Konference Porod Ostrava 2023 se zabývala císařským řezem
Každé čtvrté dítě v České republice se rodí císařským řezem. Proto se tato porodnická operace stala hlavním tématem mezinárodní konference Porod 2023 v Ostravě. Své zkušenosti si na ni vyměňovalo na 400 účastníků.
Lékaři, psychiatři, psychologové, porodní asistentky, fyzioterapeuti, ale i nezdravotníci sdíleli své zkušenosti s císařským řezem.
Ondřej Šimetka, gynekolog a porodník: „Císařský řez je obrovské téma, je to skutečně fenomén. Bezpečný císařský řez je záležitostí posledních šedesáti sedmdesáti let, před tím byl spojen s velkou úmrtností. Dnes jsou na světě země, kde se dokonce více dětí rodí císařským řezem než normálně, například Brazílie nebo Egypt. Takže se nám to takto nekontrolovaně rozjelo. Ale on má kromě svých velkých přínosů i svá velká rizika.“
Porodníci nepreferují tzv. císařský řez na přání, kdy rodička o něj požádá, i když nemá žádné zdravotní komplikace.
Petr Velebil, gynekolog a porodník: „Samozřejmě názor a požadavky rodičky jsou velmi důležité, ale žena, která volí tento způsob porodu, by měla mít opravdu vyváženou a opakovanou předchozí informaci.“
Své zkušenosti s císařským řezem přišly sdělit i samotné rodičky.
Eva Zubec, zakladatelka projektu Císařovna: „Na základě vlastní zkušenosti jsem identifikovala jako jeden z problémů v tomto tématu to, že ty ženy se na císařský porod většinou nepřipravují, zvlášť když jsou to prvorodičky.“
Na konferenci byla také vůbec poprvé zveřejněna kompletní data z českého porodnictví.
---
Před dovolenýma pamatujte na zabezpečení domů a bytů
Blíží se doba dovolených, na kterou se bohužel těší také zloději. Domy a byty zůstanou prázdné a je tak pro ně snadnější objekt vyloupit. 21. června si proto připomínáme Mezinárodní den proti vloupání.
Záběry bezpečnostních kamer v Ostravě pomohly odhalit recidivistu, který kradl na co přišel. Vloupání mu policisté prokázali 12. Způsob provedení byl vždy stejný. Používal hrubou sílu a buď rozbíjel skla nebo vypáčil dveře. Vykradl například školku, firmu nebo rodinný dům.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž s kriminalisty spolupracoval, k obvinění se doznal a také sdělil místa, kde některé věci zpeněžil. Také prozradil, že se některé věci prodat nedaly, házel je do popelnic."
Tento recidivista byl už 17 krát trestaný a jemu podobných je mnoho. V těchto dnech pro ně začínají žně, kdy v době dovolených nechávají majitelé své domy a byty bez dozoru. Je proto důležité se na odjezd připravit.
Martina Jablońska, policejní preventistka PČR MS kraje: "Je vhodné se ujistit, zda jsou uzavřena všechna okna a uzamčeny dveře. Je dobré kombinovat mechanické a elektronické zabezpečení. Dnes už lze zakoupit cenově dostupné digitální spínací hodiny, které nám mohou například zapnut televizi nebo rozsvítit světlo."
V loňském roce bylo v naší zemi vykradeno 1745 bytů a 2528 rodinných domů.
Martina Jablońska, policejní preventistka PČR MS kraje: "Pokud už se někdo obětí vloupání stane, je vhodné volat na linku 158 a do objektu nevstupovat. Může totiž jednak poškodit stopy a navíc tam pachatel ještě může být."
Pokud potřebujete se zabezpečením domu či bytu poradit, policie vytvořila mobilní aplikaci "Zabezpečte se!" , kde všechny podrobnosti najdete na jednom místě.
