Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Zloděj okradl na nádraží v Bohumíně spícího muže
  • Stavební práce v Lidické ulici zkomplikovaly geologické poměry
  • Festival v ulicích uchvátil umělce i návštěvníky
  • Novojičíňáci hlasovali pro lavičky a rodinné hřiště
  • Beskydské divadlo po 32 letech mění ředitele
  • FN Ostrava má certifikát za léčbu zhoubného nádoru

Zloděj okradl na nádraží v Bohumíně spícího muže

V našem zpravodajství vás často varujeme před zloději a kapsáři, kteří dokáží využít každou nepozornost. To se nyní vymstilo i muži, který usnul na nádraží v Bohumíně při čekání na vlak. Zloděj mu z kapsy ukradl přes 100 tisíc korun.

Když dáte zloději sebemenší šanci, využije ji. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Polák, který cestoval do Rakouska a na nádraží v Bohumíně čekal na rychlík. Bohužel ale nad ránem na chvíli usnul. 

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Dle svých slov muž při dlouhém čekání na mezinárodní rychlík usnul na lavičce. Když se probudil, zjistil, že mu chybí taška a peněženka."

Muž jel do Rakouska na nákup a měl u sebe bohužel větší sumu peněz. Byla mu odcizena i platební karta a přestože ji okamžitě zablokoval, celková škoda, která vznikla, byla vyčíslena na téměř 135 000 korun.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Precizní a důkladná operativní činnost, hodiny strávené nad vyhodnocováním kamerových záznamů a místní a osobní znalost všech zúčastněných je v několika dnech dovedla k podezřelému."

29letý muž už ale peníze mezitím stihl utratit, prý splatil dluhy. Nyní mu hrozí 2 roky vězení. Policisté v této souvislosti znovu apelují, aby si lidé své věci hlídali.

Martina Jablońská, oddělení prevence PČR MS kraje: "Pokud někdo cestuje hromadnou dopravou, měl by si hlídat své věci. Peněženku nosit nejlépe v náprsní kapse, batoh nenechávat na zádech, ale dát si ho dopředu a všechny své věci by měl mít neustále na očích." 

I když je zloděj dopaden, je většinou jen malá naděje, že poškození se domohou svých peněz zpět. Proto je skutečně nejlepší prevence. 

---

Stavební práce v Lidické ulici zkomplikovaly geologické poměry

Z Lidické ulice v Novém Bohumíně zmizela v minulých dnech stavební technika a práce na opravě komunikace ustaly. Stavební firma při opravě zjistila změny v podloží a musela zvolit jiné technologické řešení.

Kompletní rekonstrukci silnice a opěrných zdí v Lidické ulici, kterou tam od května provádí Správa silnic Moravskoslezského kraje , přerušily geologické poměry. Stavební firma musí přistoupit k jinému technologickému řešení.

Edita Novotná, mluvčí stavební společnosti Strabag: " Po odstranění konstrukčních vrstev vozovky byly oproti stavu z dobu zpracování projektové dokumentace zjištěny změny v podloží, konkrétně mnohem nasycenější vrstvy měkkých jílovitých zemin. Ve spolupráci s autorským dozorem jsme tedy nechali zpracovat novou realizační dokumentaci s upraveným technickým řešením.” 

Dokumentace byla zaslána investorovi k odsouhlasení, stavba bude pokračovat co nejdříve. Město současně pokročilo ve vyjednávání o opravě soukromých přejezdů železničních vleček.

Petr Vícha, starosta Bohumína: “My jsme ve spolupráci s drážním úřadem a vlastníky železničních přejezdů vyvolali jednání, protože naším cílem je, aby nejen cesta byla opravena, ale i okolí těch železničních přejezdů, které patří těm firmám.”


Správa silnic předpokládá, že oprava potrvá do konce října letošního roku. Během rekonstrukce musí řidiči počítat s úplnou uzavírkou Lidické ulice pro tranzit mimo autobusy, dopravní obsluhu a vozidla stavby.

