Motorkáři by měli být na začátku sezóny opatrní
S pěkným počasím se na silnici vrátili po zimě motorkáři. Okamžitě to bylo znát i na zásazích zdravotníků, kteří o víkendu spěchali hned ke třem nehodám. Motorkáři by měli být na začátku sezóny opatrní a zpozornět by měli i řidiči vozidel.
O víkendu vystoupala teplota až na 15 stupňů, což bylo pro každého motorkáře znamení, že je tady sezóna a je potřeba co nejdříve vyjet. Bohužel hned v sobotu zasahovali zdravotníci u dvou nehod. Jedna se stala na Karvinsku a další na Opavsku. V neděli pak vrtulník letěl do Bašky, kde narazil motorkář do betonového sloupku.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Třiačtyřicetiletý řidič stroje byl po nárazu do betonového sloupku při vědomí, zasahující lékaři u něj však zjistili život ohrožující poranění. Prvotní vyšetření ukázalo zranění horní a dolní končetiny, vyloučit nebylo možno ani poranění pánve."
Každý rok je to bohužel podobné. Motorkáři ještě nejsou rozježdění a ani řidiči aut s nimi nepočítají, protože si přes zimu odvykli. Problémem mohou být také zbytky posypového materiálu v zatáčkách. V prvních kilometrech je podle odborníků potřeba zpomalit a získat zpět potřebné návyky.
Pavel Blahut, koordinátor BESIP, instruktor motoškoly: "Musíme počítat s chybami ostatních. Já své chování po pětiměsíční pauze taky nemám tak dobře pod kontrolou. Je vhodné najít nějaký prostor, kde bych mohl vyzkoušet základní dovednostní úkony tzn. rozjezd, zastavit, udělat si kolečko doleva, doprava, abych se rozhýbal a dostal do kondice, protože po zimě je to náročné."
Motorku je ale nejprve také potřeba na novou sezónu řádně připravit a udělat servis. Šikovnější motorkáři to zvládnou sami, ale ostatní by měli svůj stroj odvézt k odborníkům. Zásadní je tlak v pneumatikách, provozní kapaliny a brzdy.
---
Chaty na Javorovém čeká nutná modernizace
Mezi oblíbené cíle turistů v Beskydech patří Javorový vrch. Ten v brzké době dozná některých změn. Město Třinec nechá opravit svou historickou turistickou chatu a horská služba si postaví zbrusu novou chatu.
Javorový je poměrně dobře dostupný vrchol pěšky, na kole nebo lanovkou. Za příznivého počasí horu denně navštíví několik stovek lidí.
Anketa: “Dneska jsme si zašli na Javorový vrch, že se v klidu projedeme. Zaparkovali jsme auto dole pod lanovkou a nahoru jsme vyšli. Tady si zkusíme dát nějakou polévku na zahřátí a tak si po těch našich horách chodíme. Pak zkusíme Lysou horu.”
Horská chata na Javorovém z roku 1895 je zřejmě nejstarší v Beskydech. Patří městu Třinec, které chce historický objekt opravit.
Ivo Kaleta (Osobnosti pro Třinec), náměstek primátorky: “Do Javorového je třeba investovat. Návštěvník to nepozná, protože půjde o střechu, elektřinu, čističku odpadních vod a takové věci. A bude to stát spoustu peněz. V letošním roce předpokládám, že uděláme projektovou dokumentaci na opravu střechy. A jak to bude dál, to je otázka na zastupitelstvo a pracovní skupinu.”
Svou chatu mají na Javorovém také horští záchranáři. Jejich základna však už je v takovém stavu, že je třeba ji nechat zbourat a postavit novou.
Česlav Jadamus, HS Beskydy, správce stanice Javorový: “Je to chata, která je využívána celoročně pro výkon služby, to znamená v zimě i v létě jsme tady nonstop. Životnost té chaty došla ke svému závěru, takže postupně, jako je tomu v celé republice, se ty starší chaty, obměňují, staví se nové, aby vyhovovaly veškerým bezpečnostním předpisům a aby šly energeticky vytápět. Takže jsme přišli na řadu teď my a v průběhu příštího roku, maximálně roku a půl se tady postaví kompletně nová chata.”
Stavební práce na Javorovém by neměly omezit činnost horské služby, ani turistický ruch.
---
Zloděj se přiznal ke 12 krádežím po celé Ostravě
Ostravští policisté zadrželi zloděje, který doslova řádil po celém městě. Za pouhý měsíc vykradl 12 objektů a aut. Věci okamžitě prodávala a co nešlo zpeněžit, prý vyhodil do kontejneru. Do modlitebny v Zábřehu se dokonce vloupal dvakrát.
Záběry bezpečnostních kamer pomohly odhalit recidivistu, který kradl na co přišel. V tomto případě vykradl modlitebnu v Ostravě-Zábřehu, ze které si odnesl kytaru a elektronické varhany. To ale až napodruhé, protože nejprve byl vyrušen zaměstnancem.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Vždy byla rozbitá skleněná výplň a následně pachatel z vozidla odcizil vše, co tam našel, například notebooky, mobilní telefony, peněženky s doklady, penězi a platebními kartami, ale také antiradar. Při samotném prověřování se ukázalo, že s odcizenými platebními kartami byly provedeny bezkontaktní platby."
Podobných vloupání mu policisté zatím prokázali 12. Způsob provedení byl vždy stejný. Používal hrubou sílu a buď rozbíjel skla nebo vypáčil dveře. Vykradl například školku, firmu i rodinný dům.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 5. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil proti muži trestní stíhání pro přečiny krádež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Celkovou škodu svým jednáním způsobil okolo 300.000 korun. Komisařem byl podán podnět na vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován. Obviněný muž s kriminalisty spolupracoval a ke svému jednání se doznal. Jak sám u výslechu uvedl, odcizené věci měl prodat a za získané peníze koupit jídlo či cigarety."
