Studenti budou mít ze City Campusu pohodlný přístup
Nábřeží Ostravice v centru města se stává pro mnoho Ostravanů i návštěvníků města oblíbeným místem k relaxaci. Na dalším vylepšení se nyní pracuje pod City Campusem Ostravské univerzity u Černé louky, kde vzniká pohodlný přístup až dolů k řece.
Život se v Ostravě po povodni vrací do normálu. Na pracoviště se tak také mohly vrátit speciální bagry, které pracují i přímo v korytě řeky Ostravice. Pře nedávnem totiž začala úprava pravého nábřeží pod City Campusem ostravské univerzity. Velká voda rozdělané práci naštěstí uškodila jen minimálně.
Marian Kotas, jednatel K2 stavební Moravia: "Jsem rád, že povodeň ukázala, že jsme to udělali dobře a ty kameny zůstaly. Dokonce i ty žulové schody."
Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "V podstatě je to estetizace toho místa. Proměna území zatraktivní dotčený veřejný prostor, naváže na první fázi revitalizace levého břehu Ostravice v úseku mezi mostem Na Karolině a Střelniční ulicí. Dojde také ke zklidnění ulice, rychlost jízdy v místě bude snížena na maximálně 30 km/h, vznikne komfortnější prostor pro cyklisty i chodce. Stavba je součástí významné proměny území."
Práce budou realizovány v etapách. První část by měla být zhotovena do podzimu, druhá etapa bude provedena ve stavební sezóně 2025. Zcela hotovo by mohlo být na podzim příštího roku. Je ale možné, že se termíny nyní budou kvůli povodni trochu měnit.
Robert Olšar, stavbyvedoucí K2 stavební Moravia: "Provádíme opevnění z lomového kamene. Jsou to kameny, které jsou kladeny na štěť. Tloušťka toho kamene je kolem 90 cm. je to naprojektováno tak, aby to vydrželo nápor stoleté vody."
Připravována je také proměna Černé louky a lokalita se postupně stává stále vyhledávanějším místem ve chvílích odpočinku. Dlouhodobějším cílem je vznik pohodlného cyklistického a pěšího spojení z centra města okolo mostu Miloše Sýkory a kampusu až do Dolních Vítkovic.
---
Kolo-běžná výzva nemocnice přinesla Gretce 290 tisíc
Téměř 500 lidí se zapojilo do Kolo-běžné výzvy na podporu nemocné Gretky, kterou uspořádala havířovská nemocnice. Dívka spolu se svými rodiči obdržela šek v hodnotě 290 tisíc korun na pořízení automobilu.
Nemocnice v Havířově se každý rok věnuje charitě, kdy podporuje jednoho dětského patrona. V letošním roce to byla malá Gretka. Právě pro ni a její rodiče vznikla na začátku léta Kolo-běžná výzva, do které se zapojili jak zaměstnanci, tak široká veřejnost.
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Ve spojení se sportem, kdy se nakonec široká veřejnost v počtu až 500 lidí zapojila proto, aby pro naši malou Gretku najela kilometry a vybrala se za mne neuvěřitelná částka k tomu, aby se rodině zakoupil dopravní prostředek právě pro Gretku a celou rodinu, tak je naprosto úžasný počin."
Gabriela Porubová, maminka Gretky: “Tato pomoc pro nás znamená to, že na to nejsme sami. Že máme nesmírnou podporu, které si vážíme a je pro nás velmi cenná, protože díky těmto finančním prostředkům můžeme Gretce dopřát to, co potřebuje."
Charitativní akci zaštitoval spolek Vzhůru k zázrakům, který už pomohl mnoha nemocným dětem.
Roman Čmiel, předseda spolku Vzhůru k zázrakům: "Gretka je již osmý projekt, který se nám podařilo nějakým způsobem podpořit, což nás strašně naplňuje."
Jan Dudek najel na kole za jeden den nejvíce 211 kilometrů.
Jan Dudek, účastník výzvy: "Jinak jsem každý den jezdil 120, 140 kilometrů, protože jsem také postižený. Neslyším, kardiak. Takže to pro mne byla top výzva.”
Nemocnice by si přála, aby se z Kolo-běžné výzvy stala tradice.
