Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Letošní první parní vlak na Osoblažce
  • Unikátní lávka J. Pleskota přes Ostravici je hotova
  • Nová infekční ambulance pro celý okres Bruntál
  • MŠ se zdravotnickou péčí ve F-M slaví 30 let
  • V Třinci staví chodník u nemocnice Podlesí
  • MAS Frýdlantsko-Beskydy pomáhá v sociální oblasti

Letošní první parní vlak na Osoblažce

Osoblažská úzkokolejka je v České republice jedinou touto tratí s denním provozem. Patří do Technotrasy MS kraje a svou délkou přes 20 kilometrů a sto dvěma oblouky je stálým lákadlem mnoha turistů. Parní vlak na ní právě zahájil letní sezónu.

Parní mašinka je po generální rekonstrukci na svou, již 19. sezónu plně připravena.

Alexandr Šmiro, strojvedoucí: „Za tu cestu tam a zpět mašinka spápne cca tunu uhlí. Vody, nějakých 6 kubíků.“

David Chovančík, Slezské zemské dráhy: „Naše souprava se skládá z vyhlídkových vozů, z pivního vagónu s občerstvením, z cyklovagónu pro kočárky a kola a samozřejmě máme i uzavřený vagón, kdyby nebylo úplně nejideálnější počasí, máme pestrou soupravu vozů, jeden z nich je dokonce určen pro imobilní cestující.“

Kromě výletu krásnou přírodou Osoblažska na trati s rozchodem pouhých 760 milimetrů mohli cestující obdivovat také krásně opravená historická nádraží v Třemešné, Liptani, Slezských Rudolticích, Kobernu, Bohušově a Osoblaze.

Anna Vaverová, ředitelka, Rozvoj Krnovka, o.p.s.: „Jsem tady, protože jedu poprvé úzkokolejkou a moc se na to těším, hlavně, že poznám i území z pohledu vlaku, věřím, že to bude zážitek. Mám sebou tady neteř se synovcem a syna a babičku s dědou, takže projedem se.“

Anketa, cestující: "Jsem tady podruhé a jsem ráda, že jsem v telce.“

„Jelo se nám výborně, jsme tady kolektiv z firmy Vítkovice Steel, tak jsme se domluvili a jedeme na dva dny tady do Osoblahy.“

V červnu jede parní vlak o sobotách, o prázdninách každý víkend a svátky a v září čeká Osoblažku velká oslava 125 let úzkokolejky.

---

Unikátní lávka J. Pleskota přes Ostravici je hotova

Unikátní lávka architekta Josefa Pleskota přes řeku Ostravici je hotova. Spojuje cyklostezku ve Slezské Ostravě a Dolní Vítkovice. Lávka je zavěšena ocelovými lany na pylonu, který měří téměř 30 metrů.

Ostravu ozdobila nová unikátní silueta, kterou tvoří lávka architekta Josefa Pleskota. Jde vlastně o lávky dvě, které jsou zavěšené na jednom pylonu. Jedno pole přemosťuje železniční vlečku a druhé řeku Ostravici. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Tahle cyklolávka spojuje centrum města s Dolní oblastí Vítkovic. Dolní Vítkovice jsou ostravský top, je to jedna z největších atrakcí a to spojení s centrem tady chybělo." 

Cyklostezka, která tak vznikla měří půl kilometru a široká je 4 metry. Pro montáž lávky byl využit největší jeřáb v České republice s nosností 750 tun. 

Štěpán Trantina, ředitel pro obchod a realizaci společnosti  EXCON: "Tato lávka je unikátní systémem zavěšení, kdy má vlastě pevné body na krajních podpěrách a jsou zde táhla, které ji pomáhají vynášet." 

Zajímavý je také tvar lávky, která je nad železnicí navýšena do oblouku a nad řekou naopak prohnutá směrem dolů.

Josef Pleskot, architekt: "Soustava obou lávek vytváří jeden celek, působící v daném krajinném kontextu zcela samozřejmě a nepostrádá určitou velkorysost, která postindustriální krajině Ostravy velmi sluší." 