---

Festival v ulicích uchvátil umělce i návštěvníky

Nezapomenutelný zážitek, tisíce lidí, stovky umělců ze všech koutů světa. Mezi nimi akrobaté, bublináři, tanečníci, pouliční umělci, bubeníci a hudebníci. Takový byl letošní Festival v ulicích na Hlavní třídě a přilehlých dvorech v Ostravě-Porubě.

Kouzelnější, větší a rozmanitější byl letošní festival v ulicích na Hlavní třídě v Porubě. Prošlo jim na 30 tisíc lidí a stal se tak největším mezinárodním pouličním festivalem v Česku.

Petra Hradilová, ředitelka Festivalu v ulicích: “Můžu říct, že se povedl nad očekávání. Návštěvníci si našli jak koncerty, tak tanec. Našli si vystoupení našich buskerů na různých místech a my jsme spokojeni. Za ty dva dny tady vystoupilo téměř 300 umělců.”

Vystoupili tady umělci z 16 zemí světa a festival je uchvátil stejně jako návštěvníky.

Kervan Compagnie (Francie): “Miluji Českou republiku, je to tady úžasné a moc si to užíváme. Jsme Kervan Compagnie z Francie."

Antoine Larocque, Le Winston Bend (Kanada): "V České republice jsem poprvé. Jsou tady úžasní lidé, výborné kapely, pouliční umělci i skvělá zábava pro děti. Celý festival je pro mě velkým kulturním zážitkem."

anketa: návštěvníci festivalu: “Mě se to líbilo hodně."

“Užívám si to moc. Já už jsem tady byla včera, jsem tady dnes a je to moc prima všechno."

Dobrou zprávou je, že Festival v ulicích bude tady na Hlavní třídě i příští rok. Podle organizátorů mu bulvár zdejší třídy nesmírně sluší.

---

Novojičíňáci hlasovali pro lavičky a rodinné hřiště

Rodinné hřiště na Lamberku a lavičky v Hückelových vilách - to jsou dva úspěšné projekty letošního participativního rozpočtu v Novém Jičíně. O jejich postoupení k realizaci rozhodla hlasováním veřejnost.

Projekty pro Nový Jičín, tedy nápady v rámci participativního rozpočtu, v letošním šestém ročníku výzvy odevzdali čtyři předkladatelé. Tři z nich se po posouzení příslušných odborů města nakonec dostaly do veřejného hlasování, do kterého se zapojilo 342 lidí, přičemž každý mohl dát dva hlasy.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Vyhrál projekt na realizaci takového dětského Rodinného hřiště na Lamberku vedle fotbalového hřiště. A na druhém místě se umístily lavičky v Hückelových vilách. Čili tyto dva produkty by měly být realizovány.”

Vítězný projekt, návrh Rodinného hřiště na Lamberku, je kombinací několika herních prvků, od posilovací lavice až po houpačky.

Petr Augustini, předkladatel projektu: “Ten projekt je pro nás velmi důležitý, protože hřiště na Lamberku je takové hole, není tam v podstatě nic dalšího kromě toho, že se tam dá hrát fotbal. Takže si myslíme, že to hřiště velmi oživí ten prostor.”

Druhý úspěšný návrh předložil Spolek pro záchranu Hückelových vil. Obsahem je umístit v areálu vil deset laviček.

Radek Polách, předkladatel projektu: “Ten mobiliář byl vybírán souběžně s rozhodnutím komise architektury a taktéž na to měl vliv městský architekt pan Materna. V letošním roce by se to mělo všechno finančně pokrýt a předpokládám, že v průběhu září, vzhledem k dodacím lhůtám na tyto typy, které byly zvoleny, by lavičky mohly být instalovány.”

Oba projekty se musí vejít do 400 tisíc korun, které jsou na participativní rozpočet vyčleněny. Termín realizace je nejpozději příští rok.

