V Ostravě funguje kontaktní místo pro bydlení
V Ostravě se sešli odborníci ze sociální oblasti, aby si předali zkušenosti s podporou domácností v bytové nouzi. Ostrava je totiž jediným městem v MS kraji, kde funguje unikátní projekt sociálního bydlení.
Sabina Bučková se dostala po rozvodu do tíživé situace. Jako samoživitelka se dvěma dětmi neměla dostatek financí na bydlení v komerčních pronájmech a tak ji velice pomohlo, že ostravský magistrát nabízí sociální bydlení.
Sabina Bučková, nájemnice sociálního bytu: "Já jsem byla v takové situaci, že jsem neměla na kauce. byla jsem s dětmi sama. Ten byt pro mně hodně znamená, protože mám zajištěné děti a mají prostě to svoje."
Nájemnice je v pravidelném kontaktu se sociální pracovnicí, která ji pomáhá a radí při řešení nejrůznějších problémů.
Petra Tkáčová, sociální pracovnice MMO: "Navštěvujeme klienty většinou jednu týdně v domácnosti a pomáháme jim."
Ostrava je v projektech sociálního bydlení lídrem a už od roku 2016 cíleně pracuje na jejich rozvoji.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Zajištění vhodného bydlení a rostoucí náklady na nájemné a na energie představují pro řadu obyvatel vážné problémy, s nimiž si často neví rady. Proto je zde Kontaktní místo pro bydlení, poskytující základní poradenství s nabídkou možností, jak konkrétní situaci co nejlépe vyřešit. Přijímá také žádosti o sociální byty, které jsou zajišťovány ve spolupráci ostravského magistrátu s městskými obvody a se společností Heimstaden. Kontaktní místo pro bydlení naleznou zájemci v prostoru Sociopointu v budově Magistrátu města Ostravy. Pro ty domácnosti, které jsou začleněny do projektu sociálního bydlení, pak zajišťujeme ‚doprovázení‘ prostřednictvím sociálního pracovníka, který jim pomáhá, aby si dokázali bydlení trvale udržet. V rámci této spolupráce je vždy zpracován individuální plán se stanovením dílčích cílů, na jejichž dosažení by se měl klient zaměřit a které jsou průběžně společně vyhodnocovány."
Od loňského roku nabízí magistrát v rámci Sociopointu i sociální bydlení. Do projektu je zapojeno 6 městských obvodů.
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí MMO: „Sociální bydlení vnímáme jako klíčovou aktivitu pro řešení nepříznivé bytové situace domácností. Naší snahou je pomoci lidem v situacích, z nichž se nemohou dostat vlastními silami."
Ostrava může být vzorem pro ostatní města v celé zemi a proto také spolupracuje s ministerstvy na přípravě zákona o podpoře bydlení.
Anna Hájková, Ministerstvo pro místní rozvoj: „Ministerstvo pro místní rozvoj vychází při přípravě zákona o podpoře v bydlení z dobrých praxí obcí po celé republice a Ostrava je jedním z měst, kterým se dlouhodobě daří nabízet pomocnou ruku lidem v bytové nouzi, proto rádi čerpáme z těchto zkušeností. Připravovaný zákon nabídne systémové ukotvení podpory v bydlení a její dlouhodobé a stabilní financování."
Ostrava se může pochlubit vynikajícími výsledky. 85 procent nájemníků si totiž bydlení udrželo i po skončení sociálního programu.
---
MS kraj sdílí informace o energetice se starosty
V MS kraji vzniká Centrum veřejných energetiků. Zástupci MS energetického centra se setkávají s primátory a starosty měst a obcí našeho kraje a informují je o možnostech, jak ušetřit na energiích. Naposledy tak poskytovali své know-how v Kopřivnici.
Centrum veřejných energetiků zřízené MEC pomůže obcím odpovědět na nejrůznější energetické otázky a navíc na konkrétních projektech ukáže, jak vše může fungovat.
Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Je doba sdílení. Sdílíme kola, auta a další věci a my jsme přijeli sdílet se starosty informace. Informace o tom, jak se dá šetřit a jak se na energetice dají vydělat peníze.“
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: „Není to jen o nákupu energií, ale také o to, jak se starat o budovy, starat se o zařízení a ještě sledovat dokumenty a legislativu.“
Tentokrát přijeli krajští energetici nabídnout své služby a poradenství do Kopřivnice.
Adam Hanus (Krásná Kopřivnice), starosta Kopřivnice: „My teď čekáme na výsledky energetického auditu, vysoutěžili jsme firmu, která nám zpracuje energetickou koncepci. Na základě toho budeme postupovat v rámci veškerých projektů, oprav, rekonstrukcí. A slibujeme si od toho, že věci, které fungují v jiných městech, které fungují na krajských objektech, můžeme aplikovat i u nás.“
Kopřivnice se po Třinci a Frenštátu stala třetím energetickým centrem v kraji, které mohou využívat i všechny obce v okolí.
