Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • MS Inovační centrum pomohlo za 7 let 500 firmám
  • V Karviné vyroste nový domov pro seniory Proseneo
  • Ostravský útulek pro zatoulané psy existuje už 26 let
  • Budova B opavského magistrátu prochází rekonstrukcí
  • Zámek v Dolní Lutyni čeká záchrana a nová budoucnost
  • Hokejisté v Havířově už mohou opět trénovat na ledě

MS Inovační centrum pomohlo za 7 let 500 firmám

Moravskoslezské Inovační centrum funguje v Ostravě už 7 let a ukazuje se, že jde o velmi důležitého partnera pro firmy, které se snaží prosadit u nás i ve světě. V centru dokáží poradit každému a díky tomu je důležitým motorem v procesu transformace našeho kraje.

Moravskoslezské inovační centrum stálo u zrodu mnoha významných projektů, firem i inovací. O rozvoj podnikatelského potenciálu se stará už 7 let, když navázalo na práci technologického parku, jako reakce na odklon od těžkého průmyslu k inovacím a moderním technologiím. Inovační centrum funguje jako veřejná služba. 

Pavel Csank, ředitel MSIC: "Ty služby mají takovou podobu, že nemusí hledat řešení metodou pokusu a omylu, ale s našimi kolegy si klienti mohou velmi rychle sednout ke stolu s člověkem, se kterým to mohou udělat mnohem rychleji i levněji."

Centrum za sedm let realizovalo 1000 služeb pro téměř 500 klientů z řad regionálních firem. Pomohlo začínajícím podnikatelům, startupům i zralým firmám.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem rád, že MSIC máme a potřebujeme ho, protože je to prostě inovativní centrum, které pomáhá rozvíjet business v Ostravě a je to ten business, který tady chceme - moderní a inovační."

Zásadní počin pro rozvoj města a kraje vznikají i ve spolupráci s univerzitami.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Chceme pozdvihnout celkovou vzdělanost  a nejen našeho obyvatelstva z kraje, ale přitáhnout sem také studenty z jiných krajů."

Příkladem úspěšné spolupráce se Slezskou univerzitou je Centrum pro podporu podnikatelského, profesního a mezinárodního studia, které bude zázemím pro profesní studijní program Inovativní podnikání.

MSI čekají i personální změny. Na vedoucí pozici nově nastoupí současná členka představenstva společnosti Adéla Hradilová, která nahradí Pavla Csanka. 

---

V Karviné vyroste nový domov pro seniory Proseneo

V Karviné byla slavnostně zahájena výstavba nového domova seniorů ProSeneo. Domov se postará o 140 klientů a nabídne stovku pracovních míst.

Nové zařízení pro seniory vyroste na ulici Makarenkova v Karviné-Novém Městě. Provozovat ho bude soukromá společnost.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Kapacita současného domova seniorů je nedostatečná, lidé stárnou a ty služby potřebují. Jsme rádi, že se našel soukromý subjekt, který do toho jde, prodali jsme jim pozemky, ta akce bude soukromého charakteru, přesto budou zařazeni v síti sociálních služeb, takže věřím tomu, že ty služby budou na vysoké úrovni a najdou si svou klientelu.”

Jakub Erben, statutární zástupce společnosti ProSeneo: "Domov seniorů Karviná nabídne vysoce kvalifikovanou odbornou péči a postará se o čtyři desítky klientů, kteří se již prostě necítí na to, aby byli doma sami a starali se o chod domácnosti nebo již nezvládnou uspokojit své každodenní potřeby bez dopomoci a dále také o stovku klientů s různými formami demence, mimo jiné například Alzheimerovou chorobou nebo Parkinsonovou chorobou.“

První klienti se do nového zařízení nastěhují v lednu roku 2026. Prozatím nebyl stanoven termín pro příjem žádostí, zájemce bude město a provozovatel včas informovat.

