Za třaskavé dědictví po otci čeká muže až 8 let vězení
Láska ke zbraním se stala osudná muži z Ostravy, který po svém otci zdědil doslova zbrojní arzenál. Místo aby dědictví okamžitě odevzdal na policii, vše si nechal a tvrdil, že netuší, kde zbraně jsou.
Policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál krajského ředitelství se obrátili na své kolegy z kriminálky, že mají podezření na případ nedovoleného ozbrojování. Měli totiž informace o smrti muže, který vlastnil několik zbraní, ale ty nikdo z jeho příbuzných neodevzdal. Jeho syn přes několik výzev tvrdil, že neví, kde jsou. Kriminalisté proto požádali soud o povolní k domovní prohlídce a bylo jim vyhověno.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Při samotné domovní prohlídce, která proběhla v části Ostravy v Mariánských Horách se sami kriminalisté nestačili divit. Našli několik zbraní, například samonabíjecí pistole, revolver, útočnou pušku, ale také stovky pistolových a revolverových nábojů, dělostřeleckých granátů či pistolové zásobníky."
Mezi zbraněmi byl také plně funkční legendární samopal Československé armády vzor 58 se sklopnou pažbou, mezi vojáky známý jako kosa. Ten je dokonce na seznamu zakázaných zbraní. Nalezen byl i plně funkční granát z 2. sv. války, který byl v tak špatném stavu, že ho pyrotechnici neprodleně zlikvidovali na louce.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 9. oddělení obecné kriminality Ostrava obvinil 42letého muže ze spáchání zločinu nedovolené ozbrojování. V případě odsouzení mu hrozí až osm let vězení. Obviněný uvedl, že již od mládí ho zajímala historie zejména vojenství."
Muž se přiznal, že i když zbraně oficiálně patřili jeho otci, opatřil je v minulosti sám na různých bleších trzích. Zbrojní průkaz mu totiž byl odebrán kvůli zdravotní nezpůsobilosti. Starou munici a granáty prý našel v lesích a vše si pak vystavoval doma na poličkách.
---
Začala oprava baziliky, komín před ní půjde k zemi
Začala rozsáhlá rekonstrukce frýdecké baziliky. Opraví se interiéry a veřejnosti se zpřístupní krypta s ostatky poutníků a kněží. Po dohodě s majitelem Marlenky se navíc zbourá továrenský komín u bývalé textilní továrny, který měli postavit komunisté, aby clonil ve výhledu na baziliku.
Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku je jedinou bazilikou v Moravskoslezském kraji. Stavěla se několik desetiletí a dokončena byla v roce 1777. Nyní ji čeká velká rekonstrukce.
Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Když to vezmu odspodu, tak se bude jednat o kryptu, krypta projde celkovou obnovou, betonové dlažby budou odstraněny, skleněné přepážky budou odstraněny, budou tam opraveny ty cihelné klenby, které se částečně rozpadají. A budou tam prezentovány nově ostatky, které jsou tam uloženy, poutníků, kněží a rodu Pražmů."
Návštěvníkům se chrám opět otevře v květnu roku 2026. Do té doby bude zcela uzavřen.
Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Dále budeme v interiéru obnovovat poškozené omítky, budou obnovena mramorování na soklech, restaurovány různé součásti. Například zábradlí ochozů, také varhany projdou obnovou. A také nově bude opraveny kaple svatého Kříže, která bude také nově zpřístupněna veřejnosti, která dosud nebyla."
Na začátku rekonstrukce oznámil majitel společnosti Marlenka, že nechá zbourat komín u bývalé Lembergerovy továrny v Hálkově ulici. Ten byl postaven v 70. letech minulého století.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Občané města to ví, ale pro všechny, kteří jsou z větší dálky, ten komín byl postaven tak, aby narušil panorama města. A v podstatě při příjezdu od Ostravy nebo Olomouce zastiňoval baziliku. A dokonce prázdnin tento komín bude zdemolován a Frýdku-Místku se vrátí jeho původní panorama a bazilika se opět stane přirozenou dominantou města."
Lukáš Curylo (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek hejtmana MSK: "Zachování kulturního dědictví patří mezi základní úkoly i našeho kraje. Myslím si, že na území našeho kraje se nachází mnoho významných památek, které jsou často v žalostném stavu, kvůli ještě dědictví komunismu."
Postupná demolice bude zahájena na symbolické datum 21. srpna.
Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Vzhledem k tomu, že je skoro v centru města a hned vedle je hlavní ulice, tak výbuchem by to bylo nebezpečné. A budeme shora ho pomalu a postupně likvidovat."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Velmi mě těší, že tady dneska můžeme být, protože od roku 2014, kdy jsem se já osobně stal zastupitelem, tak jsme vždycky usilovali o to, aby došlo ke zpřístupnění krypty. I Frýdek-Místek jako město v minulosti dotačními programy podporoval farnost. Například na hydrologický průzkum, právě krypty."
Rekonstrukce baziliky bude stát zhruba 50 milionů korun. 34 milionů se podařilo získat z evropských dotací, 5 milionů dal kraj a 4 miliony město. Chybějící peníze bude ostravsko-opavské biskupství shánět formou sbírek.
---
Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína
Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.
Bulharsko v pondělí požádalo v rámci mechanismu civilní ochrany Evropské unie o pomoc v souvislosti s rozsáhlým lesním požárem ve složitém terénu v Starozagorské oblasti. V reakci na to odstartovaly ve středu ráno z České republiky do Bulharska dva vrtulníky vybavené pro hašení tohoto typu požárů. O jejich podporu se postará jednotka Hasičského záchranného útvarů HZS ČR z Hlučína, která na místo vyrazila po zemi.
