Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • ANO navrhlo na primátorku Ostravy Hanu Tichánkovou
  • Silnice I/68 je konečně propojená s dálnicí D48
  • Vandalové v Havířově poničili sousoší kosmonautů
  • V Ostravě čeká zápis do základních škol asi 3500 dětí
  • ADRA zajistila pro lidi bez domova další stříhání
  • Den otevřených dveří na Slezské Hartě

ANO navrhlo na primátorku Ostravy Hanu Tichánkovou

Oblastní sněm hnutí ANO v Ostravě nominoval na primátorku města bývalou místostarostku městské části Jih a novou předsedkyni klubu městských zastupitelů Hanu Tichánkovou. Hned ve čtvrtek zahájilo ANO vyjednávání o nové koalici.

Ve středu se sešli členové hnutí ANO z Ostravy, aby společně vybrali nového kandidáta na primátora města. Nominanti byli tři, ale ještě před volbou se starosta Jihu Martin Bednář a starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová vzdali kandidatury ve prospěch Hany Tichánkové. Ta pak byla většinou hlasů zvolena.

Richard Vereš, předseda hnutí ANO Ostrava: "Výstupem dnešního sněmu je, že kandidátkou na primátorku hnutí ANO je paní ing. Hana Tichánková, která je vlastně dnes i předsedkyní zastupitelského klubu."

Nutnost změn odstartovalo vyloučení primátora Tomáše Macury ze zastupitelského klubu ANO, ke kterému se postupně přidalo dalších 6 zastupitelů z 21. Koalice na magistrátu tak ztratila většinu a hned ve čtvrtek začínají vyjednávání o nové koalici. 

Hana Tichánková, kandidátka na primátorku Ostravy: "Chceme tu koalici stavět na půdorysu současné koalice, ale uvidíme, co jednání přinesou." 

Vyjednavači se prý nevyhýbají jednáním s žádným z uskupení v zastupitelstvu a to včetně nového klubu Tomáše Macury Nezařazení. Ano si ale chce ponechat post primátora. 

Richard Vereš, předseda hnutí ANO Ostrava: "Plynule navážeme na to, co máme ve volebním programu, co jsme slíbili našim voličům a na čem pracovalo zastupitelstvo v uplynulých dvou volebních obdobích." 

Ve hře je spolupráce hnutí ANO a SPOLU, kteří by přibrali do vedení města hnutí Ostravak a Starosty pro Ostravu, kteří vyjednávají společně s 12 křesly. Otázkou zůstává, co by v takovém případě bylo s Piráty, jejichž 3 mandáty už by nebyly potřeba. 

---

Silnice I/68 je konečně propojená s dálnicí D48

Okamžitou úlevu pocítili v úterý odpoledne obyvatelé Hnojníku, Stříteže a Ropice. Po otevření poslední části obchvatu Třince totiž z těchto obcí zmizela téměř veškerá tranzitní doprava.

Poslední úsek obchvatu Třince napojuje rychlostní silnici od hranice se Slovenskem na dálnici D48. Především kamiony už vůbec nemusí projíždět obcemi a lidé se tam budou cítit bezpečněji.

Anketa: No konečně se to tady uklidní. A nebude takový provoz, protože tady přejít přes cestu to je…”

Anekta: “Určitě to bude bezpečnější pro malé děti, které tady chodí do školy a lidé od vlaku. Tady se nedá přejít ta silnice. to je šílené. A i ten hluk hrozný, prostě katastrofa.”

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: “Ten řádný termín dokončení je až letošní srpen. To, že se snažíme v tomhle alespoň ulevit lidem v Hnojníku nebo ve Stříteži, tak toho věřím dosáhneme zprovozněním toho polovičního profilu. Už to významně uleví dopravě, ale pochopitelně na to finální dokončení stavby bude třeba počkat do toho srpna.”

Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Obrovská radost. Trvalo to sice dlouho, ale všichni, kteří jsme u toho byli, tak víme s kolika různými peripetiemi jsme se museli potýkat. A je to vlastně 13. ministr, kterému se podařilo dotáhnout celý ten třetí úsek a obchvat Třince, bez něj by nebyl úplný. Stále nás trápil prach, hluk a samozřejmě i hrozně nebezpečný výjezd tady z Nebor.”

