Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Ostravské Vánoce mají program na čtyřech scénách
  • V Karviné vyroste moderní průmyslová zóna evropských parametrů
  • ZŠ Úvalno má novou učebnu virtuální reality
  • Mentoring Day motivoval a inspiroval mladé
  • Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí
  • Chlebovický kostel má nové varhany, pomohla sbírka

Ostravské Vánoce mají program na čtyřech scénách

Čas rychle letí a tak už jsou tady zase Vánoce. Ty Ostravské budou letos na čtyřech scénách v centru města a kromě oblíbených atrakcí si letos pořadatelé připravili i spoustu novinek. Důležitý je i charitativní přesah.

Ostravské Vánoce propuknou už v sobotu 23. prosince, kdy začnou adventní trhy, roztočí se vyhlídkové kolo a rozjede se také kolotoč pro děti na sousedním kuřím rynku. Hlavní scéna s trhy je Masarykovo náměstí, další je Jiráskovo náměstí, náměstí Dr. E. Beneše s kluzištěm a čtvrtou scénou je Prokešovo náměstí před radnicí. 

Lucie Baránková-Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "„V letošním roce jsme se zaměřili na obohacení programu na Masarykové náměstí o známější regionální i celostátní umělce. Veřejnost se bude moct vydat například na koncert Bena Cristovaa, Davida Kollera, Hany Holišové & New Time Orchestra, Kateřiny Marie Tiché a Bandjeez, Ondřeje Rumla a mnoha dalších. Vedle Igora Orozoviče, Davida Krause nebo kapely BUTY se pak představí ostravské stálice jako kapela SKRAT nebo projekt Ostrava zpívá gospel."

Pořadatelé se každý rok snaží o další vylepšení. letos se například týká sanitárního zařízení, navigačního systému i přístřešků v gastrozóně. Novinkou je také DobroKelímková sbírka, kdy si návštěvníci nevyzvednu zálohu za kelímek.

Miriam Lehocká, obchodní ředitelka Černé louky: "Pilotní ročník DobroKelímkové sbírky proběhne na podporu spolku Haima Ostrava. Darováním DobroKelímku tak návštěvníci přispějí 50 kč. na podporu organizace, jenž se zaměřuje na komplexní péči o rodiny onkologicky či chronicky nemocných dětí léčících se ve Fakultní nemocnici Ostrava."

Oblíbené je také vánoční kluziště, které startuje provoz v sobotu 30. listopadu.  

Lenka Papajová, mluvčí společnosti SAREZA Ostrava: "Na vánočním kluzišti se představí sportovní kluby. Hokejisté sehrají zápas a vystoupí také krasobruslaři." 

Někteří stánkaři také slíbili, že nechají otevřeno i po 23. prosinci, kdy skončí kulturní program na Masarykově náměstí. Vánoční kluziště zůstane v provozu do 31. ledna. 

---

V Karviné vyroste moderní průmyslová zóna evropských parametrů

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Průmyslová plocha, která vznikne v blízkosti bývalého dolu Barbora, vzbuzuje velkou diskusi. Odpůrcům se nelíbí, že se dotkne oblasti v okolí známého Šikmého kostela.

Ondřej Feber )ANO), senátor a místostarosta obce Stonava: "To je risk dnešní společnosti, že se vytvoří dva tábory, každý si stojí za svým a nehledá se kompromis. Já jsem chtěl mít ten projekt zkomentovaný přímo u zdroje, protože zprostředkovaně to vždy vyvolává nějakou nedůvěru,vypadá to velmi zajímavě.”

Pavel Sovička, Managing Director, Panattoni: „Pokud se podíváme na vizualizace, které jsme zpracovávali, tak od Šikmého kostela bude opravdu velký problém, asi budete potřebovat dalekohled, abyste viděli kousek haly, která by mohla být vidět.“

Projekt výstavby průmyslové zóny podporuje MS kraj i město Karviná.