Autor lávky Josef Pleskot také projevil přání, zda by se lávka mohla jmenovat po ostravském spisovateli Janu Balabánovi. 

---

Nová infekční ambulance pro celý okres Bruntál

V krnovské nemocnici zahájila provoz nová infekční ambulance. Je velmi důležitá právě nyní, v období před dovolenými v exotických zemích a pro propuštěné pacienty. Citelně v regionu chyběla a doplní komplex služeb nemocnice.

Pro zajištění služeb ambulance nemocnice oslovila i lékaře opavské Slezské nemocnice.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Mým cílem je vybudovat v Krnově kompletní nemocnici, která bude mít všechna oddělení. Infekční oddělení nám chybělo nebo infekční ambulance, chceme tuto službu přiblížit pacientům.“

Ambulance bude sloužit zejména pacientům po prodělaných infekčních chorobách. Její důležitou součástí bude i cestovní medicína.

Kateřina Firleyová, lékařka nové ambulance: „Možnost cestování je velká, takže jezdí do nejrůznějších exotických zemí. Přes Asii, přes Ameriku, Afriku a tak dále. A pro každou zemi je specifická nějaká doporučená ochrana proti nejrůznějším infekčním nemocem. Ať jsou to hepatitidy, tedy infekční žloutenky, různá virová onemocnění, onemocnění žluté zimnice, tyfu a my zde máme poradenství a v podstatě můžeme jim nabídnout jednak radu, co, jaké očkování by bylo vhodné a pak i to očkování samotné.“

Infekční ambulance již přivítala první pacienty. Podle jejich zájmu bude upravován i její další provoz.

Marie Žaloudíková, náměstkyně ředitele pro léčebnou péči: „Provoz infekční ambulance bude zatím jeden den v týdnu, každou středu. Pravděpodobně od rána od 6:30 do 18:30. Takže bude vyhovovat i lidem, kteří chodí na ranní nebo odpolední směny, je potřeba se objednávat k vyšetření.“

Ambulance bude sloužit také jako očkovací centrum proti mnoha nemocem, mimo jiné i klíšťové encefalitidě, chřipce a tetanu.

---

MŠ se zdravotnickou péčí ve F-M slaví 30 let

Mateřská školka se zdravotnickou péčí ve Frýdku-Místku letos slaví 30 let. Starají se tady o děti různě imunitně oslabené, alergiky, děti s diabetem a další. Za celou dobu fungováním prošlo zařízením na 2 000 dětí. Koncept propojení školky a zdravotnického stacionáře je v České republice ojedinělý.

Už 30 let funguje ve Frýdku-Místku unikátní mateřská školka, kde se starají o děti, které mají různé zdravotní problémy.

Dagmar Brettschneiderová, ředitelka MŠ se zdravotnickou péčí, Frýdek-Místek: "Naše mateřská škola je třítřídní, má asi 80 dětí, kdy jsou dvě heterogenní, smíšené a jedna dvou až tříletá. Naše mateřská škola se specializuje na nadstandardní zdravotnickou péči, kdy máme speciální třídu stacionář, kde je kapacita osmi dětí. A jsou to děti na doléčení po nachlazení, po různých nemocech."

Přímo ve školce má ambulanci lékař a zakladatel školky. Se sestřičkami, které jsou zde v pozici učitelek, se stará o zdraví nebo doléčení dětí.

Radim Dudek, zakladatel školky, alergolog a ředitel OLU Metylovice: "Snažili jsme se udělat projekt, který by pomáhal dětem, zpočátku alergickým. Byla to doba, kdy ještě ta dětská alergologie byla na začátku nějakého rozvoje. Protože chyběly spreje, které se v současné době běžně používají."

Dagmar Brettschneiderová, ředitelka MŠ se zdravotnickou péčí, Frýdek-Místek: "Máme děti i s diabetem, kdy nám zdravotní sestry jsou k dispozici k měření toho cukru, k aplikaci inzulinu. Potom máme děti s potravinovými alergiemi, kdy je na to speciálně uzpůsobena i naše kuchyně, kdy paní kuchařky spolupracují s kuchaři a lékaři. A jsou to děti s bezlepkovou, s bezlaktózovou, histaminovou a s různými kombinacemi diet."