Minimálně do srpna se řidiči musí smířit s omezeným provozem.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “Pojede se prostě v režimu 1+1, to znamená že nebude možné předjíždět a zúžením se projede až k dálnici D48.”

Samotný obchvat sice není zpoplatněný, protože se však přímo napojuje na dálnici, nesmí na poslední úsek řidiči najíždět bez dálničního poplatku.

---

Vandalové v Havířově poničili sousoší kosmonautů

Neznámí vandalové poničili sousoší kosmonautů před Základní školou Mládežnická v Havířově. Vedení města rozhodlo, že plastiku, která v prostranství stojí od roku 1981, nechá opravit.

Více než čtyřicet let stojí v Havířově na betonovém podstavci sousoší kosmonautů. Kolem sochy chodí každý den děti do Základní školy Mládežnická. A právě žáci upozornili na ničení plastiky.

Iva Badurová, ředitelka ZŠ Mládežnická: "Jednou ráno cestou do školy děti našly kousek ruky toho kosmonauta pohozený před školou, takže ho donesly panu školníkovi a my jsme začali pátrat, který kousek chybí. Porovnali jsme to s fotografiemi a s hrůzou jsme zjistili, že chybí téměř dvě postavy."

anketa: “Jsme na to zvyklí, že jo. Mrzí mě to, že to tak někdo nechal rozkrást a že se to tak rozpadlo.”

anketa: “Určitě asi opravit. Asi to někdo do sběru použil, nebo se nudili nějací vandalové.”

Město nechá sousoší opravit. Velkou část nákladů pokryje pojistka.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Můžu říct, že ta celá oprava bude stát kolem 435 tisíc a my zaplatíme 105 tisíc. Nechápu, jak se jim to podařilo v takové výšce odcizit, ale prostě stalo se.”

Radnice zvažuje, že po opravě nechá prostranství zabezpečit tak, aby opět nedošlo k poničení kosmonautů. Na vytvoření díla se v roce 1980 podíleli tři autoři. Václav Uruba, Miloš Bartoň a Antonín Bučánek. Oficiální zadání neslo název Úspěchy v dobývání vesmíru.

---

V Ostravě čeká zápis do základních škol asi 3500 dětí

Pro děti je duben velice významným měsícem. Ředitelé a ředitelky základních škol totiž vyhlašují zápisy do prvních tříd. V Ostravě by k zápisu mělo přijít asi tři a půl tisíce žáků.

Od 1. do 30. dubna stanoví zákon termín pro zápis do prvních tříd základních škol. Přesné datum si pak určí vedení jednotlivých škol. Rodiče mohou zapsat své dítě do spádové školy v místě bydliště a nebo i jinam, pokud škola disponuje volnou kapacitou.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Mohu uklidnit všechny rodiče, míst pro prvňáčky máme dost a ředitelé našich škol činí všechny potřebné kroky k tomu, aby i zápis do první třídy byl pro děti nezapomenutelným okamžikem a do své školy se těšily."

Ostrava má 23 městských obvodů a v 18 z nich jsou základní školy. Celkem je ve městě 55 škol. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ráda bych ubezpečila všechny, že máme dostatečný počet míst pro všechny děti v první třídě."

Na nejmenší děti čekají zápisy do mateřských škol o měsíc později, mezi 3. a 4. květnem. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ráda bych upozornila rodiče, že už od 20. dubna mohou své dítě předzapsat na našich webových stránkách, které se vlastně tématu mateřských škol, jejich představení a zápisu věnují." 

Žádosti do základních škol mohou rodiče doručit osobně, poštou, do datové schránky a emailem s elektronickým podpisem. V případě žádosti o odklad je potřeba doložit doporučení školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa.

---

ADRA zajistila pro lidi bez domova další stříhání

Několik desítek lidí bez domova opět zavítalo do Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku, kde pro ně připravili tradiční stříhání a holení. Cílem akce je nabídnout lidem v nouzi možnost, jak být alespoň na velikonoční svátky upravený. Odnášeli si totiž také čisté věci ze sociálního šatníku.