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: „Toto území je v územním plánu od roku 2006 vedeno jako průmyslová zóna. A pro MS kraj je to velká příležitost, že je zde tento projekt po tolika letech představen a myslím si, že Karvinsko se tímto může ekonomicky nastartovat.“

Vladimír Kolek (ANO), náměstek primátora Karviné: „Bývalé hornické město se přetransformuje na město, které musí být poplatné dnešní době. Ti lidé, kteří byli kdysi horníci, už horníci nejsou, ale mají tady své děti. A jestli ty děti tady mají zůstat a jejich děti také, tak se musí udělat něco moderního. Lidé mají vystudované vysoké školy a potřebují se uplatnit. Pokud se tady neudělá průmyslová zóna těchto parametrů tak se bude Karviná postupně vylidňovat.“

Špičkové investory pomůže přilákat do Karviné společnost MSID ve spolupráci s agenturou Czech Invest a MS krajem.

---

ZŠ Úvalno má novou učebnu virtuální reality

Na základní škole v Úvalně slavnostně otevřeli novou učebnu virtuální reality. Žádná jiná základní škola na Krnovsku takovou učebnu nemá. S jejím financováním pomohla Evropská unie.

11 notebooků,, 22 ipadů, 10 virtuálních brýlí, interaktivní tabule a robotické stavebnice. Takovým vybavením se pyšní nová virtuální učebna základní školy v Úvalně, která vznikla rekonstrukcí učebny výtvarné výchovy.

Jana Svobodová, ředitelka, ZŠ a MŠ Úvalno: “Tato učebna stála 3 a půl milionů, přičemž 90 procent jsme dostali z EU a 10 procent hradil zřizovatel, pořídili jsme celou novou učebnu, zůstaly tady akorát stěny a okna. máme novou elektroinstalaci, podlahy a i nábytek, potom vybavení.”

Virtuální učebnu využívá celá škola, tedy žáci od 1. do 5. třídy.

Andrea Macošková, učitelka, ZŠ Úvalno: “Každá třída má třeba jiný předmět, hodně dětí na angličtinu tady chodí, kdy využíváme běžně prostě ipady, notebooky i ten interaktivní panel, kdy máme interaktivní učebnice a potom třeba ty starší děti od 2. do 5., třídy tady chodí třeba na vlastivědu.!

anketa: žáci ZŠ Úvalno: “Jsem ráda, že máme tuto učebnu. Nejvíc mě asi baví virtuální realita.”

“Jsou tady dobré možnosti, dá se tady všechno dělat, virtuální realita, pracuje se tady s nimi dobře.”

Díky zavedení virtuální reality do výuky bude moci škola žákům nabídnout větší možnosti přípravy na vzdělávání a budoucí povolání.

---

Mentoring Day motivoval a inspiroval mladé

V ostravském Gongu se poprvé uskutečnila akce s názvem Mentoring Day. Jejím cílem bylo inspirovat a motivovat k cestě za sny a návštěvníky tu čekaly workshopy, panelové diskuze i besedy nejen s ambasadorkami projektu The ŽENY.

Tereza Mašková, nebo Veronica Biasiol jsou jen dvě z několika úspěšných žen, které se zúčastnily dne Mentoring Day. Účelem celého projektu bylo hlavně motivovat mladé lidi k seberozvoji a ukázat jim, čeho mohou dosáhnout.

Tereza Mašková, zpěvačka, ambasadorka projektu The ŽENY: „I ta žena prostě může mít ty ostré lokty, že se prostě nedá a nějak bojuje, takže mě na tom baví to, že každá má nějaký ten svůj příběh, o který se podělí a může to třeba někomu pomoct.“

Pomoct se seberozvojem má i soutěž studentských projektů NO LIMIT, jejíhož hodnocení se na akci ujaly právě ambasadorky projektu.

anketa, soutěžící a návštěvnice akce: „Je to tady úplně super, je to tady úplně nová zkušenost, zúčastnit se, jít na to pódium, mluvit před lidmi a představit jim svou vizi. I ty různé workshopy, přednášky a semináře jsou tady moc fajn.“

