Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Z F-M do Bašky se vybuduje nová cyklostezka
  • Záchranný útvar hasičů v Hlučíně školí potápěče
  • Zloději ukradli z garáže tři motorky
  • Ujíždějící svah dále ohrožuje areál Tech. služeb v Havířově
  • Pamětní deska prozradí, kde žil NJ spisovatel a historik

Z F-M do Bašky se vybuduje nová cyklostezka

Frýdek-Místek se dohodl s obcí Baška na výstavbě nové cyklostezky. Ta povede z Místku do Bašky podél řeky Ostravice. Vybudovat by se měla v příštím roce a z větší části ji zaplatí evropská dotace. Cílem je doplnit chybějící úseky na trase Ostrava – Beskydy.

Už příští rok se milovníci cyklistiky dočkají další nové cyklostezky. Ta pohodlně propojí Frýdek-Místek s obcí Baška.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Obec Baška se rozhodla realizovat převážně na svém katastru prodloužení cyklostezky, která vede přes Místek. S tím, že je na trase Ostrava – Ostravice. Je to jeden z posledních úseků, které nejsou. Takže my jsme samozřejmě spolupráci okamžitě přijali. S tím, že Baška bude cyklostezku stavět. My nicméně financujeme část, která je na našem katastrálním území."

Nikol Šebestová, investiční referent obce Baška: "V plánu máme vystavět cyklostezku, která bude dále pokračovat z Frýdku-Místku až směr na Pržno. S tím, že tato cyklostezka je rozdělena na tři etapy. Kdy první etapu už máme se stavebním povolením. A chceme ji právě v příštím roce už realizovat. Tady tato první etapa bude právě v kooperaci s Frýdkem-Místkem, protože určitá část leží na katastrálním území Místku."

U zbývajících dvou etap se připravuje projektová dokumentace. Cyklostezka povede z Frýdku-Místku podél řeky Ostravice, kde je v současnosti polní cesta, kterou už někteří cyklisté využívají.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten úsek cyklostezky bude přibližně 1,2 kilometru dlouhý. Přičemž přibližně 200 metrů vede po katastrálním území Místek. Takže to je právě ta část, kterou bude město financovat."

Úseky pro cyklisty se běžně dělí na cyklostezky a cyklotrasy. Cyklostezky ale zajišťují větší bezpečnost.

Nikol Šebestová, investiční referent obce Baška: "Nám ta cyklotrasa vede po hlavních trasách, po hlavních silnicích v Bašce. Kdy tady není takový provoz, aby to cyklistům nevadilo, ale my chceme, aby hlavně děti se mohly bezpečně dostat po té cyklostezce až na Pržno a dál až na Ostravici."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nicméně jde hlavně o to, abychom propojili i okolní obce cyklostezkami. Tak, ať ta trasa do Beskyd je pro občany Frýdku-Místku co nejlepší, co nejkratší. A ať mohou zároveň využívat té infrastruktury. Tak, aby byla bezpečná a co nejvíce dostupná."

Výstavba nové cyklostezky vyjde na 16,5 milionu korun. 85 procent má ale pokrýt evropská dotace. Frýdek-Místek v tom případě zaplatí jen 300 tisíc korun a Baška zhruba 2,3 milionu.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Snahou města Frýdek-Místek je rozhodně vybudovat co nejširší síť cyklostezek. Nicméně v intravilánu města je velmi obtížné najít pro ně trasy. Vzhledem k jiným sítím a zeleni se špatně hledá trasa, kudy může vézt. S tím, že většinou se počítá s vybudováním cyklostezek při revitalizaci sídlišť, které teď plánujeme."

Cyklotrasa číslo 59 má aktuálně na trase Ostrava-Landek – Ostravice zhruba 50 kilometrů.

---

Záchranný útvar hasičů v Hlučíně školí potápěče

Unikátní kurz připravili hasiči ze záchranného útvaru v Hlučíně pro své kolegy z celé země. Jde o nácvik pro potápění do kontaminovaných vod, například při povodních nebo haváriích v chemičkách. Ty správné podmínky nasimulovali školitelé v čistírně odpadních vod v Ostravě.

