Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Ostrava tvoří nový strategický plán do roku 2030
  • Policisté se zaměřili na správné přecházení školáků
  • Rekonstrukce Bredy pokračuje podle plánu
  • Ostrava má nejmodernější záchytku v zemi
  • Lesy ČR pomohly Horní Suché s vybudováním tůně
  • Čeladná umožní třídit i odpad z kuchyní

Ostrava tvoří nový strategický plán do roku 2030

Ostrava zažívá velký rozvoj ve všech oblastech života a nechce usnout na vavřínech. Proto už nyní pracuje na tvorbě strategického plánu do roku 2030. Kromě osobností a odborníků se na něm mohou podílet i samotní obyvatelé města.

Ostrava připravuje strategii rozvoje do roku 2030. Nyní se zpracovávají analýzy a samotný plán by se měl schvalovat v příštím roce. Město prý bude hodně cílit na vědu a inovace. Také se musí zaměřit nat na rozvoj podnikání a vytvořit další podmínky pro příchod investorů.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ostrava potřebuje dokončit dopravní infrastrukturu, takže stále nás čekají velké dopravní stavby - Severní spoj, protažení Místecké centrem města, to jsou projekty, které se plánují dlouhodobě. Chceme dál rozvíjet sportovní a kulturní infrastrukturu, veškerá sportoviště, divadla i koncertní halu."

Pro obyvatele města je velkým tématem také parkování a i na to je samozřejmě ve strategii pamatováno.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Běží výstavba parkovacího domu u městské nemocnice. Parkování je velký problém, nicméně budeme se snažit, tam, kde to bude možné, umožnit parkování a naopak inspirovat lidi k používání MHD." 

Zásadní pro rozvoj města je vzdělanost obyvatel a proto chce Ostrava podporovat také vysoké školy. Je to jedna z cest, jak čelit úbytku obyvatel. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Budeme hledat cesty, jak univerzitám pomoci, ať už v politické nebo věcné rovině tak, aby se mohly rozvíjet, aby byly atraktivnější a aby do nich chtěli přicházet studovat mladí lidé odjinud. Potřebujeme, aby sem chodili studovat studenti z jiných části republiky, z jiných části Evropy, protože víme, že velká část z nich tady založí podnikání, založí rodiny a zůstanou tady."

Do dotazníkového šetření při tvorbě plánu se zapojilo 5200 lidí. Největší spokojenost panuje ve městě s dopravou, trávením volného času a školstvím.

---

Policisté se zaměřili na správné přecházení školáků

Policisté vyrazili hned se začátkem nového školního roku k přechodům pro chodce v blízkosti škol. V rámci kampaně Zebra se za tebe nerozhlédne upozorňovali na bezpečné chování v silničním provozu. Tato celorepubliková akce probíhá i v Karviné.

Preventivní projekt Zebra se za tebe nerozhlédne připomíná bezpečné chování v silničním provozu už od roku 2007. Probíhá dvakrát ročně, na začátku školního roku a v měsíci dubnu.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Řidičům se svou přítomností snažíme připomenout, aby s dětmi na přechodech pro chodce po prázdninách počítali a přizpůsobili tomu svou jízdu."

Většina dětí věděla, jak správně přechod přecházet.

anketa: karvinské děti: "Musí se nejdříve podívat doleva, pak doprava a znovu na stranu levou a pan policista říkal, že na levé straně jsou auta blíže, proto se prvně dívá na levou.” 

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Občas jim dělá problém vědět, která ruka je která, tak se potom těžko uplatňuje to pravidlo, nicméně důležité je, že se rozhlížejí.” 

Každý oslovený školák dostal také malé pozornosti do školy a reflexní pásku pro lepší viditelnost.

---

Rekonstrukce Bredy pokračuje podle plánu

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda je v plném proudu. Pracuje se jak uvnitř budovy, tak venku, se postupně čistí fasáda a připravuje se vše na výměnu oken, které se aktuálně vyrábí.

