Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Poslední šachta v zemi těží maximum černého uhlí
  • Ostravský archiv slaví 100. narozeniny, v depozitářích má historické skvosty
  • Chodník spojí centrum Petrovic s okrajovými částmi
  • Mikrovlnka na odpad se nemocnici v Havířově vyplatila
  • Knihovna připravila ve Faunaparku Cestu do cirkusu

Poslední šachta v zemi těží maximum černého uhlí

Termín ukončení těžby černého uhlí je stanovený na konec roku 2025. Jediným producentem v České republice je Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Kvůli energetické krizi nyní těží tolik uhlí, kolik mu podmínky umožňují.

Zásoby černého uhlí na Karvinsku jsou poměrně velké a zcela jistě se nestihnou vytěžit. Horníci z Dolu ČSM ve Stonavě se proto snaží do konce roku 2025 vytěžit maximum uhlí.

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: “V současné době těžba probíhá ve dvou porubech, další dva se nyní připravují a jeden je dokopaný a v připravuje se tam likvidace. jedeme ve všech hlavních parametrech podle plánu, v letošním roce vytěžíme přes milion tun uhlí. Do konce roku 2025, nebo začátku roku 2026, vytěžíme celkem 3,6 milionu tun uhlí, což jsou de facto ekonomicky vytěžitelné zásoby." 

Se samotnou těžbou uhlí přímo souvisí příprava jednotlivých pracovišť. Důlní kolektivy mají v podzemí přesně stanovené úlohy.

Peter Leko, zástupce vedoucího příprav, Důl ČSM, OKD: “Přidávají se rovinové tahy, respuje se dopředu, plení se zával, odebírají se lutnové tahy, abychom dokázali udržet lutnový tah a další věci spojené s těžbou. Těžební party už vesměs jenom těží. A tento postup se každý den opakuje.”

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: “V souvislosti s pokračující těžbou přijímáme nové zaměstnance za přirozené odchody důlních pracovníků. V letošním roce jsem jich přijali už přes sto a do konce roku bychom ještě chtěli dalších 100 přijmout."

Přes množství důlní techniky a počítačů je havířina stále fyzicky velmi namáhavá práce v rizikovém prostředí.

---

Ostravský archiv slaví 100. narozeniny, v depozitářích má historické skvosty

V září letošního roku uplyne 100 let od vzniku Archivu města Ostravy. Za tu dobu tato instituce - jako jakási paměť města, nashromáždila kilometry archiválií. Najdete zde nejstarší dokumenty ze 14.století, kroniky městských obvodů i poslední výtisky regionálních novin.

Za dobu sta let urazil obor archivnictví velký kus cesty. Od tužky, papíru a petrolejové lampy až k modernímu digitalizování dokumentů v klimatizovaných prostorách. Přesto je ale v knihařské dílně stále potřeba mít i řemeslnou zručnost. Opravují se zde třeba kroniky.

Jakub Vaculík, knihař a restaurátor: "Velký lis na lisování, malý lis, oklepávačka, pákové nůžky a zlatící lis."

V roce 2013 archiv dokázal zdigitalizovat 1600 000 stran formátu A4. Lidé je tak mohou využívat prostřednictvím internetové archivní badatelny. Vzácným dokumentům tak nehrozí poškození ani odcizení.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Jeho hlavním úkolem je shraňovat písemné bohatství, které se vztahuje k dějinám města Ostravy. Archiváři mají také za úkol bdít nad spisovou službou tzn. dohlížet na to, aby úředníci správně úřadovali, správně ukládali dokumenty."

V klimatizovaném trezoru se pak uchovávají ty nejvzácnější listiny na pergamenech. Nejstarší je z roku 1362, tedy z doby vlády Karla IV.

Jozef Šerka, vedoucí oddělení služeb archivu: "Tady máme listinu z roku 1426, která je zajímavá tím, že je na ní dochovaná nejstarší městská pečeť"


Archiv města Ostravy vydává také již 60.let svůj Sborník. Křest jeho 37 dílu je naplánován na přelom října a listopadu. Zásadní události uplynulého roku najdete zase v Ostravském kalendáriu. 