Prostory sociálního šatníku Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku se proměnily v improvizované holičství. Skupina dobrovolníků přišla nabídnout pomocnou ruku v rámci akce stříhání a holení lidí bez přístřeší.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Dnes už tradičně jsme pořádali další stříhání a holení lidí bez přístřeší, bez domova. Jsme rádi, že ta akce má úspěch, že se hlásí lidé, kteří potřebují alespoň na Velikonoce a na Vánoce se zkulturnit a vypadat trochu lépe. Takže jsme umožnili právě tyto dvě aktivity. Zároveň toho využíváme jako sociálního šatníku, kdy si vezmou oblečení. To, co potřebují, ať jsou čistí na svátky a ať i ta veřejnost pozná, že i ti bezdomovci se chtějí na ty svátky připravit."

Anketa: - Jak často sem chodíte a co říkáte na to, jak vás ostříhali. - "Jsem rád, že mě ostříhali." - A jak často sem chodíte? - "Hodně často. Pokud je možnost, tak tady chodím." - A co všechno využíváte? Co jste si třeba dneska vzal? - "Oblečení, kalhoty, trička, trenky, všechno, co se dá." - Jak dlouho jste už bez domova? - "Od listopadu?" - A co vás tam přivedlo? - "Přišel jsem o práci."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Během covidu ten zájem trochu upadal, ale teď znovu nabírá na síle ta potřeba. A za dvě hodiny bylo 26 lidí, do 12:00 hodin ještě někteří lidí přijdou. Takže ten zájem se zvyšuje a v té předcovidové době to bylo třeba 40 až 50 lidí, kteří se přišli ostříhat."

Zájemci si mohli odnést v případě zájmu také čisté oblečení nebo základní hygienické hygienické potřeby.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Pravdou je, že jsou lidé, kteří se někde zajdou ostříhat, oholit, ale věci, které se dnes prodávají v obchodech jsou pro ně příliš drahé, takže i těm sociálně slabým, kteří jsou z úřadu práce nebo jsou v hmotné nouzi nabízíme potřebu i formou výpomoci v otázce oblečení. Takže si tady chodí zdarma pro oblečení, které potřebují pro ten běžný život."

S celou akcí kolem stříhání a holení lidí bez přístřeší pomáhali hlavně dobrovolníci.

---

Den otevřených dveří na Slezské Hartě

Tisíce lidí si nenechaly ujít příležitost navštívit u příležitosti Světového dne vody vodní díla Povodí Odry. Vodní nádrže Slezská Harta, Kružberk a Šance navštívilo během jednoho dne téměř 6 tisíc zájemců. Mohli vidět technické zázemí přehrad a navštívit i jejich útroby.

Největší nádrž na Moravě a ve Slezsku, Slezskou Hartu, navštívilo přes dva a půl tisíce lidí.  Návštěvníci tady mohli strávit téměř celý den.

Rudolf Zbořil, pracovník vodního díla: „Teď je zhruba půl jedenácté a máme 541 návštěvníků."

Petr Poledna, hrázný přehrady: „Návštěvníci můžou přijet k nám na pravou stranu, tam zaparkují auto, dají se směrem přes těleso hráze po koruně hráze, navštíví odběrný objekt. Na odběrném objektu je pracovník Povodí Odry, který vlastně odpoví dotazy. Které budou mít návštěvníci,.“

Stanislav Sedláček, pracovník vodního díla: „Nacházíme se na odběrném objektu VD Slezská Harta. Můžou vidět jenom vzduchování, které tady je, aby to v zimě nezamrzlo."

Slezská Harta je svým objemem čtvrtou největší nádrží v ČR a přesahuje objem zbývajících 7 nádrží v Povodí Odry.

Petr Poledna, hrázný přehrady: „Stav přehrady je takový, že jsme teď na kótě 495,47, jsme zhruba 50 cm pod maximální provozní zimní hladinou.“

Zajímavou byl pro všechny návštěva elektrárny přehrady a jejích turbín. Poté následovala nejatraktivnější část návštěvního dne – průchod přehradní štolou.

Rudolf Zbořil, pracovník vodního díla: „Délka štoly je přes 500 metrů, ale půjdou 80 schodů dolů a 390 schodů nahoru."