Hasiči si umí poradit v každé situaci, ale možná nevíte, že jsou dokonce připraveni k náročným a nebezpečným zásahům pod vodou. Záchranný útvar v Hlučíně dokonce pro hasiče z celé země pořádá speciální kurzy, kde tuto dovednost mohou získat. Výcvik probíhá v čistírně odpadních vod, kde se skutečně potápěči noří do kontaminované vody. 

Petr Staňa, instruktor, Záchranný útvar HZS ČR, Hlučín: "Provádíme výcvik kurzu potápěč přilbového potápění a obsluha přilbového potápění. Potápěči se potápí do velmi nebezpečného materiálu, v našem případě v čistírně odpadních vod Ostrava."

"Potápěč jedna, jak probíhá dekontaminace? Jo, jo sprchuje mě tady teď hadicí." 

absolvent kurzu potápění: "Ta pohyblivost je horší. Většinou se řeší tepelný komfort. Člověk už musí mít větší zkušenosti, aby se neoblékl málo ani hodně, protože potom je zase zpocený a je mu zima." 

Hasiči, kteří kurzem procházejí už musejí mít s potápěním zkušenosti. Celý oblek je těžký asi 50 kilogramů a jen helma má 15 kg. Pohyb po zemi je velmi obtížný a i vodě nejde o nic snadného. 

absolvent kurzu potápění: "Měl jsem tam najít šoupě a vyšroubovat z toho dva šrouby a uložit je do pytlíku. Všechno jen hmatem."

Podobné zásahy, kdy hasiči pracují pod hladinou v kontaminované vodě jsou spíše výjimečné. Například ve Zlíně museli z nádrže v čistírně odpadních vod vylovit krumpáč, který mohl poškodit technologii. 

---

Ostrava stále usiluje o záchranu ikonické budovy - mrakodrapu v centru Ostravy na ulici Ostrčilova. Předchozí zájemce o koupi nemovitosti ale nepodepsal příslušné smlouvy a bylo tak zrušeno zadávací řízení na veřejnou zakázku. Zastupitelé proto schválili nový záměr prodeje budovy. Město nabídky očekává do 31. ledna.

V Palkovicích po 85 letech znovuodhalili pomník připomínající někdejšího prezidenta T. G. Masaryka a předsedu vlády Antonína Švehlu. Původní pomník zničili nacisti. Autorem návrhu je Michael Kocych z Frýdku-Místku. Pomník byl odhalen ve Švehlově aleji, která v centru obce odolala několika přestavbám.

---

Zloději ukradli z garáže tři motorky

Policistům se podařilo vypátrat zloděje, kteří z garáže v Ostravě ukradli tři motorky. Bohužel mohli vrátit majiteli pouze dva stroje, třetí motorku totiž prý prodali do zahraničí.

Na jaře přijali kriminalisté oznámení o krádeži motorek. Zloději se vloupali do řadové garáže v Ostravě a ukradli hned tři stroje. kromě motorek ale odnesli i větší množství pracovního nářadí. Dohromady napočítal majitel škodu na 800 tisíc korun. Při pátrání pomohla policistům náhoda. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "K nalezení první motorky vedlo to, že její řidič vjel do zákazu vjezdu, čehož si všimli strážníci." 

Než stačili řidiče řidiče pokutovat, seskočil z motorky a utekl. Strážníci pak zjistili, že jde o kradený stroj. Další pátrání kriminalisty zavedlo do Rychvaldu. Tam byli zadrženi dva muži a ve stodole byla nalezena druhá motorka i nářadí. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Hlavní 36letý aktér je v současné době ve výkonu trestu za předchozí páchání trestné činnosti. Ten měl celou krádež naplánovat. Vyšetřovatel také obvinil o 4 roky mladšího spolupachatele, který měl poskytnout vozidlo, kterým odcizené věci odvezli." 

Policisté také zjistili, že na kradené motorce jel muž, který ji koupil za 10 tisíc, ale z krádeží neměl nic společného. Po třetí motorce policisté stále pátrají. Zloději tvrdí, že ji prodali do zahraničí. Mužům hrozí 5 let vězení. 