---

Krátké zprávy, 31. 8. 2023 17 h - 1

Počátkem týdne vyjížděla hlídka strážníků k případu neúspěšného pokusu výběru peněz z bankomatu na cizí platební karty. Strážník obsluhující kamery v Ostravě-Jihu si všiml podezřelé dvojice mužů. Jeden z nich šel vybírat z bankomatu a přes kšiltovku si ještě nasadil kapuci. Strážníci následně zjistili, že sebou má muž tašku s několika platebními kartami.

Beskydská sedmička, extrémní horský závod jednotlivců a Mistrovství ČR v horském maratonu dvojic. O víkendu ji bude zdolávat na 3000 účastníků už po čtrnácté. Závodníci musí zdolat 101,5 kilometrů s převýšením 5 500 metrů.

---

Chodník spojí centrum Petrovic s okrajovými částmi

S dočasným dopravním omezením související se stavbou nového chodníku v centru Petrovic u Karviné musí v těchto dnech počítat řidiči, kteří tudy budou projíždět. Nový chodník povede od kruhového objezdu v centru obce směrem na Prstnou k Urbančíkovým rybníkům.

V těchto dnech probíhá v Petrovicích u Karviné stavba důležitého chodníku, který propojí centrum obce s okrajovými částmi.

Stavba začíná poblíž základní školy, tak , aby se co největší objem prací stihl udělat do začátku nového školního roku.

Marian Lebiedzik (nestr. za Společně pro Petrovice), starosta Petrovic u Karviné: "My jsme se snažili rozfázovat tu stavbu tak, aby daný provoz byl co nejméně narušen. Uvědomujeme si, že se dotýká i přeložky autobusové zastávky, která je poměrně frekventovaná především dětmi, které dochází do nedaleké základní školy. Takže snahou je, aby v tom úseku, kde se právě nacházíme, byla ta stavba provedena co nejdříve."

Stavět se bude chodník ze zámkové dlažby v délce cirka 600 metrů.
Stavební technika se bude postupně přesouvat do dalších úseků, řidiči by měli počítat s opatrností při projíždění stavbou.

Marian Lebiedzik (nestr. za Společně pro Petrovice), starosta Petrovic u Karviné: "Značení se bude v průběhu stavby měnit, tak, jak bude stavba pokračovat, bude se měnit i omezení. Byl bych rád, kdyby toto řidiči reflektovali a byli vstřícní."

---

Mikrovlnka na odpad se nemocnici v Havířově vyplatila

Havířovská nemocnice je jednou z prvních v ČR, která si pořídila na likvidaci odpadu dekontaminační jednotku, která pracuje v kombinaci s mikrovlnným zářením. Čísla ukazují, že se jim investice do technologie vyplatila. Kraj zvažuje, zda pořídí jednotky i do dalších svých nemocnic.

Tyto pytle obsahují obvazový materiál, pleny, jednorázové pláště, obleky, dialyzační sety, či krevní vaky. A takto vypadá materiál po dekontaminaci v zařízení s mikrovlnným zářením, který z havířovské nemocnice putuje jako palivo pro cementárnu.

Stanislav Pazdera, technik Nemocnice Havířov: "Dvacet minut trvá dekontaminace, mikrovlnění. Po dokončení to samo vysype do jednoho pytle, který se vytáhne a je už to neinfekční odpad."

Data ukazují, že investice do technologie se nemocnici vyplatila.

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: "Za první polovinu letošního roku Nemocnice Havířov vyprodukovala 110 775 kg nebezpečného infekčního odpadu, Z toho 89% dokážeme dát do stroje, který dokáže zdekontaminovat všechny nebezpečné vlastnosti tohoto odpadu. Tento odpad po procesu dekontaminace ztrácí 20% své hmotnosti a 80% svého objemu."