---
Nový ceník nájemního bydlení v Havířově bude platit
Opoziční zastupitelé z řad Havířov Sobě navrhovali na pondělním zasedání zastupitelstva zrušení usnesení radních, kterým se stanovilo zvýšení nájemného v městských bytech. Vedení radnice trvá na tom, že z důvodu nedostatku peněz na opravy, nemělo jinou možnost.
Lidé, kteří mají v městských bytech v Havířově smlouvu na dobu určitou, si od července za bydlení připlatí. Nájemné se zvedne podle lokalit až na 140 korun za metr čtvereční. U smluv na dobu neurčitou stoupne cena maximálně na 82,50 za metr čtvereční. Opoziční zastupitelé chtěli, aby vedení radnice vzalo rozhodnutí zpět a to i z proto, že se má jednat o protiprávní jednání.
Daria Škutová (Havířov Sobě), zastupitelka: "Ta sociální problematika v Havířově je zcela jasná. Lidé v podstatě na poslední chvíli zjistili, že budou platit nájemné o několik tisíc vyšší a ten rozpočet mnohých městských rodin na to nestačí. My sami se na orgány v trestním řízení, nebo na soudy nemůžeme obracet. Toto musí učinit jednotliví nájemníci sami za sebe, my jim ale můžeme dát právní rady.”
Vedení radnice si je jisto, že je vše právně v pořádku a s opozicí nesouhlasí.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Zdražení, o kterém tady opozice mluví na 140 korun, se týká 4% bytového fondu. A pokud nám docházejí peníze na opravy bytového fondu, tak my prostě nemáme jinou možnost. Byty na Šumbarku budou mít nájemné podle nového ceníku ustanoveny na 100 korun za metr čtvereční. Takže, kdo chce v Havířově bydlet levně, tak pořád v Havířově levně bydlet může a troufám si říct, že nejlevněji MSK, nicméně to nebude v těch nejatraktivnějších lokalitách města.”
Návrh na revokaci usnesení rady města o navýšení nájemného nakonec neprošel.
---
Moody´s potvrdila Ostravě ratingové ohodnocení Aa3
Ratingová agentura Moody’s aktualizovala v červnu ratingové hodnocení Ostravy a analýza potvrdila statutárnímu městu stávající ratingovou známku Aa3 s negativním výhledem, který odráží výhled České republiky.
Ostrava obhájila ratingové ohodnocení Aa3, což může být v současné situaci celé naší země bráno jako dobrá zpráva. Analýza byla provedena na základě hospodaření města za uplynulý rok renomovanou ratingovou agenturou Mooddy's.
Lucie Bránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: „V aktuálních podmínkách zpomalené národní ekonomiky, značné inflaci i dopadům válečného konfliktu, pokládám obhájení ratingu města Ostravy na stejné úrovni za zvlášť důležité."
Mezi silné stránky města náleží pokračující trend solidního provozního hospodaření navzdory zpomalení národní ekonomiky, dostatečná likvidita i přes významné investiční akce plánované v letošním a příštím roce, stejně jako klesající úroveň zadlužení města v letech 2023 a 2024.
Lucie Bránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Zároveň je nutné i nadále pokračovat v odpovědném přístupu k hospodaření města při současném naplňování jeho strategického plánu."
Výhled ratingu je negativní, odráží negativní výhled na rating České republiky.
---
Havířov uspořádal 12. ročník Dne sociálních služeb
Havířov uspořádal na náměstí Republiky již po 12 Den sociálních služeb, které jsou ve městě na vysoké úrovni, co se týče péče například o seniory, či lidi s hendikepem. Kde vidí sociální pracovníci narůstající problém, jsou rodiny s dětmi.
Každý problém se dá řešit, jen si musíte umět na patřičném místě říct o pomoc. To je asi hlavní myšlenka, proč Havířov každoročně pořádá Den sociálních služeb.
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Každý člověk nemá čas chodit od jedné organizace k druhé a zjišťovat, jaké jsou možnosti."
Na akci byli i pracovníci oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kteří zaznamenávají narůstající problémy v rodinách.
Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních věcí: “Máme opravdu děti, které jsou závislé na alkoholu, na drogách i na jiné závislosti a setkáváme se i s věkem 12, 13 let. Přibývá nám dětí, které se sebepoškozují.”
Na zvýšenou prevenci se mimo jiné zaměřuje i největší příspěvková organizace Sociální služby.
Milan Černý, ředitel Sociálních služeb města Havířova: "Chodíme do základních a mateřských škol. Tam je to v tuto chvíli vyžadující a není to jenom o zdravém životním stylu.”
Na náměstí přišli i pěstouni.
Jiřina Přívarová, pěstounka: "Teď mám v péči čtvrté dítě a jsem nadšená tou pomocí této služby, protože když si člověk kolikrát neví rady, stačí se na ně obrátit."
Organizace v současné době pomáhá 62 pěstounským rodinám.
---
Turnaj škol O pohár radnice Slezské Ostravy
Žáci základních škol mají za sebou další sportovní turnaj. Tentokrát soutěžili o pohár radnice Slezské Ostravy. Tradiční soutěž byla letos ve znamení chlapecké malé kopané a dívčího volejbalu.
Základní škola Pěší se stala dějištěm dalšího ročníku soutěže O pohár radnice Slezské Ostravy. Své síly sem přišli poměřit žáci všech čtyř škol v obvodu.
Kamil Tabášek, ředitel ZŠ Pěší, Slezská Ostrava: "Utkají se holky z druhého stupně, které budou hrát mini volejbal. A kluci tady hrají mini kopanou. Hrajeme systémem každý s každým. Potom samozřejmě o první, druhé, třetí a čtvrté místo zvlášť."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Je to už tradiční turnaj mezi školami Slezské Ostravy. Každý ředitel, každá škola, každý rok organizuje tento turnaj. Měli jsme tady už turnaj v lukostřelbě. Ve střelbě ze vzduchových pistolí, ve florbalu."
Každá škola má vždy možnost vybrat si dva sporty, ve kterých se bude soutěžit. Týmy byly složené z osmi kluků a osmi děvčat.
Anketa: 1.) "Jmenuji se Michaela Vlčková, jsme ZŠ Pěší." – Jak si vedete v turnaji? – "jo, teď si vedeme dobře, vedeme." – Jak jste poskládaní? Jak jste se složili na ten tým? – "My jsme si řekli, ať jsme v klidu, ať dýcháme." 2.) "Jsme osmá třída a devítka taky. A myslím si, že jsme hráli dobře."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Je to o tom, aby se ty školy a ty děti mezi sebou potkávaly, aby si předávaly zkušenosti. A hlavně je dobré udržovat sportovního ducha na úrovni Slezské Ostravy a na školách. Tak, aby si něco, možná i víc, než je vzdělání, z té školy odnesly. Ten sportovní duch je důležitý."
Kamil Tabášek, ředitel ZŠ Pěší, Slezská Ostrava: "Pro děti je to velmi důležité. Hlavně po té covidové době, kdy potřebují nějaký pohyb a emoci. A potřebují nějaký zážitek. A jedině ten sport dokáže těm dětem toto dát. Samozřejmě jsou zde ceny. Ty poskytuje radnice Slezské Ostravy. Jsou to drobné ceny, je tady putovní pohár. Každé dítě, které bude nejlepší. Jak volejbalista, tak fotbalista, dostane ještě navíc malý pohár. Děti všechny dostanou medaile, které jsme tady na škole vytiskli přes 3D tiskárny. Ať mají tu vzpomínku, památku, na to, že něco dělaly.!
Za fotbal i volejbal se nakonec sčítaly body, které určily pořadí škol. 4. Místo obsadila Základní škola Chrustova, třetí byla Základní škola Bohumínská, druhá Základní škola Škrobálkova a absolutními vítězi byli pořadatelé ze Základní školy Pěší.
---