---

Ujíždějící svah dále ohrožuje areál Tech. služeb v Havířově

Ujíždějící svah v lesoparku Stromovka v Havířově nadále ohrožuje areál Technických služeb. Město proto musí odvodnit a zpevnit další jeho část.

Před dvěma roky hrozilo, že se kvůli podmáčené půdě zřítí část Technických služeb v Havířově do lesoparku. Rychlá sanace a odvodňovací vrty měly problém vyřešit. Sesuv ale pokračuje dále a masivněji. Proto musí město urychleně zabezpečit i další část areálu.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technické služby Havířov: "Jde o to, že celý ten areál stojí na navážce, která vznikla v době výstavby Havířova, kde se navezla přebytečná hlína a na té hlíně se postavily ty budovy.  Teď, bohužel, se nám ukázala další významná část, která se silně propadá a ohrožuje to jak náš majetek, tak hlavně bezpečnost našich zaměstnanců.”

Město by chtělo problém do dvou měsíců vyřešit.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Buduje se tam 34metrová opěrná stěna a zároveň se ten svah snažíme vysušit tak, aby nedocházelo k jeho promáčení a tím jeho sesouvání směrem dolů. Pokud bychom neudělali sanační opatření, tak bychom museli zmenšit, nebo dokonce zrušit areál Technických služeb, ale zároveň, a to je daleko důležitější, by byla ohrožena bezpečnost lidí pohybujících se ve Stromovce." 

Sanace části svahu před dvěma lety vyšla radnici na zhruba 3 miliony korun. Současné zabezpečení si vyžádá investici 2,3 milionu korun.

---

Více než 700 výkonů během šesti týdnů provedli zdravotníci v krajské Nemocnici Třinec na mobilním CT, který parkuje před chirurgickou ambulancí. Mobilní tomograf nahrazuje přístroj z roku 2014, který musel mimo provoz. Toto řešení zvolila nemocnice do doby, než koncem listopadu uvede do provozu nové, výkonnější stacionární zařízení.

V budově nádraží v Ostravě-Vítkovicích v úterý proběhlo taktické cvičení policie. Tématem byl aktivní střelec. Zúčastnily se ho i další složky integrovaného záchranného systému. Součástí modelových situací byla i střelba.

---

Pamětní deska prozradí, kde žil NJ spisovatel a historik

Klub rodáků a přátel města odhalil v Novém Jičíně pamětní desku Miloslava Baláše. Zdobí dům na Husově ulici, kde tento vlastivědný pracovník, spisovatel a orientalista dlouhá léta tvořil a žil.

Miloslav Baláš, čestný občan Nového Jičína, byl mimo jiné spisovatel a významný vlastivědný pracovník. Posledního října uplynulo 40 let od jeho úmrtí. Také proto Klub rodáků a přátel města odhalil na domě na Husově ulici, kde léta tvořil a žil, jeho pamětní desku.

Lenka Chobotová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Odhalením pamětní desky jsme završili takzvaný říjen Miloslava Baláše, kdy jsme se snažili připomenout jeho osobnost novojičínské veřejnosti a především zpopularizovat jeho rozsáhlé dílo. On byl sice právníkem, ale byl také spisovatelem, historikem, orientalistou, překladatelem, byl to renesanční muž širokého zájmu.”

Přestože existuje mnoho fotografií Miloslava Baláše, jeho podobu na pamětní desku vytvořil sochař Jan Zemánek podle obrazu.

Jan Zemánek, sochař a řezbář, autor pamětní desky: “Rodina Miloslava Baláše, vlastně dcera, přišla s tím nápadem, že by bylo dobré, kdybychom použili jako výchozí obraz malíře Oldřicha Bolom-Kotariho, který tady působil do šedesátých let, a ten namaloval Miloslava Baláše ve svém takovém pozdně kubistickém stylu.”

Nutno připomenout, že pamětní deska byla umístěna na památkově chráněný dům, který stále obývají Balášovi potomci.

Milada Pometlová, dcera Miloslava Baláše: “On se dost zasloužil, že i tento dům byl uznán jako kulturní památka, protože dost bojoval o to, aby se v domě nic nabouralo a vše se citlivě opravovalo.”

