Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na hřbitovy a jejich okolí dohlíží policie
  • Záchraně živočichů se v Bartošovicích věnují 40 let
  • V Karviné začali likvidovat jmelí
  • Novojičínské “íčko” oslavilo Týden informačních center
  • Přípravy na hokejové mistrovství světa běží naplno

Na hřbitovy a jejich okolí dohlíží policie

Na hřbitovy v těchto dnech míří davy lidí. V souvislosti se svátkem Památky zesnulých na ně dohlíží státní i městská policie. Preventivně se zaměří také na silniční provoz v jejich okolí a bezpečnost.

2. listopadu si každoročně připomínáme Památku zesnulých, neboli Dušičky. Při této příležitosti lidé v hojném počtu nosí na hroby svíčky, kytice, věnce a jiné květinové vazby a vzpomínají na své blízké, kteří už nejsou mezi námi.

anketa: prodejci dušičkového zboží: “Spoustu dušičkových vazeb. Věnce, mističky, prostě tak, aby to dlouho vydrželo, nějaké aranže."

“Řezané květy, potom vazby různé, to dělají holky přímo u zahradníka, a ty chryzantémy od malého vypěstované až po ty největší, až se to vykulatí.” 

anketa: návštěvníci městského hřbitova: “Vnímám to i smutně. Včera jsem byla, dneska jdu, po částech si to nosím, protože potom to je najednou hodně a teď ještě není tolik lidí ani v trolejbuse.” 

“Vnučka hrozně ráda zpívá, moje maminka byla v MŠ učitelka, takže ona ji tady pěkně zazpívá, ukloní se, takové rituály tady máme.” 

Protože příležitost dělá zloděje, na hřbitovy a jejich okolí dohlíží policie a zároveň nabádá návštěvníky ke zvýšené opatrnosti.

Pavla Welnová, preventistka, PČR Opava: “Při parkování vozidla by z preventivních důvodů neměli nechávat žádné věci, sebou na hřbitov by návštěvníci určitě neměli nosit žádné velké finanční obnosy a své osobní věci by měli mít vždy pod stálým dohledem. Policisté žádají všechny řidiče i chodce ke zvýšené opatrnosti v silničním provozu."

Řidiči by měli myslet i na takzvané sváteční jezdce a na silnicích by tak měli být obzvláště trpěliví a ohleduplní.

---

Záchraně živočichů se v Bartošovicích věnují 40 let

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Novojičínsku vznikla před 40 lety, byla první svého druhu v České republice a dokonce i ve střední Evropě. Ošetřili zde víc než 38 tisíc živočichů.

Symbolické vypouštění dvou zachráněných káňat a vysazení čtyř stromů - každý za jedno desetiletí, takto začaly oslavy 40 let Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích, jedná se o nejstarší zařízení tohoto druhu ve střední Evropě.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Je to čtyřicet let, kdy se spousta věcí podařila udělat, postavili jsme stanici, vybudovali jsme návštěvnické středisko, realizovali jsem celou řadu projektů v přírodě, v terénu, věnujeme se vypouštění sýčků, sov pálených. našim nosným projektem je návrat orla skalního do České republiky.”

U zrodu stanice stál v roce 1983 také Ivo Otáhal, vzpomíná, že datum jejího otevření přesně 28. října nebylo náhodou.

Ivo Otáhal, bývalý vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Na toho 28. října jsem si řekli, že to bude nejlepší datum, protože tehdy se to nenosilo a my jsme chtěli připomenout vznik republiky a to se tak trochu povedlo.”

Co se týče budoucích let, má bartošovická stanice před sebou ještě řadu cílů.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Chceme dobudovat stanici o některá zařízení, která nám chybí. Například je to ubikace pro velké savce, včetně velkých šelem.”

Za dobu existence zde ošetřili přes 38 tisíc živočichů, jejich úspěšnost návratu do volné přírody je kolem 60 procent.

---

Krátké zprávy 30. 10. 2023 16.00 - 1

Veřejná sbírka Vánoční strom ve FM dostane novou bezpečnější pokladničku. Na jejím vzniku se podílejí žáci a studenti ve městě. Vítězný návrh podoby je od žákyně Základní umělecké školy a samotnou pokladničku už vyrábějí v dílnách Střední odborné školy Frýdek-Místek.

