Policisté vrátili advokátce obrazy ukradené v kanceláři
Velkou radost udělali policisté advokátce, které zloděj ukradl z kanceláře v Ostravě několik obrazů. Bylo mezi nimi i dílo Josefa Lady. Dopadení pachatele bylo tak rychlé, že ještě nestačil obrazy rozprodat.
Na policejní služebnu v centru Ostravy se ve čtvrtek dostavila advokátka, která nedávno přišla o cennosti ze své kanceláře, kde se vloupal zloděj. Tentokrát nebyla svědčit, ale důvod návštěvy byl mnohem radostnější. Ukradené věci se našly. Šlo o obrazy, mezi kterými byla i kresba kocoura Mikeše od Josefa Lady.
Dagmar Soukenková, majitelka obrazů: "Děkuji moc. Jsou všechny. "
Krádež se stala v centru Ostravy, kde zloděje zaujal na jednom z domů reklamní poutač advokátní kanceláře. Napadlo ho, že v ní může být něco cenného a tak vypáčil dveře i vnikl dovnitř. Ukradl elektroniku a pár menších obrazů, které se mu dobře nesly. Z lupu se ale neradoval dlouho.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté po možném pachateli začali ihned pátrat. Shromáždili důkazy, zajistili stopy, ale také vyhodnotili zajištěné kamerové záznamy. Díky operativně získaným informacím se ukázalo, že možný pachatel i s odcizenými věcmi z místa činu odcestoval tramvají, poté si objednal taxík, kterým následně odjel na Frýdeckomístecko."
Dagmar Soukenková, majitelka obrazů: "Obrazy visely v mé advokátní kanceláři už asi 20 let. Mám k nim za tu dobu vřelý vztah. Mám obrovskou radost, že se to polici podařilo. Přiznám se, že jsem už nedoufala, že se to podaří. Už jsem se s nimi rozloučila, ale podařilo se, takže moc děkuju."
Pachatel krádeže obrazů byl vyšetřován na svobodě. Ve středu ale byli policisté přivoláni svědkem k další krádeži a ke svému překvapení opět narazili na starého známého. Zloděje obrazů přistihli přímo při činu. Tentokrát už pravděpodobně skončí ve vazbě. Hrozí mu 15 měsíců vězení.
---
Transformaci kraje podporuje program IROP I i další evropské fondy
18,5 mld. korun nateklo v posledním programovém období do moravskoslezského regionu z operačního programu IROP I. Ostravská kancelář Centra pro regionální rozvoj úspěšně řešila 1670 projektů.
V objemu čerpaných prostředků zaujímá náš kraj druhou příčku za Středočeským krajem.
Petr Ksenič, odbor evropských projektů, KÚ MSK: „Jsme velmi úspěšní, což je dáno několika faktory. Některé výzvy jsou cílené přímo na kraje, u dalších jsme dobře připraveni. Máme i partnery, kteří nám pomáhají se zpracováním žádostí tak, aby ta úroveň byla co nejvyšší. Troufám si říct, že 90 až 95 procent našich projektů prochází úspěšně.“
Dalších téměř 19 miliard korun přiteče do MS kraje z Fondu spravedlivé transformace.
David Sventek, expert na dotační programy: „Dnes máme podaných 10 strategických projektů ze třinácti, což ve srovnání s Karlovarským a Ústeckým krajem je hodně. Na tu realizační fázi jsme se hodně těšili, řada projektů se skutečně kvalitně připravila."
Transformaci našeho kraje podpoří také program IROP 2, ze kterého dostane ČR více než 117 miliard korun.
---
Dětmarovice a Dolní Lutyně se dočkají obchvatu
Ředitelství silnic a dálnic připravuje přeložku silnice I/67, která začne u rybníků v Karviné-Starém Městě za průmyslovou zónou a vytvoří obchvat Dětmarovic a Dolní Lutyně. Obec Dětmarovice na obchvat čeká přes čtyřicet let.
