Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava si připomněla ničivý nálet z roku 1944
  • Archeologické objevy u bruntálské bašty
  • Olympijské disciplíny pobavily karvinské seniory
  • Učitelé se vzdělávali na festivalu v Hukvaldech
  • Domov v Havířově připravil seniorům pestré léto

Ostrava si připomněla ničivý nálet z roku 1944

Od nejtragičtějšího bombardování Ostravy ve 2. světové válce uplynulo 80. let a tak je určitě důležité si tuto událost připomenout a vzdát hold obětem. Nálet připomíná pamětní deska na Masarykově náměstí v centru města.

Ostrava zažila v průběhu 2. světové války celkem 30 spojeneckých náletů amerických i sovětských bombardovacích svazů. Město totiž bylo důležitým průmyslovým centrem, kde se vyráběla například minuce či součásti raket pro Wehrmacht. Nejničivější nálet se odehrál 29. srpna 1944. 

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Prioritně se cílilo na průmyslové podniky - Vítkovické železárny, chemičku v Zábřehu, doly, koksovny apod., ale vzhledem k tomu, že šlo o kobercový nálet, byly zasaženy i civilní cíle." 

Od této tragické události uplynulo 80. let. Na Masarykově náměstí v centru Ostravy ji připomíná pamětní deska, kde se uskutečnil pietní akt. 

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "Pietní akce jsou velmi důležité, protože lidé, kteří položili životy za naši svobodu, položili to nejcennější, co měli." 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Je třeba si připomínat, že to, že tady žijeme, tak jak žijeme není samozřejmostí, protože pár stovek km odsud opravdu i dnes zuří válečný konflikt a lidé na Ukrajině dennodenně prožívají hrůzy války." 

Srpnový ostravský nálet poznamenal válečné úsilí Německa jen velmi okrajově a postrádal výraznější strategickou hodnotu. Další informace najdete na  webu Archivu města Ostravy.

---

Archeologické objevy u bruntálské bašty

Rozsáhlý archeologický výzkum opevnění Bruntálu probíhá v okolí historické bašty. Ten se zabývá celým systémem stavby hradeb a přináší i poznatky o bydlení ve středověku.

Nové objevy v okolí městských hradeb překvapily i samotné archeology.

František kolář, archeolog NPÚ: „Očekávali jsme tu hradbu z 2. poloviny 13. století s válcovými věžemi, takové, v té době obvyklé řešení, které známe například z Krnova, z Glubčic a jiných měst v tehdejším českém království, místo toho se ukázalo, že zde máme co do činění s hradbou mladší a jinak konstrukčně řešenou. Je to hradba s ochozem na slepé arkádě nebo s ochozem na vnitřních pilířích. To, že jsme zde nezachytili tu starou hradbu ze 13. století neznamená, že ji Bruntál v minulosti neměl. Ona mohla být samozřejmě odstoupená oproti té linii současné hradby, bylo by ji jistě možné případně zachytit na jiných místech toho městského obvodu.“

Nový typ hradby nemá obdoby ani v okolních městech a byl reakcí města na tehdejší obléhání vojsky uherského krále Matyáše Korvína.

František kolář, archeolog NPÚ: „Ukázalo se, že té dnešní baště v těchto místech přecházela hradební věž z přelomu 15. a 16. století, propojená s tou hradbou s ochozem na slepé arkádě. Ta původní hradební věž, která byla zřejmě také půlváclová,tak byla zřejmě poškozená během třicetileté války, byla zřejmě stržena a na jejím místě byla postavena bašta, která byla zřejmě stejně vysoká, jako ta hradba, ty věže byl větší předtím, vyšší a ta bašta měla tenčí, subtilnější stěny.“

Výzkum městských hradeb bude dále pokračovat s cílem nalezení pozůstatků také původní hradby ze 13. století.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Za město jsem velice rád z archeologického průzkumu, protože se ukázalo, že je kolem bašty v zemi něco, co není obvyklé, v okolních městech a samozřejmě bychom rádi tady toto nějakým způsobem prodali turistům a samozřejmě i našim občanům jako atraktivní cíl.“

---

Krátké zprávy 30. 8. 2024 16.00 - 1

POLICISTÉ HLEDAJÍ MAJITELE KRADENÝCH KOL
Policisté z Ostravy-Vítkovic hledají majitele dvou horských kol značek SCOTT a GENESIS, která byla zajištěna při vyšetřování vloupání do sklepů v Ostravě. Kola byla nalezena u dvou mužů zadržených při pokusu o útěk z místa činu. Pokud kola poznáváte, kontaktujte policii na bezplatné lince 158.