---

Beskydské divadlo po 32 letech mění ředitele

Na konci června opustil novojičínské Beskydské divadlo douholetý ředitel Pavel Bártek.Ve funkci ho vystřídal vítěz výběrovém řízení Jiří Močička, dosavadní manažer uměleckého provozu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Pavel Bártek vedl Beskydské divadlo nepřetržitě od roku 1991. Ředitelem se stal v době kdy, již sedm let probíhala jeho náročná rekonstrukce a přístavba. Jeho úkolem bylo divadlo co nejdříve otevřít.

Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Ten rok byl velmi krušný a byl poznamenán spoustou konfliktů. Považoval jsem proto za veliký úspěch, že se podařilo do roka a do dne, čili 14. února 1992 to divadlo otevřít.”

Letos vzhledem k důchodovému věku Pavel Bártek na svou funkci rezignoval. Od července jej na základě výběrového řízení vystřídal Jiří Močička, dosavadní manažer uměleckého provozu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Já Beskydské divadlo vnímám už několik let jako organizaci, která je v rámci nejen města Nový Jičín, ale i v celém regionu dominantní, hlavně svým divadelním předplatným a svou kvalitní dramaturgií.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ta změna, která nyní nastává, tak to bude obrovská změna po 32 letech, což je doba, po kterou zde dělal ředitele pan Pavel Bártek, a on se především zasloužil o to, že z Beskydského divadla se stala respektovaná instituce nejen ve městě, ale v širokém regionu.”

Nového ředitele Beskydského divadla vybralo město ze sedmi uchazečů.

---

FN Ostrava má certifikát za léčbu zhoubného nádoru

Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava má jako jediná v České republice certifikát za velmi vysokou úroveň poskytované péče při léčbě rakoviny děložní sliznice. Po rakovině prsu jde o druhý nejčastější nádor u žen.

V Česku ročně zhoubným nádorem děložní sliznice onemocní zhruba 1900 žen. Onemocnění přímo souvisí s obezitou a nezdravým životním stylem a postihuje zejména starší ženy. V ostravské fakultní nemocnici se snaží co nejvíce pacientek operovat pomocí robota a ženy zákrok oceňují.

Miloslava Soukupová, pacientka: “Já jsem tak spokojená, tak šťastná, že jsem přistoupila k tomu druhu operace a hlavně ta rekonvalescence, ta byla velice krátká. Neměla jsem bolesti, neměla jsem ani velké invazivní rána na břiše. No prostě já jsem nadšená.”

Lékaři u robotické operace oceňují celou řadu výhod.

Jaroslav Klát, zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky pro VVČ: “Podobně jako všechny zhoubné nádory v časném stádiu nebolí. Onemocnění se ale většinou projeví nepravidelným krvácením u žen, které by krvácet neměly a jsou v přechodu. Je to sice nejčastější nádor, ale z těch gynekologických nejlépe léčitelný. Většinu jsme schopni postihnout v časném stádiu a odoperovat. V kombinaci s radioterapií pak pacientky mají velmi dobrou prognózu. Museli jsme splnit řadu kritérií. Co se třeba týče operační léčby, tak většina pacientek by měla být operována miniinvazivně, tedy bez velkého řezu. Buďto laparoskopicky nebo roboticky. Výhody robotické operace můžeme rozdělit na dvě skupiny, to znamená pro pacienty i pro operatéra. pro pacientku je to především kratší doba operace, preciznější operační technika při výborném stabilním obrazu a určitém zvětšení. Operujeme ve 3D zobrazení. A s tím je spojená menší krevní ztráta, která je zanedbatelná. A tím pádem i minimální tkáňové trauma, to znamená pacientka po dvou dnech může odcházet domů.”

Udělení certifikátu si cení také vedení fakultní nemocnice.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Pro naší nemocnici jako Centrum superspecializované péče v oboru gynekologie a porodnictví to znamená velice hodně, protože to je určitý doklad vyšší kvality a bezpečnosti pro léčbu a pro vůbec práci našich kolegů v nemocnici a naše pacienty.”

Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava teď patří mezi několik akreditovaných center v Evropě.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
09. července 2023, 14:00

Zloděj okradl na nádraží v Bohumíně spícího muže

V našem zpravodajství vás často varujeme před zloději a kapsáři, kteří dokáží využít každou nepozornost. To se nyní vymstilo i muži, který usnul na nádraží v Bohumíně při čekání na vlak. Zloděj mu z kapsy ukradl přes 100 tisíc korun.

Když dáte zloději sebemenší šanci, využije ji. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Polák, který cestoval do Rakouska a na nádraží v Bohumíně čekal na rychlík. Bohužel ale nad ránem na chvíli usnul. 

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Dle svých slov muž při dlouhém čekání na mezinárodní rychlík usnul na lavičce. Když se probudil, zjistil, že mu chybí taška a peněženka."

Muž jel do Rakouska na nákup a měl u sebe bohužel větší sumu peněz. Byla mu odcizena i platební karta a přestože ji okamžitě zablokoval, celková škoda, která vznikla, byla vyčíslena na téměř 135 000 korun.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Precizní a důkladná operativní činnost, hodiny strávené nad vyhodnocováním kamerových záznamů a místní a osobní znalost všech zúčastněných je v několika dnech dovedla k podezřelému."

29letý muž už ale peníze mezitím stihl utratit, prý splatil dluhy. Nyní mu hrozí 2 roky vězení. Policisté v této souvislosti znovu apelují, aby si lidé své věci hlídali.

Martina Jablońská, oddělení prevence PČR MS kraje: "Pokud někdo cestuje hromadnou dopravou, měl by si hlídat své věci. Peněženku nosit nejlépe v náprsní kapse, batoh nenechávat na zádech, ale dát si ho dopředu a všechny své věci by měl mít neustále na očích." 

I když je zloděj dopaden, je většinou jen malá naděje, že poškození se domohou svých peněz zpět. Proto je skutečně nejlepší prevence. 

---

Stavební práce v Lidické ulici zkomplikovaly geologické poměry

Z Lidické ulice v Novém Bohumíně zmizela v minulých dnech stavební technika a práce na opravě komunikace ustaly. Stavební firma při opravě zjistila změny v podloží a musela zvolit jiné technologické řešení.

Kompletní rekonstrukci silnice a opěrných zdí v Lidické ulici, kterou tam od května provádí Správa silnic Moravskoslezského kraje , přerušily geologické poměry. Stavební firma musí přistoupit k jinému technologickému řešení.

Edita Novotná, mluvčí stavební společnosti Strabag: " Po odstranění konstrukčních vrstev vozovky byly oproti stavu z dobu zpracování projektové dokumentace zjištěny změny v podloží, konkrétně mnohem nasycenější vrstvy měkkých jílovitých zemin. Ve spolupráci s autorským dozorem jsme tedy nechali zpracovat novou realizační dokumentaci s upraveným technickým řešením.” 

Dokumentace byla zaslána investorovi k odsouhlasení, stavba bude pokračovat co nejdříve. Město současně pokročilo ve vyjednávání o opravě soukromých přejezdů železničních vleček.

Petr Vícha, starosta Bohumína: “My jsme ve spolupráci s drážním úřadem a vlastníky železničních přejezdů vyvolali jednání, protože naším cílem je, aby nejen cesta byla opravena, ale i okolí těch železničních přejezdů, které patří těm firmám.”


Správa silnic předpokládá, že oprava potrvá do konce října letošního roku. Během rekonstrukce musí řidiči počítat s úplnou uzavírkou Lidické ulice pro tranzit mimo autobusy, dopravní obsluhu a vozidla stavby.