Vindy Krejčí Šmehlík, ředitelka projektu The ŽENY: „Běží program na stagi, kde jsou různé workshopy, povídání, panelové diskuze s ambasadorkami, a zároveň to, co se děje tady kolem nás v prostoru, je o tom, že chceme, aby si mladí lidé něco osahali, protože častokrát vnímáme to, že se podceňují, bojí a ostýchají. Slýcháváme, že neví, v čem jsou dobří, nebo že vůbec v ničem nejsou dobře, což není pravda. Každý v sobě máme nějaký potenciál a my chceme, ať si něco zkusí a ať v sobě zažehnou, jak já říkám, ten plamen.“

O Mentoring Day byl mezi mladými zájem a projekt The ŽENY tak bude s podobnými akcemi pokračovat.

---

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Lekce muzikoterapie pořádá Mateřská škola Čeladenská Beruška až osmkrát ročně, a to ve spolupráci se speciální pedagožkou Lenkou Břenkovou, které se tomuto muzicírování věnuje více než deset let.

Jana Bartošová, ředitelka MŠ Čeladenská Beruška: “Během těch lekcí děti vyzkouší všechny možné hudební nástroje, naučí se je pojmenovat, používat a zažijí něco nového. To přináší uvolnění od stresu, napětí, rytmizaci, kterou pak budou potřebovat pro budoucí psaní a čtení, protože naše řeč je vlastně rytmus, tak to je pro ně důležité. A hlavně mají takový pocit pospolitosti, protože všichni rytmizují stejnou písničku, naslouchají si navzájem a v tom je to jedinečné.”

Ovšem tato hodina muzikoterapie byla navíc ještě hodně speciální. Konala se ve Světový den prevence týrání a zneužívání dětí, byla součástí projektu Bubnovačka Centra Locika, který upozorňuje na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině.

Jana Bartošová, ředitelka MŠ Čeladenská Beruška: “Celé toto spěje k tomu, abychom dětem dali jednak návod na to, co mají dělat, v případě, že se setkají s násilím na sobě nebo na druhých.”

A právě hlučná Bubnovačka vyjadřuje podstatu dané myšlenky - a to, že ticho děti před násilím neochrání. Že se vždy mají někomu svěřit a říct, že se jim to nelíbí, hlasitě.

děti MŠ Čeladenská Beruška:

“Říct stop, ne, nedělej mi to.”

“Dost, nedělej mi to.”

Bubnování na podporu dětí, které čelí násilí, se 19. listopadu rozeznělo po celé České republice. Bubnovačka se konala i pod záštitou prezidenta Petra Pavla.

---

Chlebovický kostel má nové varhany, pomohla sbírka

Kostel v Chlebovicích získal nové varhany. Jejich výroba trvala 4 roky a náklady na majestátní nástroj dosáhly téměř čtyř milionů korun. Finance získala farnost převážně z darů veřejnosti a přispělo i město a kraj. Nové varhany jsou nejen hudebním, ale i uměleckým přínosem pro celý kostel.

Kostel svatých Cyrila a Metoděje v Chlebovicích u Frýdku-Místku se po mnoha letech dočkal nových varhan. Původní tady byly od konce druhé světové války.

Pavel Mec, varhaník: "Byl to pneumatický stroj, který vykazoval už tenkrát hodně poruchovost. Bylo to dáno tím, že byly použité nekvalitní nebo méně kvalitní materiály."

Původní varhany se musely hodně opravovat. A nakonec se přišlo s tím, že se pořídí nové. Pro ty byl zvolen koncept dvoumanuálových varhan s pouhými 11 rejstříky, které se však neinspirují barokem, jako tomu poměrně často bývá, ale spíše polovinou 19. století.

Pavel Mec, varhaník: "Zatím ho hodnotím dobře, protože je nový a zdá se, že vydrží hodně a že bude fungovat. Tyto varhany jsou udělané na mechanické funkci, to znamená, že všechno je ovládáno táhly, mělo by to být jistější, je to samozřejmě nové, je to naladěné. Jsou oproti těm původním varhanům silnější, mají více rejstříků, mají dva manuály, takže se líp hraje jako takové rozložení slabší, silnější tony sóla a podobně."