---
Odborná neurologická konference v KHN
Karvinská hornická nemocnice, která se v síti iktových center řadí mezi nejlepší, uspořádala pro zdravotníky z okolních nemocnic odbornou neurologickou konferenci. Nově také budou lékaři chodit do škol vysvětlovat dětem, jak poznají mrtvičku.
V konferenčním sále Karvinské hornické nemocnice se konala odborná neurologická konference.
Jednou z přednášejících byla i vedoucí lékařka magnetické rezonance Fakultní nemocnice Ostrava Pavla Hanzlíková.
Pavla Hanzlíková, vedoucí lékařka magnetické rezonance, Fakultní nemocnice Ostrava: "Naše vstupní přednášky budou věnované pacientům s roztroušenou sklerózou, budeme se věnovat pacientům, kteří jsou v dlouhodobém sledování, postupují vyšetření magnetickou rezonancí a potřebují podat kontrastní látku.”
V léčbě cévní mozkové příhody patří iktové centrum KHN k nejlepším. Nově se nemocnice zapojila do iniciativy nazvané Hrdinové FASt. Projekt je určený žákům základních škol, aby i oni dokázali rozpoznat první příznaky mrtvičky, protože nejdůležitější je, aby se tito pacienti s dostali do nemocnice včas.
Roman Sukop, primář neurologického oddělení KHN: “Formou zhruba 4 nebo 5 týdenní výuky formou interakcí, videí a pohádek jsou představeny tyto příznaky mozkové příhody a děti pak mají informace předávat svým rodičům, aby jim mohli eventuelně zachránit život."
---
Projekt koncertní haly posupuje mílovými kroku kupředu
Příprava projektu koncertní haly v Ostravě postupuje mílovými kroky a po desítkách let je tak na dosah další důležitý milník v historii města. Po získaném stavebním povolení už tak město začíná s hledáním zhotovitele stavby a zároveň finalizuje zdroje financování.
Rada města Ostravy schválila návrh na vyzvání dodavatelů k podání nabídek k nadlimitní veřejné zakázce na zhotovitele stavebních prací na rekonstrukci Domu kultury města Ostravy a přístavby koncertního sálu. Projekt se tak dostal do fáze těsně před zahájením hlavní stavby. Přípravné práce už probíhají.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Je nanejvýš efektivní paralelně finalizovat externí financování a veřejnou stavební zakázku s tím, že samotné zahájení hlavních stavebních prací tak může následovat ihned po zasmluvnění zbývajících klíčových externích zdrojů. Těmi jsou právě dotační prostředky ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva kultury ČR a dále prostředky z III. pilíře Just Transition Mechanism, které představují kombinaci zvýhodněného investičního úvěru Evropské investiční banky a grantu Evropské komise. Definitivní rozhodnutí ohledně poskytnutí zbývajících finančních zdrojů bychom měli znát v červnu a k finalizaci potřebné smluvní dokumentace ohledně financování by pak mělo dojít v měsíci září tohoto roku. Podíl nenávratných externích finančních zdrojů na financování celého projektu by mohl, v závislosti na zvolené variantě, přesáhnout 40 % celkových nákladů,“ sděluje ostravský primátor Tomáš Macura a dodává: „Případné nezajištění finančních zdrojů v potřebné výši by bylo legitimním důvodem pro zrušení stavební zakázky. Město tedy nejde do žádného rizika.“
Radní také rozhodli o podání žádosti na ministerstvo kultury o dotaci ve výši 600 mil. Vyhlášení veřejné zakázky na dodavatele stavby ještě před uzavřením všech smluv na externí financování má několik důvodů.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Prvním z nich je ověřit si realizovatelnost projektu s ohledem na dostupné finanční zdroje. Pouze konkrétní nabídky získané v soutěži nám totiž představí reálnou cenu stavebních prací. Dále je nutné pracovat s předpokladem, že veřejná zakázka tohoto rozsahu může trvat 6-12 měsíců a s ohledem na skutečnost, že dostupnost některých externích zdrojů je časově limitována, bylo by nezodpovědné vytvářet zbytečné časové prodlevy. V neposlední řadě eliminujeme časové prostoje mezi realizací 1. fáze stavby, tedy přípravou území, a 2. fází projektu, kterou je samotná stavba, kdy 1. fáze bude ukončena právě na konci tohoto roku."
Z celkové výše nákladů na realizaci projektu 4,1 mld. Kč připadá na projekční práce a správu stavby 300 milionů Kč, na rekonstrukci domu kultury 800 milionů Kč a na přístavbu koncertního sálu pak 2,2 mld. Kč. Zbylých 800 milionů tvoří ostatní náklady, např. na úpravy veřejného prostranství.