Slezská Harta má 65 metrů vysokou hráz a délku zhruba 15 km. Úspěšně zachycuje vodu z tajícího sněhu v Jeseníkách. Již za měsíc tady bude zahájena i lodní doprava a vyjede unikátní elektroloď Harta.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
02. dubna 2023, 14:00

ANO navrhlo na primátorku Ostravy Hanu Tichánkovou

Oblastní sněm hnutí ANO v Ostravě nominoval na primátorku města bývalou místostarostku městské části Jih a novou předsedkyni klubu městských zastupitelů Hanu Tichánkovou. Hned ve čtvrtek zahájilo ANO vyjednávání o nové koalici.

Ve středu se sešli členové hnutí ANO z Ostravy, aby společně vybrali nového kandidáta na primátora města. Nominanti byli tři, ale ještě před volbou se starosta Jihu Martin Bednář a starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová vzdali kandidatury ve prospěch Hany Tichánkové. Ta pak byla většinou hlasů zvolena.

Richard Vereš, předseda hnutí ANO Ostrava: "Výstupem dnešního sněmu je, že kandidátkou na primátorku hnutí ANO je paní ing. Hana Tichánková, která je vlastně dnes i předsedkyní zastupitelského klubu."

Nutnost změn odstartovalo vyloučení primátora Tomáše Macury ze zastupitelského klubu ANO, ke kterému se postupně přidalo dalších 6 zastupitelů z 21. Koalice na magistrátu tak ztratila většinu a hned ve čtvrtek začínají vyjednávání o nové koalici. 

Hana Tichánková, kandidátka na primátorku Ostravy: "Chceme tu koalici stavět na půdorysu současné koalice, ale uvidíme, co jednání přinesou." 

Vyjednavači se prý nevyhýbají jednáním s žádným z uskupení v zastupitelstvu a to včetně nového klubu Tomáše Macury Nezařazení. Ano si ale chce ponechat post primátora. 

Richard Vereš, předseda hnutí ANO Ostrava: "Plynule navážeme na to, co máme ve volebním programu, co jsme slíbili našim voličům a na čem pracovalo zastupitelstvo v uplynulých dvou volebních obdobích." 

Ve hře je spolupráce hnutí ANO a SPOLU, kteří by přibrali do vedení města hnutí Ostravak a Starosty pro Ostravu, kteří vyjednávají společně s 12 křesly. Otázkou zůstává, co by v takovém případě bylo s Piráty, jejichž 3 mandáty už by nebyly potřeba. 

---

Silnice I/68 je konečně propojená s dálnicí D48

Okamžitou úlevu pocítili v úterý odpoledne obyvatelé Hnojníku, Stříteže a Ropice. Po otevření poslední části obchvatu Třince totiž z těchto obcí zmizela téměř veškerá tranzitní doprava.

Poslední úsek obchvatu Třince napojuje rychlostní silnici od hranice se Slovenskem na dálnici D48. Především kamiony už vůbec nemusí projíždět obcemi a lidé se tam budou cítit bezpečněji.

Anketa: No konečně se to tady uklidní. A nebude takový provoz, protože tady přejít přes cestu to je…”

Anekta: “Určitě to bude bezpečnější pro malé děti, které tady chodí do školy a lidé od vlaku. Tady se nedá přejít ta silnice. to je šílené. A i ten hluk hrozný, prostě katastrofa.”

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: “Ten řádný termín dokončení je až letošní srpen. To, že se snažíme v tomhle alespoň ulevit lidem v Hnojníku nebo ve Stříteži, tak toho věřím dosáhneme zprovozněním toho polovičního profilu. Už to významně uleví dopravě, ale pochopitelně na to finální dokončení stavby bude třeba počkat do toho srpna.”

Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Obrovská radost. Trvalo to sice dlouho, ale všichni, kteří jsme u toho byli, tak víme s kolika různými peripetiemi jsme se museli potýkat. A je to vlastně 13. ministr, kterému se podařilo dotáhnout celý ten třetí úsek a obchvat Třince, bez něj by nebyl úplný. Stále nás trápil prach, hluk a samozřejmě i hrozně nebezpečný výjezd tady z Nebor.”

Minimálně do srpna se řidiči musí smířit s omezeným provozem.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “Pojede se prostě v režimu 1+1, to znamená že nebude možné předjíždět a zúžením se projede až k dálnici D48.”

