Ostrava koupila dobrovolným hasičům nové přilby
Ostrava si velmi váží práce dobrovolných hasičů o čemž svědčí i to, že se jim stará o obměnu techniky a vybavení. Nedávno jsme vás informovali o novém výjezdovém vozidle v Radvanicích a nyní dostali dobrovolné sbory napříč celým městem nové helmy.
Ostrava je jedním z měst, která na svém území velké množství dobrovolných sborů hasičů. Ti úzce spolupracují s profesionálními hasiči a pro dobré pokrytí celého území jsou nepostradatelné. Proto se také město stará, aby byly dobrovolní hasiči dobře vybaveni. Jedním z nejdůležitějších prvků vybavení každého hasiče je ochranná přilba. Ostrava nyní jej nyní hasičům vyměnila za nové.
Tomáš Lefner, starosta Ostravy-Nové Vsi, starosta SDH: "Jsou to přilby, které dodala firma Dräger Safety HP 7000 a dochází k výměně u dobrovolných sborů, které mají ty helmy 10 let a starší. K nám do Nové Vsi jich bylo dodáno 14."
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Podařilo se nám koupit 208 přileb za dva a půl milionu kč."
Skořepiny přileb z kompozitního materiálu jsou odolné vůči velmi vysokým teplotám, nízkým teplotám či specifickým chemickým látkám, musí být také odolné proti elektrickému proudu.
Aleš Boháč, starosta Ostravy Radvanic a Bartovic, náměstek starostky SDH: "Rukavice, oblek nebo helma jsou základní ochranou pomůckou každého hasiče. Helma má svou životnost a i když není opotřebovaná, musí dojít k její výměně."
Zřizovateli jednotek dobrovolných hasičů v Ostravě jsou městské obvody, přičemž v současné době je na území statutárního města 22 těchto jednotek.
---
F-M zahájil stavbu tělocvičny v Chlebovicích
Začala výstavba tělocvičny v Chlebovicích. Půjde o náročnou stavbu, která potrvá rok. Tělocvična bude totiž stát nad školkou na sloupech zapuštěných do země na pilotách.
Radnice ve Frýdku-Místku zahájila výstavbu tělocvičny v místní části Chlebovice. Sportoviště bude vystavěno nad budovou tamní mateřské školy.
Ilona Martínková, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdek-Místek – Chlebovice: "Určitě jsme všichni moc rádi, že se konečně rozběhla. Nesmírně se těšíme, těšíme se my pedagogové, těší se děti, až si zacvičíme, až budeme mít své nové prostory. Kromě tělocvičny i nové prostory."
Aktuálně musela škola zajistit náhradní prostory pro výuku. Děti z mateřinky jsou vedle v hasičárně a v budově školy. A část školáků dochází na vedlejší faru.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Začala stavba, která si myslím, že nám v přípravě zabrala obrovské množství času. Nebudu říkat ty důvody, hlavně to bylo zdržení v projektování. Po soutěži, která proběhla, jsme našli zhotovitele, který se nám zdá, že by tu stavbu mohl zvládnout. Je to v místě, které je velmi problematické, protože tady je to stísněné, jsou tady problémy pro všechny. Pro okolní účastníky, pro všechny, kteří tady musí ten provoz stavby snést. Já bych všechny požádal o trpělivost. Budeme dělat všechno proto, aby to proběhlo bez nějakých problémů."
Půjde o konstrukčně náročnou stavbu, kdy tělocvičnu nad školkou ponesou železobetonové sloupy. Největší z nich měří 13 metrů a váží 13 tun.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To je trochu unikátní postup, bude to na pilířích, bude to nesená stavba. My jsme psali o tom, že to je jak budova bývalého federálního shromáždění v Praze. A myslím si, že to odpovídá těm stísněným poměrům tady, protože nebylo možné najít jiné místo. Takže to řešení se vybralo jako nejefektivnější."
Libor Janečka (SPOLU/KDU-ČSL), předseda osadního výboru Chlebovice, zastupitel F-M: "V dubnu bylo 6 let, co jsme na hovorech s občany, kterých se vedení města tehdy účastnilo, zvolili nebo navrhnul jsem tady tuto variantu, po zkušenostech s tímto typem staveb. A sice proto, že ta původní tělocvičně se řeší už 20 nebo 22 let. Ale nemohla se stavět na školce, kvůli špatným základům, byla navržena mezi školou a farou, kdy by nám to zabralo víc jak polovinu místa pro výběh dětí. A navíc ta stavba plánovaná nebo navrhovaná tenkrát byla až k cestě. A celé to prostředí, fara, škola, hasičárna, kostel, které je takovým jakýmsi nechci říct náměstíčkem, ale chloubou té vesnice, tak by nám to narušilo ten její vzhled. A tehdy 100 procent těch občanů, kteří byli na té schůzi, ne, že zamítlo, ale navrhovalo, aby se to řešilo jinak. Já říkám, že po zkušenostech jsem to navrhl, trvalo to dlouho, ale nicméně jsme takřka u cíle. Teda začali jsme stavět."