---

Ostravský útulek pro zatoulané psy existuje už 26 let

Už 26 let funguje v Ostravě útulek pro psy a za tu dobu už díky němu našly nový domov tisíce zvířat. V posledních letech se situace zlepšila a lidé už se psů zbavují jen výjimečně. Většina zvířat jsou tak spíš tuláci, kteří se ztratili. Pomoci jim může každý nyní nově i pomocí QR kódu.

Neuvěřitelných 11 a půl tisíce psů prošlo ostravským útulkem během 26 let jeho existence. V minulosti bývaly doby, kdy byla kapacita naplněna a starali se zde o více než 150 psů. Nyní je situace mnohem lepší. Lidé jsou prý zodpovědnější. Většina psů jsou tuláci, kteří se jen ztratili. 

Martina Přikrylová, ředitelek útulku: "Strany se trochu obrátily. Více psů nyní odchází zpět majitelům, než do opatrovnické péče. V minulosti to bývalo tak, že tady zůstávala spousta opuštěných pejsků." 

Současná kapacita je 177 kotců a z toho je 117 určeno pro běžný provoz, zbytek slouží pro karanténu nově příchozích zvířat. 

Nyní čeká na nového majitele 49 psů. Kdo chce útulku pomoci jinak, než si vzít psa, má další možnosti. Může koupit granule, přijít venčit a nebo nově přispěje finančně pomocí QR kódu.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostrava: "Nejmenší možný příspěvek je 50 korun, nejvíce, kolik si kdo přeje. Přidám nulu a dám pokračovat. Trvalo mi to 20 vteřin, abych dokázal přispět útulku." 

Toto je desetiletý Vlado, který čeká na svého majitele. Je hodný a kontaktní. 

Martina Přikrylová, ředitelka útulku: "Nejlepší by pro něj by domek se zahrádkou, kde si užije důchod."

Kdo by si chtěl nějakého psa vzít, není to nic složitého. Stačí se podívat na webové stránky útulku a vybrat si. Nejlepší pak je zajít ho několikrát vyvenčit a pak už nic nebrání stát se jeho novým majitelem. 

---

Budova B opavského magistrátu prochází rekonstrukcí

Budovy Magistrátu města Opavy na Krnovské ulici postupně projdou rekonstrukcí. V současné době se opravuje budova B, kde sídlí odbor dopravy.

Budova B opavského magistrátu na Krnovské ulici mění kabát. Zejména její omítka je ve velmi špatném stavu a na mnoha místech opadává. Prochází tak rekonstrukcí za zhruba 16 milionů korun.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “V současné chvíli se nacházíme v areálu magistrátu města Opavy, kde jsou administrativní budovy našeho města a právě spravujeme administrativní budovu B, což je budova, kde chodí největší počet našich klientů. Máme zde veškeré doklady jako jsou pasy, občanky, řidičské průkazy, sídlí tady matrika, je tady dopravní inspektorát, jsou tady dopravní komisaři. Jsme za to moc rádi, protože tato budova už byla ve špatném stavu, myslím tím fasádu a střechu, takže kompletně děláme celou novou fasádu a také opravu celé střechy.

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu města Opavy: “Tato stavba by neměla mít žádný dopad na občany, kteří si přijdou vyřídit své náležitosti. stavba by měla být hotova během listopadu letošního roku a vyjde zhruba na 16 milionů korun včetně DPH. V příštím roce bychom chtěli pokračovat v dalších budovách, a to v budově C.”

Rekonstrukcí projde střecha budovy, ve které sídlí odbor sociální.

---

Zámek v Dolní Lutyni čeká záchrana a nová budoucnost

Dlouhé roky chátrající zámek v Dolní Lutyni na Karvinsku se dočkal záchrany. Novým majitelům nabízejí pomoc dobrovolníci, kterým není osud památky lhostejný.

Ze zámku v Dolní Lutyni se stala skutečná ruina, které hrozilo stržení. Našli se ale noví majitelé, kteří už začali s postupnou rekonstrukcí.