Nové varhany mají na 700 píšťal. Vznikly ve varhanářské dílně Dlabal-Mettler v Bílsku u Choliny a jejich skříň zdobili truhláři v Krnově. Náklady na stavbu dosáhly bezmála čtyř milionů korun. Peníze se nakonec vybraly převážně díky dlouholetým sbírkám.

Pavel Mec, varhaník: "Jsem velice rád, že se tady a v okolí našli lidé, kteří přispěli na to tak velkou částkou a velké díky jim za to."

Libor Janečka (SPOLU/KDU-ČSL), předseda osadního výboru Chlebovice, zastupitel F-M: "Hezké dílo se podařilo, byť teda ta cesta byla mnohdy strastiplná, ale výsledek se hodnotí podle toho, jak to dopadne. A tak se hledaly způsoby, jak vlastně ty lidi oslovit, jak jim nalít té jistoty, že jsme schopni to udělat. Udělal jsem kousky rešerší, práce, které jsme tady prováděli. Ať už teda výměna střechy, nové krytiny věže, půlka krovů se měnila koncem devadesátých let, komplet venkovní omítka. To byly miliony korun a tenkrát to bylo bez jakékoliv pomoci. Takže jenom z našich prostředků. No a to je, řekněme, tak uchlácholilo a dali jsme se do toho, no."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to vždycky velká událost, když kostel získá nové varhany. A ty, které vznikly iniciativou místních v Chlebovicích, zejména pana Janečky, zní opravdu, jako by tady byly staletí. A myslím si, že to je velký počin a jsem rád, že malým dílem se na tom mohlo podílet i město."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdu-Místku: "Já bych chtěl poděkovat všem občanům města Frýdku-Místku, kteří se přes projekt Daruj FM zapojili do sbírky na varhany. Celkem se vlastně díky tomu vybralo 545 tisíc korun. Z toho město dalo 200 tisíc korun a zbytek právě přispěli občané. Právě na nové varhany tady do Chlebovic."

Nové varhany požehnal při slavnostní bohoslužbě biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
24. listopadu 2024, 14:00

Ostravské Vánoce mají program na čtyřech scénách

Čas rychle letí a tak už jsou tady zase Vánoce. Ty Ostravské budou letos na čtyřech scénách v centru města a kromě oblíbených atrakcí si letos pořadatelé připravili i spoustu novinek. Důležitý je i charitativní přesah.

Ostravské Vánoce propuknou už v sobotu 23. prosince, kdy začnou adventní trhy, roztočí se vyhlídkové kolo a rozjede se také kolotoč pro děti na sousedním kuřím rynku. Hlavní scéna s trhy je Masarykovo náměstí, další je Jiráskovo náměstí, náměstí Dr. E. Beneše s kluzištěm a čtvrtou scénou je Prokešovo náměstí před radnicí. 

Lucie Baránková-Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "„V letošním roce jsme se zaměřili na obohacení programu na Masarykové náměstí o známější regionální i celostátní umělce. Veřejnost se bude moct vydat například na koncert Bena Cristovaa, Davida Kollera, Hany Holišové & New Time Orchestra, Kateřiny Marie Tiché a Bandjeez, Ondřeje Rumla a mnoha dalších. Vedle Igora Orozoviče, Davida Krause nebo kapely BUTY se pak představí ostravské stálice jako kapela SKRAT nebo projekt Ostrava zpívá gospel."

Pořadatelé se každý rok snaží o další vylepšení. letos se například týká sanitárního zařízení, navigačního systému i přístřešků v gastrozóně. Novinkou je také DobroKelímková sbírka, kdy si návštěvníci nevyzvednu zálohu za kelímek.

Miriam Lehocká, obchodní ředitelka Černé louky: "Pilotní ročník DobroKelímkové sbírky proběhne na podporu spolku Haima Ostrava. Darováním DobroKelímku tak návštěvníci přispějí 50 kč. na podporu organizace, jenž se zaměřuje na komplexní péči o rodiny onkologicky či chronicky nemocných dětí léčících se ve Fakultní nemocnici Ostrava."

