Zemřel olympijský vítěz v zápase Vítězslav Mácha
Sportovní svět přišel o legendu řecko-římského zápasu olympijského vítěze Vítězslava Máchu z Krmelína. Nejslavnější a nejúspěšnější český zápasník zemřel ve věku 75 let.
V pondělí 29. května prohrál svůj poslední zápas s těžkou nemocí Vítězslav Mácha. Světová legenda řecko-římského zápasu oslavila na jaře 75 let. Bezpočtu sportovních úspěchů dominuje zlato z olympiády v Mnichově v roce 1972, je ale také dvojnásobný mistr světa a mistr Evropy. V rodném Krmelíně ho bude připomínat kanadský javor, který přivezl z olympiády v Montrealu, kde získal stříbrnou medaili.
Vítězslav Mácha, olympijský vítěz z Mnichova 1972: "Tam každý účastník dostal symbol Kanady - sazeničku javoru. Tak jsem ho daroval škole a děti ho tady vysadily. Dokud byl malý, měl ohrádku a staraly se o něj a dnes je z něj už pořádný strom. Krmelín nechal udělat pamětní desku, aby se vědělo, o co vlastně běží."
Vítězslav Mácha žil celý život v Krmelíně u Ostravy. Po skončení zápasnické kariéry pracoval jako reprezentační trenér a později jako předseda svazu. Jeho celoživotní láskou bylo holubaření, ke kterému ho přivedl otec. Na chovatelství poštovních holubů založil i své podnikání. V roce 2007 byl uveden do sportovní Síně slávy Moravskoslezského kraje.
Daniel Havlík, manažer a trenér zápasnického klubu TJ Sokol Moravská Ostrava II. : "Je to hrozně smutná a překvapivá zpráva. Hlavně pro mně osobně, protože jsem s ním ještě v minulém týdnu mluvil a on se zajímal o dění v klubu a ptal se, jak se klukům daří. Zemřela legenda, Víťo odpočívej v pokoji."
Poslední rozloučení s Vítězslavem Máchou se bude konat v pátek ve smuteční síni Slezskoostravského hřbitova v 15 hodin.
---
Bývalý OD Breda se dočká nové fasády a oken
Desítky let chátrající památkově chráněná budova bývalého obchodního domu Breda v Opavě vstane z popela. Předáním klíče stavební firmě byla slavnostně zahájena první etapa její rekonstrukce.
Do někdejšího slavného obchodního domu Breda se vrátí život. Opavskému magistrátu se loni po dlouhých letech tahanic podařilo budovu koupit a teď ji na rok obsadí dělníci.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “V současné chvíli bude probíhat základní oprava, to znamená výměna 170 oken budovy. Dále bude oprava celé fasády ze dvou stran. Součástí bude také vyklizení celé budovy, to znamená pěti nadzemních a dvou podzemních pater a také oprava vodovodní přípojky.”
Breda je kulturní památkou a na veškeré opravy se tak dohlíží památkáři, kteří schválili repliky oken.
Lucie Častulíková, vedoucí oddělení Památkové péče, Magistrát města Opavy: “Pro památkáře jsou vzácné všechny konstrukce, které se tady dochovaly. Takže už z toho roku 1928 a některé dokonce starší, protože než tady vznikl OD Breda Weinstein, tak tady byl starší obchodní dům.”
Už loni se díky sbírce podařilo opravit děravou střechu.
Marek Zygula, správce budovy: “Tady vlastně původně byla takzvaná sluneční terasa, která ale asi ani nebyla nikdy zprovozněna a to byl hlavní důvod zatékání do celého objektu.”
Rekonstrukce interiéru přijde na řadu poté, co odborná komise dá městu finální výstup, co všechno by tam mohlo být a jak to bude vypadat. Administrativní prostory by měly zůstat otevřené jako kdysi.
Právě v těchto místech ve 3.NP měl svou kancelář sám majitel budovy. Pan David Weinstein.
---
V MS kraji se stane každý rok asi 2 tisíce dětských úrazu
S teplým počasím přicházejí bohužel i častější úrazy a záchranáře trápí, že jde často o děti. Proto se zaměřují na prevenci a snaží se děti učit nejen úrazům předcházeti, ale i první pomoc, pokud se zraní jejich kamarád.