---

Festival v ulicích uchvátil umělce i návštěvníky

Nezapomenutelný zážitek, tisíce lidí, stovky umělců ze všech koutů světa. Mezi nimi akrobaté, bublináři, tanečníci, pouliční umělci, bubeníci a hudebníci. Takový byl letošní Festival v ulicích na Hlavní třídě a přilehlých dvorech v Ostravě-Porubě.

Kouzelnější, větší a rozmanitější byl letošní festival v ulicích na Hlavní třídě v Porubě. Prošlo jim na 30 tisíc lidí a stal se tak největším mezinárodním pouličním festivalem v Česku.

Petra Hradilová, ředitelka Festivalu v ulicích: “Můžu říct, že se povedl nad očekávání. Návštěvníci si našli jak koncerty, tak tanec. Našli si vystoupení našich buskerů na různých místech a my jsme spokojeni. Za ty dva dny tady vystoupilo téměř 300 umělců.”

Vystoupili tady umělci z 16 zemí světa a festival je uchvátil stejně jako návštěvníky.

Kervan Compagnie (Francie): “Miluji Českou republiku, je to tady úžasné a moc si to užíváme. Jsme Kervan Compagnie z Francie."

Antoine Larocque, Le Winston Bend (Kanada): "V České republice jsem poprvé. Jsou tady úžasní lidé, výborné kapely, pouliční umělci i skvělá zábava pro děti. Celý festival je pro mě velkým kulturním zážitkem."

anketa: návštěvníci festivalu: “Mě se to líbilo hodně."

“Užívám si to moc. Já už jsem tady byla včera, jsem tady dnes a je to moc prima všechno."

Dobrou zprávou je, že Festival v ulicích bude tady na Hlavní třídě i příští rok. Podle organizátorů mu bulvár zdejší třídy nesmírně sluší.

---

Novojičíňáci hlasovali pro lavičky a rodinné hřiště

Rodinné hřiště na Lamberku a lavičky v Hückelových vilách - to jsou dva úspěšné projekty letošního participativního rozpočtu v Novém Jičíně. O jejich postoupení k realizaci rozhodla hlasováním veřejnost.

Projekty pro Nový Jičín, tedy nápady v rámci participativního rozpočtu, v letošním šestém ročníku výzvy odevzdali čtyři předkladatelé. Tři z nich se po posouzení příslušných odborů města nakonec dostaly do veřejného hlasování, do kterého se zapojilo 342 lidí, přičemž každý mohl dát dva hlasy.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Vyhrál projekt na realizaci takového dětského Rodinného hřiště na Lamberku vedle fotbalového hřiště. A na druhém místě se umístily lavičky v Hückelových vilách. Čili tyto dva produkty by měly být realizovány.”

Vítězný projekt, návrh Rodinného hřiště na Lamberku, je kombinací několika herních prvků, od posilovací lavice až po houpačky.

Petr Augustini, předkladatel projektu: “Ten projekt je pro nás velmi důležitý, protože hřiště na Lamberku je takové hole, není tam v podstatě nic dalšího kromě toho, že se tam dá hrát fotbal. Takže si myslíme, že to hřiště velmi oživí ten prostor.”

Druhý úspěšný návrh předložil Spolek pro záchranu Hückelových vil. Obsahem je umístit v areálu vil deset laviček.

Radek Polách, předkladatel projektu: “Ten mobiliář byl vybírán souběžně s rozhodnutím komise architektury a taktéž na to měl vliv městský architekt pan Materna. V letošním roce by se to mělo všechno finančně pokrýt a předpokládám, že v průběhu září, vzhledem k dodacím lhůtám na tyto typy, které byly zvoleny, by lavičky mohly být instalovány.”

Oba projekty se musí vejít do 400 tisíc korun, které jsou na participativní rozpočet vyčleněny. Termín realizace je nejpozději příští rok.