Oblíbené je také vánoční kluziště, které startuje provoz v sobotu 30. listopadu.  

Lenka Papajová, mluvčí společnosti SAREZA Ostrava: "Na vánočním kluzišti se představí sportovní kluby. Hokejisté sehrají zápas a vystoupí také krasobruslaři." 

Někteří stánkaři také slíbili, že nechají otevřeno i po 23. prosinci, kdy skončí kulturní program na Masarykově náměstí. Vánoční kluziště zůstane v provozu do 31. ledna. 

---

V Karviné vyroste moderní průmyslová zóna evropských parametrů

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Průmyslová plocha, která vznikne v blízkosti bývalého dolu Barbora, vzbuzuje velkou diskusi. Odpůrcům se nelíbí, že se dotkne oblasti v okolí známého Šikmého kostela.

Ondřej Feber )ANO), senátor a místostarosta obce Stonava: "To je risk dnešní společnosti, že se vytvoří dva tábory, každý si stojí za svým a nehledá se kompromis. Já jsem chtěl mít ten projekt zkomentovaný přímo u zdroje, protože zprostředkovaně to vždy vyvolává nějakou nedůvěru,vypadá to velmi zajímavě.”

Pavel Sovička, Managing Director, Panattoni: „Pokud se podíváme na vizualizace, které jsme zpracovávali, tak od Šikmého kostela bude opravdu velký problém, asi budete potřebovat dalekohled, abyste viděli kousek haly, která by mohla být vidět.“

Projekt výstavby průmyslové zóny podporuje MS kraj i město Karviná.

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: „Toto území je v územním plánu od roku 2006 vedeno jako průmyslová zóna. A pro MS kraj je to velká příležitost, že je zde tento projekt po tolika letech představen a myslím si, že Karvinsko se tímto může ekonomicky nastartovat.“

Vladimír Kolek (ANO), náměstek primátora Karviné: „Bývalé hornické město se přetransformuje na město, které musí být poplatné dnešní době. Ti lidé, kteří byli kdysi horníci, už horníci nejsou, ale mají tady své děti. A jestli ty děti tady mají zůstat a jejich děti také, tak se musí udělat něco moderního. Lidé mají vystudované vysoké školy a potřebují se uplatnit. Pokud se tady neudělá průmyslová zóna těchto parametrů tak se bude Karviná postupně vylidňovat.“

Špičkové investory pomůže přilákat do Karviné společnost MSID ve spolupráci s agenturou Czech Invest a MS krajem.

---

ZŠ Úvalno má novou učebnu virtuální reality

Na základní škole v Úvalně slavnostně otevřeli novou učebnu virtuální reality. Žádná jiná základní škola na Krnovsku takovou učebnu nemá. S jejím financováním pomohla Evropská unie.

11 notebooků,, 22 ipadů, 10 virtuálních brýlí, interaktivní tabule a robotické stavebnice. Takovým vybavením se pyšní nová virtuální učebna základní školy v Úvalně, která vznikla rekonstrukcí učebny výtvarné výchovy.

Jana Svobodová, ředitelka, ZŠ a MŠ Úvalno: “Tato učebna stála 3 a půl milionů, přičemž 90 procent jsme dostali z EU a 10 procent hradil zřizovatel, pořídili jsme celou novou učebnu, zůstaly tady akorát stěny a okna. máme novou elektroinstalaci, podlahy a i nábytek, potom vybavení.”

Virtuální učebnu využívá celá škola, tedy žáci od 1. do 5. třídy.

Andrea Macošková, učitelka, ZŠ Úvalno: “Každá třída má třeba jiný předmět, hodně dětí na angličtinu tady chodí, kdy využíváme běžně prostě ipady, notebooky i ten interaktivní panel, kdy máme interaktivní učebnice a potom třeba ty starší děti od 2. do 5., třídy tady chodí třeba na vlastivědu.!

anketa: žáci ZŠ Úvalno: “Jsem ráda, že máme tuto učebnu. Nejvíc mě asi baví virtuální realita.”