Záchranná služba MS v loňském roce ošetřila asi 2 tisíce dětí s nejrůznějšími úrazy. Ty nejtěžší případy pak skončily ve Fakultní nemocnici Ostrava. Hospitalizováno bylo po úrazech 520 dětí.
Petr Jaššo, Zdravotnická záchranná služba MS kraje: "Jednoznačně převládají úrazy sportovní a dopravní. Dá se jim ale velkou měrou předcházet. Ať už používáním přilby, rozhlédnout se pořádně na přechodu a nezkoušením adrenalinových sportů a výzev z internetu."
Mnoha úrazům se přitom dá zabránit a tak je velmi důležitá prevence. Hodně důležitých věcí se mohu školáci dozvědět v nákupním centru Avion v Ostravě, kde začal program prevence dětských úrazů Stane se to ve vteřině. Učit je bude záchranná služba, policie i hasiči.
David Holeš, náměstek ředitele ZZS MS kraje: "Naše stanoviště je zaměřeno od spolupráce z operátorem záchranné služby, děti si mohou vyzkoušet ošetřování pacientů, kteří utrpěli úraz krvácením nebo došlo k ohrožení životních funkcí."
Lucie Galiová, PČR oddělení prevence: "Vysvětlujeme dětem, jak předcházet úrazům a jak postupovat v rizikových situacích."
Záchranáři také znovu připomínají, že se lidé nemají bát první pomoci. Pokud si nejsou jistí, operátor tísňové linky je povede až do příjezdu profesionálů ze záchranné služby. Ze zkušeností vyplývá, že účinně pomoci mohu i děti.
---
NJ sídliště Nerudova se bude měnit v šesti etapách
Po třech letech příprav začíná první etapa revitalizace sídliště Nerudova v Novém Jičíně. Výsledkem bude mimo jiné i rozšíření parkovacích míst a bezpečnější pohyb chodců.
Koncepce regenerace novojičínského sídliště Nerudova byla zpracována v roce 2021, předcházelo ji dotazníkové šetření mezi obyvateli této lokality a následně se ke studii mohli lidé vyjadřovat na veřejných projednání. Obnova sídliště je rozdělena do šesti etap, první z nich právě vstupuje do fáze realizace, týká se prostoru u zahradního centra.
Iva Seitzová, architektka, autorka projektu revitalizace sídliště: “Ta etapa je svou rozlohou poměrně malá, ale za to bude hodně viditelná. Půjde tam také o to, abychom bezpečně převedli pěší přes ulici Revoluční, a sice pěší, kteří směřují po poměrně frekventovaném tahu k zastávce městské hromadné dopravy. Samozřejmě zde budou nové sadové úpravy.”
Změní se tu také veřejné osvětlení, lavičky, upravena budou místa pro odpadní nádoby.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jedním z cílů té revitalizace veřejných prostranství není jen zkulturnění a zatraktivnění pro veřejnost, zejména zde bydlící obyvatele, ale také navýšení kapacity parkovacích míst. Toto bylo v rámci dotazníku identifikováno jako jeden z největších problémů. Rozšířením parkoviště dojde k navýšení parkovacích míst zhruba na dvojnásobek, tedy na 15 stání.”
Stavba začne 9. června, potrvá pět měsíců. Stát bude 4 miliony korun bez daně. Polovinu pokryje státní dotace.
---
U Studénky vzniká nová lokalita pro stavbu domků
Město Studénka připravuje pozemky pro stavbu rodinných domů v části Nová Horka. Sedm parcel je situováno v blízkosti barokního zámku. Jejich prodej plánuje radnice na podzim letošního roku.
Přímo k průčelí zámku v Nové Horce vede od loňského roku nová cesta, kterou postavilo město Studénka za finanční spoluúčasti Moravskoslezského kraje. Ten na ni naváže vybudováním parkoviště pro návštěvníky zámku. Město už po levé části nové komunikace začalo s další stavbou, připravuje inženýrské sítě a pozemky pro sedm rodinných domů.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “V této chvíli budujeme druhou etapu. Součástí té etapy je jednosměrná komunikace, které navazuje na tu etapu první, dále zpevněné plochy, chodníkové těleso, budujeme vodovodní řád, veřejné osvětlení, parkovací zázemí. Dešťová kanalizace nebo respektive jednotná kanalizace byla vybudována už v rámci té první etapy.”