Radim Dudek, zakladatel školky, alergolog a ředitel OLU Metylovice: "To zařízení pak bylo věnováno především dětem s diabetem, s obezitou, s problémy se zažíváním. S respiračními infekty, s ekzémy, s dětmi po operacích. A za těch 30 let prošlo tím zařízením asi 2 000 dětí."

Děti mají také možnost absolvovat rehabilitační léčbu v Odborném léčebném ústavu v Metylovicích.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek i já osobně jsem velice rád, že na území města Frýdku-Místku působí takováto speciální školka. Víme, že problémy, které mají děti stále častěji, potřebují odbornou péči. A my jsme nyní symbolicky přispěli na oslavu 30 let fungování této školky. A já pevně věřím, že v podstatě duchovní otec tohoto projektu pan doktor Dudek bude dál věnovat svou energii tomuto projektu a věřím, že za ním zůstane další řada spokojených rodičů a zdravých dětí."

Zařízení se chce nyní více zaměřit na digitalizaci a telemedicínu, která může hrát významnou roli v prevenci civilizačních chorob.

---

V Třinci staví chodník u nemocnice Podlesí

Kvůli větší bezpečnosti chodců se v současné době staví nový chodník u nemocnice v Třinci-Podlesí. Městu se po dlouhých letech, kdy naráželo především na odpor majitelů některých pozemků, podařilo připravit podklady a podat žádost o dotaci.

V květnu začala v Třinci výstavba nového chodníku o šířce 1,5 metrů v příměstské části Podlesí, kde se nachází nemocnice s kardiocentrem. Dosud tady nebyl žádný.

Stanislav Cieslar, mluvčí Třince: "Ten chodník bude délky 777 metrů a nachází se na místě, kde je velký výskyt řidičů a klientů nemocnice, takže pro zvýšení bezpečnosti se tento chodník realizuje. Zároveň to bude lepší napojení na další příměstské části z Podlesí na Něbory, takže to povede k větší bezpečnosti na této komunikaci.” 

Stavba chodníku je rozplánována do několika etap. Prozatím probíhala výstavba relativně bez omezení.  Řidiči by ale měli být obezřetní v místě výstavby nových autobusových zastávek.

Stanislav Cieslar, mluvčí Třince: "Dojde i k úplným uzavírkám a to od července do konce září, občané budou muset využít objízdné trasy, ale v průběhu totální uzavírky bude možný průjezd IZS, řidiči musí využít jiné trasy."

---

MAS Frýdlantsko-Beskydy pomáhá v sociální oblasti

Místní akční skupina Frýdlantsko-Beskydy, která má sídlo v Čeladné, pomáhá také v sociální oblasti. Díky projektu Evropské unie poskytuje podporu lidem v nepříznivých životních situacích na území 13 obcí.

Pomoci lidem, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci, to je posláním nového projektu Místní akční skupiny Frýdlantsko-Beskydy, která má sídlo v Čeladné a pokrývá celkem 13 obcí. Tříletý projekt se povedlo spustit díky dotaci ve výši sedm a půl milionu korun z Operačního programu Zaměstnanost plus.

Martina O’Reilly, MAS Frýdlantsko - Beskydy: “A díky tomuto projektu, do kterého jsme zapojili Mobilní hospic Strom života jako partnera s finančním příspěvkem, můžeme poskytovat v těchto třinácti obcích bezplatně podporu všem pečujícím osobám v paliativní a domácí hospicové péči, a dále jsem do tohoto projektu zaměstnali terénní sociální pracovnice.”

Zuzana Pavlisková, manažerka MAS Frýdlantsko - Beskydy: “Tyto naše dvě nové kolegyně navštěvují občany, kteří se vyskytli v nepříznivé sociální nebo životní situaci v jejich domácím prostředí. Jedná se například o seniory, o rodiny s dětmi o zadlužené nebo pečující osoby. Úkolem těchto sociálních pracovnic je nasměrovat tyto osoby na potřebou sociální či zdravotní službu, popřípadě pomoc s vyřízením různých dokumentů.”