Kraj nyní zvažuje, zda dekontaminační jednotka bude v každé krajské nemocnici.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Momentálně budeme instalovat dekontaminační jednotku na likvidaci nebezpečného odpadu v krnovské nemocnici. A momentálně musíme vyhodnotit ekonomiku, jestli při současných cenách energií a současných cenách likvidace nebezpečného odpadu se instalace jednotky vyplatí v ostatních nemocnicích.”

Nebezpečný odpad likvidují pomocí dekontaminační jednotky již také v nemocnici ve Frýdku-Místku.

---

Krátké zprávy, 31. 8. 2023 17 h - 2

Firmy v MS kraji letos zvýšily mzdy v průměru o 7,5 %. Vyplývá to z průzkumu Moravskoslezského paktu zaměstnanosti a regionální agentury práce Indicada. Společnostem ale stále chybí kvalifikovaní lidé.

Ceny pohonných hmot v Moravskoslezském kraji dál rostou. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 39,72 Kč, před týdnem byl o 18 haléřů levnější. O 31 haléřů zdražila nafta, litr stojí průměrně 37,96 Kč. Ceny zveřejňuje společnost CCS .

---

Knihovna připravila ve Faunaparku Cestu do cirkusu

Městská knihovna Frýdek-Místek připravila ve Faunaparku dopoledne plné cirkusových her pro děti. Nejen, že tím symbolicky ukončuje prázdniny, ale zároveň se takto knihovnice pravidelně hravou formou seznamují s nejmenšími budoucími návštěvníky knihovny.

Městská knihovna Frýdek-Místek připravila i letos ve Faunaparku tradiční letní dopoledne plné her a zábavy pro děti.

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Letos je to zaměřeno na Cestu do cirkusu. Takže děti si tady vyzkouší různé až akrobatické prvky. Jako třeba chůze na chůdách nebo kruhy hula hoop nebo třeba házení míčků do klauna. Výtvarná dílna je tady potom, fotokoutek. Házení kruhů na míč a spoustu dalšího."

Anketa rodiče: 1.) "Chtěla jsem nějaký program pro děti. A na akce knihovny chodíme pravidelně. A líbí se nám vždycky, jak je to perfektně připraveno a že ty úkoly jsou pestré a děti to baví." – Počasí vás neodradilo? – "Neodradilo, oni psali, že to bude ve stodole, i když by to bylo určitě lepší venku, ale i v té stodole to bylo super."

Anketa rodiče: 2.) "Akce se mi líbí moc a přivedl mě nápad kamarádky, jak strávit pěkné dopoledne s dětmi." – Co jste už dneska podnikli? – "Dneska tady děti házely balónky na klauna, chodily po chůdách. A teď zrovna tam mám dvě, které tvoří záložku."

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Děti, když přijdou do Faunaparku, tak na startu dostanou takový plánek a pak je čeká 8 stanovišť a za splnění každého stanoviště dostanou razítko nebo smajlíka. A když splní minimálně šest z osmi stanovišť, tak si jdou pro odměnu. A ta výtvarná dílna a fotokoutek, to je takový doprovodný program."

Letošní akce symbolicky ukončila prázdniny, ale zároveň umožnila knihovnicím poznat například i další budoucí čtenáře.

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Zároveň je to akce, kde děti nás poznávají jako své knihovníky. Takže to není jenom to, že se scházíme v knihovně, ale že se sejdeme i v jiném prostředí, ale zároveň je to s tou knihovnou pořád propojeno."

Anketa děti: 1.) Co sis tady dnes vyzkoušela? Co bylo zajímavé? – "Motání s tím talířem."  – A jak to šlo? – "Složitě."

Anketa děti: 2.) "Vyzkoušela jsem si hodně aktivit. Například, že jsem měla knihu na hlavě a chodila jsem salon. Nebo, že jsem vytvářela různé takové ozdobné kolíčky. Nebo i záložky." - A jak se ti tady líbí? – "Jo, hodně." – A na čem pracuješ teď? – "Na kolíčku, který má kočku takovou."