Ukončení stavby je plánováno v závěru srpna. Připravené stavební pozemky chce radnice nabídnout k prodeji letos na podzim.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V tuto chvíli připravujeme materiál tak, aby mohl být během léta projednán v radě a v září schválen v zastupitelstvu s tím, že zveřejníme záměr prodeje jednotlivých parcel.”
Budoucí stavitelé muset akceptovat několik podmínek tak, aby nové domky zapadly do lokality, která těsně sousedí právě s místním barokním zámkem.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Aby nevznikl každý dům jinak vysoký, s jinou barvou střechy, s jiným typem sklonu a tak dále. Takže vše tohle bude definováno v podmínkách.”
Výměra stavebních parcel v Nové Horce se bude v průměru pohybovat od 1100 do 1200 metrů čtverečních. Cena ještě není přesně stanovena.
---
Významné osobnosti získaly Cenu města F-M
Výtvarník, dlouholetý ředitel základní umělecké školy i zakladatel textilních továren ve městě. Tyto tři významné osobnosti obdržely Cenu města Frýdek-Místek za rok 2022. Dvě ocenění byly uděleny in memoriam.
Rytířský sál frýdeckého zámku se i letos stal dějištěm udílení Cen statutárního města Frýdek-Místek. Ocenění za přínos v oblasti výtvarné umění a architektura si odnesl výtvarník Antonín Kačmařík.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Se například dokázal vypořádat se ctí s výtvarnou podobou oslav 700 let Frýdku-Místku. I v době minulého režimu, kdy to nebylo úplně jednoduché."
Antonín Kačmařík, oceněný výtvarník: "Velice si toho vážím. Frýdek-Místek mi přirostl k srdci. A to ze dvou důvodů. Poznal jsem ho romantický, ještě ten starý Frýdek-Místek. Staré uličky a tak dále. A potom celé to přebudovávání na nový, krásný, moderní Frýdek-Místek."
Další dvě ceny byly uděleny in memoriam. Za přínos v oblasti výchova a vzdělávání ji získal Ladislav Muroň, který i přesto, že byl nevidomý, 27 let působil jako ředitel Základní umělecké školy a sám na ní vyučoval.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Většina úspěšných muzikantů, herců, hudebníků, kteří z Frýdku-Místku vzešli, tak prošli jeho školou. Jsem rád, že tady s námi dnes byla jeho žena jeho syn."
Ladislav Muroň, syn oceněného Ladislava Muroně: "Je to takový pocit jednak samozřejmě hrdosti a samozřejmě částečně i toho smutku, protože trošičku se ty emoce slévají. Je to určitě známka toho, že on tady udělal velkou práci. A to město je si toho velmi dobře vědomo. A samozřejmě smutek souvisí s tím, že bohužel tady nemůže s námi být o ty čtyři měsíce."
Třetí cenu za přínos v oblasti výtvarné umění a architektura obdržel posmrtně továrník, zakladatel textilního průmyslu ve Frýdku-Místku Adolf Abraham Landsberger.
Eva Kučerová Landsbergerová, pravnučka továrníkova bratra: "Můj praděd byl bratrem Adolfa. A já bych chtěla jenom připomenout jednu takovou věc. Že z dnešního hlediska Adolf, jako nejstarší bratr, byl vskutku, dneska bychom řekli vynikajícím manažerem, který fungoval na té cestě od Baltu k Vídni. Nebyl to ovšem prosím jenom on, protože v tom byla zainteresovaná opravdu celá rodina."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My bychom tímto i symbolickým krokem chtěli navázat na ty hodnoty, které tady vytvořil a jak je známo, snažíme se postupně revitalizovat textilní továrny. To industriální dědictví, které nám tady zůstalo. A věřím, že tím dalším krokem bude dokončení bulváru, který povede k novému dopravnímu terminálu a k nádraží, který by v budoucnu měl nést jméno Adolfa Landsbergera."
Cena statutárního města je udělována každoročně za uplynulý rok. Laureáty navrhují občané a o udělení rozhoduje zastupitelstvo.
---