Kriminalisté zjistili, že byl na svobodu z vězení propuštěn v létě loňského roku. kde si odpykával svůj 17 trest. Příliš se ale nenapravil a posledních 12 skutků mu policisté napočítali jen za jeden měsíc letošního roku. Má toho ale na svědomí zřejmě mnohem více.
---
Ve Spolkovém domě se vzpomínalo na život v koloniích
Senioři z karvinských městských klubů se sešli ve Spolkovém domě, aby tady společně prostřednictvím promítání starých fotografií zavzpomínali na život v koloniích v Karviné-Dolech. V hledání domů a míst, která kdysi navštěvovali, jim pomohla i interaktivní mapová aplikace.
Odbor sociální magistrátu města Karviné společně se zástupci skupiny Karviná 2- Příznivci Kolonie Mexiko zorganizovali pro seniory z městských klubů vzpomínkové setkání s promítáním. Přítomní si tak prostřednictvím fotografií míst, která už neexistují, mohli připomenout své zážitky z dětství a mládí.
Marie Pollaková, pracovnice Odboru sociálního MMK: "Nejčastěji se vyhledávají domy, kde oni bydleli, příjemné bylo, když jsme našli školu a teď se zjistilo, kolik těch seniorů do té školy chodilo, takže to bylo příjemné."
Pan Zdeněk Smiga hledal dům s číslem popisným 1319.
Zdeněk Smiga, pamětník: "To byla fotka z před války, bo tam byly ty ploty, potom to bylo všechno pobulané, jenom podle té kamenné kulaté zdi , to tam zůstalo."
Fotografie se promítaly prostřednictví interaktivní mapové aplikace nazvané Karvinsko ve stopách času, kterou vytvořili zástupci Státního okresního archivu Karviná a statutárního města Karviná. Fotografie různých objektů do ní postupně zajišťovali sami pamětníci.
Zbyšek Smieja, spoluorganizátor akce: "Máme takovou velkou obec, která pomáhá jedno k druhému a to, že tam jos všelijaké budovy, to je naše mládí, my jsme to zažili, asi tak."
Seniory vzpomínkové setkání potěšilo a těší se na další. Ta budou ale rozdělena podle jednotlivých bývalých kolonií.
---
Oprava silnice mezi Rýmařovem a Šumperkem
Před zahájením turistické sezóny se na našich silnicích množí opravy zimního poškození jejich povrchu. Nejde jen o obecní a regionální komunikace, ale často i o silnice první třídy ve správě státu. V jarním období závisí rychlost oprav především na aktuálním počasí.
Hlavní tah mezi Rýmařovem a Šumperkem prověří pozornost i trpělivost řidičů
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „Práce na hranici Olomouckého a Moravskoslezského potrvají do poloviny dubna“.
Práce v katastrálním území obce Žďárský potok již byly zahájeny a zatím probíhají velmi rychle.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „Přibližně za 17 a půl milionu je naplánováno frézování, sanace podloží a položení nového povrchu. Výměna asfaltu bude probíhat za částečné uzavírky, veškerá doprava projede kyvadlově po neopravované části komunikace. Střídavý provoz pohlídají semafory operativně nahrazované školeným personálem.“
Silnice není jen spojnicí dvou krajů, ale slouží především k přejezdům návštěvníků z východní do západní části Jeseníků.
Anketa, řidiči: „Já myslím, že je to fajn, my v létě taky tu trasu využíváme a věřím, že spousta lidí to cení při cestách na nějaké túry, na výlety, na vycházky.“
„Ty semafory trošku zdržují, ale když by se opravily všechny dírky po zimě, tak je to fajn.“
V regionu budou ještě letos zahájeny a dokončeny další opravy, jako například oprava mostů v Oborné a Nových Heřminovech, oprava komunikace Zátor - Brantice nebo oprava Petrovické ulice v Krnově.
---
Protipovodňovou ochranu Studénka stále vylepšuje
Město Studénka dlouhodobě pracuje na vylepšení protipovodňové ochrany. V letošním roce bude instalovat nový varovný a informační systém. V případě hrozby velké vody bude moci zacílit varování na konkrétní lokalitu.
Kolem Studénky teče řeka Odra a jsou zde dva další místní toky. V minulosti tu velká voda obyvatele dost potrápila. Město proto dlouhodobě pracuje na vylepšení protipovodňové ochrany. Buduje protipovodňové poldry, naposledy loni v lokalit Na Trávníkách. Letos je dalším krokem výměna zastaralého varovného a informačního systému.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Jedná se celkem o 142 hlásičů a k nim bude namontováno asi 387 kusů reproduktorů tak, aby to pokrytí bylo na celém území města Studénky. Další výhodou toho je, že přenos je digitální, o znamená, že i ta čistota zvuku, který vychází z těch reproduktorů, by měla být podstatně lepší.”
Kompletně nová bude centrální řídící jednotka, rozhlas, výstražné sirény a významně se rozšíří počet bezdrátových hlásičů.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Na základě digitálního povodňového plánu, který je nezbytnou součástí tohoto projektu, pak dokážeme v případě mimořádných událostí systematicky a cíleně varovat obyvatele v určitých lokalitách. Například to bude nějaká blesková událost v lokalitě Na Trávníkách, tak jsme schopni informovat občany v těchto bezprostředních lokalitách.”
Město za modernizaci systému zaplatí 4 miliony 750 tisíc korun, z toho 3 miliony 600 tisíc korun získá z dotace operačního programu Životní prostředí.
---