Ve FN Ostrava přibývá dětských pacientů s očními vadami. Podle tamních odborníků to souvisí jednak s tím, že přibývá předčasně narozených dětí, které jsou více zatížené kromě jiného i refrakčními vadami a také obecně v celé zemi přibývá krátkozrakých lidí. Centrum pro děti s vadami zraku FN Ostrava ročně provede zhruba 6 500 až 7 000 vyšetření.

---

V Karviné začali likvidovat jmelí

V Karviné se pustili do boje se jmelím na stromech. Tento parazit napadá dřeviny po celém městě, nejvíce je rozšířen v parku Boženy Němcové, kde také první práce začaly.

Jmelí je jeden z nejrozšířenějších rostlinných cizopasníků, který ničí stromy. Hostitelské dřevině odebírá tolik vody, že dochází k výraznému prosychání koruny. Dřevinu tím postupně vyčerpá a ta usychá. V Karviné se do boje se jmelím pustili v polovině října.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: " Nejvíce jsou napadené v parku Boženy Němcové, přesto to odstranění bude probíhat v rámci celé Karviné. 

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Nebude se kácet žádný zdravý strom, opravdu se jedná o stromy, které jsou tak napadené, že hrozí nebezpečí pádu toho stromu a za tyto vykácené stromy jsou nařízené náhradní výsadby, takže kolem 140 stromů bude vysázeno plus keřové skupiny."

Opravdový stav stromů zjistí stromolezci až nahoře v korunách.

Lukáš Křižánek, hlavní člen arboristického týmu: "Stromy jsou okolo nás v dost havarijním stavu, takže provádíme hlubší řezy, na většině dřevin se jedná o řezy sesazovací. Používáme i přírodní zlomy. "

Karel Stránský, stromolezec: "Třeba ten strom, který polezu já, je nahoře úplně suchý. V tuto chvíli jediné, co se dá udělat je ten strom hodně sesadit, abychom ho zachránili."

 Likvidovat jmelí se bude až do dubna příštího roku.

---

Novojičínské “íčko” oslavilo Týden informačních center

Poslední týden v říjnu byl zasvěcen propagaci turistických informačních center. Do celorepublikové akce se zapojilo i to novojičínské. Návštěvníky pozvalo do svých expozic i na výstup na radniční věž.

Téměř 230 turistických informačních center v České republice se na konci října zapojilo do Týdne informačních center. Konal se při Světovém dni rozvoje informací, který vyhlásilo OSN v roce 1972. K akci se připojilo i novojičínské “ičko”.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Je to vyhlašováno proto, abychom nalákali nejen turisty, ale i ostatní návštěvníky k tomu, aby se přišli do informačního centra podívat. Máme pro ně různé dárky, perníčky a čaje, a připravili jsme si pro ně výstup na radniční věž.”

Turistické informační centrum je v Novém Jičíně součástí Návštěvnického centra, které i s expozicemi klobouků a Laudon sídlí v domě na Masarykově náměstí. Lidé, kteří tu přicházeli, se tak mohli podívat i do těchto výstavních prostor.

Petra Válková, Domov Sluníčko, Ostrava-Vítkovice: “My už jsme tu byli jednou s jinou skupinou klientů a dneska jsme se tu vydali znovu, protože se nám to velmi líbilo.”

klientky Domova Sluníčko, Ostrava-Vítkovice:

“Je to tady nádhera, krása, tolik klobouků jsem v životě neviděla a nikdy nezkoušela.”

“Je to škoda, že už se tak klobouky nenosí. My jsme před těmi čtyřiceti lety nosily klobouky ke každé příležitosti.”

“Jsme rády, že jsme to tady navštívily, je to krásné, ani jsme si nemohly vybrat.”

Informační centrum lákalo k návštěvě také dekoracemi v podobě dlabaných dýní, které zdobily vstupní dveře. Vytvořily je děti ze zdejších mateřských a základních škol.