---
Exkurse do Čistírny odpadních vod v Opavě
Vše o čištění vody z kanalizace se dozvěděli účastníci exkurse v čistírně odpadních vod v Opavě. Zájemci si prohlédli cestu, kterou znečištěná voda urazí než se zase promění v tekutinu, kterou lze bez obavy vypustit do řeky Opavy. Celý tento proces trvá den a půl.
Opava měla svou průtokovou čističku odpadních vod už na počátku minulého století. Ve 30. letech pak vznikl systém podobný tomu dnešnímu. Nyní moderní technologie využívají mechanicko-biologické čištění. Jak celý proces funguje, mohli vidět zájemci na vlastní oči během prohlídky.
Kateřina Durčáková, organizátorka akce, Magistrát města Opavy: „Na exkurzi máme omezený počet míst. Vstupenky, které jsme dali k dispozici pro občany, byly velice rychle během několika dní rozebrány.“
Znečištěnou vodu je nejdříve potřeba zbavit hrubých částí, jako je papír nebo také štěrk či písek, který se sem dostává z potrubí.
Poté voda putuje do aktivační nádrže. Ze znečištěné vody je nutné ještě odstranit dusík a fosfor.
Marek Síbrt, mluvčí, SmVaK: „Pomocí speciálních bakterií, které jsou oživovány kyslíkem, odstraňujeme biologické znečištění, aby voda mohla odtéct do řeky Opavy za areálem čistírny.“
Celý tento proces trvá den a půl. A jeho náročnost se odvíjí od toho, co všechno lidé do kanalizace pošlou. Kromě moči, exkrementů a toaletního papíru tam nic jiného nemá co dělat.
Marek Síbrt, mluvčí, SmVaK: „Nepatří tam žádné chemikálie, zbytky barev, oleje. My na to pravidelně upozorňujeme, protože toto nám dělá problémy v kanalizační síti a také při procesu čištění.“
Kapacita opavské čistírny odpadních vod je dimenzovaná na padesáti tisícové město s velkou výrobní základnou. Ovšem dnes postačí pouze polovina. Čistička si dokáže poradit 21 000 m splašků.
účastník exkurze: „Chtěl jsem vidět, jaký bude stav vody po vyčištění a co se vrací do řeky.“
Práci čistírny odpadních vod řídí dispečink. Kvalitu vody několikrát denně kontrolují laboranti.
Během celého procesu vzniká kal. Ten se dále zpracovává k využití. Methan který vzniká při jeho vyhnívání, pak v kogenerační jednotce generuje elektřinu a plyn. Díky tomu čistička z vlastních zásob vyrobí 80% energie potřebné na provoz.
Exkursi do čistírny odpadních vod a mnoho dalších akcí připravil opavský magistrát u příležitosti oslav Dne Země. Hlavní program je plánovaný na neděli 23 dubna.
---
Spolek ADAM uspořádal pro mladé lidi s autismem taneční
Taneční pro mladé lidi s autismem uspořádal už podruhé havířovský spolek Adam. Tanečním mistrem byl Zdeněk Chlopčík a partnery tanečníkům dělaly dobrovolnice z ADRY. Své taneční dovednosti páry předvedly na slavnostní šluskoloně.
Celkem 18 tanečních párů ve společenských šatech se předvedlo na šluskoloně. Taneční připravil pro mladé lidi s autismem, ale také pro mládež z dětského domova, spolek ADAM - autistické děti a my.
Marie Gerdová, ředitelka spolku ADAM: "Toto taneční je naprosto výjimečné v tom, protože spoustu mladých lidí s autismem má obavy, strach jít na běžné taneční. Mají obavy, že zažijí odmítnutí a posměch a tady jsou přijatí takoví, jací jsou."
Taneční se mohlo uskutečnit i díky studentskému klubu ADRA. Mladým mužům dělaly garde právě dobrovolnice.
Andrea, dobrovolnice studentského klubu ADRA: "Ty lekce jsou úžasné. Pan Chlopčík je strašně shovívavý vůči tomu, že tady jsou ti chlapci s autismem. Učili jsme se blues, anglický valčík, mambo a polku a nám jde nejlépe asi polka.”
Teodor, tanečník: "Užil jsem si to velice, líbí se mi to tu." Už třeba půjdete někam tančit s partnerkou? “Pokud nějakou budu mít, tak určitě.”
Filip, tanečník: "Těším se hodně, hodně to pro mne znamená. Jsem moc spokojený s partnerkou."
Zdeněk Chlopčík, taneční mistr: "Bylo to radostné, pěkné, protože děcka se ráda učila, ráda tančila. Já jsem spokojen. Oni ve chvíli, kdy jsme se naučili kroky, pochopili rytmus, tak jim šlo všechno. Takže já mám velkou radost."
Spolek ADAM věří, že taneční kurzy pro mladé lidi s autismem budou pokračovat i v dalších letech.
---