Otakar Lucák, majitel zámku v Dolní Lutyni: “Stojíme u zámku, to za námi je barokní zámek, na druhé straně stál zámek renesanční, který byl ale zbourán. Tady ten zámek je někdy ze 17. století, ale víceméně posledních 25 či 30 let leží ladem. Byly tady nějaké snahy obce i podnikatelů, ale nikdy se nepodařilo najít nějaký projekt, který by byl smysluplný. Takže teď hledáme řešení. V prvé řadě to, co tady vidíte, tak to jsme dneska na brigádě. Je to první brigáda, která tady probíhá. Snažíme se zakonzervovat ten zámek tak, aby přežil letošní a příští zimu a mezitím hledáme nějaký průsečík toho, co je možné v zásadě uskutečnit jak, co se týče pro potřeby obce, tak co se týče samozřejmě z nějakých finančních nákladů a nějakých investic."

Ivana Lucáková Nesétová, majitelka zámku v Dolní Lutyni: “Tady je velmi důležité najít průsečík toho, co my jako vlastníci z toho srdce bychom tady chtěli mít. Jestli to budou sociální služby, nebo setkávárna pro místní občany a podobně. Další vliv na to má názor těch lidí, kteří tady bydlí a jejich potřeby. A samozřejmě důležité je také, jaké jsou dotační možnosti, protože ta oprava nebude vůbec levná a nebude ani krátká. Počítáme horizont 10 let. S památkáři jsme v kontaktu a snažíme se samozřejmě postupovat podle regulí, které nám jsou dány. V současné době máme první etapu a první kontrolu od úřadu za sebou, takže jsme zachránili střechu, neteče do zámku. A myslím si, že takové to pozdvižení na vsi, v uvozovkách, zájem občanů a ta práce celé komunity je naprosto nezbytná a samozřejmě motivuje i nás jako majitele, abychom tlačili na pilu, aby se to dalo všechno dohromady."

Žaneta Černotová, dobrovolnice: “My jsme z Bohumína a můj manžel strašně miluje historii, tak jsme se přihlásili do toho projektu, aby si prolezl ta krásná místa, která tady jsou v zámku. Je to jedinečná příležitost podívat se do minulosti a moc za to děkujeme. A samozřejmě jsme přiložili ruku k dílu, aby to tady je vypadalo nějakým způsobem, abychom tady třeba pomohli něco vybudovat, aby tady třeba byly i nějaké služby, něco pro lidi, něco pro nás.”

První program pro veřejnost se bude na zámku konat 24. srpna v rámci .

---

Hokejisté v Havířově už mohou opět trénovat na ledě

Přesto, že je léto v plném proudu, v Havířově už mají sportovci připravenou ledovou plochu. První trénink už má za sebou i hokejové áčko. A prý to šlo ztěžka.

V polovině prázdnin začalo na zimním stadionu v Havířově chlazení desky. Po šesti dnech přišlo na řadu první kropení, pak následoval bílý nátěr, lajnování, opět kropení, aby měla ledová plocha požadované tři centimetry.

Radim Kalus, vedoucí VÚH SSRZ: "Led už je v takové kvalitě, že hokejisté už trénují, mají tady i kemp a ten led je úměrně venkovním teplotám kvalitní, protože teď v letním období, nebude tak kvalitní, jak je v zimě. Teplo dělá také svoje.”

Přesto, že led je v létě o něco měkčí, první trénink šel hokejistům trochu ztěžka ale i z jiného důvodu. 

Daniel Šimonů, hráč AZ Havířov: “Já jsem byl naposledy na ledě 29. dubna, když jsme tady hráli poslední zápas a pocit je to hrozný, protože všechno bolí, ten led není tak kvalitní, musí se to všechno rozhýbat, je to teď takové trápení.”

Jakub Michálek, hráč AZ Havířov: “Těšil jsem se hodně, i když ty začátky jsou vždy těžké, protože nová výstroj, nové brusle, tak to docela bolí, ale jo."

Hokejisté i v letošní sezoně budou spoléhat na své fanoušky.

David Chroboček, hráč AZ Havířov: "Doufám, že nás budete podporovat tak, jak to bylo loni. Určitě to bude potřeba hlavně v těch vyřazovacích bojích, protože tam půjde o všechno."

