vánoce se zkulturnit a vypadat trochu lépe. Takže jsme umožnili právě tyto dvě aktivity. Zároveň toho využíváme jako sociálního šatníku, kdy si vezmou oblečení. To, co potřebují, ať jsou čistí na svátky a ať i ta veřejnost pozná, že i ti bezdomovci se chtějí na ty svátky připravit."

Anketa: - Jak často sem chodíte a co říkáte na to, jak vás ostříhali. - "Jsem rád, že mě ostříhali." - A jak často sem chodíte? - "Hodně často. Pokud je možnost, tak tady chodím." - A co všechno využíváte? Co jste si třeba dneska vzal? - "Oblečení, kalhoty, trička, trenky, všechno, co se dá." - Jak dlouho jste už bez domova? - "Od listopadu?" - A co vás tam přivedlo? - "Přišel jsem o práci."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Během covidu ten zájem trochu upadal, ale teď znovu nabírá na síle ta potřeba. A za dvě hodiny bylo 26 lidí, do 12:00 hodin ještě někteří lidí přijdou. Takže ten zájem se zvyšuje a v té předcovidové době to bylo třeba 40 až 50 lidí, kteří se přišli ostříhat."

Zájemci si mohli odnést v případě zájmu také čisté oblečení nebo základní hygienické hygienické potřeby.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Pravdou je, že jsou lidé, kteří se někde zajdou ostříhat, oholit, ale věci, které se dnes prodávají v obchodech jsou pro ně příliš drahé, takže i těm sociálně slabým, kteří jsou z úřadu práce nebo jsou v hmotné nouzi nabízíme potřebu i formou výpomoci v otázce oblečení. Takže si tady chodí zdarma pro oblečení, které potřebují pro ten běžný život."

S celou akcí kolem stříhání a holení lidí bez přístřeší pomáhali hlavně dobrovolníci.

---

Vajíčkovníky v zámeckém parku v Bruntále

V jednoduchosti je krása. Tak by se dala nazvat výzdoba stromů u Sala terreny v bruntálském zámeckém parku. Vajíčka, která nasbírali a vyfouklli bruntálští školáci originálně zdobí svou přirozenou barvou a úctyhodným množstvím.

Pouhých 14 dnů stačilo dětem ze základní školy Petrin, aby originálně ozdobili stromy v zámeckém parku. Na počátku byl nápad kavárny v Sala terreně.

Nikola Machů, učitelka a spoluorganizátorka sbírky: „Oslovila nás paní majitelka, která dostala nápad, jak vyzdobit okolí kavárny a náš zámecký park. Pro tuto myšlenku si právě vybrala naši školu, Petrin. Sdělila nám, že by chtěla ozdobit pět stromů a udělat takovou netradiční velikonoční výzdobu a k tomu potřebuje okolo tisíce vyfouklých vajíček."

Školáci překvapili a první přání rychle překonali.

Nikola Machů, učitelka a spoluorganizátorka sbírky: „Děti nás velmi překvapily, spolu s rodiči, zaměstnanci, pedagogy, jsme vysbírali více něž 2400 vajíček a za to jim patří velký obdiv, protože za14 dnů to je velké číslo.“

Anketa, děti: „Já donesl 4 vajčka, dělal jsem to sám doma.“

„Já jsem donesl 20 vajíček a pomáhala mi s tím mamka.“

„My jsme vyfukovali vajíčka hlavně kvůli omeletám, co jsme dělali a dohromady za celou třídu jsme jich vyfoukli přes dvěstě.“

„Já jsem přinesl 6 vajíček a mamka mi někdy pomáhala.“

„Doma jsem sama foukala vajíčka a donesla 16.“

„Babička mi pomáhala a já jsem přinesl 9. My jsme z nich dělali míchaná vajíčka.“

Odměna za krásnou výzdobu čekala nakonec i na samotné sběratele a nejlepší třídy z každého stupně školy byly oceněny krásnými dorty od pořadatelů.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-03-2023-17-00