V plném proudu jsou přípravy na realizaci obchvatu Dětmarovic, Dolní Lutyně a Skřečoně. Záměr stavby je již zanesen v platných zásadách územního rozvoje Moravskoslezského kraje i v územně plánovací dokumentaci obcí.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: “Připravujeme stavbu silnice I/67 v úseku mezi Bohumínem a Karvinou, vznikne obchvat obcí Dolní Lutyně a Dětmarovice. Zároveň zkvalitníme dopravní propojení Českého Těšína, Bohumína a Ostravy."
Na tuto zprávu čekají Dětmarovice přes čtyřicet let, zhruba od doby, kdy byla postavena elektrárna. A potřebují ho opravdu nutně, komunikace I/67 probíhá středem obce a denně tudy projede až 14 tisíc aut, z toho čtvrtina jsou kamiony a těžká vozidla.
Ladislav Rosman, starosta Dětmarovic: "Zvyšují tady prašnost, navozuje se nebezpečí pohybu po té komunikaci, po chodnících, ničí nám komunikace i obruby chodníků, celkový stav je dnes hodnocen lidmi neúnosný. Tu komunikaci v dopoledních hodinách až do té 15. hodiny se dá jen velmi těžce přecházet."
Ještě pár let budou muset obyvatelé Dětmarovic i Dolní Lutyně ale vydržet.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Příští rok předpokládáme posouzení vlivu na životní prostředí, aby mohly další fáze příprav zakončených zahájením stavby, odhadem to bude v roce 2029, hotovo by mohlo být nejpozději o tři roky později, tedy 2032. Přeložka silnice I/67 v délce zhruba 11 kilometrů vyjde v dnešních cenách na 2,5 miliardy korun."
Nový obchvat Dětmarovic a Dolní Lutyně bude obsahovat celkem 19 mostů, největší bude v Koukolné přes řeku Olši a protože je přeložka vedena v nezastavěné ploše, protihluková opatření budou upřesněna až později.
---
V Ostravě se konal druhý ročník Pojez festu
V Ostravě se konal druhý ročník gastrofestivalu Pojez. Návštěvníci tam mohli ochutnat nespočet originálních jídel a nápojů, na podiu pak mohli mistrům kuchařům nahlédnout přímo pod ruce.
Moravskoslezský kraj má co návštěvníkům nabídnout. Ať už jsou to hory, kulturní stánky, či památky. Do atraktivit rozhodně patří i gastronomie. To nejlepší z gastro podniků mohli lidé ochutnat na Pojez festivalu v areálu Dolních Vítkovic.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Lidé v našem MSK milují gastronomii a tím, že jsme chtěli pomoct gastronomii v MSK, tak se nám podařilo vytvořit projekt Pojez, který je tady podruhé a když se podívám okolo sebe, tak je tady taková spousta lidí, že nevím, kam ten Pojez festival budeme do budoucna dál táhnout.”
anketa: “Bylo to naprosto luxusní, výborné a je to tady krásné a jsme spokojení.”
anketa: "Vyzkoušeli jsme thajskou kuchyni, teď jsme si koupili výborný chleba. Moc se nám tady líbí.”
V současné době je do projektu zapojeno více než čtyřicet podniků.
Petr Koudela, jednatel MS Tourism: "Je to celoroční aktivita. Ten festival je jen jeden z nástrojů a do té skupiny těch celoročních partnerů se může přihlásit kdokoliv, kdo splní jakési kritéria. Musí být originální, jedinečný, kvalitní a od nás z regionu. Kromě toho, že podniká, musí přistoupit na to, že propaguje sebe, ale i kraj a láká k nám do kraje.”
Pavel Čadil, šéfkuchař Sepetná: "Pro nás je to taková novinka, protože se Sepetnou jsme se v letošním roce zkusili zúčastnit takových akcí a jsme mile překvapení. A ta reakce, co vidím tady okolo, je perfektní.”
Pojez fest bude mít letos ještě zastávku v Karlově Studánce a v Ostravici.