---

Krátké zprávy 30. 10. 2023 16.00 - 2

Kriticky ohroženého lemura širokonosého začala chovat Zoo Ostrava. Jeho domovinou je Madagaskar a chov je ojedinělý. Návštěvníci ale zatím nového lemura nemají možnost vidět, protože ho zahrada chová ve svém zázemí.

---

Přípravy na hokejové mistrovství světa běží naplno

Jistě víte, že v příštím roce se stane Ostrava hostitel světového šampionátu v hokeji. Přípravy jsou v plném proudu a mimo jiné startuje i nábor dobrovolníků. Kromě sportovních zážitků se diváci mohou těšit i na skvělou fanzónu.

MS v hokeji 2024 se bude hrát v Praze a Ostravě a i když do úvodního buly zbývá ještě půl roku, přípravy běží naplno. Začal i předprodej vstupenek a všechny lístky na zápasy našeho týmu jsou vyprodané, to se týká Prahy. V ostravské skupině dopadly stejně zápasy na Slovensko a vstupenek na Poláky už také není mnoho. 

Petr Bříza, člen organizačního výboru: "Šampionát 2015 byl nejúspěšnější v historii. 741 690 diváků je nepřekonané číslo a my se samozřejmě budeme snažit, abychom se co nejvíce přiblížili."

MS kraj a Ostrava přispěly na pořadatelství po 15 milionech korun. Peníze se ale prý několikanásobně vrátí a to ať už v tržbách místních podnikatelů a nebo v dlouhodobějším měřítku díky skvělé propagaci kraje i města.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Těšíme se nejen na zápasy, ale těšíme i na to, co nám šampionát přinese potom. Očekáváme, že spousta těch lidí se k nám vrátí jako turisté."  

Důležité je i to, že špičkový hokej bude motivovat spoustu nových dětí k pohybu. Atmosféru turnaje mohou začít i fanoušci, kteří nebudou mít lístky, připravuje se totiž velkolepá fanzóna. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ostrava bude žít, bude to hokejový svátek,  bude to, jak by to mělo být pořád, takže za mě skvělá akce." 

Pořadatelé oznámili, že pro Ostravu hledají 400 dobrovolníků, kteří budou vybíráni na nejrůznější pozice a mohou tak šampionát prožít na vlastní kůži. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. října 2023, 16:00

Na hřbitovy a jejich okolí dohlíží policie

Na hřbitovy v těchto dnech míří davy lidí. V souvislosti se svátkem Památky zesnulých na ně dohlíží státní i městská policie. Preventivně se zaměří také na silniční provoz v jejich okolí a bezpečnost.

2. listopadu si každoročně připomínáme Památku zesnulých, neboli Dušičky. Při této příležitosti lidé v hojném počtu nosí na hroby svíčky, kytice, věnce a jiné květinové vazby a vzpomínají na své blízké, kteří už nejsou mezi námi.

anketa: prodejci dušičkového zboží: “Spoustu dušičkových vazeb. Věnce, mističky, prostě tak, aby to dlouho vydrželo, nějaké aranže."

“Řezané květy, potom vazby různé, to dělají holky přímo u zahradníka, a ty chryzantémy od malého vypěstované až po ty největší, až se to vykulatí.” 

anketa: návštěvníci městského hřbitova: “Vnímám to i smutně. Včera jsem byla, dneska jdu, po částech si to nosím, protože potom to je najednou hodně a teď ještě není tolik lidí ani v trolejbuse.” 

“Vnučka hrozně ráda zpívá, moje maminka byla v MŠ učitelka, takže ona ji tady pěkně zazpívá, ukloní se, takové rituály tady máme.” 

Protože příležitost dělá zloděje, na hřbitovy a jejich okolí dohlíží policie a zároveň nabádá návštěvníky ke zvýšené opatrnosti.

Pavla Welnová, preventistka, PČR Opava: “Při parkování vozidla by z preventivních důvodů neměli nechávat žádné věci, sebou na hřbitov by návštěvníci určitě neměli nosit žádné velké finanční obnosy a své osobní věci by měli mít vždy pod stálým dohledem. Policisté žádají všechny řidiče i chodce ke zvýšené opatrnosti v silničním provozu."

