Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Majitel zříceného kolotoče u soudu uznal vinu
  • Ocenění umělců s hendikepem v GVUO
  • SeniorOVA akademie je mezi důchodci oblíbená
  • MS kraj se posouvá správným směrem
  • Výsledky školního participativního rozpočtu na Jihu
  • Olympiáda dětí a mládeže startuje v MS kraji už za sedm týdnů

Majitel zříceného kolotoče u soudu uznal vinu

Majitel kolotoče, na kterém se v Havířově při nehodě v roce 2022 zranilo 18 lidí, u soudu přiznal vinu. Slíbil, že zaplatí bolestné a další nárokované škody.

Nehoda se stala v průběhu Havířovských slavností, které pak byly zrušeny. Velký výsuvný řetízkový kolotoč se kolem 15. hodiny při zastavování nepřestal otáčet. Lidé v sedačkách pak odstředivou silou naráželi do bariér.

Shanti Valjašek, zraněná dívka: “Jely jsme nahoru, potom to kleslo dolů a jely jsme ve velké rychlosti a najednou to kleslo o dost níž, že jsme to nečekaly. Pak tam byla ta pokladna, do které jsme narazily. Do té první jsme narazily lehce, ale o tu druhou jsem se úplně rozbila a zůstala tam viset."

Znalci zjistili, že na kolotoči byly provedeny úpravy, které měly vliv na jeho správnou činnost. provozovatel změnil typ napájení z generátor, ale především upravil brzdný systém. Právě tento zásah mohl stát za zřícením atrakce. Podle advokáta se však majitel kolotoče snažil na poslední chvíli zabránit ještě většímu neštěstí.

Petr Hampel, advokát obžalovaného: “On vypínal ten kolotoč, zabránil tomu sestupu a dalším škodním nárokům. Udělal maximum proto, aby k pádu toho kolotoče dále nedocházelo a ta rotace neprobíhala.”

Obžalovaný před soudem prohlásil, že souhlasí s obžalobou a uznává vinu.

Jan Martikán, mluvčí Okresního soudu Karviná: “Ten dopad na to řízení je takový, že u soudu není zapotřebí už dokazovat co se stalo, nemusí se vyslýchat svědci, ani obžalovaný. bere se to tak, že bylo prokázáno to, co je v obžalobě a již se řeší pouze následné otázky, tedy to, jaký trest bude uložen, nebo jestli bude zvolen jiný procesní postup. V tomto konkrétním případě jde o saturaci nároků poškozených.”

Při dalším jednání bude soud rozhodovat, jaký uloží trest.

---

Ocenění umělců s hendikepem v GVUO

Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě ocenil umělce s hendikepem. Soutěž má přispívat k poznání problémů občanů se zdravotním postižením a podporovat jejich společenskou integraci.

Umělci s hendikepem si v Galerii výtvarného umění v Ostravě převzali ceny hejtmana MS kraje. Oceněná díla byla v Domě umění vystavena spolu s tvorbou hendikepovaných autorů, kteří se v tomto roce pravidelně účastnili výtvarných dílen galerie.

Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MSK: ”Já, který neumím vyjádřit své pocity tímto způsobem, tak se skláním před nejenom tou tvůrčí iniciativou, ale i tím, že ten člověk dokáže přes to svoje dílo otevřít svoji duši.” 

První místo získali za soubor pláten Odvaha Monika Kochová a Vladimír Król. Vznikal asi půl roku v sociálně terapeutických dílnách Slezské diakonie Effatha Karviná.

Mirka Zehnulová, pracovnice sociálních služeb, Slezská diakonie Effatha Karviná: "Tvary peříček, nazdobili si je nejdříve voskovými barvami a pak rozpíjeli anilinovými barvami a nalepili jsme to na 4 plátna. Jsme neskutečně potěšeni, protože jsme to nečekali.”