Součástí projektu je rovněž spolupráce této MAS s odborem sociálních věcí ve Frýdlantu nad Ostravicí, a to na procesu komunitního plánování rozvoje sociálních služeb v tomto regionu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
11. června 2023, 14:00

Letošní první parní vlak na Osoblažce

Osoblažská úzkokolejka je v České republice jedinou touto tratí s denním provozem. Patří do Technotrasy MS kraje a svou délkou přes 20 kilometrů a sto dvěma oblouky je stálým lákadlem mnoha turistů. Parní vlak na ní právě zahájil letní sezónu.

Parní mašinka je po generální rekonstrukci na svou, již 19. sezónu plně připravena.

Alexandr Šmiro, strojvedoucí: „Za tu cestu tam a zpět mašinka spápne cca tunu uhlí. Vody, nějakých 6 kubíků.“

David Chovančík, Slezské zemské dráhy: „Naše souprava se skládá z vyhlídkových vozů, z pivního vagónu s občerstvením, z cyklovagónu pro kočárky a kola a samozřejmě máme i uzavřený vagón, kdyby nebylo úplně nejideálnější počasí, máme pestrou soupravu vozů, jeden z nich je dokonce určen pro imobilní cestující.“

Kromě výletu krásnou přírodou Osoblažska na trati s rozchodem pouhých 760 milimetrů mohli cestující obdivovat také krásně opravená historická nádraží v Třemešné, Liptani, Slezských Rudolticích, Kobernu, Bohušově a Osoblaze.

Anna Vaverová, ředitelka, Rozvoj Krnovka, o.p.s.: „Jsem tady, protože jedu poprvé úzkokolejkou a moc se na to těším, hlavně, že poznám i území z pohledu vlaku, věřím, že to bude zážitek. Mám sebou tady neteř se synovcem a syna a babičku s dědou, takže projedem se.“

Anketa, cestující: "Jsem tady podruhé a jsem ráda, že jsem v telce.“

„Jelo se nám výborně, jsme tady kolektiv z firmy Vítkovice Steel, tak jsme se domluvili a jedeme na dva dny tady do Osoblahy.“

V červnu jede parní vlak o sobotách, o prázdninách každý víkend a svátky a v září čeká Osoblažku velká oslava 125 let úzkokolejky.

---

Unikátní lávka J. Pleskota přes Ostravici je hotova

Unikátní lávka architekta Josefa Pleskota přes řeku Ostravici je hotova. Spojuje cyklostezku ve Slezské Ostravě a Dolní Vítkovice. Lávka je zavěšena ocelovými lany na pylonu, který měří téměř 30 metrů.

Ostravu ozdobila nová unikátní silueta, kterou tvoří lávka architekta Josefa Pleskota. Jde vlastně o lávky dvě, které jsou zavěšené na jednom pylonu. Jedno pole přemosťuje železniční vlečku a druhé řeku Ostravici. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Tahle cyklolávka spojuje centrum města s Dolní oblastí Vítkovic. Dolní Vítkovice jsou ostravský top, je to jedna z největších atrakcí a to spojení s centrem tady chybělo." 

Cyklostezka, která tak vznikla měří půl kilometru a široká je 4 metry. Pro montáž lávky byl využit největší jeřáb v České republice s nosností 750 tun. 

Štěpán Trantina, ředitel pro obchod a realizaci společnosti  EXCON: "Tato lávka je unikátní systémem zavěšení, kdy má vlastě pevné body na krajních podpěrách a jsou zde táhla, které ji pomáhají vynášet." 

Zajímavý je také tvar lávky, která je nad železnicí navýšena do oblouku a nad řekou naopak prohnutá směrem dolů.

Josef Pleskot, architekt: "Soustava obou lávek vytváří jeden celek, působící v daném krajinném kontextu zcela samozřejmě a nepostrádá určitou velkorysost, která postindustriální krajině Ostravy velmi sluší." 

Autor lávky Josef Pleskot také projevil přání, zda by se lávka mohla jmenovat po ostravském spisovateli Janu Balabánovi. 