Balášova pamětní deska je v režii klubu rodáků 14 připomenutím významné novojičínské osobnosti.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
31. října 2023, 17:00

Z F-M do Bašky se vybuduje nová cyklostezka

Frýdek-Místek se dohodl s obcí Baška na výstavbě nové cyklostezky. Ta povede z Místku do Bašky podél řeky Ostravice. Vybudovat by se měla v příštím roce a z větší části ji zaplatí evropská dotace. Cílem je doplnit chybějící úseky na trase Ostrava – Beskydy.

Už příští rok se milovníci cyklistiky dočkají další nové cyklostezky. Ta pohodlně propojí Frýdek-Místek s obcí Baška.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Obec Baška se rozhodla realizovat převážně na svém katastru prodloužení cyklostezky, která vede přes Místek. S tím, že je na trase Ostrava – Ostravice. Je to jeden z posledních úseků, které nejsou. Takže my jsme samozřejmě spolupráci okamžitě přijali. S tím, že Baška bude cyklostezku stavět. My nicméně financujeme část, která je na našem katastrálním území."

Nikol Šebestová, investiční referent obce Baška: "V plánu máme vystavět cyklostezku, která bude dále pokračovat z Frýdku-Místku až směr na Pržno. S tím, že tato cyklostezka je rozdělena na tři etapy. Kdy první etapu už máme se stavebním povolením. A chceme ji právě v příštím roce už realizovat. Tady tato první etapa bude právě v kooperaci s Frýdkem-Místkem, protože určitá část leží na katastrálním území Místku."

U zbývajících dvou etap se připravuje projektová dokumentace. Cyklostezka povede z Frýdku-Místku podél řeky Ostravice, kde je v současnosti polní cesta, kterou už někteří cyklisté využívají.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten úsek cyklostezky bude přibližně 1,2 kilometru dlouhý. Přičemž přibližně 200 metrů vede po katastrálním území Místek. Takže to je právě ta část, kterou bude město financovat."

Úseky pro cyklisty se běžně dělí na cyklostezky a cyklotrasy. Cyklostezky ale zajišťují větší bezpečnost.

Nikol Šebestová, investiční referent obce Baška: "Nám ta cyklotrasa vede po hlavních trasách, po hlavních silnicích v Bašce. Kdy tady není takový provoz, aby to cyklistům nevadilo, ale my chceme, aby hlavně děti se mohly bezpečně dostat po té cyklostezce až na Pržno a dál až na Ostravici."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nicméně jde hlavně o to, abychom propojili i okolní obce cyklostezkami. Tak, ať ta trasa do Beskyd je pro občany Frýdku-Místku co nejlepší, co nejkratší. A ať mohou zároveň využívat té infrastruktury. Tak, aby byla bezpečná a co nejvíce dostupná."

Výstavba nové cyklostezky vyjde na 16,5 milionu korun. 85 procent má ale pokrýt evropská dotace. Frýdek-Místek v tom případě zaplatí jen 300 tisíc korun a Baška zhruba 2,3 milionu.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Snahou města Frýdek-Místek je rozhodně vybudovat co nejširší síť cyklostezek. Nicméně v intravilánu města je velmi obtížné najít pro ně trasy. Vzhledem k jiným sítím a zeleni se špatně hledá trasa, kudy může vézt. S tím, že většinou se počítá s vybudováním cyklostezek při revitalizaci sídlišť, které teď plánujeme."

Cyklotrasa číslo 59 má aktuálně na trase Ostrava-Landek – Ostravice zhruba 50 kilometrů.

---

Záchranný útvar hasičů v Hlučíně školí potápěče

Unikátní kurz připravili hasiči ze záchranného útvaru v Hlučíně pro své kolegy z celé země. Jde o nácvik pro potápění do kontaminovaných vod, například při povodních nebo haváriích v chemičkách. Ty správné podmínky nasimulovali školitelé v čistírně odpadních vod v Ostravě.