Minulou sezonu utekl hokejistům postup do 1.ligy až v posledním finálovém zápase.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
10. srpna 2024, 14:00

MS Inovační centrum pomohlo za 7 let 500 firmám

Moravskoslezské Inovační centrum funguje v Ostravě už 7 let a ukazuje se, že jde o velmi důležitého partnera pro firmy, které se snaží prosadit u nás i ve světě. V centru dokáží poradit každému a díky tomu je důležitým motorem v procesu transformace našeho kraje.

Moravskoslezské inovační centrum stálo u zrodu mnoha významných projektů, firem i inovací. O rozvoj podnikatelského potenciálu se stará už 7 let, když navázalo na práci technologického parku, jako reakce na odklon od těžkého průmyslu k inovacím a moderním technologiím. Inovační centrum funguje jako veřejná služba. 

Pavel Csank, ředitel MSIC: "Ty služby mají takovou podobu, že nemusí hledat řešení metodou pokusu a omylu, ale s našimi kolegy si klienti mohou velmi rychle sednout ke stolu s člověkem, se kterým to mohou udělat mnohem rychleji i levněji."

Centrum za sedm let realizovalo 1000 služeb pro téměř 500 klientů z řad regionálních firem. Pomohlo začínajícím podnikatelům, startupům i zralým firmám.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem rád, že MSIC máme a potřebujeme ho, protože je to prostě inovativní centrum, které pomáhá rozvíjet business v Ostravě a je to ten business, který tady chceme - moderní a inovační."

Zásadní počin pro rozvoj města a kraje vznikají i ve spolupráci s univerzitami.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Chceme pozdvihnout celkovou vzdělanost  a nejen našeho obyvatelstva z kraje, ale přitáhnout sem také studenty z jiných krajů."

Příkladem úspěšné spolupráce se Slezskou univerzitou je Centrum pro podporu podnikatelského, profesního a mezinárodního studia, které bude zázemím pro profesní studijní program Inovativní podnikání.

MSI čekají i personální změny. Na vedoucí pozici nově nastoupí současná členka představenstva společnosti Adéla Hradilová, která nahradí Pavla Csanka. 

---

V Karviné vyroste nový domov pro seniory Proseneo

V Karviné byla slavnostně zahájena výstavba nového domova seniorů ProSeneo. Domov se postará o 140 klientů a nabídne stovku pracovních míst.

Nové zařízení pro seniory vyroste na ulici Makarenkova v Karviné-Novém Městě. Provozovat ho bude soukromá společnost.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Kapacita současného domova seniorů je nedostatečná, lidé stárnou a ty služby potřebují. Jsme rádi, že se našel soukromý subjekt, který do toho jde, prodali jsme jim pozemky, ta akce bude soukromého charakteru, přesto budou zařazeni v síti sociálních služeb, takže věřím tomu, že ty služby budou na vysoké úrovni a najdou si svou klientelu.”

Jakub Erben, statutární zástupce společnosti ProSeneo: "Domov seniorů Karviná nabídne vysoce kvalifikovanou odbornou péči a postará se o čtyři desítky klientů, kteří se již prostě necítí na to, aby byli doma sami a starali se o chod domácnosti nebo již nezvládnou uspokojit své každodenní potřeby bez dopomoci a dále také o stovku klientů s různými formami demence, mimo jiné například Alzheimerovou chorobou nebo Parkinsonovou chorobou.“

První klienti se do nového zařízení nastěhují v lednu roku 2026. Prozatím nebyl stanoven termín pro příjem žádostí, zájemce bude město a provozovatel včas informovat.

---

Ostravský útulek pro zatoulané psy existuje už 26 let

Už 26 let funguje v Ostravě útulek pro psy a za tu dobu už díky němu našly nový domov tisíce zvířat. V posledních letech se situace zlepšila a lidé už se psů zbavují jen výjimečně. Většina zvířat jsou tak spíš tuláci, kteří se ztratili. Pomoci jim může každý nyní nově i pomocí QR kódu.