V Opavě se pilně pracuje na rekonstrukci Bredy. Všechny prostory včetně suterénu už byly vyčištěny, hotový je i pracovní výtah a uskladněny všechny historické věci ať už dřevěné prvky, obložení, obklady, vitríny a vitráže.

Jiří Hawlik, zástupce stavební firmy: “Začínáme vyrábět okna. První okna by se měla měnit ke konci září, současně budeme pracovat na repasi oken z ulice Pivovarské. Řešily se veškeré detaily na těch oknech, takže to doopravdy trvalo dlouho.”

Jde o kulturní památku a vše proto musí schválit památkáři. Kromě výměny všech 170 oken projde do konce příštího roku opravou i přední fasáda a aktuálně se připravuje architektonická soutěž.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: Zadání architektonické soutěže by mělo být hotovo do konce října a její součástí je, ji připravit nejen architektonicky, jak bude vypadat budova zevnitř a její předprostor, ale také její funkčnost. To znamená technicko-ekonomickou analýzu, protože ta budova nemůže být zatěží města.”

Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát města Opavy: “V tuto chvíli je vytvořen seznam porotců pro komorovou soutěž, která bude formou soutěžního dialogu. "


Architekti budou mít zhruba dva měsíce na zpracování svých nabídek, do kterých by měli zapracovat i výstupy, které proběhly v rámci veřejných workshopů v Bredě.

---

Ostrava má nejmodernější záchytku v zemi

Ostrava má nejmodernější protialkoholní záchytku v zemi. Pro její přemístění z nevyhovujících prostor byla využita zchátralá budova v areálu fifejdské nemocnice, která byla zrekonstruována. V Moravskoslezském kraji fungují čtyři záchytky.

Přímo v areálu fifejdské nemocnice začala fungovat nová protialkoholní záchytná stanice. Ta původní už byla zastaralá a nesplňovala legislativu. Na jednom pokoji bylo 5 lůžek, což je pro personál nebezpečné. Nyní bude opilcům sloužit 7 jednolůžkových a 1 třílůžkovém pokoj. 

Petr Uhlig, ředitel MNO: „Po osmi měsících skončila přestavba objektu, který byl podle projektu z roku 2014 určen k demolici. Podařilo se ho ale zachránit a přeměnit na moderní účelový objekt, jehož přízemí bude sloužit protialkoholní záchytné stanici a vyšší patra Centru pro rodinu a sociální péči, které by mělo na naši dokončenou rekonstrukci navázat realizací svého projektu ještě letos na podzim. K dispozici tedy máme zařízení, které odpovídá platné legislativě nejen vybavením, ale také kapacitou."

Nová záchytka sídlí v bývalé ubytovně sester, která už ale byla určena k demolici. Rekonstrukce budovy byla financována ze tří zdrojů.

Michal Mariánek, člen rady města: „Modernizace byla financována ze tří zdrojů – město přispělo 13 miliony, zhruba stejným dílem se na rekonstrukci objektu podílel kraj a nemocnice. Termín otevření nové protialkoholní záchytné stanice je stanoven po dvoudenní pauze v jejím provozu, která je potřeba k přestěhování a nachystání nových prostor, na středu 6. září od pravidelných 16 hodin. Těší mě, že další objekt v naší nemocnici získal novou moderní podobu a nechátrá nám v areálu."

Kapacita záchytky byla zvýšena o 2 lůžka, pokoje jsou zabezpečeny elektronicky a jsou vybaveny vzduchotechnikou. Toalety se splachují z chodby, takže klienti už nich nemohou pít. 

Kristýna Vašťáková, vrchní sestra psychiatrie MNO: "Nejčastěji se naše klientela stále opakuje. Jde o bezdomovce a alkoholiky." 

Provoz stanice zajištuje fifejdská nemocnice a přispívá na něj MS kraj. Další tři záchytky fungují v nemocnicích v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. 