KRAJSKÝ SOUD ZAMÍTL ŽALOBU A. KOMÁRKA
Krajský soud v Ostravě potvrdil rozhodnutí opavského okresního soudu, který zamítl žalobu bývalého ředitele Slezského divadla v Opavě, Aleše Kománka, proti městu Opava a divadlu. Soud uznal, že výpověď a všechny následné kroky města byly v pořádku. Kománek mimo jiné tvrdil, že mu divadlo nenabídlo adekvátní jinou pozici, což soud odmítl s tím, že nabídka pozice šéfa opery byla adekvátní. Rozsudek tak definitivně potvrzuje postup města i divadla.

---

Olympijské disciplíny pobavily karvinské seniory

Senioři ze všech karvinských městských klubů a také ze spřátelených měst se opět po roce sešli, aby společně strávili den u netradičních sportovních her. A protože je rok světové olympiády, olympijský nádech nechyběl ani tady.

Za zvuku fanfár, slavnostního nástupu a zapálení olympijského ohně byly letos zahájeny netradiční hry seniorů. Barevně se jednotlivé týmy rozlišovaly podle jednotlivých klubů a společně plnily připravené disciplíny.

Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: “Chceme, aby se zabavili, příjemně strávili den, seznámili se i s ostatními z jiných klubů. Letos jsou v módu olympijských her a máme k tomu přizpůsobené netradiční soutěže. Tyto hry jsou spolufinancovány Nadací OKD v rámci projektu Cesta na Olymp po našimu.”


Zatímco v uplynulých ročnících disciplíny vymýšleli sami senioři, letos bylo vše v režii pracovníků odboru.

anketa, soutěžící senioři: “Dobré to je, není problém tady. Nic moc nejde, ale užívám si to." "Dobré, jsme tady poprvé a je to moc krásné. moc fajné. Já jsem kdysi sportovala dost za mlada."

Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: “Máme tady i hosty z polského Rybnika, ale jsou tady i zástupci ze Svazu tělesně postižených ČR a naším cílem je, aby vyhrál každý, každý bude oceněn, někdo víc, někdo míň, ale nikdo neodejde s prázdnou.”

---

Učitelé se vzdělávali na festivalu v Hukvaldech

Učitelé z celého Moravskoslezského kraje, kteří se na základních školách věnují výuce přírodních věd, se v Hukvaldech učili novým trendům ve vzdělávání. Svým žákům tak nyní mohou předávat informace například o umělé inteligenci.

V pořadí už 5. ročník vzdělávacího festivalu letos hostila Základní škola v Hukvaldech.

Lenka Menšíková, spoluorganizátorka festivalu: “Jsme na Festivalu inspirace v přírodních vědách, což je festival pro učitele základních škol. primárně zaměřených na výuku přírodních věd. V letošním roce se nám účastní 120 učitelů z Moravskoslezského kraje. Máme tady 5 lektorů a snažíme se vždy nacházet aktuální témata.”

Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "V tomto ročníku máme některá témata, která jdou hlouběji a to je umělá inteligence, po které je nyní velká poptávka. Ale za co jsem opravdu rád a okamžitě to bylo to téma plné, tak je Spokojený učitel, spokojený žák. Jde vidět, že to téma duševního zdraví mezi učiteli hodně rezonuje.”

Aktivně se vzdělávacího festivalu zúčastnili také kantoři hostitelské školy.

Alena Lévová, ředitelka školy: “My máme tým učitelů, kteří se neustále vzdělávají a já jsem tomu velice ráda a podporuji je v tom. Největším přínosem bude to, že co se nového naučí v těch workshopech, nebo jaké metody práce mohou využívat, tak je potom využijí ve svých hodinách.”

U výuky přírodních věd se učitelé snaží žáky dostat ze školních tříd a sami si to vyzkoušeli i na festivalu.