Řidiči by měli myslet i na takzvané sváteční jezdce a na silnicích by tak měli být obzvláště trpěliví a ohleduplní.

---

Záchraně živočichů se v Bartošovicích věnují 40 let

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Novojičínsku vznikla před 40 lety, byla první svého druhu v České republice a dokonce i ve střední Evropě. Ošetřili zde víc než 38 tisíc živočichů.

Symbolické vypouštění dvou zachráněných káňat a vysazení čtyř stromů - každý za jedno desetiletí, takto začaly oslavy 40 let Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích, jedná se o nejstarší zařízení tohoto druhu ve střední Evropě.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Je to čtyřicet let, kdy se spousta věcí podařila udělat, postavili jsme stanici, vybudovali jsme návštěvnické středisko, realizovali jsem celou řadu projektů v přírodě, v terénu, věnujeme se vypouštění sýčků, sov pálených. našim nosným projektem je návrat orla skalního do České republiky.”

U zrodu stanice stál v roce 1983 také Ivo Otáhal, vzpomíná, že datum jejího otevření přesně 28. října nebylo náhodou.

Ivo Otáhal, bývalý vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Na toho 28. října jsem si řekli, že to bude nejlepší datum, protože tehdy se to nenosilo a my jsme chtěli připomenout vznik republiky a to se tak trochu povedlo.”

Co se týče budoucích let, má bartošovická stanice před sebou ještě řadu cílů.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Chceme dobudovat stanici o některá zařízení, která nám chybí. Například je to ubikace pro velké savce, včetně velkých šelem.”

Za dobu existence zde ošetřili přes 38 tisíc živočichů, jejich úspěšnost návratu do volné přírody je kolem 60 procent.

---

Krátké zprávy 30. 10. 2023 16.00 - 1

Veřejná sbírka Vánoční strom ve FM dostane novou bezpečnější pokladničku. Na jejím vzniku se podílejí žáci a studenti ve městě. Vítězný návrh podoby je od žákyně Základní umělecké školy a samotnou pokladničku už vyrábějí v dílnách Střední odborné školy Frýdek-Místek.

Ve FN Ostrava přibývá dětských pacientů s očními vadami. Podle tamních odborníků to souvisí jednak s tím, že přibývá předčasně narozených dětí, které jsou více zatížené kromě jiného i refrakčními vadami a také obecně v celé zemi přibývá krátkozrakých lidí. Centrum pro děti s vadami zraku FN Ostrava ročně provede zhruba 6 500 až 7 000 vyšetření.

---

V Karviné začali likvidovat jmelí

V Karviné se pustili do boje se jmelím na stromech. Tento parazit napadá dřeviny po celém městě, nejvíce je rozšířen v parku Boženy Němcové, kde také první práce začaly.

Jmelí je jeden z nejrozšířenějších rostlinných cizopasníků, který ničí stromy. Hostitelské dřevině odebírá tolik vody, že dochází k výraznému prosychání koruny. Dřevinu tím postupně vyčerpá a ta usychá. V Karviné se do boje se jmelím pustili v polovině října.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: " Nejvíce jsou napadené v parku Boženy Němcové, přesto to odstranění bude probíhat v rámci celé Karviné. 

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Nebude se kácet žádný zdravý strom, opravdu se jedná o stromy, které jsou tak napadené, že hrozí nebezpečí pádu toho stromu a za tyto vykácené stromy jsou nařízené náhradní výsadby, takže kolem 140 stromů bude vysázeno plus keřové skupiny."

Opravdový stav stromů zjistí stromolezci až nahoře v korunách.

Lukáš Křižánek, hlavní člen arboristického týmu: "Stromy jsou okolo nás v dost havarijním stavu, takže provádíme hlubší řezy, na většině dřevin se jedná o řezy sesazovací. Používáme i přírodní zlomy. "

Karel Stránský, stromolezec: "Třeba ten strom, který polezu já, je nahoře úplně suchý. V tuto chvíli jediné, co se dá udělat je ten strom hodně sesadit, abychom ho zachránili."

 Likvidovat jmelí se bude až do dubna příštího roku.