---
Urychlená oprava čistírny odpadních vod je prioritou
Jedním z největších problémů Ostravy po povodních je vodohospodářská infrastruktura a hlavně zničená čistírna odpadních vod, která byla zcela pod vodou. Byla proto svolána mimořádná rada města, kde byly schváleny první finance na opravy.
Ostrava počítá škody, které způsobila velká voda. I když se o klíčové provozy městské infrastruktury bojovalo do poslední chvíle, půjdou opravy do stovek milionů korun. Těsně před zatopením ústřední čistírny odpadních vod ještě stihli zaměstnanci před evakuací odpojit elektřinu, aby snížili škodu i tak bude ale vysoká. Čističku zatím není možné zprovoznit a splašky odtékají do řeky. Rychlá oprava je proto prioritou města.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Odpadní voda, která z Ostravy vytéká, vlastně vytéká do Odry. Tady je třeba říct, že se nebavíme pouze o odpadní vodě z domácností, ale bavíme se třeba i o průmyslu. Takže se pravdu jedná o velký ekologický problém."
Mimořádně proto zasedla rada města, aby projednala a schválila smlouvu k opravě servopohonů čistírny, kterou realizují Ostravské vodárny a kanalizace za asi 880 000 korun. Celková škoda zřejmě přesáhne 300 milionů korun.
Jaromír Krišica, mediální zástupce společnosti OVAK: "Byly zahájeny především servisní práce na trafostanicích a rozvaděčích, což je důležité, aby se dala postupně pouštět elektrická energie."
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ty škody jsou takové, že odstraňování nebude v týdnech, bude určitě v měsících. Bavíme se o tom, že čistírna bude mimo provoz v optimistické variantě zhruba 3 měsíce, ale může to být klidně i půl roku."
V první fázi půjde o zprovoznění mechanického čištění odpadu, které odstraňuje hrubé nečistoty a nerozpuštěné látky. Pak bude následovat oprava zařízení pro biologické čištění.
---
Studénka zahájila cestu k založení technických služeb
Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Od září fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město také pokračuje v nákupu techniky.
Otázka vlastních technických služeb začala být ve Studénce aktuální v loňském roce, kdy společnost OZO Ostrava vypověděla městu smlouvu o provádění zimní údržby komunikací.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Tak jsem vlastně pilotně tu loňskou zimu začali řešit vlastními silami. Trošku narychlo, ale zrychlil se tím v podstatě celý proces přípravy založení vlastních technických služeb, který jsme měli v plánu a na kterém jsme pracovali.”
Zastupitelé v září odsouhlasili, že nejprve bude vytvořeno oddělení technických služeb v rámci odboru místního hospodářství a údržby majetku. Část technického vybavení už město nakoupilo loni, teď v investicích pokračuje.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V letošním roce je to dalších pět milionů korun.”
Lukáš Kaňuščák, odbor údržby majetku, MěÚ Studénka: “Do konce měsíce dorazí nový velký traktor. Bude určen při větším nasazení, při kalamitních situacích, zvládne větší množství sněhu.”
Příští rok radnice fungování oddělení technických služeb v rámci odboru zanalyzuje a na základě toho bude připravovat vznik samostatné organizace. Ta by měla postupně zajišťovat i další činnosti, například správu hřbitovů, veřejné osvětlení a údržbu zeleně
---
Boj s odpady a chodem škol a školek
V Krnově už funguje pitná voda a elektřina. Město se aktuálně potýká s množstvím odpadu a snaží se normalizovat život ve školách a školkách. Všude probíhají úklidy a některé boční ulice by mohly dělat kulisu v poválečných filmech. Situace se ale mění k lepšímu přímo před očima.
To, co město s chladným počasím nejvíce trápí jsou dodávky tepla.
Tomáš Hradil (Krnovští patrioti), starosta Krnova: „Tam prostě ty výměníkové stanice byly tvrdě zasaženy, pro jistotu jsme si pořídili stovky přímotopů tak, abychom byli připraveni, protože už se ochlazuje, teď ráno už se teploty blíží k nule. Snažíme se dát do pořádku co nejvíce škol, školek a zařízení tak, aby co nejdříve mohly všechny jet v plném provozu. Zatím jedou provizorně a je to jenom část.“
Starosta shrnul i současné největší potřeby města.