Jana Urbancová, mluvčí Hasičského záchranného útvaru HZS ČR: "Naši hasiči vezou jedním nákladním a jedním osobním automobilem materiál, právě jako podporu pro letecké hašení. jedná se o samonosné nádrže Fireflex. Nyní nemáme žádné další požadavky na techniku. Uvidíme, až bude velitel na místě."
Pozemní cesta vede přes Maďarsko, kde hasiči přenocovali a dále pak přes Rumunsko až do Bulharska, kde by měli dorazit ve středu večer. Krom vrtulníků má odřad ve výbavě také dvě velkokapacitní nádrže Fireflex o objemu 54 tis. a 36 tis. litrů, které mohou sloužit jak pro plnění bambi vaků při leteckém hašení, tak i jako retenční nádrže a zásobníky hasiva na špatně dostupných místech.
---
Hejtman MSK navštívil seniory v Novém domově
Nový domov v Karviné si při svém výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.
Hejtman Moravskoslezského kraje zastihl seniory žijící v karvinském Novém domově při jedné z jejich dopoledních aktivit. Chvíli jejich práci sledoval a zajímal se o to, jak se jim daří a jestli jsou vůbec spokojeni.
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Snažím se navnímat ta zařízení, která MSK spravuje, mám na to poměrně krátký čas, ale musím říct, že s tou kvalitou a úrovní jsem velmi spokojený a jsem rád, že kraj poskytuje tento typ služeb v této kvalitě.”
Helena Waclaviková, vedoucí pro kvalitu a sociální práci v Novém domově: "Zajímal se o to, jak tady lidé žijí, co tady dělají, odkud jsou, ukázali jsme mu denní místnosti, ve kterých klienti vyrábí květináče ubrouskovou metodou nebo šijí pytlíky na levanduli, kterou si nedávno nasbírali na Žermanicích osobně.”
V plánu má hejtman navštívit v nejbližší době i další krajská zařízení pro seniory.
---
Ostravské městské lesy prodaly dřevo v aukci
Společnost Ostravské městské lesy se snaží o co nejlepší hospodaření se zelení a proto v letošním roce uspořádala na prodej surového dřeva aukci. Díky tomu získala za některé kusy kvalitního dřeva násobně více peněz, než při běžném prodeji.
Ostravské městské lesy se na aukci dřeva pečlivě připravily a šly do ní s odlišnou strategií, než je obvyklé, když se draží cenný sortiment dříví. V nabídce byla totiž i průměrná kvalita dřeva. Prodával se dub, jasan, javor, modřín a další žádané dřeviny z místních lesů.
Vladimír Blahuta, ředitel Ostravských městských lesů: "Okruh zájemců byl určitě širší, než je u jiných dražeb a to byl cíl."
Prodej dřeva prostřednictvím aukce se ukázal jako správný krok a přilákal velké množství zájemců nejen z Evropy. Ti si museli nejprve dřevo prohlédnout v daných termínech a pak nabídnout svou cenu.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Z těch 500 kubíků dřeva, které byly k dispozici, byla průměrná cena 6 tisíc korun za kubík. Můžu prozradit, že dřevo putovalo do Francie, do Číny a to nejlepší dřevo bude použito k tomu, kde je důležité, aby mělo tuto kvalitu."
Vladimír Blahuta, ředitel Ostravských městských lesů: "Chystáme se pro velký úspěch tuto dražbu provést i příští rok. Naší povinností lesáků je prodat dříví, které napěstovaly generace před námi, co nejlépe."
Na prodej bylo celkem kolem 850 výřezů stromů, což bylo 503 kubíků dříví. Nejlepší kus dřeva z dubu, který měl přes sto let a byl vydražen za 28 tisíc korun za kubík poslouží pravděpodobně k výrobě kvalitního nábytku.
---
Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing
Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem a okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem. Swingové tančírny se budou na nábřeží za pěkného počasí konat po celé prázdniny. Na tu příští se mohou zájemci těšit už příští týden.
Swingová hudba dvacátých let se ve středu nesla po Seidlerově nábřeží. Pod Sýkorovým mostem se i přes extrémní horko sešla dvacítka kurzistů z taneční školy Svingville. Zadovádět si v rytmech swingu si ale mohl přijít kdokoli.
Veronika Lupková, lektorka školy swingu: „Není to akce, na které by se vybíralo vstupné. Je to akce, která je pořádaná tak trošku na punk, protože přijdeme s nabitou bednou, nemáme tu žádné občerstvení, nic. Jde hlavně o to potkat se, zatančit si, být spolu a užít si pěkný večer.“
Začít se swingem je možné v jakémkoli věku, stačí mít jen chuť k tanci.
Filip Hranický, lektor školy swingu: „Tím že jsou naše tance jak velmi pomalé, tak jdou i do velmi rychlých temp, tak si v tom každý najde své.“
Na nábřeží dorazili zkušení tanečníci, kteří už se swingu věnují léta, ale i začátečníci, kteří měli teprve po první lekci.
Kristýna Šeděnková, swingová začátečnice: „Motivovalo mě k tomu asi to, že jsem v únoru skončila taneční, a pak jsem s tím chtěla nějak pokračovat, ale středoškolské taneční už v tom období nejsou. Hledala jsem něco, co by mi ten tanec zase trošku přineslo.“
Filip Hranický, lektor školy swingu: „Jeden z mých kamarádů už se tomu často věnoval a jednou jsme se bavili o tanci, řekl mi „pojď to zkusit, třeba tě to bude bavit“. Sedm roků už to dělám, baví mě to hodně.“
Na druhou letní swingovou tančírnu se mohou zájemci těšit už příští středu od 18 hodin.
---