Umělecké dílny a další programy pro hendikepované v galerii probíhají v rámci projektu Svět podle nás. Jse o výtvarné a zvukové dílny pro děti i dospělé se smyslovým, duševním, mentálním a kombinovaným postižením a také skupiny se speciálními vzdělávacími potřebami."

Zuzana Grulichová, lektorka, GVUO: "Šikovní jsou velice. Je to tady těší. Těší je tady chodit, těší je se procházet tady tou výstavou, je to pro ně nový zážitek, je to pro ně něco nového.”

Na umělecké dílny, které finančně podporuje MS kraj, pravidelně dochází deset organizací a dvě speciální školy

---

SeniorOVA akademie je mezi důchodci oblíbená

Ostravští strážníci věnují velkou část své práce prevenci. Zaměřují se hlavně na nejohroženější skupiny obyvatel, jako jsou děti nebo senioři. Velkou oblibu si během krátké doby získal vzdělávací program SeniorOVA akademie, zaměřený na bezpečnost.

Policisté se denně setkávají s nejrůznějšími útoky na seniory. Obvykle jde o šmejdy, kteří se pod různými záminkami snaží vytáhnout z důchodců úspory, ale v poslední době jde častěji o útoky v kybernetickém prostředí. Jak se správně zachovat v těchto, ale i v mnoha dalších situacích se senioři dozvědí v rámci SeniorOVY akademie, kterou strážníci organizují v Ostravě už druhým rokem.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ostrava má celou řadu preventivních a projektů a ta SeniorOVA, která se zaměřuje na seniory, je jedna z těch nejdůležitějších, protože opravdu seznamujeme seniory s riziky, které na ně číhají na každém kroku."

Jedenáct přednášek a dvě exkurze má čerstvě za sebou třída 31 seniorů, kteří do akademie nastoupili v září. 

anketa, absolventi SeniorOVY akademie: "Bylo to úžasné, děkujeme."

"Jsem teď více odvážná na ulici i a na internetu."

Marek Vajda, preventista MP Ostrava: "Sami senioři za námi chodili a ukazovali nám např. různé SMS zprávy nebo falešné maily, kterým nenaletěli. To si myslím, že už je úspěch." 

Seniorům se moc líbily exkurze, kdy nahlédli do zázemí integrovaného bezpečnostního centra a viděli také kynologický i hipologický výcvik.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Učíme naše seniory a snažíme se je připravit na různá nebezpečí, se kterými se mohou setkat v běžném životě." 

Pro seniory, jež absolvovali akademii, připravují ostravští strážníci navazující vzdělávací program, který bude spuštěn na jaře příštího roku.

---

MS kraj se posouvá správným směrem

Moravskoslezský kraj se ubírá správnou cestou. Ukázal to první ročník konference InnoVerse, který proběhl na VŠB-TUO. Zlepšilo se nejen dopravní spojení, ale rozvíjejí se i univerzity a také letecká doprava. Skvěle funguje i inovační centrum.

Projekt spravedlivé transformace zafungoval. Z uhelného kraje a těžkého průmyslu se Moravskoslezský kraj za posledních 10 let proměnil ve spoustu inovačních aktivit. V dokončení tohoto projektu ale ještě brání řada bariér.

Petr Zahradník, člen Národní ekonomické rady vlády: “Na tu strukturální transformaci je potřeba hodně peněz. Druhou bariéru bych viděl v byrokracii, aby zejména potřebné změny v rozvoji nových malých inovativních podniků, řekněme, byly prost nějakých zbytečných administrativních překážek a možná třetí je setrvačnost myšlení. Je zapotřebí, aby většina obyvatel regionu s těmito změnami souhlasila.”

Ondřej Slach, prorektor pro strategii a rozvoj OU: “Ten posun je ohromný, je pozitivní, ale na druhou stranu je potřeba říct, že to, že my se hýbeme neznamená, že se hýbou ostatní. To znamená, v kompilaci s nimi, s kterými bychom se měli srovnávat, tak trošičku zaostáváme.”