---

Nová infekční ambulance pro celý okres Bruntál

V krnovské nemocnici zahájila provoz nová infekční ambulance. Je velmi důležitá právě nyní, v období před dovolenými v exotických zemích a pro propuštěné pacienty. Citelně v regionu chyběla a doplní komplex služeb nemocnice.

Pro zajištění služeb ambulance nemocnice oslovila i lékaře opavské Slezské nemocnice.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Mým cílem je vybudovat v Krnově kompletní nemocnici, která bude mít všechna oddělení. Infekční oddělení nám chybělo nebo infekční ambulance, chceme tuto službu přiblížit pacientům.“

Ambulance bude sloužit zejména pacientům po prodělaných infekčních chorobách. Její důležitou součástí bude i cestovní medicína.

Kateřina Firleyová, lékařka nové ambulance: „Možnost cestování je velká, takže jezdí do nejrůznějších exotických zemí. Přes Asii, přes Ameriku, Afriku a tak dále. A pro každou zemi je specifická nějaká doporučená ochrana proti nejrůznějším infekčním nemocem. Ať jsou to hepatitidy, tedy infekční žloutenky, různá virová onemocnění, onemocnění žluté zimnice, tyfu a my zde máme poradenství a v podstatě můžeme jim nabídnout jednak radu, co, jaké očkování by bylo vhodné a pak i to očkování samotné.“

Infekční ambulance již přivítala první pacienty. Podle jejich zájmu bude upravován i její další provoz.

Marie Žaloudíková, náměstkyně ředitele pro léčebnou péči: „Provoz infekční ambulance bude zatím jeden den v týdnu, každou středu. Pravděpodobně od rána od 6:30 do 18:30. Takže bude vyhovovat i lidem, kteří chodí na ranní nebo odpolední směny, je potřeba se objednávat k vyšetření.“

Ambulance bude sloužit také jako očkovací centrum proti mnoha nemocem, mimo jiné i klíšťové encefalitidě, chřipce a tetanu.

---

MŠ se zdravotnickou péčí ve F-M slaví 30 let

Mateřská školka se zdravotnickou péčí ve Frýdku-Místku letos slaví 30 let. Starají se tady o děti různě imunitně oslabené, alergiky, děti s diabetem a další. Za celou dobu fungováním prošlo zařízením na 2 000 dětí. Koncept propojení školky a zdravotnického stacionáře je v České republice ojedinělý.

Už 30 let funguje ve Frýdku-Místku unikátní mateřská školka, kde se starají o děti, které mají různé zdravotní problémy.

Dagmar Brettschneiderová, ředitelka MŠ se zdravotnickou péčí, Frýdek-Místek: "Naše mateřská škola je třítřídní, má asi 80 dětí, kdy jsou dvě heterogenní, smíšené a jedna dvou až tříletá. Naše mateřská škola se specializuje na nadstandardní zdravotnickou péči, kdy máme speciální třídu stacionář, kde je kapacita osmi dětí. A jsou to děti na doléčení po nachlazení, po různých nemocech."

Přímo ve školce má ambulanci lékař a zakladatel školky. Se sestřičkami, které jsou zde v pozici učitelek, se stará o zdraví nebo doléčení dětí.

Radim Dudek, zakladatel školky, alergolog a ředitel OLU Metylovice: "Snažili jsme se udělat projekt, který by pomáhal dětem, zpočátku alergickým. Byla to doba, kdy ještě ta dětská alergologie byla na začátku nějakého rozvoje. Protože chyběly spreje, které se v současné době běžně používají."

Dagmar Brettschneiderová, ředitelka MŠ se zdravotnickou péčí, Frýdek-Místek: "Máme děti i s diabetem, kdy nám zdravotní sestry jsou k dispozici k měření toho cukru, k aplikaci inzulinu. Potom máme děti s potravinovými alergiemi, kdy je na to speciálně uzpůsobena i naše kuchyně, kdy paní kuchařky spolupracují s kuchaři a lékaři. A jsou to děti s bezlepkovou, s bezlaktózovou, histaminovou a s různými kombinacemi diet."