---

Beskydské divadlo po 32 letech mění ředitele

Na konci června opustil novojičínské Beskydské divadlo douholetý ředitel Pavel Bártek.Ve funkci ho vystřídal vítěz výběrovém řízení Jiří Močička, dosavadní manažer uměleckého provozu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Pavel Bártek vedl Beskydské divadlo nepřetržitě od roku 1991. Ředitelem se stal v době kdy, již sedm let probíhala jeho náročná rekonstrukce a přístavba. Jeho úkolem bylo divadlo co nejdříve otevřít.

Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Ten rok byl velmi krušný a byl poznamenán spoustou konfliktů. Považoval jsem proto za veliký úspěch, že se podařilo do roka a do dne, čili 14. února 1992 to divadlo otevřít.”

Letos vzhledem k důchodovému věku Pavel Bártek na svou funkci rezignoval. Od července jej na základě výběrového řízení vystřídal Jiří Močička, dosavadní manažer uměleckého provozu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Já Beskydské divadlo vnímám už několik let jako organizaci, která je v rámci nejen města Nový Jičín, ale i v celém regionu dominantní, hlavně svým divadelním předplatným a svou kvalitní dramaturgií.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ta změna, která nyní nastává, tak to bude obrovská změna po 32 letech, což je doba, po kterou zde dělal ředitele pan Pavel Bártek, a on se především zasloužil o to, že z Beskydského divadla se stala respektovaná instituce nejen ve městě, ale v širokém regionu.”

Nového ředitele Beskydského divadla vybralo město ze sedmi uchazečů.

---

FN Ostrava má certifikát za léčbu zhoubného nádoru

Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava má jako jediná v České republice certifikát za velmi vysokou úroveň poskytované péče při léčbě rakoviny děložní sliznice. Po rakovině prsu jde o druhý nejčastější nádor u žen.

V Česku ročně zhoubným nádorem děložní sliznice onemocní zhruba 1900 žen. Onemocnění přímo souvisí s obezitou a nezdravým životním stylem a postihuje zejména starší ženy. V ostravské fakultní nemocnici se snaží co nejvíce pacientek operovat pomocí robota a ženy zákrok oceňují.

Miloslava Soukupová, pacientka: “Já jsem tak spokojená, tak šťastná, že jsem přistoupila k tomu druhu operace a hlavně ta rekonvalescence, ta byla velice krátká. Neměla jsem bolesti, neměla jsem ani velké invazivní rána na břiše. No prostě já jsem nadšená.”

Lékaři u robotické operace oceňují celou řadu výhod.

Jaroslav Klát, zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky pro VVČ: “Podobně jako všechny zhoubné nádory v časném stádiu nebolí. Onemocnění se ale většinou projeví nepravidelným krvácením u žen, které by krvácet neměly a jsou v přechodu. Je to sice nejčastější nádor, ale z těch gynekologických nejlépe léčitelný. Většinu jsme schopni postihnout v časném stádiu a odoperovat. V kombinaci s radioterapií pak pacientky mají velmi dobrou prognózu. Museli jsme splnit řadu kritérií. Co se třeba týče operační léčby, tak většina pacientek by měla být operována miniinvazivně, tedy bez velkého řezu. Buďto laparoskopicky nebo roboticky. Výhody robotické operace můžeme rozdělit na dvě skupiny, to znamená pro pacienty i pro operatéra. pro pacientku je to především kratší doba operace, preciznější operační technika při výborném stabilním obrazu a určitém zvětšení. Operujeme ve 3D zobrazení. A s tím je spojená menší krevní ztráta, která je zanedbatelná. A tím pádem i minimální tkáňové trauma, to znamená pacientka po dvou dnech může odcházet domů.”

Udělení certifikátu si cení také vedení fakultní nemocnice.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Pro naší nemocnici jako Centrum superspecializované péče v oboru gynekologie a porodnictví to znamená velice hodně, protože to je určitý doklad vyšší kvality a bezpečnosti pro léčbu a pro vůbec práci našich kolegů v nemocnici a naše pacienty.”

Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava teď patří mezi několik akreditovaných center v Evropě.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-09-07-2023-14-00