Konference ukázala i to, že velkým problémem je odliv lidí. Ten netrápí Trojanovice, které připravují transformační projekt Cérka. Jeho cílem je vytvořit v areálu bývalého dolu zónu pro podnikání.

Jiří Novotný, starosta Trojanovic: “U nás nebojujeme s úbytkem lidí, ale chceme aby chytří lidé zůstávali a aby hlavně lidé byli ještě chytřejší, podnikavější a aby od nás v budoucnu nevycházely jenom výrobky cizích korporátních firem, ale aby u nás vznikaly lokální nadregionální významné značky.”

Trojanovice tak jsou inspirací pro další obce, které mají na svém území nějaký brownfield.

---

Výsledky školního participativního rozpočtu na Jihu

Žáci základních škol v Ostravě-Jihu měli opět možnost rozhodnout o úpravě prostředí, ve kterém tráví čas díky školnímu participativnímu rozpočtu. Ten je zde realizován už šestým rokem, ale teprve druhým rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.

Zřízení školního rozhlasu, dovybavení kuchyňky či nákup knih. Takto se v minulých letech využíval participativní rozpočet pro školy. Žáci ze základní školy Volgogradská si letos pořídili hned dvě novinky.

Beáta Zdeňková, žačka, ZŠ Volgogradská: „Letos jsme dostali trička, abychom mohli hezky reprezentovat naši školu v různých soutěžích a pak jsme chtěli sedací vaky, abychom měli větší pohodu s kamarády o přestávkách.“

Participativní rozpočet na Jihu je pro školy vyhlašován už šestým rokem, ale teprve druhým rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Částka byla pro velký zájem navýšená, takže už od loňska máme 50 tisíc korun na školu. Tady konkrétně na škole Volgogradské uspěly hned dva projekty, které si žáci navrhli, protože se vlezli do té částky.“

Jana Jeřábková, ředitelka, ZŠ a MŠ Volgogradská: „V příštím roce bychom se chtěli zaměřit asi tady na prostor mezi budovami, kde by děti mohly trávit přestávky, takže nějaké malé pingpongové stoly nebo jiné sportovní využití.“

Děti a studenti díky iniciativě získávají cenné zkušenosti s demokratickým procesem. Zároveň svými návrhy přispívají ke zlepšení školního prostředí. Školy i vedení obvodu si ji tak projekt chválí.

---

Olympiáda dětí a mládeže startuje v MS kraji už za sedm týdnů

Už jen sedm týdnů nás dělí od slavnostního zahájení Olympiády dětí a mládeže. Její zimní verzi hostí na konci ledna MS kraj, soutěžit bude více než 1200 mladých sportovců z celé republiky.

MS kraj je tradičním hostitelem velkých sportovních událostí, teď bude po třinácti letech opět pořádat Zimní olympiádu dětí a mládeže.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Pro ty sportovce je to velmi důležitá součást jejich sportovní kariéry, protože ODM se stala fenoménem v té sportovní oblasti, zvláště v té mládežnické. Je to opravdu úžasná soutěž. Spousta z nich vidí, že hodně úspěšných olympioniků svou kariéru na ODM začínalo, takže mají o to větší motivaci.“

Sportovci a návštěvníci se mohou těšit nejen na tuhé boje ve 27 disciplínách, ale také na setkání se slavnými olympioniky.

Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru: „Máme potvrzeného Martina Fuksu, který přiveze dětem ukázat svou velkou zlatou olympijskou medaili, přijede určitě i Nikola Ogrodníková, která má z Paříže bronz, ale objeví se tady i řada dalších olympijských medailistů.“

Olympiádou žije náš region už nyní, formou doprovodného školního programu.

Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje pro sport a školství: „Ta první věc byla vytvoření překážkové dráhy pro maskota Boryse, druhá část souvisí s vytvořením videa s hvězdou, která je v rámci sportu nějakým způsobem úspěšná.“

Odměnou pro nejlepší sportovce olympiády budou 330 ručně kovaných medailí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
08. prosince 2024, 14:00

Majitel zříceného kolotoče u soudu uznal vinu

Majitel kolotoče, na kterém se v Havířově při nehodě v roce 2022 zranilo 18 lidí, u soudu přiznal vinu. Slíbil, že zaplatí bolestné a další nárokované škody.

Nehoda se stala v průběhu Havířovských slavností, které pak byly zrušeny. Velký výsuvný řetízkový kolotoč se kolem 15. hodiny při zastavování nepřestal otáčet. Lidé v sedačkách pak odstředivou silou naráželi do bariér.

Shanti Valjašek, zraněná dívka: “Jely jsme nahoru, potom to kleslo dolů a jely jsme ve velké rychlosti a najednou to kleslo o dost níž, že jsme to nečekaly. Pak tam byla ta pokladna, do které jsme narazily. Do té první jsme narazily lehce, ale o tu druhou jsem se úplně rozbila a zůstala tam viset."

Znalci zjistili, že na kolotoči byly provedeny úpravy, které měly vliv na jeho správnou činnost. provozovatel změnil typ napájení z generátor, ale především upravil brzdný systém. Právě tento zásah mohl stát za zřícením atrakce. Podle advokáta se však majitel kolotoče snažil na poslední chvíli zabránit ještě většímu neštěstí.

Petr Hampel, advokát obžalovaného: “On vypínal ten kolotoč, zabránil tomu sestupu a dalším škodním nárokům. Udělal maximum proto, aby k pádu toho kolotoče dále nedocházelo a ta rotace neprobíhala.”

Obžalovaný před soudem prohlásil, že souhlasí s obžalobou a uznává vinu.

Jan Martikán, mluvčí Okresního soudu Karviná: “Ten dopad na to řízení je takový, že u soudu není zapotřebí už dokazovat co se stalo, nemusí se vyslýchat svědci, ani obžalovaný. bere se to tak, že bylo prokázáno to, co je v obžalobě a již se řeší pouze následné otázky, tedy to, jaký trest bude uložen, nebo jestli bude zvolen jiný procesní postup. V tomto konkrétním případě jde o saturaci nároků poškozených.”

Při dalším jednání bude soud rozhodovat, jaký uloží trest.

---

Ocenění umělců s hendikepem v GVUO

Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě ocenil umělce s hendikepem. Soutěž má přispívat k poznání problémů občanů se zdravotním postižením a podporovat jejich společenskou integraci.

Umělci s hendikepem si v Galerii výtvarného umění v Ostravě převzali ceny hejtmana MS kraje. Oceněná díla byla v Domě umění vystavena spolu s tvorbou hendikepovaných autorů, kteří se v tomto roce pravidelně účastnili výtvarných dílen galerie.

Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MSK: ”Já, který neumím vyjádřit své pocity tímto způsobem, tak se skláním před nejenom tou tvůrčí iniciativou, ale i tím, že ten člověk dokáže přes to svoje dílo otevřít svoji duši.” 

První místo získali za soubor pláten Odvaha Monika Kochová a Vladimír Król. Vznikal asi půl roku v sociálně terapeutických dílnách Slezské diakonie Effatha Karviná.

Mirka Zehnulová, pracovnice sociálních služeb, Slezská diakonie Effatha Karviná: "Tvary peříček, nazdobili si je nejdříve voskovými barvami a pak rozpíjeli anilinovými barvami a nalepili jsme to na 4 plátna. Jsme neskutečně potěšeni, protože jsme to nečekali.”

Umělecké dílny a další programy pro hendikepované v galerii probíhají v rámci projektu Svět podle nás. Jse o výtvarné a zvukové dílny pro děti i dospělé se smyslovým, duševním, mentálním a kombinovaným postižením a také skupiny se speciálními vzdělávacími potřebami."

