Dopravce tvrdí, že problémy s nedostatkem řidičů vyřešil
V minulých dnech jsme vás informovali o problémech s hromadnou dopravou na Opavsku a Vítkovsku, kde na některé linky cestující čekali marně. Dopravce to zdůvodnil nedostatkem řidičů. To už je prý vyřešeno a na jednání s vedením kraje dopravce slíbil, že tato situace už se nebude opakovat.
Na desítky autobusových spojů v minulých dnech marně čekali na zastávkách obyvatelé některých lokalit na Opavsku, Vítkovsku a části Novojičínska. Tamní dopravce společnost Z-Group potvrdila, že jen v jednom dni nevyjelo i 70 autobusů. Prý kvůli dovoleným a absencím řidičů.
Miroslav Slaný, mluvčí Z- Group a.s.: "Sešlo se nám tam čerpání dovolených, starých i nových a do toho nám někdo onemocněl."
Od počátku smluvních vztahů už MS kraj firmě udělil pokuty za zhruba 13 milionů korun. V tomto týdnu se konalo jednání, kde dopravce slíbil řešení.
Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: "Je to všechno o to, že chybí řidiči. Jsou dovolené, jsou nemocenské a na tady tom to celé vzniklo. Chybí i dispečeři, takže vázne komunikace a řízení těch řidičů. Včera nám to všechno odprezentovali a v podstatě už v nouzovém režimu jezdí od pátku, kdy slíbili, že všechno vyjede a zatím všechno jezdí."
Miroslav Slaný, mluvčí Z- Group a.s.: "Posílili jsme dispečink, máme tam více dispečerů a zejména jsme posílili řidiče. Stáhli jsme řidiče z Čech, z Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého i Středočeského kraje a obě pobočky mají i několik řidičů v záloze navíc."
Pokud se situace nezlepší nebo se bude opakovat je prý možné vyhlásit nové výběrové řízení a hledat nového dopravce. Tento proces je velmi zdlouhavý a tak je mnohem výhodnější dohoda se stávajícím dopravcem.
---
Karvinští městští strážníci zachránili život cyklistovi
Karvinští strážníci Patrik Mrózek a Zdeněk Malyrz zachránili ve službě život sedmapadesátiletému cyklistovi, který měl poblíž zimního stadionu zdravotní potíže a upadal do bezvědomí. Jejich záslužný čin ocenil i primátor města.
Není to poprvé, co se strážníci karvinské městské policie ve službě setkali s občany, které postihly zdravotní obtíže, spojené s nevolností, úrazy a nehodami a byli mezi prvními, kteří poskytovali první pomoc. Stejně jako v případě zdravotních obtíží cyklisty, který upadl, když vedl své kolo poblíž zimního stadionu.
Patrik Mrózek, strážník MP Karviná: "Jak jsme přijeli na místo, zjistili jsme, že osoba s námi ještě komunikuje, ale po nějaké době začala vypínat a omdlévat. Když jsme zjistili, že mu slábne i tep, tak jsme začali masáž srdce, kde se podařilo na poprvé nahodit, poté s námi muž chvilku mluvil, snažili jsme se ho dát do stabilizované polohy a když jsme ho dali do stabilizované polohy, tak nám znovu omdlel."
Opět byla nutná masáž srdce. Ta byla úspěšná, strážníci nemuseli využít defibrilátor. pak počkali na příjezd zdravotníků.
Jan Wolf, primátor Karviné: "Já jsem rád, že naši městští strážníci neprovádí pouze represivní činnost, ale že v krizových situacích jsou schopni rychle zareagovat a zachránit život lidem, což si myslím, že je to nejcennější."
Za loňský rok byli karvinští strážníci přivoláni ke 49 případům, u kterých byla nutné poskytnutí první pomoci, za první půlrok letošního roku bylo těchto případů už 29.
---
Bourání části Slezanky je stále v nedohlednu
Dlouhodobým tématem v Opavě je Slezanka. Záměr města stále trvá, a to část tohoto obchodního domu zbourat. Je totiž ve špatném technickém stavu.
Vedení Opavy stále intenzivně pracuje na tom, aby část obchodního domu Slezanka padla k zemi. Místo ní tam do budoucna mají vzniknout nové bytové domy, kulturní sál a konferenční centrum, které městu chybí.
Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Momentálně probíhají statické posudky. Dělají se i statické sondy v rámci divadelního klubu, probíhá projektová příprava demoličních prací a co se týče samotného divadelního klubu, tak ten je momentálně v řešení. Dostali jsme výzvu Ministerstva kultury. Momentálně hodnotí stav domu z jejich pohledu, zdali ho zachovat, či dostaneme povolení jej zbourat.”
Bourat by se měla část Slezanky od tohoto průchodu směrem ke katedrále Nanebevzetí panny Marie
Brání tomu návrh na zařazení divadelního klubu na seznam kulturních památek, který má na stole Ministerstvo kultury. Kdo ho podal, to se neví.
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Samozřejmě budeme čekat na to, jakým způsobem proběhne to jednání na MK. Osobně se domníváme, že to není kulturní památka. Ten objekt je ve velmi špatném statickém stavu. My jsme byli připraveni fresku, o kterou nejvíce šlo památkářům, že bychom ji přemístili do nového objektu. V tom směru cítíme, že je to reálné a že bychom to chtěli udělat.”
Slezanka vznikla v 70. letech 20. století podle návrhu architekta Její větší část město odkoupilo v roce 2008 za 270 milionů korun.
---
V Horní Suché už nebudou zavlažovat trávník pitnou vodou
Fotbalový areál v Horní Suché přišel útlumem těžby o užitkovou vodu na zalévání trávníku. Musí tak používat pitnou vodu. Radnice se proto rozhodla investovat do rekonstrukce bývalé retenční nádrže i nového systému zavlažování.
Takto vypadala retenční nádrž pro průmyslovou zónu František v Horní Suché, která se nachází u sportovního areálu. Radnice se rozhodla pro její revitalizaci a bude ji využívat pro zavlažování fotbalového hřiště.
Martin Adamiec (BEZPP), starosta Horní Suché: "Asi v tuto chvíli to je největší investiční akcí, která probíhá na fotbalovém hřišti, kde dochází k využití srážkových vod, a to jak ze střech budov, které se nachází v tomto areálu, tak také využití stávající retenční nádrže, kdy po dokončení této akce bude možno využívat srážkovou vodu, která se zachytává právě v těchto jímkách k zavlažování travnatého hřiště, kdy se v současné době používá pouze pitná voda. Dojde k velkým úsporám."
Areál spotřeboval za jednu sezonu zhruba 2200 kubíků pitné vody.
Ivan Marini, předseda SK Horní Suchá: "Srážková voda se bude sbírat v retenční nádrži, kde bude čerpadlo. Další nádrže, které budou sbírat retenční vodu, jedna nádrž o objemu 20 kubíků, bude u hlavní budovy. Další nádrže jsou u tribuny. Tam jsou tři nádrže. Tam je i tlakové čerpadlo i rozvod rozstřiků.”
Automatické ovládání systému bude u hlavní budovy. V případě, že nebude dostatek srážek, může se systém opět přepojit na pitnou vodu. Celá akce vyjde radnici na zhruba 7 milionů korun.
---
Rekreační zóna Olešná láká turisty i rodiny s dětmi
Rekreační zóna Olešná patří mezi vyhledávané cíle místních obyvatel i turistů. Ti zde mají velké možnosti vyžití. Kromě samotné přehrady je to také venkovní a vnitřní aquapark, herní zóny pro děti i cyklostezky. Město navíc zavedlo na letní sezonu do oblasti přímou autobusovou linku.
Sezóna v rekreační oblasti Olešná je zatím spíše průměrná. V červnu jí moc nepřálo počasí, ale červenec už byl o poznání lepší. I nyní je kolem přehrady řada stanů a zaplněn je i autokemp.
Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Více jsou naplněna ta karavanová stání, protože tam je omezený počet. Kdežto ten autokemp je takový dá se říci volně dostupný. To znamená, že si nemusíte rezervovat místo, můžete přijet na víkend, ubytovat se. Ale samozřejmě i tam ta kapacita je omezená a občas se o víkendech dostáváme na hranu omezenosti té kapacity."
Anketa: 1.) "Přijeli jsme z Nového Jičína. Tady kousíček. A jenom tak stanujeme s dětmi." – Jak dlouho tady jste? – "Od pondělí." – A co máte v plánu zajímavého? – "Určitě si půjdeme zabruslit okolo přehrady. Chtěli bychom se tady podívat na dětské hřiště, grilovat, opékat a takové věci klasické. Tady na šlapadla určitě se podívat a tak."