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Kromě Městské nemocnice Ostrava provozují na území regionu protialkoholní záchytnou stanici ještě tři nemocnice zřizované krajem – v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. Moravskoslezský kraj ovšem podporuje i stanici v Ostravě, od roku 2002 pravidelně přispíváme na její provoz, letos se jedná o 11 milionů korun. Dalších 8 a půl milionu jsme pak poskytli i na vybudování této nové stanice."

V roce 2022 střízlivělo na záchytce v Ostravě 1251 opilců. Náklady na její provoz byly téměř 15 milionů korun. Poplatek klienta je 2 tisíce korun, ale náklady 12 tisíc.  

---

Lesy ČR pomohly Horní Suché s vybudováním tůně

Lesy ČR pomohly Horní Suché s vybudováním tůně, která bude zadržovat vodu v krajině. Obec si od projektu slibuje, že už nebude docházet k zaplavování zahrádkářské kolonie.

Ještě před rokem u zahrádkářské kolonie v části Podolkovice v Horní Suché byla tato stará nefunkční požární nádrž. Obec i v rámci zadržování vody v krajině chtěla vybudovat poldr k protipovodňové ochraně, to by bylo ale finančně i technicky náročné. Pomocnou ruku radnici nabídly Lesy ČR, které se postaraly o vybudování přírodní tůně.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Splní to veškeré naše požadavky. Zadrží to přívalové deště. I tento malý potůček, který je prakticky deset měsíců v roce suchý, najednou se rozvodní a až od životických sadů sem přivede vodu, která vyplaví zahrádkářkou osadu, plus některé rodinné domy. Účel byl splněn a příroda nedostala zabrat.”

Jakub Slezák, správa toků, Lesy ČR: "Ta tůň bude mít funkci nejen zadržení vody v krajině, ale zároveň to bude i biotop pro vodní organismy a obojživelníky. Bude zároveň fungovat jako požární nádrž a i ten estetický efekt tady bude dost znát, protože původně tady byla požární nádrž, která byla zpevněna betonovými panely, gumovými pásy. “

Správa toků Lesů ČR takto vytvoří ročně v Moravskoslezském kraji deset až patnáct podobných tůní.

---

Čeladná umožní třídit i odpad z kuchyní

Čeladná, jako všechny další obce a města, řeší výdaje za svoz a skládkování odpadu. Na základě provedené fyzické analýzy obsahu popelnic teď zavádí novinku, od října tu budou třídit také gastroodpad.

Fyzickou anlýzu odpadu si obec Čeladná nechala zpracovat ve spolupráci se společností JRK v červnu. Ukázala, že v popelnicích končí téměř 80 procent komodit, které by se daly třídit.

Kateřina Milatová, odpadové hospodářství, OÚ Čeladná: “Největší podíl nevytříděného odpadu připadl na biologicky rozložitelný odpad, a to jak rostlinného tak živočišného původu.”

Věra Golová (BEZ POL. PŘÍSLUŠNOSTI ZA KDU-ČSL), místostarostka Čeladné: “My jsme právě proto, že ten problém tady opravdu je, využili nabídky externí společnosti, a zástupce společnosti JRK nám udělal prezentaci na zasedání rady obce. Ta prezentace o tom způsobu, jakým jsou nám schopni nastavit systém odpadového hospodářství, zaujala radní natolik, že jsme jednomyslně schválili spolupráci s touto firmou.”

Výsledkem je od 1. října zavedení třídění gastroodpadu. Pracovníci obce na konci září navštíví všechny domácnosti, kde předají kompostovatelné sáčky a košík.

Kateřina Milatová, odpadové hospodářství, OÚ Čeladná: “Do kterého bude možné třídit veškerý kuchyňský odpad, což znamená zbytky jídel, potraviny po datu spotřeby, pečivo, těstoviny, zkrátka vše, co se v domácnosti nespotřebuje.”

