Kraj pokračuje v opravě areálu zámku Nová Horka
Moravskoslezský kraj pokračuje v investicích do areálu barokního zámku Nová Horka u Studénky na Novojičínsku. Zámek byl zpřístupněn veřejnosti před třemi lety. Teď zde vzniká nové parkoviště a zázemí pro návštěvníky.
Zámek Nová Horka u Studénky, který je jednou z poboček Muzea Novojičínska, se po rekonstrukci přízemí, fasády a kaple otevřel veřejnost na podzim 2020. Teď zvelebení areálu pokračuje, v létě začaly další rozsáhlé stavební práce.
Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska: “Snažíme se zlepšit situaci s parkováním, takže parkoviště pro návštěvníky, a zejména také systém nové pokladny, sociální zařízení, prostor pro návštěvníka, odkud bude potom do toho areálu vstupovat.”
Nová pokladna tedy vzniká v budově bývalé prádelny, která stojí opodál zámku. Budou zde také kanceláře pro zaměstnance a v patře malý penzion. Součástí celého projektu je i čistírny odpadních vod a podzemní nádrž na dešťovou vodu pro budoucí zavlažování parku.
Investorem projektu je Moravskoslezský kraj, náklady se pohybují kolem 50 milionů korun.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “Bude se dělat i příjezdová komunikace a chodníky pro pěší, které momentálně chybí. Součástí je i výstavba komunikace sloužící pro příjezd vozidel integrovaného záchranného systému k budově zámku a v průběhu akce bude rekonstruována také památkově chráněné ohradní zeď ohraničující areál zámku a repasovány dvě kovové vjezdové brány a také zámecká barokní zeď s plastikami.”
Vše bude hotovo příští rok na podzim. Moravskoslezský kraj již také podniká kroky vedoucí k zahájení rekonstrukce druhého patra a půdy zámku.
---
Poslední šachta v zemi těží maximum černého uhlí
Termín ukončení těžby černého uhlí je stanovený na konec roku 2025. Jediným producentem v České republice je Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Kvůli energetické krizi nyní těží tolik uhlí, kolik mu podmínky umožňují.
Zásoby černého uhlí na Karvinsku jsou poměrně velké a zcela jistě se nestihnou vytěžit. Horníci z Dolu ČSM ve Stonavě se proto snaží do konce roku 2025 vytěžit maximum uhlí.
Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: “V současné době těžba probíhá ve dvou porubech, další dva se nyní připravují a jeden je dokopaný a v připravuje se tam likvidace. jedeme ve všech hlavních parametrech podle plánu, v letošním roce vytěžíme přes milion tun uhlí. Do konce roku 2025, nebo začátku roku 2026, vytěžíme celkem 3,6 milionu tun uhlí, což jsou de facto ekonomicky vytěžitelné zásoby."
Se samotnou těžbou uhlí přímo souvisí příprava jednotlivých pracovišť. Důlní kolektivy mají v podzemí přesně stanovené úlohy.
Peter Leko, zástupce vedoucího příprav, Důl ČSM, OKD: “Přidávají se rovinové tahy, respuje se dopředu, plení se zával, odebírají se lutnové tahy, abychom dokázali udržet lutnový tah a další věci spojené s těžbou. Těžební party už vesměs jenom těží. A tento postup se každý den opakuje.”
Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: “V souvislosti s pokračující těžbou přijímáme nové zaměstnance za přirozené odchody důlních pracovníků. V letošním roce jsem jich přijali už přes sto a do konce roku bychom ještě chtěli dalších 100 přijmout."
Přes množství důlní techniky a počítačů je havířina stále fyzicky velmi namáhavá práce v rizikovém prostředí.
---
Krátké zprávy, 31. 8. 2023 16 h - 1
Firmy v MS kraji letos zvýšily mzdy v průměru o 7,5 %. Vyplývá to z průzkumu Moravskoslezského paktu zaměstnanosti a regionální agentury práce Indicada. Společnostem ale stále chybí kvalifikovaní lidé.
Ceny pohonných hmot v Moravskoslezském kraji dál rostou. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 39,72 Kč, před týdnem byl o 18 haléřů levnější. O 31 haléřů zdražila nafta, litr stojí průměrně 37,96 Kč. Ceny zveřejňuje společnost CCS .
---
Mikrovlnka na odpad se nemocnici v Havířově vyplatila
Havířovská nemocnice je jednou z prvních v ČR, která si pořídila na likvidaci odpadu dekontaminační jednotku, která pracuje v kombinaci s mikrovlnným zářením. Čísla ukazují, že se jim investice do technologie vyplatila. Kraj zvažuje, zda pořídí jednotky i do dalších svých nemocnic.
Tyto pytle obsahují obvazový materiál, pleny, jednorázové pláště, obleky, dialyzační sety, či krevní vaky. A takto vypadá materiál po dekontaminaci v zařízení s mikrovlnným zářením, který z havířovské nemocnice putuje jako palivo pro cementárnu.
Stanislav Pazdera, technik Nemocnice Havířov: "Dvacet minut trvá dekontaminace, mikrovlnění. Po dokončení to samo vysype do jednoho pytle, který se vytáhne a je už to neinfekční odpad."
Data ukazují, že investice do technologie se nemocnici vyplatila.
Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: "Za první polovinu letošního roku Nemocnice Havířov vyprodukovala 110 775 kg nebezpečného infekčního odpadu, Z toho 89% dokážeme dát do stroje, který dokáže zdekontaminovat všechny nebezpečné vlastnosti tohoto odpadu. Tento odpad po procesu dekontaminace ztrácí 20% své hmotnosti a 80% svého objemu."