Neuvěřitelných 11 a půl tisíce psů prošlo ostravským útulkem během 26 let jeho existence. V minulosti bývaly doby, kdy byla kapacita naplněna a starali se zde o více než 150 psů. Nyní je situace mnohem lepší. Lidé jsou prý zodpovědnější. Většina psů jsou tuláci, kteří se jen ztratili. 

Martina Přikrylová, ředitelek útulku: "Strany se trochu obrátily. Více psů nyní odchází zpět majitelům, než do opatrovnické péče. V minulosti to bývalo tak, že tady zůstávala spousta opuštěných pejsků." 

Současná kapacita je 177 kotců a z toho je 117 určeno pro běžný provoz, zbytek slouží pro karanténu nově příchozích zvířat. 

Nyní čeká na nového majitele 49 psů. Kdo chce útulku pomoci jinak, než si vzít psa, má další možnosti. Může koupit granule, přijít venčit a nebo nově přispěje finančně pomocí QR kódu.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostrava: "Nejmenší možný příspěvek je 50 korun, nejvíce, kolik si kdo přeje. Přidám nulu a dám pokračovat. Trvalo mi to 20 vteřin, abych dokázal přispět útulku." 

Toto je desetiletý Vlado, který čeká na svého majitele. Je hodný a kontaktní. 

Martina Přikrylová, ředitelka útulku: "Nejlepší by pro něj by domek se zahrádkou, kde si užije důchod."

Kdo by si chtěl nějakého psa vzít, není to nic složitého. Stačí se podívat na webové stránky útulku a vybrat si. Nejlepší pak je zajít ho několikrát vyvenčit a pak už nic nebrání stát se jeho novým majitelem. 

---

Budova B opavského magistrátu prochází rekonstrukcí

Budovy Magistrátu města Opavy na Krnovské ulici postupně projdou rekonstrukcí. V současné době se opravuje budova B, kde sídlí odbor dopravy.

Budova B opavského magistrátu na Krnovské ulici mění kabát. Zejména její omítka je ve velmi špatném stavu a na mnoha místech opadává. Prochází tak rekonstrukcí za zhruba 16 milionů korun.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “V současné chvíli se nacházíme v areálu magistrátu města Opavy, kde jsou administrativní budovy našeho města a právě spravujeme administrativní budovu B, což je budova, kde chodí největší počet našich klientů. Máme zde veškeré doklady jako jsou pasy, občanky, řidičské průkazy, sídlí tady matrika, je tady dopravní inspektorát, jsou tady dopravní komisaři. Jsme za to moc rádi, protože tato budova už byla ve špatném stavu, myslím tím fasádu a střechu, takže kompletně děláme celou novou fasádu a také opravu celé střechy.

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu města Opavy: “Tato stavba by neměla mít žádný dopad na občany, kteří si přijdou vyřídit své náležitosti. stavba by měla být hotova během listopadu letošního roku a vyjde zhruba na 16 milionů korun včetně DPH. V příštím roce bychom chtěli pokračovat v dalších budovách, a to v budově C.”

Rekonstrukcí projde střecha budovy, ve které sídlí odbor sociální.

---

Zámek v Dolní Lutyni čeká záchrana a nová budoucnost

Dlouhé roky chátrající zámek v Dolní Lutyni na Karvinsku se dočkal záchrany. Novým majitelům nabízejí pomoc dobrovolníci, kterým není osud památky lhostejný.

Ze zámku v Dolní Lutyni se stala skutečná ruina, které hrozilo stržení. Našli se ale noví majitelé, kteří už začali s postupnou rekonstrukcí.