Součástí bude vybudování proskleného krčku-vestibulu mezi budovami. Tak jako nad školkou vznikne tělocvična, nad základní školou bude zřízena učebna alternativní výuky.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Se školou je spolupráce dobrá a s osadním výborem. A chtěl bych všem poděkovat za to, že se na té stavbě, na té přípravě podíleli. A doufejme, že už se nestane nic zvláštního, aby došlo k nějakému dalšímu zdržení."
Náklady na stavbu se očekávají kolem 44 milionů korun. Dotace z Národní sportovní agentury by ale měla být téměř 30 milionů. Hotovo má být příští rok v létě.
---
Zapoj se do Nemocniční koloběžné výzvy pro Gretku
Rádi běháte, jezdíte na kole, nebo jen chodíte? Právě tímto pohybem můžete pomoci nemocné dívce. Stačí se jen připojit do Nemocniční koloběžné výzvy.
Čtyřletá Gretka trpí mozkovou obrnou. Dívce a její rodině se rozhodli pomoci zaměstnanci havířovské nemocnice, kteří vyhlásili na začátku června Nemocniční koloběžnou výzvu, do které chtějí zapojit i širokou veřejnost. Pomoci může každý, ať už jízdou na kole, během, nebo chůzí. Jak na to?
Teodor Jurga, vedoucí odd. centrálního zásobování Nemocnice Havířov: "Pokud se budou chtít lidé této výzvy zúčastnit a udělat něco nejen pro své zdraví, ale také pro dobrou věc, tak stačí si nainstalovat software Strava do svého mobilního telefonu a tímto vyjíždět, nebo vyběhávat kilometry, které potom naši sponzoři promění ve finanční prostředky právě pro Gretku. Lidé, kteří by se chtěli zúčastnit Nemocniční koloběžné výzvy se dozví veškeré informace na našem webu nemocnicehavirov.cz. Je tam podrobný návod, jak si nainstalovat aplikaci, jak se přihlásit do jednotlivých skupin a tím i uvidí, jak si vedou v žebříčku týdenním i měsíčním.”
Jednou z účastnic výzvy je i zástupkyně primářky rehabilitace, která dojíždí do práce na kole.
Júlia Hartus Rizmanová, zástupkyně primářky rehabilitace Nemocnice Havířov: "Podporujeme tento projekt už od minulého roku, kdy jsme se zúčastnili Handy cyklo maratonu po celé ČR a jde to na dobrou věc. Máme teď Gretku, kterou podporujeme a chceme ji podpořit z toho, co vysbíráme. Tento měsíc začala výzva a najezdila jsem cca 1500 kilometrů. Cyklistika, ale nejen cyklistika, ale i běh a chůze je úžasný pohyb. Pracuji na rehabilitaci, takže to jen doporučuji a je to spojení toho pohybu a charitativní činnosti. Doporučuji všem.”
Během tří týdnů se do výzvy zapojilo na 200 účastníků a vybralo se už přes 45 tisíc korun. Akce končí až na konci září a organizátoři věří, že Nemocniční koloběžnou výzvu podpoří co nejvíce lidí. Kromě dobrého pocitu čekají vždy na tři nejlepší za daný měsíc v každé kategorii hodnotné ceny. Na konci bude nejlepší sportovec v kategorii odměněn chytrými sportovními hodinkami.
---
Pořádková jednotka MSK zvítězila v "Testu odolnosti 2024"
Policisté speciální pořádkové jednotky Moravskoslezského kraje jsou nejlepší. Potvrdili to vítězstvím na extrémním závodě s názvem "Test odolnosti 2024." Poradit si museli se zdravovědou, silovými disciplínami a například i orientací v terénu.
Test odolnosti 2024 je extrémní soutěž určená specializovaným policejním útvarům, ale i dalším bezpečnostním složkám, která se koná na Kokořínsku u Mělníka. Letos se uskutečnil už její 14 ročník a pořádková jednotka MS kraje na jejím startu opět nechyběla.
David Szymik, instruktor SPJ PČR MS kraje: "Samotný závod je obtížný v tom, že je hrozně dlouhý. Měří 25 km a během nich závodníci nastoupají až 800 metrů."