---

Krátké zprávy 30. 8. 2024 16.00 - 2

KRÁTKODOBÝ MURAL NA STODOLNÍ
Starší budova u vlakové zastávky na Stodolní ulici v Ostravě se dočasně promění ve "malířské plátno" pro rozměrnou nástěnnou malbu s motivem industriální Ostravy. Vytvoří ji streetartový umělec Martin Gelnar se svými kolegy. Mural bude hruba od poloviny září zdobit budovu několik měsíců, než ji zbourají kvůli výstavbě moderního bytového komplexu Rezidence Stodolní, plánované na začátek roku 2025.

---

Domov v Havířově připravil seniorům pestré léto

Přesto, že panují stále tropické teploty, Domov seniorů Helios v Havířově uspořádal na zahradě tradiční akci Loučení s létem. Klienti během prázdnin prožili mnoho zážitků.

Senioři z havířovského domova jsou rádi, když si při zpívání mohou zavzpomínat na svá mladá léta. Zahradní slavnost pro ně zaměstnanci přichystají vždy na začátku léta a pak na konci prázdnin, kdy si také připomenout, co vše zažili.

Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče Domova Helios: "Celé léto jsme měli pro naše seniory programy, jezdili jsme s nimi na výlety. Byli jsme v ZOO, byli jsme v Marlence, chystáme další výlet ke koním, tady jsme měli spoustu akcí, posezení venku. To, co si vypěstovali, si ze zahrádky nasbírali a dělali se pamlsky, studené pokrmy, nanuky. Léto mají pestré."

paní Marie, klienta Domova Helios: “Já vám řeknu, že jsem si ho užila, ale užívala bych si ho více, kdybych byla úplně zdravá, ale věřím, že hodně lidí bude tmavé pleti.” 

Do společného programu se během léta mohli zapojit i rodinní příslušníci.

paní Jana, rodinný příslušník: "Těším se, že si zazpíváme. Maminka ráda zpívá a asi sama by se bála, tak jsme tady, aby si společně s námi mohla zazpívat. Byli nedávno v ZOO, tak to jsem se zúčastnila, to jsem si vzala dovolenou, takže to bylo fajn.”

Zaměstnanci se shodují, že letošní opravdu horké dny senioři zvládají mnohem lépe než oni. Příští loučení s letem už se ale bude konat zřejmě až v září.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. srpna 2024, 16:00

Ostrava si připomněla ničivý nálet z roku 1944

Od nejtragičtějšího bombardování Ostravy ve 2. světové válce uplynulo 80. let a tak je určitě důležité si tuto událost připomenout a vzdát hold obětem. Nálet připomíná pamětní deska na Masarykově náměstí v centru města.

Ostrava zažila v průběhu 2. světové války celkem 30 spojeneckých náletů amerických i sovětských bombardovacích svazů. Město totiž bylo důležitým průmyslovým centrem, kde se vyráběla například minuce či součásti raket pro Wehrmacht. Nejničivější nálet se odehrál 29. srpna 1944. 

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Prioritně se cílilo na průmyslové podniky - Vítkovické železárny, chemičku v Zábřehu, doly, koksovny apod., ale vzhledem k tomu, že šlo o kobercový nálet, byly zasaženy i civilní cíle." 

Od této tragické události uplynulo 80. let. Na Masarykově náměstí v centru Ostravy ji připomíná pamětní deska, kde se uskutečnil pietní akt. 

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "Pietní akce jsou velmi důležité, protože lidé, kteří položili životy za naši svobodu, položili to nejcennější, co měli." 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Je třeba si připomínat, že to, že tady žijeme, tak jak žijeme není samozřejmostí, protože pár stovek km odsud opravdu i dnes zuří válečný konflikt a lidé na Ukrajině dennodenně prožívají hrůzy války." 

Srpnový ostravský nálet poznamenal válečné úsilí Německa jen velmi okrajově a postrádal výraznější strategickou hodnotu. Další informace najdete na  webu Archivu města Ostravy.

---

Archeologické objevy u bruntálské bašty

Rozsáhlý archeologický výzkum opevnění Bruntálu probíhá v okolí historické bašty. Ten se zabývá celým systémem stavby hradeb a přináší i poznatky o bydlení ve středověku.

Nové objevy v okolí městských hradeb překvapily i samotné archeology.