I přes menší nepřízeň počasí nakonec na akci do Faunaparku dorazilo přes 8 desítek dětí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
31. srpna 2023, 17:00

Poslední šachta v zemi těží maximum černého uhlí

Termín ukončení těžby černého uhlí je stanovený na konec roku 2025. Jediným producentem v České republice je Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Kvůli energetické krizi nyní těží tolik uhlí, kolik mu podmínky umožňují.

Zásoby černého uhlí na Karvinsku jsou poměrně velké a zcela jistě se nestihnou vytěžit. Horníci z Dolu ČSM ve Stonavě se proto snaží do konce roku 2025 vytěžit maximum uhlí.

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: “V současné době těžba probíhá ve dvou porubech, další dva se nyní připravují a jeden je dokopaný a v připravuje se tam likvidace. jedeme ve všech hlavních parametrech podle plánu, v letošním roce vytěžíme přes milion tun uhlí. Do konce roku 2025, nebo začátku roku 2026, vytěžíme celkem 3,6 milionu tun uhlí, což jsou de facto ekonomicky vytěžitelné zásoby." 

Se samotnou těžbou uhlí přímo souvisí příprava jednotlivých pracovišť. Důlní kolektivy mají v podzemí přesně stanovené úlohy.

Peter Leko, zástupce vedoucího příprav, Důl ČSM, OKD: “Přidávají se rovinové tahy, respuje se dopředu, plení se zával, odebírají se lutnové tahy, abychom dokázali udržet lutnový tah a další věci spojené s těžbou. Těžební party už vesměs jenom těží. A tento postup se každý den opakuje.”

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: “V souvislosti s pokračující těžbou přijímáme nové zaměstnance za přirozené odchody důlních pracovníků. V letošním roce jsem jich přijali už přes sto a do konce roku bychom ještě chtěli dalších 100 přijmout."

Přes množství důlní techniky a počítačů je havířina stále fyzicky velmi namáhavá práce v rizikovém prostředí.

---

Ostravský archiv slaví 100. narozeniny, v depozitářích má historické skvosty

V září letošního roku uplyne 100 let od vzniku Archivu města Ostravy. Za tu dobu tato instituce - jako jakási paměť města, nashromáždila kilometry archiválií. Najdete zde nejstarší dokumenty ze 14.století, kroniky městských obvodů i poslední výtisky regionálních novin.

Za dobu sta let urazil obor archivnictví velký kus cesty. Od tužky, papíru a petrolejové lampy až k modernímu digitalizování dokumentů v klimatizovaných prostorách. Přesto je ale v knihařské dílně stále potřeba mít i řemeslnou zručnost. Opravují se zde třeba kroniky.

Jakub Vaculík, knihař a restaurátor: "Velký lis na lisování, malý lis, oklepávačka, pákové nůžky a zlatící lis."

V roce 2013 archiv dokázal zdigitalizovat 1600 000 stran formátu A4. Lidé je tak mohou využívat prostřednictvím internetové archivní badatelny. Vzácným dokumentům tak nehrozí poškození ani odcizení.

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Jeho hlavním úkolem je shraňovat písemné bohatství, které se vztahuje k dějinám města Ostravy. Archiváři mají také za úkol bdít nad spisovou službou tzn. dohlížet na to, aby úředníci správně úřadovali, správně ukládali dokumenty."

V klimatizovaném trezoru se pak uchovávají ty nejvzácnější listiny na pergamenech. Nejstarší je z roku 1362, tedy z doby vlády Karla IV.

Jozef Šerka, vedoucí oddělení služeb archivu: "Tady máme listinu z roku 1426, která je zajímavá tím, že je na ní dochovaná nejstarší městská pečeť"


Archiv města Ostravy vydává také již 60.let svůj Sborník. Křest jeho 37 dílu je naplánován na přelom října a listopadu. Zásadní události uplynulého roku najdete zase v Ostravském kalendáriu. 