Kraj nyní zvažuje, zda dekontaminační jednotka bude v každé krajské nemocnici.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Momentálně budeme instalovat dekontaminační jednotku na likvidaci nebezpečného odpadu v krnovské nemocnici. A momentálně musíme vyhodnotit ekonomiku, jestli při současných cenách energií a současných cenách likvidace nebezpečného odpadu se instalace jednotky vyplatí v ostatních nemocnicích.”
Nebezpečný odpad likvidují pomocí dekontaminační jednotky již také v nemocnici ve Frýdku-Místku.
---
Knihovna připravila ve Faunaparku Cestu do cirkusu
Městská knihovna Frýdek-Místek připravila ve Faunaparku dopoledne plné cirkusových her pro děti. Nejen, že tím symbolicky ukončuje prázdniny, ale zároveň se takto knihovnice pravidelně hravou formou seznamují s nejmenšími budoucími návštěvníky knihovny.
Městská knihovna Frýdek-Místek připravila i letos ve Faunaparku tradiční letní dopoledne plné her a zábavy pro děti.
Markéta Fucimanová, knihovnice: "Letos je to zaměřeno na Cestu do cirkusu. Takže děti si tady vyzkouší různé až akrobatické prvky. Jako třeba chůze na chůdách nebo kruhy hula hoop nebo třeba házení míčků do klauna. Výtvarná dílna je tady potom, fotokoutek. Házení kruhů na míč a spoustu dalšího."
Anketa rodiče: 1.) "Chtěla jsem nějaký program pro děti. A na akce knihovny chodíme pravidelně. A líbí se nám vždycky, jak je to perfektně připraveno a že ty úkoly jsou pestré a děti to baví." – Počasí vás neodradilo? – "Neodradilo, oni psali, že to bude ve stodole, i když by to bylo určitě lepší venku, ale i v té stodole to bylo super."
Anketa rodiče: 2.) "Akce se mi líbí moc a přivedl mě nápad kamarádky, jak strávit pěkné dopoledne s dětmi." – Co jste už dneska podnikli? – "Dneska tady děti házely balónky na klauna, chodily po chůdách. A teď zrovna tam mám dvě, které tvoří záložku."
Markéta Fucimanová, knihovnice: "Děti, když přijdou do Faunaparku, tak na startu dostanou takový plánek a pak je čeká 8 stanovišť a za splnění každého stanoviště dostanou razítko nebo smajlíka. A když splní minimálně šest z osmi stanovišť, tak si jdou pro odměnu. A ta výtvarná dílna a fotokoutek, to je takový doprovodný program."
Letošní akce symbolicky ukončila prázdniny, ale zároveň umožnila knihovnicím poznat například i další budoucí čtenáře.
Markéta Fucimanová, knihovnice: "Zároveň je to akce, kde děti nás poznávají jako své knihovníky. Takže to není jenom to, že se scházíme v knihovně, ale že se sejdeme i v jiném prostředí, ale zároveň je to s tou knihovnou pořád propojeno."
Anketa děti: 1.) Co sis tady dnes vyzkoušela? Co bylo zajímavé? – "Motání s tím talířem." – A jak to šlo? – "Složitě."
Anketa děti: 2.) "Vyzkoušela jsem si hodně aktivit. Například, že jsem měla knihu na hlavě a chodila jsem salon. Nebo, že jsem vytvářela různé takové ozdobné kolíčky. Nebo i záložky." - A jak se ti tady líbí? – "Jo, hodně." – A na čem pracuješ teď? – "Na kolíčku, který má kočku takovou."
I přes menší nepřízeň počasí nakonec na akci do Faunaparku dorazilo přes 8 desítek dětí.
---
Krátké zprávy, 31. 8. 2023 16 h - 2
Počátkem týdne vyjížděla hlídka strážníků k případu neúspěšného pokusu výběru peněz z bankomatu na cizí platební karty. Strážník obsluhující kamery v Ostravě-Jihu si všiml podezřelé dvojice mužů. Jeden z nich šel vybírat z bankomatu a přes kšiltovku si ještě nasadil kapuci. Strážníci následně zjistili, že sebou má muž tašku s několika platebními kartami.
Beskydská sedmička, extrémní horský závod jednotlivců a Mistrovství ČR v horském maratonu dvojic. O víkendu ji bude zdolávat na 3000 účastníků už po čtrnácté. Závodníci musí zdolat 101,5 kilometrů s převýšením 5 500 metrů.
---
Netradiční hry seniorů
Karvinští senioři se mezi sebou utkali v netradičních sportovních hrách, které si sami připravili. Fyzická kondice nebyla až tak důležitá, rozhodovala trpělivost, šikovnost a někdy i rychlost při plnění úkolů.
Netradiční hry seniorů patří v Karviné mezi oblíbené tradice. Členové městských klubů se pravidelně scházejí na zahradě jednoho z klubů, aby si tady zasoutěžili v několika disciplínách a strávili příjemný den.
Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálních služeb MMK: "Je to soubor netradičních, originálních disciplín, které si organizují jednotlivé kluby seniorů mezi sebou. Naším cílem je, aby se tito členové dobře pobavili, měli dobré zázemí a měli příležitost se setkat s ostatními z jiných klubů."
Celkem si senioři připravili osm disciplín, některé z nich se týkaly běžných každodenních činností v životě.
Zdeňka Trombalová, zástupkyně MKS Karviná-Nové Město: "Připravili jsme příbory naházené v lavorku. Vidlička, nůž, malá lžička a velká lžíce a bude se to dávat do příborníku.”
Eva Domesová, zástupkyně MKS U Lesa: “Připravili jsme soutěž kdy každý soutěžící musí najít správný klíč k zámku, zámek otevřít a tím pro něho soutěž skončí.”
Na závěr soutěžního dne čekaly na seniory i odměny.
---