Hasiči si umí poradit v každé situaci, ale možná nevíte, že jsou dokonce připraveni k náročným a nebezpečným zásahům pod vodou. Záchranný útvar v Hlučíně dokonce pro hasiče z celé země pořádá speciální kurzy, kde tuto dovednost mohou získat. Výcvik probíhá v čistírně odpadních vod, kde se skutečně potápěči noří do kontaminované vody. 

Petr Staňa, instruktor, Záchranný útvar HZS ČR, Hlučín: "Provádíme výcvik kurzu potápěč přilbového potápění a obsluha přilbového potápění. Potápěči se potápí do velmi nebezpečného materiálu, v našem případě v čistírně odpadních vod Ostrava."

"Potápěč jedna, jak probíhá dekontaminace? Jo, jo sprchuje mě tady teď hadicí." 

absolvent kurzu potápění: "Ta pohyblivost je horší. Většinou se řeší tepelný komfort. Člověk už musí mít větší zkušenosti, aby se neoblékl málo ani hodně, protože potom je zase zpocený a je mu zima." 

Hasiči, kteří kurzem procházejí už musejí mít s potápěním zkušenosti. Celý oblek je těžký asi 50 kilogramů a jen helma má 15 kg. Pohyb po zemi je velmi obtížný a i vodě nejde o nic snadného. 

absolvent kurzu potápění: "Měl jsem tam najít šoupě a vyšroubovat z toho dva šrouby a uložit je do pytlíku. Všechno jen hmatem."

Podobné zásahy, kdy hasiči pracují pod hladinou v kontaminované vodě jsou spíše výjimečné. Například ve Zlíně museli z nádrže v čistírně odpadních vod vylovit krumpáč, který mohl poškodit technologii. 

---

Ostrava stále usiluje o záchranu ikonické budovy - mrakodrapu v centru Ostravy na ulici Ostrčilova. Předchozí zájemce o koupi nemovitosti ale nepodepsal příslušné smlouvy a bylo tak zrušeno zadávací řízení na veřejnou zakázku. Zastupitelé proto schválili nový záměr prodeje budovy. Město nabídky očekává do 31. ledna.

V Palkovicích po 85 letech znovuodhalili pomník připomínající někdejšího prezidenta T. G. Masaryka a předsedu vlády Antonína Švehlu. Původní pomník zničili nacisti. Autorem návrhu je Michael Kocych z Frýdku-Místku. Pomník byl odhalen ve Švehlově aleji, která v centru obce odolala několika přestavbám.

---

Zloději ukradli z garáže tři motorky

Policistům se podařilo vypátrat zloděje, kteří z garáže v Ostravě ukradli tři motorky. Bohužel mohli vrátit majiteli pouze dva stroje, třetí motorku totiž prý prodali do zahraničí.

Na jaře přijali kriminalisté oznámení o krádeži motorek. Zloději se vloupali do řadové garáže v Ostravě a ukradli hned tři stroje. kromě motorek ale odnesli i větší množství pracovního nářadí. Dohromady napočítal majitel škodu na 800 tisíc korun. Při pátrání pomohla policistům náhoda. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "K nalezení první motorky vedlo to, že její řidič vjel do zákazu vjezdu, čehož si všimli strážníci." 

Než stačili řidiče řidiče pokutovat, seskočil z motorky a utekl. Strážníci pak zjistili, že jde o kradený stroj. Další pátrání kriminalisty zavedlo do Rychvaldu. Tam byli zadrženi dva muži a ve stodole byla nalezena druhá motorka i nářadí. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Hlavní 36letý aktér je v současné době ve výkonu trestu za předchozí páchání trestné činnosti. Ten měl celou krádež naplánovat. Vyšetřovatel také obvinil o 4 roky mladšího spolupachatele, který měl poskytnout vozidlo, kterým odcizené věci odvezli." 

Policisté také zjistili, že na kradené motorce jel muž, který ji koupil za 10 tisíc, ale z krádeží neměl nic společného. Po třetí motorce policisté stále pátrají. Zloději tvrdí, že ji prodali do zahraničí. Mužům hrozí 5 let vězení. 

---

Ujíždějící svah dále ohrožuje areál Tech. služeb v Havířově

Ujíždějící svah v lesoparku Stromovka v Havířově nadále ohrožuje areál Technických služeb. Město proto musí odvodnit a zpevnit další jeho část.