Radim Dudek, zakladatel školky, alergolog a ředitel OLU Metylovice: "To zařízení pak bylo věnováno především dětem s diabetem, s obezitou, s problémy se zažíváním. S respiračními infekty, s ekzémy, s dětmi po operacích. A za těch 30 let prošlo tím zařízením asi 2 000 dětí."

Děti mají také možnost absolvovat rehabilitační léčbu v Odborném léčebném ústavu v Metylovicích.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek i já osobně jsem velice rád, že na území města Frýdku-Místku působí takováto speciální školka. Víme, že problémy, které mají děti stále častěji, potřebují odbornou péči. A my jsme nyní symbolicky přispěli na oslavu 30 let fungování této školky. A já pevně věřím, že v podstatě duchovní otec tohoto projektu pan doktor Dudek bude dál věnovat svou energii tomuto projektu a věřím, že za ním zůstane další řada spokojených rodičů a zdravých dětí."

Zařízení se chce nyní více zaměřit na digitalizaci a telemedicínu, která může hrát významnou roli v prevenci civilizačních chorob.

---

V Třinci staví chodník u nemocnice Podlesí

Kvůli větší bezpečnosti chodců se v současné době staví nový chodník u nemocnice v Třinci-Podlesí. Městu se po dlouhých letech, kdy naráželo především na odpor majitelů některých pozemků, podařilo připravit podklady a podat žádost o dotaci.

V květnu začala v Třinci výstavba nového chodníku o šířce 1,5 metrů v příměstské části Podlesí, kde se nachází nemocnice s kardiocentrem. Dosud tady nebyl žádný.

Stanislav Cieslar, mluvčí Třince: "Ten chodník bude délky 777 metrů a nachází se na místě, kde je velký výskyt řidičů a klientů nemocnice, takže pro zvýšení bezpečnosti se tento chodník realizuje. Zároveň to bude lepší napojení na další příměstské části z Podlesí na Něbory, takže to povede k větší bezpečnosti na této komunikaci.” 

Stavba chodníku je rozplánována do několika etap. Prozatím probíhala výstavba relativně bez omezení.  Řidiči by ale měli být obezřetní v místě výstavby nových autobusových zastávek.

Stanislav Cieslar, mluvčí Třince: "Dojde i k úplným uzavírkám a to od července do konce září, občané budou muset využít objízdné trasy, ale v průběhu totální uzavírky bude možný průjezd IZS, řidiči musí využít jiné trasy."

---

MAS Frýdlantsko-Beskydy pomáhá v sociální oblasti

Místní akční skupina Frýdlantsko-Beskydy, která má sídlo v Čeladné, pomáhá také v sociální oblasti. Díky projektu Evropské unie poskytuje podporu lidem v nepříznivých životních situacích na území 13 obcí.

Pomoci lidem, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci, to je posláním nového projektu Místní akční skupiny Frýdlantsko-Beskydy, která má sídlo v Čeladné a pokrývá celkem 13 obcí. Tříletý projekt se povedlo spustit díky dotaci ve výši sedm a půl milionu korun z Operačního programu Zaměstnanost plus.

Martina O’Reilly, MAS Frýdlantsko - Beskydy: “A díky tomuto projektu, do kterého jsme zapojili Mobilní hospic Strom života jako partnera s finančním příspěvkem, můžeme poskytovat v těchto třinácti obcích bezplatně podporu všem pečujícím osobám v paliativní a domácí hospicové péči, a dále jsem do tohoto projektu zaměstnali terénní sociální pracovnice.”

Zuzana Pavlisková, manažerka MAS Frýdlantsko - Beskydy: “Tyto naše dvě nové kolegyně navštěvují občany, kteří se vyskytli v nepříznivé sociální nebo životní situaci v jejich domácím prostředí. Jedná se například o seniory, o rodiny s dětmi o zadlužené nebo pečující osoby. Úkolem těchto sociálních pracovnic je nasměrovat tyto osoby na potřebou sociální či zdravotní službu, popřípadě pomoc s vyřízením různých dokumentů.”

Součástí projektu je rovněž spolupráce této MAS s odborem sociálních věcí ve Frýdlantu nad Ostravicí, a to na procesu komunitního plánování rozvoje sociálních služeb v tomto regionu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-11-06-2023-14-00