Tomáš Hradil (Krnovští patrioti), starosta Krnova: „My teď od státu primárně potřebujeme, aby pomohl firmám a živnostníkům, protože ty jsou tvrdě zasaženy. Já bych měl dnes mít schůzku s panem ministrem Výborným, ministrem zemědělství a budeme tam řešit protipovodňovou ochranu města Krnova.“
Přesně před rokem v Krnově otevřeli po celkové rekonstrukci budovu ZUŠ, která bohužel stojí hned u řeky. Velká voda zastavila teď zastavila provoz školy i vedle stojící školky.
Kamil Trávníček, ředitel TUŠ Krnov: „Řeka Opava zcela vylila a bohužel nám zalila celý suterén, celé 1 NP, včetně koncertního nového sálu, včetně zkušebny cechového orchestru a tím, že ta budova je členitá, tak včetně učeben hudební výuky, foyer, způsobila skutečně milionové škody. V tuto chvíli jsme samozřejmě rádi, že konečně funguje elektrika. Co bychom potřebovali. Hlavně teplo ať se tady dá normálně fungovat.“
Petra Šlosarová, ředitelka MŠ Svatováclavská: „Mám dvě budovy, jedna budova byla zasažena ve sklepních prostorech, z 80% byla zničena zahrada, druhá škola, přístupové cesty nemáme žádné, zahrada byla zničena skoro ve 100%, byly zasažené sklepní prostory i první patro budovy. Takže podlahy vytrhané.“
Nejvíce se na normalizaci života podílejí zaměstnanci i rodiče žáků.
Petra Šlosarová, ředitelka MŠ Svatováclavská: „První den po povodních když voda opadla, tak pomohli rodič. Ti tu byli hned první den. Bylo tu snad 30 rodičů a opravdu jsme vytáhli nábytek z 1. patra a zachránili jsme 80% nábytku.“
Kamil Trávníček, ředitel TUŠ Krnov: „Solidarita je úplně neuvěřitelná, velkým způsobem nám pomohli rodiče, pomohli nám žáci, pomohli samozřejmě kolegové, MS kraj, město Krnov a velké díky patří všem spřáteleným uměleckým školám od Čech až po Moravu.“
---
Park u Zámku Zábřeh láká k relaxaci i sportu
Ostrava patří k nejzelenějším městům v zemi a rozhodně nespí na vavřínech. Novou podobu nyní získal Park u Zámku Zábřeh. Nabízí spoustu místa pro relaxaci, ale i sport nebo pořádání menších akcí. Park ozdobil také nový mobiliář a umělecké plastiky.
Úpravám a revitalizaci parků se Ostrava věnuje už mnoho let a postupně dává dohromady zanedbanou zeleň po celém městě. Bohužel to často přináší i kácení přestárlých stromů, což je ale nutné kvůli bezpečnosti občanů. Loni tak byla zahájena také revitalizace oblíbeného parku u Zámku Zábřeh.
Břetislav Riger (OSTRAVAK), náměstek primátora Ostravy: „Ten parčík už vlastně měl to nejlepší za sebou. Některé stromy už byly přestárlé a byly ve špatném zdravotním stavu. Začínaly být životu nebezpečné a ohrožovaly obyvatele.“
Novou podobu získal park díky projektu Ivana Tachezyho. Celkové náklady jsou téměř 13 a půl miliónů korun. Prostor nabízí relaxační plato i mlatovou plochu, vodní prvek či nový mobiliář. V parku byly vysázeny nové stromy, keře, okrasné traviny, trvalky a cibuloviny.
Robert Olšar, stavbyvedoucí K2 stavební Moravia: "Byly vybudovány nové chodníky ze žulové dlažby, byla provedena elipsovitá opěrná zídka a na ní jsou lavičky z tropického dřeva."
Břetislav Riger (OSTRAVAK), náměstek primátora Ostravy: „Ten park byl natolik využívaný, že byla možnost využít dotací na zadržování vody v krajině, takže se podařilo získat i nějaké peníze z dotací. Díky tomu se revitalizoval park. Udělaly se tam odpočinkové plochy, místa pro posezení a je tam i pítko, takže se lidi můžou i občerstvit.“
Park zdobí také dvě kinetické plastiky z dílny umělecké školy AveArt. Jmenují se pyramida a Kresba v prostoru. Návštěvníci mohou v parku obdivovat také státem chráněný buk, který zde měl být vysazen už v 19. století.
---