---

Novojičínské “íčko” oslavilo Týden informačních center

Poslední týden v říjnu byl zasvěcen propagaci turistických informačních center. Do celorepublikové akce se zapojilo i to novojičínské. Návštěvníky pozvalo do svých expozic i na výstup na radniční věž.

Téměř 230 turistických informačních center v České republice se na konci října zapojilo do Týdne informačních center. Konal se při Světovém dni rozvoje informací, který vyhlásilo OSN v roce 1972. K akci se připojilo i novojičínské “ičko”.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Je to vyhlašováno proto, abychom nalákali nejen turisty, ale i ostatní návštěvníky k tomu, aby se přišli do informačního centra podívat. Máme pro ně různé dárky, perníčky a čaje, a připravili jsme si pro ně výstup na radniční věž.”

Turistické informační centrum je v Novém Jičíně součástí Návštěvnického centra, které i s expozicemi klobouků a Laudon sídlí v domě na Masarykově náměstí. Lidé, kteří tu přicházeli, se tak mohli podívat i do těchto výstavních prostor.

Petra Válková, Domov Sluníčko, Ostrava-Vítkovice: “My už jsme tu byli jednou s jinou skupinou klientů a dneska jsme se tu vydali znovu, protože se nám to velmi líbilo.”

klientky Domova Sluníčko, Ostrava-Vítkovice:

“Je to tady nádhera, krása, tolik klobouků jsem v životě neviděla a nikdy nezkoušela.”

“Je to škoda, že už se tak klobouky nenosí. My jsme před těmi čtyřiceti lety nosily klobouky ke každé příležitosti.”

“Jsme rády, že jsme to tady navštívily, je to krásné, ani jsme si nemohly vybrat.”

Informační centrum lákalo k návštěvě také dekoracemi v podobě dlabaných dýní, které zdobily vstupní dveře. Vytvořily je děti ze zdejších mateřských a základních škol.

---

Krátké zprávy 30. 10. 2023 16.00 - 2

Kriticky ohroženého lemura širokonosého začala chovat Zoo Ostrava. Jeho domovinou je Madagaskar a chov je ojedinělý. Návštěvníci ale zatím nového lemura nemají možnost vidět, protože ho zahrada chová ve svém zázemí.

---

Přípravy na hokejové mistrovství světa běží naplno

Jistě víte, že v příštím roce se stane Ostrava hostitel světového šampionátu v hokeji. Přípravy jsou v plném proudu a mimo jiné startuje i nábor dobrovolníků. Kromě sportovních zážitků se diváci mohou těšit i na skvělou fanzónu.

MS v hokeji 2024 se bude hrát v Praze a Ostravě a i když do úvodního buly zbývá ještě půl roku, přípravy běží naplno. Začal i předprodej vstupenek a všechny lístky na zápasy našeho týmu jsou vyprodané, to se týká Prahy. V ostravské skupině dopadly stejně zápasy na Slovensko a vstupenek na Poláky už také není mnoho. 

Petr Bříza, člen organizačního výboru: "Šampionát 2015 byl nejúspěšnější v historii. 741 690 diváků je nepřekonané číslo a my se samozřejmě budeme snažit, abychom se co nejvíce přiblížili."

MS kraj a Ostrava přispěly na pořadatelství po 15 milionech korun. Peníze se ale prý několikanásobně vrátí a to ať už v tržbách místních podnikatelů a nebo v dlouhodobějším měřítku díky skvělé propagaci kraje i města.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Těšíme se nejen na zápasy, ale těšíme i na to, co nám šampionát přinese potom. Očekáváme, že spousta těch lidí se k nám vrátí jako turisté."  

Důležité je i to, že špičkový hokej bude motivovat spoustu nových dětí k pohybu. Atmosféru turnaje mohou začít i fanoušci, kteří nebudou mít lístky, připravuje se totiž velkolepá fanzóna. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ostrava bude žít, bude to hokejový svátek,  bude to, jak by to mělo být pořád, takže za mě skvělá akce." 

Pořadatelé oznámili, že pro Ostravu hledají 400 dobrovolníků, kteří budou vybíráni na nejrůznější pozice a mohou tak šampionát prožít na vlastní kůži. 

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-10-2023-16-00