Samotný obchvat sice není zpoplatněný, protože se však přímo napojuje na dálnici, nesmí na poslední úsek řidiči najíždět bez dálničního poplatku.

---

Vandalové v Havířově poničili sousoší kosmonautů

Neznámí vandalové poničili sousoší kosmonautů před Základní školou Mládežnická v Havířově. Vedení města rozhodlo, že plastiku, která v prostranství stojí od roku 1981, nechá opravit.

Více než čtyřicet let stojí v Havířově na betonovém podstavci sousoší kosmonautů. Kolem sochy chodí každý den děti do Základní školy Mládežnická. A právě žáci upozornili na ničení plastiky.

Iva Badurová, ředitelka ZŠ Mládežnická: "Jednou ráno cestou do školy děti našly kousek ruky toho kosmonauta pohozený před školou, takže ho donesly panu školníkovi a my jsme začali pátrat, který kousek chybí. Porovnali jsme to s fotografiemi a s hrůzou jsme zjistili, že chybí téměř dvě postavy."

anketa: “Jsme na to zvyklí, že jo. Mrzí mě to, že to tak někdo nechal rozkrást a že se to tak rozpadlo.”

anketa: “Určitě asi opravit. Asi to někdo do sběru použil, nebo se nudili nějací vandalové.”

Město nechá sousoší opravit. Velkou část nákladů pokryje pojistka.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Můžu říct, že ta celá oprava bude stát kolem 435 tisíc a my zaplatíme 105 tisíc. Nechápu, jak se jim to podařilo v takové výšce odcizit, ale prostě stalo se.”

Radnice zvažuje, že po opravě nechá prostranství zabezpečit tak, aby opět nedošlo k poničení kosmonautů. Na vytvoření díla se v roce 1980 podíleli tři autoři. Václav Uruba, Miloš Bartoň a Antonín Bučánek. Oficiální zadání neslo název Úspěchy v dobývání vesmíru.

---

V Ostravě čeká zápis do základních škol asi 3500 dětí

Pro děti je duben velice významným měsícem. Ředitelé a ředitelky základních škol totiž vyhlašují zápisy do prvních tříd. V Ostravě by k zápisu mělo přijít asi tři a půl tisíce žáků.

Od 1. do 30. dubna stanoví zákon termín pro zápis do prvních tříd základních škol. Přesné datum si pak určí vedení jednotlivých škol. Rodiče mohou zapsat své dítě do spádové školy v místě bydliště a nebo i jinam, pokud škola disponuje volnou kapacitou.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Mohu uklidnit všechny rodiče, míst pro prvňáčky máme dost a ředitelé našich škol činí všechny potřebné kroky k tomu, aby i zápis do první třídy byl pro děti nezapomenutelným okamžikem a do své školy se těšily."

Ostrava má 23 městských obvodů a v 18 z nich jsou základní školy. Celkem je ve městě 55 škol. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ráda bych ubezpečila všechny, že máme dostatečný počet míst pro všechny děti v první třídě."

Na nejmenší děti čekají zápisy do mateřských škol o měsíc později, mezi 3. a 4. květnem. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ráda bych upozornila rodiče, že už od 20. dubna mohou své dítě předzapsat na našich webových stránkách, které se vlastně tématu mateřských škol, jejich představení a zápisu věnují." 

Žádosti do základních škol mohou rodiče doručit osobně, poštou, do datové schránky a emailem s elektronickým podpisem. V případě žádosti o odklad je potřeba doložit doporučení školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa.

---

ADRA zajistila pro lidi bez domova další stříhání

Několik desítek lidí bez domova opět zavítalo do Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku, kde pro ně připravili tradiční stříhání a holení. Cílem akce je nabídnout lidem v nouzi možnost, jak být alespoň na velikonoční svátky upravený. Odnášeli si totiž také čisté věci ze sociálního šatníku.