Otakar Lucák, majitel zámku v Dolní Lutyni: “Stojíme u zámku, to za námi je barokní zámek, na druhé straně stál zámek renesanční, který byl ale zbourán. Tady ten zámek je někdy ze 17. století, ale víceméně posledních 25 či 30 let leží ladem. Byly tady nějaké snahy obce i podnikatelů, ale nikdy se nepodařilo najít nějaký projekt, který by byl smysluplný. Takže teď hledáme řešení. V prvé řadě to, co tady vidíte, tak to jsme dneska na brigádě. Je to první brigáda, která tady probíhá. Snažíme se zakonzervovat ten zámek tak, aby přežil letošní a příští zimu a mezitím hledáme nějaký průsečík toho, co je možné v zásadě uskutečnit jak, co se týče pro potřeby obce, tak co se týče samozřejmě z nějakých finančních nákladů a nějakých investic."

Ivana Lucáková Nesétová, majitelka zámku v Dolní Lutyni: “Tady je velmi důležité najít průsečík toho, co my jako vlastníci z toho srdce bychom tady chtěli mít. Jestli to budou sociální služby, nebo setkávárna pro místní občany a podobně. Další vliv na to má názor těch lidí, kteří tady bydlí a jejich potřeby. A samozřejmě důležité je také, jaké jsou dotační možnosti, protože ta oprava nebude vůbec levná a nebude ani krátká. Počítáme horizont 10 let. S památkáři jsme v kontaktu a snažíme se samozřejmě postupovat podle regulí, které nám jsou dány. V současné době máme první etapu a první kontrolu od úřadu za sebou, takže jsme zachránili střechu, neteče do zámku. A myslím si, že takové to pozdvižení na vsi, v uvozovkách, zájem občanů a ta práce celé komunity je naprosto nezbytná a samozřejmě motivuje i nás jako majitele, abychom tlačili na pilu, aby se to dalo všechno dohromady."

Žaneta Černotová, dobrovolnice: “My jsme z Bohumína a můj manžel strašně miluje historii, tak jsme se přihlásili do toho projektu, aby si prolezl ta krásná místa, která tady jsou v zámku. Je to jedinečná příležitost podívat se do minulosti a moc za to děkujeme. A samozřejmě jsme přiložili ruku k dílu, aby to tady je vypadalo nějakým způsobem, abychom tady třeba pomohli něco vybudovat, aby tady třeba byly i nějaké služby, něco pro lidi, něco pro nás.”

První program pro veřejnost se bude na zámku konat 24. srpna v rámci .

---

Hokejisté v Havířově už mohou opět trénovat na ledě

Přesto, že je léto v plném proudu, v Havířově už mají sportovci připravenou ledovou plochu. První trénink už má za sebou i hokejové áčko. A prý to šlo ztěžka.

V polovině prázdnin začalo na zimním stadionu v Havířově chlazení desky. Po šesti dnech přišlo na řadu první kropení, pak následoval bílý nátěr, lajnování, opět kropení, aby měla ledová plocha požadované tři centimetry.

Radim Kalus, vedoucí VÚH SSRZ: "Led už je v takové kvalitě, že hokejisté už trénují, mají tady i kemp a ten led je úměrně venkovním teplotám kvalitní, protože teď v letním období, nebude tak kvalitní, jak je v zimě. Teplo dělá také svoje.”

Přesto, že led je v létě o něco měkčí, první trénink šel hokejistům trochu ztěžka ale i z jiného důvodu. 

Daniel Šimonů, hráč AZ Havířov: “Já jsem byl naposledy na ledě 29. dubna, když jsme tady hráli poslední zápas a pocit je to hrozný, protože všechno bolí, ten led není tak kvalitní, musí se to všechno rozhýbat, je to teď takové trápení.”

Jakub Michálek, hráč AZ Havířov: “Těšil jsem se hodně, i když ty začátky jsou vždy těžké, protože nová výstroj, nové brusle, tak to docela bolí, ale jo."

Hokejisté i v letošní sezoně budou spoléhat na své fanoušky.

David Chroboček, hráč AZ Havířov: "Doufám, že nás budete podporovat tak, jak to bylo loni. Určitě to bude potřeba hlavně v těch vyřazovacích bojích, protože tam půjde o všechno."

Minulou sezonu utekl hokejistům postup do 1.ligy až v posledním finálovém zápase.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-10-08-2024-14-00