Michal Husták, člen týmu SPJ PČR MS kraje: "Před cílovou rovinkou nás ještě čekalo služební auto, kde jsme museli bez použití zvedáku pomocí rukou vyměnit zadní kolo."
Celkem museli policisté po trase splnit 20 nejrůznějších úkolů. Za nesplnění čekaly družstvo trestné cviky. Jednotka to zvládla perfektně a s časem 3, 31 minut porazila druhého v pořadí o 12 vteřin.
Robert Kuhn, vedoucí speciální pořádkové jednotky MS kraje: "Byly tam vteřinové rozdíly, naši policisté tam nechali srdce, jeli naplno a já před nimi smekám. "
Pořádková jednotka MS kraje už byla na této soutěži 2 x první, 2 x třetí a v prvním ročníku své účasti v roce 2016 začala na čtvrtém místě.
---
Školka v Malých Hošticích se rozrostla o jednu třídu
Mateřská škola v Malých Hošticích má nově o jednu třídu více. Vznikla přístavbou za 17 milion korun, která se stavěla necelý rok. Do nového oddělení v září nastoupí 28 dětí, což je plná kapacita.
V MŠ v Malých Hošticích slavnostně otevřeli novou třídu. Tu potřebovala delší dobu, aby mohla uspokojit všechny děti této městské části Opavy. Dosud je rodiče museli vozit do jiných mateřských škol ve městě.
Marcela Rončková, ředitelka, ZŠ a MŠ Malé Hoštice: “Novou přístavbou nám vzniklo zázemí pro 28 dětí, máme v příštím roce kapacitu celou naplněnou, takže jsme za to šťastní. Dále nám tady vznikla terasa, která propojuje novou část se starší částí."
Revitalizací prošla také zahrada školky, kde byly nainstalovány nové dětské prvky a nové je také zázemí pro zaměstnance a sklepy.
Miroslava Konečná (OMČO), starostka Malých Hoštic: “MŠ dlouhodobě nemohla přijímat děti mladší 3 let a někdy ani 3leté děti, protože kapacitně to nevycházelo a kapacita byla jenom 49 dětí. Takže jsem šťastná, že se to povedlo. Rodiče budou doufám šťastní, že už se tady všechny děti dostanou.”
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Tady je skutečně velká poptávka dětí místních, aby chodily do školky právě tady, takže jsme na to reagovali a udělala se krásná přístavba. Je opravdu povedeným dílem, takže přeji ať se tady dětem líbí, ať jsou tady spokojené.”
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Celková doba výstavby byla necelý rok s tím, že jsme měli problémy, že jsme museli udržet školku v chodu. To znamená, museli jsme po dobu výstavby řešit některá provizoria, výdejnu stravy a tak dál.”
Co se týká školství, tak jde o třteí dřevostavbu ve veřejném prostoru v Opavě. První je v Komárově, druhá v Suchých Lazcích, kde vznikla dřevěná půdní vestavba.
---
Film pro pohádkový okruh Novou Horkou natočili školáci
Zámek Nová Horka u Studénky otevírá pohádkový okruh pro děti. Na jeho přípravě se podíleli i školáci ze Základní školy Františka kardinála Tomáška. Natočili úvodní film, který dětské návštěvníky uvede do příběhu.
V interiéru zámku Nová Horka se pohyboval filmový štáb, jednalo se o děti z mediálního kroužku Základní školy Františka kardinála Tomáška ve Studénce. Ve spolupráci s kastelánem natáčeli záběry pro asi šestiminutový film, který se stane součástí nového zámeckého projektu zaměřeného na děti.
Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “My doteď máme jenom takový krátký doplňující program pro děti, když přijdou, vyplní křížovku a tak dále. A rozhodli jsme se, že bychom chtěli vymyslet celý takový pohádkový okruh prohlídkový pro děti. No a tak jsme přemýšleli a řekli jsme si, že by bylo dobré, kdyby si to děti vymyslely samy.”
Kateřina Švecová, ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Přišlo mi to fajn naučit se zacházet s kamerou, že mi to bude užitečné do života.
Amálie Sklenáková, ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Já jsem kouzelné zjevení, hrají nápomocného při luštění různých záhad.”
Zuzana Šrámková, učitelka ZŠ Františka kardinála Tomáška: “Na naší základní škole máme volitelný předmět, mediální výchova, kde s dětmi natáčíme videa, stříháme reportáže a učíme se pracovat s kamerou, sestřihem i s hereckým výkony. A to je vyloženě praxe.”
K samotným pohádkovým prohlídkám, které budou otevřeny v červenci, zatím jen prozradíme, že je provází několik postav skřítků.
---