---

Krátké zprávy, 31. 8. 2023 17 h - 1

Počátkem týdne vyjížděla hlídka strážníků k případu neúspěšného pokusu výběru peněz z bankomatu na cizí platební karty. Strážník obsluhující kamery v Ostravě-Jihu si všiml podezřelé dvojice mužů. Jeden z nich šel vybírat z bankomatu a přes kšiltovku si ještě nasadil kapuci. Strážníci následně zjistili, že sebou má muž tašku s několika platebními kartami.

Beskydská sedmička, extrémní horský závod jednotlivců a Mistrovství ČR v horském maratonu dvojic. O víkendu ji bude zdolávat na 3000 účastníků už po čtrnácté. Závodníci musí zdolat 101,5 kilometrů s převýšením 5 500 metrů.

---

Chodník spojí centrum Petrovic s okrajovými částmi

S dočasným dopravním omezením související se stavbou nového chodníku v centru Petrovic u Karviné musí v těchto dnech počítat řidiči, kteří tudy budou projíždět. Nový chodník povede od kruhového objezdu v centru obce směrem na Prstnou k Urbančíkovým rybníkům.

V těchto dnech probíhá v Petrovicích u Karviné stavba důležitého chodníku, který propojí centrum obce s okrajovými částmi.

Stavba začíná poblíž základní školy, tak , aby se co největší objem prací stihl udělat do začátku nového školního roku.

Marian Lebiedzik (nestr. za Společně pro Petrovice), starosta Petrovic u Karviné: "My jsme se snažili rozfázovat tu stavbu tak, aby daný provoz byl co nejméně narušen. Uvědomujeme si, že se dotýká i přeložky autobusové zastávky, která je poměrně frekventovaná především dětmi, které dochází do nedaleké základní školy. Takže snahou je, aby v tom úseku, kde se právě nacházíme, byla ta stavba provedena co nejdříve."

Stavět se bude chodník ze zámkové dlažby v délce cirka 600 metrů.
Stavební technika se bude postupně přesouvat do dalších úseků, řidiči by měli počítat s opatrností při projíždění stavbou.

Marian Lebiedzik (nestr. za Společně pro Petrovice), starosta Petrovic u Karviné: "Značení se bude v průběhu stavby měnit, tak, jak bude stavba pokračovat, bude se měnit i omezení. Byl bych rád, kdyby toto řidiči reflektovali a byli vstřícní."

---

Mikrovlnka na odpad se nemocnici v Havířově vyplatila

Havířovská nemocnice je jednou z prvních v ČR, která si pořídila na likvidaci odpadu dekontaminační jednotku, která pracuje v kombinaci s mikrovlnným zářením. Čísla ukazují, že se jim investice do technologie vyplatila. Kraj zvažuje, zda pořídí jednotky i do dalších svých nemocnic.

Tyto pytle obsahují obvazový materiál, pleny, jednorázové pláště, obleky, dialyzační sety, či krevní vaky. A takto vypadá materiál po dekontaminaci v zařízení s mikrovlnným zářením, který z havířovské nemocnice putuje jako palivo pro cementárnu.

Stanislav Pazdera, technik Nemocnice Havířov: "Dvacet minut trvá dekontaminace, mikrovlnění. Po dokončení to samo vysype do jednoho pytle, který se vytáhne a je už to neinfekční odpad."

Data ukazují, že investice do technologie se nemocnici vyplatila.

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: "Za první polovinu letošního roku Nemocnice Havířov vyprodukovala 110 775 kg nebezpečného infekčního odpadu, Z toho 89% dokážeme dát do stroje, který dokáže zdekontaminovat všechny nebezpečné vlastnosti tohoto odpadu. Tento odpad po procesu dekontaminace ztrácí 20% své hmotnosti a 80% svého objemu."