“Jsou tady dobré možnosti, dá se tady všechno dělat, virtuální realita, pracuje se tady s nimi dobře.”

Díky zavedení virtuální reality do výuky bude moci škola žákům nabídnout větší možnosti přípravy na vzdělávání a budoucí povolání.

---

Mentoring Day motivoval a inspiroval mladé

V ostravském Gongu se poprvé uskutečnila akce s názvem Mentoring Day. Jejím cílem bylo inspirovat a motivovat k cestě za sny a návštěvníky tu čekaly workshopy, panelové diskuze i besedy nejen s ambasadorkami projektu The ŽENY.

Tereza Mašková, nebo Veronica Biasiol jsou jen dvě z několika úspěšných žen, které se zúčastnily dne Mentoring Day. Účelem celého projektu bylo hlavně motivovat mladé lidi k seberozvoji a ukázat jim, čeho mohou dosáhnout.

Tereza Mašková, zpěvačka, ambasadorka projektu The ŽENY: „I ta žena prostě může mít ty ostré lokty, že se prostě nedá a nějak bojuje, takže mě na tom baví to, že každá má nějaký ten svůj příběh, o který se podělí a může to třeba někomu pomoct.“

Pomoct se seberozvojem má i soutěž studentských projektů NO LIMIT, jejíhož hodnocení se na akci ujaly právě ambasadorky projektu.

anketa, soutěžící a návštěvnice akce: „Je to tady úplně super, je to tady úplně nová zkušenost, zúčastnit se, jít na to pódium, mluvit před lidmi a představit jim svou vizi. I ty různé workshopy, přednášky a semináře jsou tady moc fajn.“

Vindy Krejčí Šmehlík, ředitelka projektu The ŽENY: „Běží program na stagi, kde jsou různé workshopy, povídání, panelové diskuze s ambasadorkami, a zároveň to, co se děje tady kolem nás v prostoru, je o tom, že chceme, aby si mladí lidé něco osahali, protože častokrát vnímáme to, že se podceňují, bojí a ostýchají. Slýcháváme, že neví, v čem jsou dobří, nebo že vůbec v ničem nejsou dobře, což není pravda. Každý v sobě máme nějaký potenciál a my chceme, ať si něco zkusí a ať v sobě zažehnou, jak já říkám, ten plamen.“

O Mentoring Day byl mezi mladými zájem a projekt The ŽENY tak bude s podobnými akcemi pokračovat.

---

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Lekce muzikoterapie pořádá Mateřská škola Čeladenská Beruška až osmkrát ročně, a to ve spolupráci se speciální pedagožkou Lenkou Břenkovou, které se tomuto muzicírování věnuje více než deset let.

Jana Bartošová, ředitelka MŠ Čeladenská Beruška: “Během těch lekcí děti vyzkouší všechny možné hudební nástroje, naučí se je pojmenovat, používat a zažijí něco nového. To přináší uvolnění od stresu, napětí, rytmizaci, kterou pak budou potřebovat pro budoucí psaní a čtení, protože naše řeč je vlastně rytmus, tak to je pro ně důležité. A hlavně mají takový pocit pospolitosti, protože všichni rytmizují stejnou písničku, naslouchají si navzájem a v tom je to jedinečné.”

Ovšem tato hodina muzikoterapie byla navíc ještě hodně speciální. Konala se ve Světový den prevence týrání a zneužívání dětí, byla součástí projektu Bubnovačka Centra Locika, který upozorňuje na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině.

Jana Bartošová, ředitelka MŠ Čeladenská Beruška: “Celé toto spěje k tomu, abychom dětem dali jednak návod na to, co mají dělat, v případě, že se setkají s násilím na sobě nebo na druhých.”

A právě hlučná Bubnovačka vyjadřuje podstatu dané myšlenky - a to, že ticho děti před násilím neochrání. Že se vždy mají někomu svěřit a říct, že se jim to nelíbí, hlasitě.

děti MŠ Čeladenská Beruška:

“Říct stop, ne, nedělej mi to.”