Díky dotaci Moravskoslezského kraje dostanou lidé tyto sety zdarma. V obci bude 30 hnědých kontejnerů na gastroodpad. Ten bude jednou týdně svážen do bioplynové stanice, kde z něj vyrobí elektrickou energii a teplo.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
09. září 2023, 14:00

Ostrava tvoří nový strategický plán do roku 2030

Ostrava zažívá velký rozvoj ve všech oblastech života a nechce usnout na vavřínech. Proto už nyní pracuje na tvorbě strategického plánu do roku 2030. Kromě osobností a odborníků se na něm mohou podílet i samotní obyvatelé města.

Ostrava připravuje strategii rozvoje do roku 2030. Nyní se zpracovávají analýzy a samotný plán by se měl schvalovat v příštím roce. Město prý bude hodně cílit na vědu a inovace. Také se musí zaměřit nat na rozvoj podnikání a vytvořit další podmínky pro příchod investorů.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ostrava potřebuje dokončit dopravní infrastrukturu, takže stále nás čekají velké dopravní stavby - Severní spoj, protažení Místecké centrem města, to jsou projekty, které se plánují dlouhodobě. Chceme dál rozvíjet sportovní a kulturní infrastrukturu, veškerá sportoviště, divadla i koncertní halu."

Pro obyvatele města je velkým tématem také parkování a i na to je samozřejmě ve strategii pamatováno.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Běží výstavba parkovacího domu u městské nemocnice. Parkování je velký problém, nicméně budeme se snažit, tam, kde to bude možné, umožnit parkování a naopak inspirovat lidi k používání MHD." 

Zásadní pro rozvoj města je vzdělanost obyvatel a proto chce Ostrava podporovat také vysoké školy. Je to jedna z cest, jak čelit úbytku obyvatel. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Budeme hledat cesty, jak univerzitám pomoci, ať už v politické nebo věcné rovině tak, aby se mohly rozvíjet, aby byly atraktivnější a aby do nich chtěli přicházet studovat mladí lidé odjinud. Potřebujeme, aby sem chodili studovat studenti z jiných části republiky, z jiných části Evropy, protože víme, že velká část z nich tady založí podnikání, založí rodiny a zůstanou tady."

Do dotazníkového šetření při tvorbě plánu se zapojilo 5200 lidí. Největší spokojenost panuje ve městě s dopravou, trávením volného času a školstvím.

---

Policisté se zaměřili na správné přecházení školáků

Policisté vyrazili hned se začátkem nového školního roku k přechodům pro chodce v blízkosti škol. V rámci kampaně Zebra se za tebe nerozhlédne upozorňovali na bezpečné chování v silničním provozu. Tato celorepubliková akce probíhá i v Karviné.

Preventivní projekt Zebra se za tebe nerozhlédne připomíná bezpečné chování v silničním provozu už od roku 2007. Probíhá dvakrát ročně, na začátku školního roku a v měsíci dubnu.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Řidičům se svou přítomností snažíme připomenout, aby s dětmi na přechodech pro chodce po prázdninách počítali a přizpůsobili tomu svou jízdu."

Většina dětí věděla, jak správně přechod přecházet.

anketa: karvinské děti: "Musí se nejdříve podívat doleva, pak doprava a znovu na stranu levou a pan policista říkal, že na levé straně jsou auta blíže, proto se prvně dívá na levou.” 

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Občas jim dělá problém vědět, která ruka je která, tak se potom těžko uplatňuje to pravidlo, nicméně důležité je, že se rozhlížejí.” 

Každý oslovený školák dostal také malé pozornosti do školy a reflexní pásku pro lepší viditelnost.

---

Rekonstrukce Bredy pokračuje podle plánu

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda je v plném proudu. Pracuje se jak uvnitř budovy, tak venku, se postupně čistí fasáda a připravuje se vše na výměnu oken, které se aktuálně vyrábí.

V Opavě se pilně pracuje na rekonstrukci Bredy. Všechny prostory včetně suterénu už byly vyčištěny, hotový je i pracovní výtah a uskladněny všechny historické věci ať už dřevěné prvky, obložení, obklady, vitríny a vitráže.