Kraj nyní zvažuje, zda dekontaminační jednotka bude v každé krajské nemocnici.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Momentálně budeme instalovat dekontaminační jednotku na likvidaci nebezpečného odpadu v krnovské nemocnici. A momentálně musíme vyhodnotit ekonomiku, jestli při současných cenách energií a současných cenách likvidace nebezpečného odpadu se instalace jednotky vyplatí v ostatních nemocnicích.”

Nebezpečný odpad likvidují pomocí dekontaminační jednotky již také v nemocnici ve Frýdku-Místku.

---

Krátké zprávy, 31. 8. 2023 17 h - 2

Firmy v MS kraji letos zvýšily mzdy v průměru o 7,5 %. Vyplývá to z průzkumu Moravskoslezského paktu zaměstnanosti a regionální agentury práce Indicada. Společnostem ale stále chybí kvalifikovaní lidé.

Ceny pohonných hmot v Moravskoslezském kraji dál rostou. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 39,72 Kč, před týdnem byl o 18 haléřů levnější. O 31 haléřů zdražila nafta, litr stojí průměrně 37,96 Kč. Ceny zveřejňuje společnost CCS .

---

Knihovna připravila ve Faunaparku Cestu do cirkusu

Městská knihovna Frýdek-Místek připravila ve Faunaparku dopoledne plné cirkusových her pro děti. Nejen, že tím symbolicky ukončuje prázdniny, ale zároveň se takto knihovnice pravidelně hravou formou seznamují s nejmenšími budoucími návštěvníky knihovny.

Městská knihovna Frýdek-Místek připravila i letos ve Faunaparku tradiční letní dopoledne plné her a zábavy pro děti.

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Letos je to zaměřeno na Cestu do cirkusu. Takže děti si tady vyzkouší různé až akrobatické prvky. Jako třeba chůze na chůdách nebo kruhy hula hoop nebo třeba házení míčků do klauna. Výtvarná dílna je tady potom, fotokoutek. Házení kruhů na míč a spoustu dalšího."

Anketa rodiče: 1.) "Chtěla jsem nějaký program pro děti. A na akce knihovny chodíme pravidelně. A líbí se nám vždycky, jak je to perfektně připraveno a že ty úkoly jsou pestré a děti to baví." – Počasí vás neodradilo? – "Neodradilo, oni psali, že to bude ve stodole, i když by to bylo určitě lepší venku, ale i v té stodole to bylo super."

Anketa rodiče: 2.) "Akce se mi líbí moc a přivedl mě nápad kamarádky, jak strávit pěkné dopoledne s dětmi." – Co jste už dneska podnikli? – "Dneska tady děti házely balónky na klauna, chodily po chůdách. A teď zrovna tam mám dvě, které tvoří záložku."

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Děti, když přijdou do Faunaparku, tak na startu dostanou takový plánek a pak je čeká 8 stanovišť a za splnění každého stanoviště dostanou razítko nebo smajlíka. A když splní minimálně šest z osmi stanovišť, tak si jdou pro odměnu. A ta výtvarná dílna a fotokoutek, to je takový doprovodný program."

Letošní akce symbolicky ukončila prázdniny, ale zároveň umožnila knihovnicím poznat například i další budoucí čtenáře.

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Zároveň je to akce, kde děti nás poznávají jako své knihovníky. Takže to není jenom to, že se scházíme v knihovně, ale že se sejdeme i v jiném prostředí, ale zároveň je to s tou knihovnou pořád propojeno."

Anketa děti: 1.) Co sis tady dnes vyzkoušela? Co bylo zajímavé? – "Motání s tím talířem."  – A jak to šlo? – "Složitě."

Anketa děti: 2.) "Vyzkoušela jsem si hodně aktivit. Například, že jsem měla knihu na hlavě a chodila jsem salon. Nebo, že jsem vytvářela různé takové ozdobné kolíčky. Nebo i záložky." - A jak se ti tady líbí? – "Jo, hodně." – A na čem pracuješ teď? – "Na kolíčku, který má kočku takovou."

I přes menší nepřízeň počasí nakonec na akci do Faunaparku dorazilo přes 8 desítek dětí.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-31-08-2023-17-00