“Dost, nedělej mi to.”

Bubnování na podporu dětí, které čelí násilí, se 19. listopadu rozeznělo po celé České republice. Bubnovačka se konala i pod záštitou prezidenta Petra Pavla.

---

Chlebovický kostel má nové varhany, pomohla sbírka

Kostel v Chlebovicích získal nové varhany. Jejich výroba trvala 4 roky a náklady na majestátní nástroj dosáhly téměř čtyř milionů korun. Finance získala farnost převážně z darů veřejnosti a přispělo i město a kraj. Nové varhany jsou nejen hudebním, ale i uměleckým přínosem pro celý kostel.

Kostel svatých Cyrila a Metoděje v Chlebovicích u Frýdku-Místku se po mnoha letech dočkal nových varhan. Původní tady byly od konce druhé světové války.

Pavel Mec, varhaník: "Byl to pneumatický stroj, který vykazoval už tenkrát hodně poruchovost. Bylo to dáno tím, že byly použité nekvalitní nebo méně kvalitní materiály."

Původní varhany se musely hodně opravovat. A nakonec se přišlo s tím, že se pořídí nové. Pro ty byl zvolen koncept dvoumanuálových varhan s pouhými 11 rejstříky, které se však neinspirují barokem, jako tomu poměrně často bývá, ale spíše polovinou 19. století.

Pavel Mec, varhaník: "Zatím ho hodnotím dobře, protože je nový a zdá se, že vydrží hodně a že bude fungovat. Tyto varhany jsou udělané na mechanické funkci, to znamená, že všechno je ovládáno táhly, mělo by to být jistější, je to samozřejmě nové, je to naladěné. Jsou oproti těm původním varhanům silnější, mají více rejstříků, mají dva manuály, takže se líp hraje jako takové rozložení slabší, silnější tony sóla a podobně."

Nové varhany mají na 700 píšťal. Vznikly ve varhanářské dílně Dlabal-Mettler v Bílsku u Choliny a jejich skříň zdobili truhláři v Krnově. Náklady na stavbu dosáhly bezmála čtyř milionů korun. Peníze se nakonec vybraly převážně díky dlouholetým sbírkám.

Pavel Mec, varhaník: "Jsem velice rád, že se tady a v okolí našli lidé, kteří přispěli na to tak velkou částkou a velké díky jim za to."

Libor Janečka (SPOLU/KDU-ČSL), předseda osadního výboru Chlebovice, zastupitel F-M: "Hezké dílo se podařilo, byť teda ta cesta byla mnohdy strastiplná, ale výsledek se hodnotí podle toho, jak to dopadne. A tak se hledaly způsoby, jak vlastně ty lidi oslovit, jak jim nalít té jistoty, že jsme schopni to udělat. Udělal jsem kousky rešerší, práce, které jsme tady prováděli. Ať už teda výměna střechy, nové krytiny věže, půlka krovů se měnila koncem devadesátých let, komplet venkovní omítka. To byly miliony korun a tenkrát to bylo bez jakékoliv pomoci. Takže jenom z našich prostředků. No a to je, řekněme, tak uchlácholilo a dali jsme se do toho, no."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to vždycky velká událost, když kostel získá nové varhany. A ty, které vznikly iniciativou místních v Chlebovicích, zejména pana Janečky, zní opravdu, jako by tady byly staletí. A myslím si, že to je velký počin a jsem rád, že malým dílem se na tom mohlo podílet i město."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdu-Místku: "Já bych chtěl poděkovat všem občanům města Frýdku-Místku, kteří se přes projekt Daruj FM zapojili do sbírky na varhany. Celkem se vlastně díky tomu vybralo 545 tisíc korun. Z toho město dalo 200 tisíc korun a zbytek právě přispěli občané. Právě na nové varhany tady do Chlebovic."

Nové varhany požehnal při slavnostní bohoslužbě biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-24-11-2024-14-00