František kolář, archeolog NPÚ: „Očekávali jsme tu hradbu z 2. poloviny 13. století s válcovými věžemi, takové, v té době obvyklé řešení, které známe například z Krnova, z Glubčic a jiných měst v tehdejším českém království, místo toho se ukázalo, že zde máme co do činění s hradbou mladší a jinak konstrukčně řešenou. Je to hradba s ochozem na slepé arkádě nebo s ochozem na vnitřních pilířích. To, že jsme zde nezachytili tu starou hradbu ze 13. století neznamená, že ji Bruntál v minulosti neměl. Ona mohla být samozřejmě odstoupená oproti té linii současné hradby, bylo by ji jistě možné případně zachytit na jiných místech toho městského obvodu.“

Nový typ hradby nemá obdoby ani v okolních městech a byl reakcí města na tehdejší obléhání vojsky uherského krále Matyáše Korvína.

František kolář, archeolog NPÚ: „Ukázalo se, že té dnešní baště v těchto místech přecházela hradební věž z přelomu 15. a 16. století, propojená s tou hradbou s ochozem na slepé arkádě. Ta původní hradební věž, která byla zřejmě také půlváclová,tak byla zřejmě poškozená během třicetileté války, byla zřejmě stržena a na jejím místě byla postavena bašta, která byla zřejmě stejně vysoká, jako ta hradba, ty věže byl větší předtím, vyšší a ta bašta měla tenčí, subtilnější stěny.“

Výzkum městských hradeb bude dále pokračovat s cílem nalezení pozůstatků také původní hradby ze 13. století.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Za město jsem velice rád z archeologického průzkumu, protože se ukázalo, že je kolem bašty v zemi něco, co není obvyklé, v okolních městech a samozřejmě bychom rádi tady toto nějakým způsobem prodali turistům a samozřejmě i našim občanům jako atraktivní cíl.“

---

Krátké zprávy 30. 8. 2024 16.00 - 1

POLICISTÉ HLEDAJÍ MAJITELE KRADENÝCH KOL
Policisté z Ostravy-Vítkovic hledají majitele dvou horských kol značek SCOTT a GENESIS, která byla zajištěna při vyšetřování vloupání do sklepů v Ostravě. Kola byla nalezena u dvou mužů zadržených při pokusu o útěk z místa činu. Pokud kola poznáváte, kontaktujte policii na bezplatné lince 158.

KRAJSKÝ SOUD ZAMÍTL ŽALOBU A. KOMÁRKA
Krajský soud v Ostravě potvrdil rozhodnutí opavského okresního soudu, který zamítl žalobu bývalého ředitele Slezského divadla v Opavě, Aleše Kománka, proti městu Opava a divadlu. Soud uznal, že výpověď a všechny následné kroky města byly v pořádku. Kománek mimo jiné tvrdil, že mu divadlo nenabídlo adekvátní jinou pozici, což soud odmítl s tím, že nabídka pozice šéfa opery byla adekvátní. Rozsudek tak definitivně potvrzuje postup města i divadla.

---

Olympijské disciplíny pobavily karvinské seniory

Senioři ze všech karvinských městských klubů a také ze spřátelených měst se opět po roce sešli, aby společně strávili den u netradičních sportovních her. A protože je rok světové olympiády, olympijský nádech nechyběl ani tady.

Za zvuku fanfár, slavnostního nástupu a zapálení olympijského ohně byly letos zahájeny netradiční hry seniorů. Barevně se jednotlivé týmy rozlišovaly podle jednotlivých klubů a společně plnily připravené disciplíny.

Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: “Chceme, aby se zabavili, příjemně strávili den, seznámili se i s ostatními z jiných klubů. Letos jsou v módu olympijských her a máme k tomu přizpůsobené netradiční soutěže. Tyto hry jsou spolufinancovány Nadací OKD v rámci projektu Cesta na Olymp po našimu.”


Zatímco v uplynulých ročnících disciplíny vymýšleli sami senioři, letos bylo vše v režii pracovníků odboru.

anketa, soutěžící senioři: “Dobré to je, není problém tady. Nic moc nejde, ale užívám si to." "Dobré, jsme tady poprvé a je to moc krásné. moc fajné. Já jsem kdysi sportovala dost za mlada."

Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: “Máme tady i hosty z polského Rybnika, ale jsou tady i zástupci ze Svazu tělesně postižených ČR a naším cílem je, aby vyhrál každý, každý bude oceněn, někdo víc, někdo míň, ale nikdo neodejde s prázdnou.”

---

Učitelé se vzdělávali na festivalu v Hukvaldech

Učitelé z celého Moravskoslezského kraje, kteří se na základních školách věnují výuce přírodních věd, se v Hukvaldech učili novým trendům ve vzdělávání. Svým žákům tak nyní mohou předávat informace například o umělé inteligenci.

V pořadí už 5. ročník vzdělávacího festivalu letos hostila Základní škola v Hukvaldech.

Lenka Menšíková, spoluorganizátorka festivalu: “Jsme na Festivalu inspirace v přírodních vědách, což je festival pro učitele základních škol. primárně zaměřených na výuku přírodních věd. V letošním roce se nám účastní 120 učitelů z Moravskoslezského kraje. Máme tady 5 lektorů a snažíme se vždy nacházet aktuální témata.”

Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "V tomto ročníku máme některá témata, která jdou hlouběji a to je umělá inteligence, po které je nyní velká poptávka. Ale za co jsem opravdu rád a okamžitě to bylo to téma plné, tak je Spokojený učitel, spokojený žák. Jde vidět, že to téma duševního zdraví mezi učiteli hodně rezonuje.”

Aktivně se vzdělávacího festivalu zúčastnili také kantoři hostitelské školy.

Alena Lévová, ředitelka školy: “My máme tým učitelů, kteří se neustále vzdělávají a já jsem tomu velice ráda a podporuji je v tom. Největším přínosem bude to, že co se nového naučí v těch workshopech, nebo jaké metody práce mohou využívat, tak je potom využijí ve svých hodinách.”

U výuky přírodních věd se učitelé snaží žáky dostat ze školních tříd a sami si to vyzkoušeli i na festivalu.




---

Krátké zprávy 30. 8. 2024 16.00 - 2

KRÁTKODOBÝ MURAL NA STODOLNÍ
Starší budova u vlakové zastávky na Stodolní ulici v Ostravě se dočasně promění ve "malířské plátno" pro rozměrnou nástěnnou malbu s motivem industriální Ostravy. Vytvoří ji streetartový umělec Martin Gelnar se svými kolegy. Mural bude hruba od poloviny září zdobit budovu několik měsíců, než ji zbourají kvůli výstavbě moderního bytového komplexu Rezidence Stodolní, plánované na začátek roku 2025.

---

Domov v Havířově připravil seniorům pestré léto

Přesto, že panují stále tropické teploty, Domov seniorů Helios v Havířově uspořádal na zahradě tradiční akci Loučení s létem. Klienti během prázdnin prožili mnoho zážitků.

Senioři z havířovského domova jsou rádi, když si při zpívání mohou zavzpomínat na svá mladá léta. Zahradní slavnost pro ně zaměstnanci přichystají vždy na začátku léta a pak na konci prázdnin, kdy si také připomenout, co vše zažili.

Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče Domova Helios: "Celé léto jsme měli pro naše seniory programy, jezdili jsme s nimi na výlety. Byli jsme v ZOO, byli jsme v Marlence, chystáme další výlet ke koním, tady jsme měli spoustu akcí, posezení venku. To, co si vypěstovali, si ze zahrádky nasbírali a dělali se pamlsky, studené pokrmy, nanuky. Léto mají pestré."

paní Marie, klienta Domova Helios: “Já vám řeknu, že jsem si ho užila, ale užívala bych si ho více, kdybych byla úplně zdravá, ale věřím, že hodně lidí bude tmavé pleti.” 

Do společného programu se během léta mohli zapojit i rodinní příslušníci.

paní Jana, rodinný příslušník: "Těším se, že si zazpíváme. Maminka ráda zpívá a asi sama by se bála, tak jsme tady, aby si společně s námi mohla zazpívat. Byli nedávno v ZOO, tak to jsem se zúčastnila, to jsem si vzala dovolenou, takže to bylo fajn.”

Zaměstnanci se shodují, že letošní opravdu horké dny senioři zvládají mnohem lépe než oni. Příští loučení s letem už se ale bude konat zřejmě až v září.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-08-2024-16-00