Anketa: 2.) "My jsme přijeli ze Vsetína a jsme tady od pátku. Jezdíme na paddleboardu, na koloběžkách jsme byli, na výletě v zoo v Ostravě." – Co říkáte na zázemí autokempu? – "Mohlo by být trochu čistější, tak jako všude. Ale jinak jsme spokojení. Je to tady pěkné. Vyžití pro děti hodně tady je, hodně stánků s občerstvením. Myslím si, že pěkný kemp, jsme spokojeni."
Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Klienti, když k nám přijedou do autokempu, tak mají program v autokempu. Převážně o víkendech. Děláme pozorování hvězd, letní kino. Takže ten autokemp má doprovodný program pro ty své klienty. Hlídáme děti klientům z autokempu. Zároveň mají možnost zlevněného vstupu do skákacího centra, které jsme vybudovali."
Výhodou je, že v oblasti je stále co dělat za jakéhokoliv počasí. Funguje totiž krytý i venkovní aquapark.
Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Návštěvníci mohou využívat dětský bazén, který je pro malé děti. Potom tady máme dva tobogány, které jsou zakroucené. Jeden tobogán, který je přímý. Máme tady relaxační bazén a dále máme plavecký bazén, který má 50 metrů. A zároveň u toho bazénu jsou různé výřivky. Funguje nám i vnitřní aquapark a ten je super, protože v době toho horšího počasí, když prší, tak lidé mají kam zajít. Mohou zajít na ten krytý aquapark, mohou si to naplánovat tak, že holt nepřijdou na letní, ale přijdou na ten krytý. A ten krytý je otevřený stejně jako ten letní. Všechno funguje, všechno běží, žádné omezení není. My jsme rádi, když ti klienti k nám zavítají. A teďka od 1. 8. máme otevřeny i sauny. Takže lidé se mohou vracet zpět do saun. Mohou navštívit náš saunový svět."
Město Frýdek-Místek navíc zavedlo před začátkem prázdnin novou přímou autobusovou linku na Olešnou, má číslo 320. V pracovní dny jezdí čtyři páry přímých spojů a o víkendu dokonce devět v rozpětí zhruba od 8:30 do 19:30.
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velice rád, že jsme ve spolupráci s dopravcem zavedli tu linku na Olešnou. Sledovali jsme tím i zvýšení spolupráce se Sportplexem v tom smyslu, že by se měla zvýšit návštěvnost, zejména letního aquaparku."
Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Musím říct, že to je přínos pro celou tu rekreační zónu Olešná. Ti lidé k nám jezdí, my jsme za to rádi, máme tady vyvěšeny všude autobusové řády, tak aby lidé se mohli i tady podívat, kdy jim to jede."
Spoj bude jezdit až do 30. září.
---
Tábor v Novém Jičíně zabavil malé vědátory
I když jsou prázdniny, neznamená to, že ve školách nejsou děti. Například na jedné z novojičínský základních škol zaplnily celou třídu. Konal se tu příměstský tábor pod záštitou Veselé vědy.
Sestavit model lidského těla z papíru a nafukovacích balónků, to byla jedna z aktivit příměstského tábora pro děti, které baví zkoumat přírodu a dělat pokusy. Konal se na novojičínské základní škole Komenského 68 pod záštitou organizace Veselá věda.
Pavla Stanislavová, učitelka ZŠ Komenského 68, lektorka Veselé vědy: “Každý den máme na jiné téma, takže máme lidské tělo, dneska nás čeká téma hmyzu a hlavně včeliček, takže půjdeme na vycházku na Skalky, kde budeme stavět hmyzí domečky. Teď se věnujeme tématu hustoty, takže děti si nabírají různé látky, glycerin, vodu, líh a zkouší, která látka je jak hustá. Také tam sypou včelí vosk, aby měli tématiky k včelkám i ty látky. Takže zkoušíme, co se dá.”
Tábora na této škole se mohly zúčastnit děti z různých míst, nicméně asi polovinu tvořili domácí žáci, kteří tu během roku navštěvují i kroužek Veselé vědy.
účastníci tábora:
“Třeba jsme dělali knoflík z různých materiálů, třeba z oleje a tak.”
“Mi se líbí všechno.”
“Hodně se mi líbí lidské tělo a také jak tu vyrábíme ty látky.”
Jako na jiných táborech i tady se vědátoři věnovali i různým hrám, sportování i odpolednímu odpočinku, v tomto případě v přírodovědné učebně pod dohledem těchto odborných exponátů.
---