Zuzana Grulichová, lektorka, GVUO: "Šikovní jsou velice. Je to tady těší. Těší je tady chodit, těší je se procházet tady tou výstavou, je to pro ně nový zážitek, je to pro ně něco nového.”

Na umělecké dílny, které finančně podporuje MS kraj, pravidelně dochází deset organizací a dvě speciální školy

---

SeniorOVA akademie je mezi důchodci oblíbená

Ostravští strážníci věnují velkou část své práce prevenci. Zaměřují se hlavně na nejohroženější skupiny obyvatel, jako jsou děti nebo senioři. Velkou oblibu si během krátké doby získal vzdělávací program SeniorOVA akademie, zaměřený na bezpečnost.

Policisté se denně setkávají s nejrůznějšími útoky na seniory. Obvykle jde o šmejdy, kteří se pod různými záminkami snaží vytáhnout z důchodců úspory, ale v poslední době jde častěji o útoky v kybernetickém prostředí. Jak se správně zachovat v těchto, ale i v mnoha dalších situacích se senioři dozvědí v rámci SeniorOVY akademie, kterou strážníci organizují v Ostravě už druhým rokem.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ostrava má celou řadu preventivních a projektů a ta SeniorOVA, která se zaměřuje na seniory, je jedna z těch nejdůležitějších, protože opravdu seznamujeme seniory s riziky, které na ně číhají na každém kroku."

Jedenáct přednášek a dvě exkurze má čerstvě za sebou třída 31 seniorů, kteří do akademie nastoupili v září. 

anketa, absolventi SeniorOVY akademie: "Bylo to úžasné, děkujeme."

"Jsem teď více odvážná na ulici i a na internetu."

Marek Vajda, preventista MP Ostrava: "Sami senioři za námi chodili a ukazovali nám např. různé SMS zprávy nebo falešné maily, kterým nenaletěli. To si myslím, že už je úspěch." 

Seniorům se moc líbily exkurze, kdy nahlédli do zázemí integrovaného bezpečnostního centra a viděli také kynologický i hipologický výcvik.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Učíme naše seniory a snažíme se je připravit na různá nebezpečí, se kterými se mohou setkat v běžném životě." 

Pro seniory, jež absolvovali akademii, připravují ostravští strážníci navazující vzdělávací program, který bude spuštěn na jaře příštího roku.

---

MS kraj se posouvá správným směrem

Moravskoslezský kraj se ubírá správnou cestou. Ukázal to první ročník konference InnoVerse, který proběhl na VŠB-TUO. Zlepšilo se nejen dopravní spojení, ale rozvíjejí se i univerzity a také letecká doprava. Skvěle funguje i inovační centrum.

Projekt spravedlivé transformace zafungoval. Z uhelného kraje a těžkého průmyslu se Moravskoslezský kraj za posledních 10 let proměnil ve spoustu inovačních aktivit. V dokončení tohoto projektu ale ještě brání řada bariér.

Petr Zahradník, člen Národní ekonomické rady vlády: “Na tu strukturální transformaci je potřeba hodně peněz. Druhou bariéru bych viděl v byrokracii, aby zejména potřebné změny v rozvoji nových malých inovativních podniků, řekněme, byly prost nějakých zbytečných administrativních překážek a možná třetí je setrvačnost myšlení. Je zapotřebí, aby většina obyvatel regionu s těmito změnami souhlasila.”

Ondřej Slach, prorektor pro strategii a rozvoj OU: “Ten posun je ohromný, je pozitivní, ale na druhou stranu je potřeba říct, že to, že my se hýbeme neznamená, že se hýbou ostatní. To znamená, v kompilaci s nimi, s kterými bychom se měli srovnávat, tak trošičku zaostáváme.”

Konference ukázala i to, že velkým problémem je odliv lidí. Ten netrápí Trojanovice, které připravují transformační projekt Cérka. Jeho cílem je vytvořit v areálu bývalého dolu zónu pro podnikání.