---
Neplatiči v Havířově naprosto zdevastovali městský byt
Městská realitní agentura v Havířově musela vystěhovat rodinu neplatičů. To, co pracovníci nalezli uvnitř bytu, jimi opravdu otřáslo a byli v šoku. Byt byl v dezolátní stavu. Bohužel se nejedná o ojedinělý případ.
Při záběrech do tohoto městského bytu v Havířově se nechce ani věřit, že zde mohl někdo žít. Neskutečný nepořádek, halda odpadků, výkaly, plesnivé jídlo a dokonce i uhynulé zvíře. Společnost díky nastaveným pravidlům už ale nemusela čekat na dlouhé soudní vystěhování.
Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení: "V tomhle bytě žila tříčlenná rodina a byla vystěhována za dva měsíce, díky notářskému zápisu, který sepisuje MRA s nájemci. Stěžovali si sousedé na zápach z bytu. Samozřejmě při odečtu vodoměrů, odečtech měřičů navštěvujeme tyto byty, ale je to velký problém. Dostat se do toho bytu není úplně jednoduché. Je tu nějaké soukromí toho nájemce, je to složité."
Městské realitní agentuře se ročně vrátí asi 400 bytů. Zhruba deset procent je v takovém stavu.
Marek Světnička, jednatel společnosti MRA: "Nový nájemník, který tady bude jednou bydlet, vůbec nepozná, že se k tomuto bytu choval někdo nehezky. Projde to dezinfekcí, deratizací, úklidová firma uklidí celý byt a přijde na řadu rozsáhlá rekonstrukce. Dívali jsme se na rozpočet nějakých 300 tisíc, plus tyto služby navíc.”
Společnost bude veškeré náklady spojené s úklidem po rodině vymáhat, a to včetně dluhu na nájemném.
---
V jarních měsících jsou požáry lesů nejčastější
V tomto období vyjíždějí hasiči nejčastěji z celého roku k požárům lesů a dalších porostů. Proto je důležitá příprava na podobné zásah a tak se na Javorníku v Beskydech uskutečnilo velké cvičení.
V roce 2022 bylo v České republice kvůli suchému počasí nejvíce lesních požárů za posledních 10 let - téměř 2500. Tyto požáry tvoří asi 12 procent ze všech požárů v roce. V MS kraji pak hasiči likvidovali asi 300 lesních požárů. Tyto zásahy jsou náročné na dostatek vody a je důležité se na ně dobře připravit. Na Velkém Javorníku se proto konalo cvičení k uhašení lesního požáru.
Kamila Langerová, mluvčí ZZS MS kraje: "Námětem cvičení se stal požár, kdy při hlášeném pálení klestí došlo, vlivem silného větru na vrcholu hory i k rozhoření ohnisek a rozšíření požáru suchým lesním porostem směrem k přilehlé rozhledně a horské chatě. Cílem cvičení bylo ověření dojezdových časů povolaných požárních jednotek, procvičení taktiky zásahu a seznámení se s dostupnými zdroji požární vody."
Cílem cvičení bylo ověření dojezdových časů povolaných požárních jednotek, procvičení taktiky zásahu a seznámení se s dostupnými zdroji požární vody. Komplikovaná je i doprava vody po úzkých cestách, takže je nutné také zřídit funkci regulovčika.
regulovčik: "Tady regulovčik, můžete se vrátit, cesta je volná."
Hasiči také provedli evakuaci 15 osob z rozhledny, která byla přímo požárem ohrožena. Dalším úkolem byl transport jednoho ze zasahujících hasičů až k silnici, kde na něj čekala sanitka. Kvůli fiktivní zlomenině nohy musel být v náročném terénu přenesen.
Posezení u táboráku, ať už na zahradě nebo ve volné přírodě, má svá bezpečnostní pravidla, která je potřeba dodržovat:
V době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů může obec z důvodu ochrany lesa nebo v zájmu zdraví a bezpečnosti občanů vydat svým nařízením zákaz vstupu do lesa. Obdobně na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu může hejtman kraje vyhlásit dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, kde se zakazuje:
---