Před dvěma roky hrozilo, že se kvůli podmáčené půdě zřítí část Technických služeb v Havířově do lesoparku. Rychlá sanace a odvodňovací vrty měly problém vyřešit. Sesuv ale pokračuje dále a masivněji. Proto musí město urychleně zabezpečit i další část areálu.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technické služby Havířov: "Jde o to, že celý ten areál stojí na navážce, která vznikla v době výstavby Havířova, kde se navezla přebytečná hlína a na té hlíně se postavily ty budovy.  Teď, bohužel, se nám ukázala další významná část, která se silně propadá a ohrožuje to jak náš majetek, tak hlavně bezpečnost našich zaměstnanců.”

Město by chtělo problém do dvou měsíců vyřešit.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Buduje se tam 34metrová opěrná stěna a zároveň se ten svah snažíme vysušit tak, aby nedocházelo k jeho promáčení a tím jeho sesouvání směrem dolů. Pokud bychom neudělali sanační opatření, tak bychom museli zmenšit, nebo dokonce zrušit areál Technických služeb, ale zároveň, a to je daleko důležitější, by byla ohrožena bezpečnost lidí pohybujících se ve Stromovce." 

Sanace části svahu před dvěma lety vyšla radnici na zhruba 3 miliony korun. Současné zabezpečení si vyžádá investici 2,3 milionu korun.

---

Více než 700 výkonů během šesti týdnů provedli zdravotníci v krajské Nemocnici Třinec na mobilním CT, který parkuje před chirurgickou ambulancí. Mobilní tomograf nahrazuje přístroj z roku 2014, který musel mimo provoz. Toto řešení zvolila nemocnice do doby, než koncem listopadu uvede do provozu nové, výkonnější stacionární zařízení.

V budově nádraží v Ostravě-Vítkovicích v úterý proběhlo taktické cvičení policie. Tématem byl aktivní střelec. Zúčastnily se ho i další složky integrovaného záchranného systému. Součástí modelových situací byla i střelba.

---

Pamětní deska prozradí, kde žil NJ spisovatel a historik

Klub rodáků a přátel města odhalil v Novém Jičíně pamětní desku Miloslava Baláše. Zdobí dům na Husově ulici, kde tento vlastivědný pracovník, spisovatel a orientalista dlouhá léta tvořil a žil.

Miloslav Baláš, čestný občan Nového Jičína, byl mimo jiné spisovatel a významný vlastivědný pracovník. Posledního října uplynulo 40 let od jeho úmrtí. Také proto Klub rodáků a přátel města odhalil na domě na Husově ulici, kde léta tvořil a žil, jeho pamětní desku.

Lenka Chobotová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Odhalením pamětní desky jsme završili takzvaný říjen Miloslava Baláše, kdy jsme se snažili připomenout jeho osobnost novojičínské veřejnosti a především zpopularizovat jeho rozsáhlé dílo. On byl sice právníkem, ale byl také spisovatelem, historikem, orientalistou, překladatelem, byl to renesanční muž širokého zájmu.”

Přestože existuje mnoho fotografií Miloslava Baláše, jeho podobu na pamětní desku vytvořil sochař Jan Zemánek podle obrazu.

Jan Zemánek, sochař a řezbář, autor pamětní desky: “Rodina Miloslava Baláše, vlastně dcera, přišla s tím nápadem, že by bylo dobré, kdybychom použili jako výchozí obraz malíře Oldřicha Bolom-Kotariho, který tady působil do šedesátých let, a ten namaloval Miloslava Baláše ve svém takovém pozdně kubistickém stylu.”

Nutno připomenout, že pamětní deska byla umístěna na památkově chráněný dům, který stále obývají Balášovi potomci.

Milada Pometlová, dcera Miloslava Baláše: “On se dost zasloužil, že i tento dům byl uznán jako kulturní památka, protože dost bojoval o to, aby se v domě nic nabouralo a vše se citlivě opravovalo.”

Balášova pamětní deska je v režii klubu rodáků 14 připomenutím významné novojičínské osobnosti.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-31-10-2023-17-00