Jiří Hawlik, zástupce stavební firmy: “Začínáme vyrábět okna. První okna by se měla měnit ke konci září, současně budeme pracovat na repasi oken z ulice Pivovarské. Řešily se veškeré detaily na těch oknech, takže to doopravdy trvalo dlouho.”

Jde o kulturní památku a vše proto musí schválit památkáři. Kromě výměny všech 170 oken projde do konce příštího roku opravou i přední fasáda a aktuálně se připravuje architektonická soutěž.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: Zadání architektonické soutěže by mělo být hotovo do konce října a její součástí je, ji připravit nejen architektonicky, jak bude vypadat budova zevnitř a její předprostor, ale také její funkčnost. To znamená technicko-ekonomickou analýzu, protože ta budova nemůže být zatěží města.”

Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát města Opavy: “V tuto chvíli je vytvořen seznam porotců pro komorovou soutěž, která bude formou soutěžního dialogu. "


Architekti budou mít zhruba dva měsíce na zpracování svých nabídek, do kterých by měli zapracovat i výstupy, které proběhly v rámci veřejných workshopů v Bredě.

---

Ostrava má nejmodernější záchytku v zemi

Ostrava má nejmodernější protialkoholní záchytku v zemi. Pro její přemístění z nevyhovujících prostor byla využita zchátralá budova v areálu fifejdské nemocnice, která byla zrekonstruována. V Moravskoslezském kraji fungují čtyři záchytky.

Přímo v areálu fifejdské nemocnice začala fungovat nová protialkoholní záchytná stanice. Ta původní už byla zastaralá a nesplňovala legislativu. Na jednom pokoji bylo 5 lůžek, což je pro personál nebezpečné. Nyní bude opilcům sloužit 7 jednolůžkových a 1 třílůžkovém pokoj. 

Petr Uhlig, ředitel MNO: „Po osmi měsících skončila přestavba objektu, který byl podle projektu z roku 2014 určen k demolici. Podařilo se ho ale zachránit a přeměnit na moderní účelový objekt, jehož přízemí bude sloužit protialkoholní záchytné stanici a vyšší patra Centru pro rodinu a sociální péči, které by mělo na naši dokončenou rekonstrukci navázat realizací svého projektu ještě letos na podzim. K dispozici tedy máme zařízení, které odpovídá platné legislativě nejen vybavením, ale také kapacitou."

Nová záchytka sídlí v bývalé ubytovně sester, která už ale byla určena k demolici. Rekonstrukce budovy byla financována ze tří zdrojů.

Michal Mariánek, člen rady města: „Modernizace byla financována ze tří zdrojů – město přispělo 13 miliony, zhruba stejným dílem se na rekonstrukci objektu podílel kraj a nemocnice. Termín otevření nové protialkoholní záchytné stanice je stanoven po dvoudenní pauze v jejím provozu, která je potřeba k přestěhování a nachystání nových prostor, na středu 6. září od pravidelných 16 hodin. Těší mě, že další objekt v naší nemocnici získal novou moderní podobu a nechátrá nám v areálu."

Kapacita záchytky byla zvýšena o 2 lůžka, pokoje jsou zabezpečeny elektronicky a jsou vybaveny vzduchotechnikou. Toalety se splachují z chodby, takže klienti už nich nemohou pít. 

Kristýna Vašťáková, vrchní sestra psychiatrie MNO: "Nejčastěji se naše klientela stále opakuje. Jde o bezdomovce a alkoholiky." 

Provoz stanice zajištuje fifejdská nemocnice a přispívá na něj MS kraj. Další tři záchytky fungují v nemocnicích v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. 

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Kromě Městské nemocnice Ostrava provozují na území regionu protialkoholní záchytnou stanici ještě tři nemocnice zřizované krajem – v Karviné, Opavě a Frýdku-Místku. Moravskoslezský kraj ovšem podporuje i stanici v Ostravě, od roku 2002 pravidelně přispíváme na její provoz, letos se jedná o 11 milionů korun. Dalších 8 a půl milionu jsme pak poskytli i na vybudování této nové stanice."