Prostory sociálního šatníku Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku se proměnily v improvizované holičství. Skupina dobrovolníků přišla nabídnout pomocnou ruku v rámci akce stříhání a holení lidí bez přístřeší.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Dnes už tradičně jsme pořádali další stříhání a holení lidí bez přístřeší, bez domova. Jsme rádi, že ta akce má úspěch, že se hlásí lidé, kteří potřebují alespoň na Velikonoce a na Vánoce se zkulturnit a vypadat trochu lépe. Takže jsme umožnili právě tyto dvě aktivity. Zároveň toho využíváme jako sociálního šatníku, kdy si vezmou oblečení. To, co potřebují, ať jsou čistí na svátky a ať i ta veřejnost pozná, že i ti bezdomovci se chtějí na ty svátky připravit."

Anketa: - Jak často sem chodíte a co říkáte na to, jak vás ostříhali. - "Jsem rád, že mě ostříhali." - A jak často sem chodíte? - "Hodně často. Pokud je možnost, tak tady chodím." - A co všechno využíváte? Co jste si třeba dneska vzal? - "Oblečení, kalhoty, trička, trenky, všechno, co se dá." - Jak dlouho jste už bez domova? - "Od listopadu?" - A co vás tam přivedlo? - "Přišel jsem o práci."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Během covidu ten zájem trochu upadal, ale teď znovu nabírá na síle ta potřeba. A za dvě hodiny bylo 26 lidí, do 12:00 hodin ještě někteří lidí přijdou. Takže ten zájem se zvyšuje a v té předcovidové době to bylo třeba 40 až 50 lidí, kteří se přišli ostříhat."

Zájemci si mohli odnést v případě zájmu také čisté oblečení nebo základní hygienické hygienické potřeby.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Pravdou je, že jsou lidé, kteří se někde zajdou ostříhat, oholit, ale věci, které se dnes prodávají v obchodech jsou pro ně příliš drahé, takže i těm sociálně slabým, kteří jsou z úřadu práce nebo jsou v hmotné nouzi nabízíme potřebu i formou výpomoci v otázce oblečení. Takže si tady chodí zdarma pro oblečení, které potřebují pro ten běžný život."

S celou akcí kolem stříhání a holení lidí bez přístřeší pomáhali hlavně dobrovolníci.

---

Den otevřených dveří na Slezské Hartě

Tisíce lidí si nenechaly ujít příležitost navštívit u příležitosti Světového dne vody vodní díla Povodí Odry. Vodní nádrže Slezská Harta, Kružberk a Šance navštívilo během jednoho dne téměř 6 tisíc zájemců. Mohli vidět technické zázemí přehrad a navštívit i jejich útroby.

Největší nádrž na Moravě a ve Slezsku, Slezskou Hartu, navštívilo přes dva a půl tisíce lidí.  Návštěvníci tady mohli strávit téměř celý den.

Rudolf Zbořil, pracovník vodního díla: „Teď je zhruba půl jedenácté a máme 541 návštěvníků."

Petr Poledna, hrázný přehrady: „Návštěvníci můžou přijet k nám na pravou stranu, tam zaparkují auto, dají se směrem přes těleso hráze po koruně hráze, navštíví odběrný objekt. Na odběrném objektu je pracovník Povodí Odry, který vlastně odpoví dotazy. Které budou mít návštěvníci,.“

Stanislav Sedláček, pracovník vodního díla: „Nacházíme se na odběrném objektu VD Slezská Harta. Můžou vidět jenom vzduchování, které tady je, aby to v zimě nezamrzlo."

Slezská Harta je svým objemem čtvrtou největší nádrží v ČR a přesahuje objem zbývajících 7 nádrží v Povodí Odry.

Petr Poledna, hrázný přehrady: „Stav přehrady je takový, že jsme teď na kótě 495,47, jsme zhruba 50 cm pod maximální provozní zimní hladinou.“

Zajímavou byl pro všechny návštěva elektrárny přehrady a jejích turbín. Poté následovala nejatraktivnější část návštěvního dne – průchod přehradní štolou.

Rudolf Zbořil, pracovník vodního díla: „Délka štoly je přes 500 metrů, ale půjdou 80 schodů dolů a 390 schodů nahoru."

Slezská Harta má 65 metrů vysokou hráz a délku zhruba 15 km. Úspěšně zachycuje vodu z tajícího sněhu v Jeseníkách. Již za měsíc tady bude zahájena i lodní doprava a vyjede unikátní elektroloď Harta.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-02-04-2023-14-00