Jiří Novotný, starosta Trojanovic: “U nás nebojujeme s úbytkem lidí, ale chceme aby chytří lidé zůstávali a aby hlavně lidé byli ještě chytřejší, podnikavější a aby od nás v budoucnu nevycházely jenom výrobky cizích korporátních firem, ale aby u nás vznikaly lokální nadregionální významné značky.”

Trojanovice tak jsou inspirací pro další obce, které mají na svém území nějaký brownfield.

---

Výsledky školního participativního rozpočtu na Jihu

Žáci základních škol v Ostravě-Jihu měli opět možnost rozhodnout o úpravě prostředí, ve kterém tráví čas díky školnímu participativnímu rozpočtu. Ten je zde realizován už šestým rokem, ale teprve druhým rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.

Zřízení školního rozhlasu, dovybavení kuchyňky či nákup knih. Takto se v minulých letech využíval participativní rozpočet pro školy. Žáci ze základní školy Volgogradská si letos pořídili hned dvě novinky.

Beáta Zdeňková, žačka, ZŠ Volgogradská: „Letos jsme dostali trička, abychom mohli hezky reprezentovat naši školu v různých soutěžích a pak jsme chtěli sedací vaky, abychom měli větší pohodu s kamarády o přestávkách.“

Participativní rozpočet na Jihu je pro školy vyhlašován už šestým rokem, ale teprve druhým rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Částka byla pro velký zájem navýšená, takže už od loňska máme 50 tisíc korun na školu. Tady konkrétně na škole Volgogradské uspěly hned dva projekty, které si žáci navrhli, protože se vlezli do té částky.“

Jana Jeřábková, ředitelka, ZŠ a MŠ Volgogradská: „V příštím roce bychom se chtěli zaměřit asi tady na prostor mezi budovami, kde by děti mohly trávit přestávky, takže nějaké malé pingpongové stoly nebo jiné sportovní využití.“

Děti a studenti díky iniciativě získávají cenné zkušenosti s demokratickým procesem. Zároveň svými návrhy přispívají ke zlepšení školního prostředí. Školy i vedení obvodu si ji tak projekt chválí.

---

Olympiáda dětí a mládeže startuje v MS kraji už za sedm týdnů

Už jen sedm týdnů nás dělí od slavnostního zahájení Olympiády dětí a mládeže. Její zimní verzi hostí na konci ledna MS kraj, soutěžit bude více než 1200 mladých sportovců z celé republiky.

MS kraj je tradičním hostitelem velkých sportovních událostí, teď bude po třinácti letech opět pořádat Zimní olympiádu dětí a mládeže.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Pro ty sportovce je to velmi důležitá součást jejich sportovní kariéry, protože ODM se stala fenoménem v té sportovní oblasti, zvláště v té mládežnické. Je to opravdu úžasná soutěž. Spousta z nich vidí, že hodně úspěšných olympioniků svou kariéru na ODM začínalo, takže mají o to větší motivaci.“

Sportovci a návštěvníci se mohou těšit nejen na tuhé boje ve 27 disciplínách, ale také na setkání se slavnými olympioniky.

Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru: „Máme potvrzeného Martina Fuksu, který přiveze dětem ukázat svou velkou zlatou olympijskou medaili, přijede určitě i Nikola Ogrodníková, která má z Paříže bronz, ale objeví se tady i řada dalších olympijských medailistů.“

Olympiádou žije náš region už nyní, formou doprovodného školního programu.

Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje pro sport a školství: „Ta první věc byla vytvoření překážkové dráhy pro maskota Boryse, druhá část souvisí s vytvořením videa s hvězdou, která je v rámci sportu nějakým způsobem úspěšná.“

Odměnou pro nejlepší sportovce olympiády budou 330 ručně kovaných medailí.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-08-12-2024-14-00