V roce 2022 střízlivělo na záchytce v Ostravě 1251 opilců. Náklady na její provoz byly téměř 15 milionů korun. Poplatek klienta je 2 tisíce korun, ale náklady 12 tisíc.  

---

Lesy ČR pomohly Horní Suché s vybudováním tůně

Lesy ČR pomohly Horní Suché s vybudováním tůně, která bude zadržovat vodu v krajině. Obec si od projektu slibuje, že už nebude docházet k zaplavování zahrádkářské kolonie.

Ještě před rokem u zahrádkářské kolonie v části Podolkovice v Horní Suché byla tato stará nefunkční požární nádrž. Obec i v rámci zadržování vody v krajině chtěla vybudovat poldr k protipovodňové ochraně, to by bylo ale finančně i technicky náročné. Pomocnou ruku radnici nabídly Lesy ČR, které se postaraly o vybudování přírodní tůně.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Splní to veškeré naše požadavky. Zadrží to přívalové deště. I tento malý potůček, který je prakticky deset měsíců v roce suchý, najednou se rozvodní a až od životických sadů sem přivede vodu, která vyplaví zahrádkářkou osadu, plus některé rodinné domy. Účel byl splněn a příroda nedostala zabrat.”

Jakub Slezák, správa toků, Lesy ČR: "Ta tůň bude mít funkci nejen zadržení vody v krajině, ale zároveň to bude i biotop pro vodní organismy a obojživelníky. Bude zároveň fungovat jako požární nádrž a i ten estetický efekt tady bude dost znát, protože původně tady byla požární nádrž, která byla zpevněna betonovými panely, gumovými pásy. “

Správa toků Lesů ČR takto vytvoří ročně v Moravskoslezském kraji deset až patnáct podobných tůní.

---

Čeladná umožní třídit i odpad z kuchyní

Čeladná, jako všechny další obce a města, řeší výdaje za svoz a skládkování odpadu. Na základě provedené fyzické analýzy obsahu popelnic teď zavádí novinku, od října tu budou třídit také gastroodpad.

Fyzickou anlýzu odpadu si obec Čeladná nechala zpracovat ve spolupráci se společností JRK v červnu. Ukázala, že v popelnicích končí téměř 80 procent komodit, které by se daly třídit.

Kateřina Milatová, odpadové hospodářství, OÚ Čeladná: “Největší podíl nevytříděného odpadu připadl na biologicky rozložitelný odpad, a to jak rostlinného tak živočišného původu.”

Věra Golová (BEZ POL. PŘÍSLUŠNOSTI ZA KDU-ČSL), místostarostka Čeladné: “My jsme právě proto, že ten problém tady opravdu je, využili nabídky externí společnosti, a zástupce společnosti JRK nám udělal prezentaci na zasedání rady obce. Ta prezentace o tom způsobu, jakým jsou nám schopni nastavit systém odpadového hospodářství, zaujala radní natolik, že jsme jednomyslně schválili spolupráci s touto firmou.”

Výsledkem je od 1. října zavedení třídění gastroodpadu. Pracovníci obce na konci září navštíví všechny domácnosti, kde předají kompostovatelné sáčky a košík.

Kateřina Milatová, odpadové hospodářství, OÚ Čeladná: “Do kterého bude možné třídit veškerý kuchyňský odpad, což znamená zbytky jídel, potraviny po datu spotřeby, pečivo, těstoviny, zkrátka vše, co se v domácnosti nespotřebuje.”

Díky dotaci Moravskoslezského kraje dostanou lidé tyto sety zdarma. V obci bude 30 hnědých kontejnerů na gastroodpad. Ten bude jednou týdně svážen do bioplynové stanice, kde z něj vyrobí elektrickou energii a teplo.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-09-09-2023-14-00