Ministři jednali se zástupci povodní zasažených obcí MSK
Financování obnovy území, pomoc státu, výstavba protipovodňových opatření i zpětná vazba ze strany povodněmi zasažených obcí. O tom všem jednali ministři práce a sociálních věcí, financí, místního rozvoje, životního prostředí, zemědělství a dopravy se starosty a zástupci měst a obcí Moravskoslezského kraje. Na jednání nechybělo ani vedení Opavy.
V Moravskoslezském kraji povodeň zasáhla 277 obcí a 7 měst, z toho 35 obcí je poničených fatálně. Ze setkání s ministry v Krnově vyplynula řada podnětů, na čem pracovat do budoucna. Zásadní byla komunikace a rychlost pomoci.
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Základní požadavek je samozřejmě úhrada povodňových škod. Tam se jedná především o úhradu infrastruktury na školách, MŠ, pak jsou to komunikace, mosty a cyklostezky. To je to nejhorší, co nás trápí a kde vznikly největší škody.”
Tomáš Hradil (Krnovští patrioti), starosta Krnova: “Já bych v obecné rovině byl hrozně rád, aby jednání neskončilo jen tím, že jsme jednali.”
Salome Sýkorová (SNK ED), starostka Zátoru: “My máme zničené úplně všechno, přímá finanční pomoc by byla nejlepší. Samozřejmě ani dotace nejsou špatné, ale pak by musely být v 95 procentech nebo 100 procentech hrazeny státem.”
Ministři slíbili několik podpůrných programů. Pomoc zamíří nejen samosprávám, ale i domácnostem a firmám. Některé už byly spuštěny.
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Jako první bylo potřeba zabezpečit svoz odpadu, úklid povodňových škod a těch trosek, tohle běží, //pak jsme uvolnili dvě miliardy na to, aby tam, kde majiteli vodovodů a kanalizací jsou samosprávy, obce nebo svazky obcí, aby mohly investovat do těch oprav, současně jsme uvolnili peníze pro každou postiženou domácnost v průměru 40 tisíc.”
Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí: “Národní rozvojová banka z prostředků operačního programu spravedlivé transformace, tak vypíše na začátku listopadu pomoc podnikatelům, a to malým, středním podnikům výhodný úvěr na 15 let za 0.”
Zaplaveným městům a obcím byly odpuštěny i poplatky za ukládání odpadu a další 2,5 miliardy vláda uvolnila na posílení dávky pomoci v hmotné nouzi.
---
Přechod Závada- Golkowice bude na několik dní uzavřen
V Petrovicích u Karviné se momentálně opravuje silnice, ze které se řidiči dostanou na spojnici s hraničím přechodem do Polska Závada-Golkowice. Kvůli plánovanému asfaltování po celé šířce komunikace bude muset být na několik dní tento hraniční přechod uzavřen.
Správa silnic MSK se pustila do opravy silnice 3. třídy v Petrovicích u Karviné v délce 3320 metrů. Práce začínají už od okružní křižovatky u obecního úřadu.
Daniela Trnková, vedoucí tech.-správního úseku Správy silnic MSK, středisko Karviná: "V tomto úseku dojde ke zlepšení odvodnění, byly odfrézovány dvě živičné vrstvy v celkové tloušťce 100 mm a tyto vrstvy se postupně položí zpátky."
Tento úsek také v minulosti lemovala vzrostlá lipová alej, kořenový systém ale zůstal v podkladu vozovky a způsoboval problémy. Jejich vyhníváním došlo k deformaci vozovky a propadům.
Daniela Trnková, vedoucí tech.-správního úseku Správy silnic MSK, středisko Karviná: "Tato místa po těch velkých pařezech budou odkopány, zasanovány a celá silnice dostane jednotnější ráz."
Oprava byla více než nutná a na dobu nezbytně nutnou komplikuje provoz v obci.
MARIAN LEBIEDZIK (BEZPP), starosta Petrovic u Karviné: “To nejhorší nás teprve čeká, protože dojde na asfaltování, bude prováděno asfaltování v plné šíři komunikace, nebude průjezdná ani pro vozidla ani pro autobus. V této souvislosti bude i od 25.10. uzavřen hraniční přechod Závada-Golkowice a ta celková uzavírka aby měla trta do 1. listopadu."
---
Ostrava připravuje vánoční kluziště na nám. E. Beneše
I když venku ještě krásně svítí sluníčko, Ostrava už se chystá na Vánoce. Stejně jako v minulých letech bude jedním z hlavních lákadel v centru města vánoční kluziště.
Ostravské Vánoce se v průběhu let staly velmi oblíbenou akcí a každým rokem přibývají nejrůznější novinky a vylepšení. Stálicí ale zůstává kluziště na náměstí Eduarda Beneše v centru města, které je tradičně velmi navštěvované.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Každoročně v rámci vánočních trhů a vánočního programu v Ostravě vznikne na tradičním místě vánoční kluziště. je to už 15. ročník. Kluziště se těší veliké oblibě. Loni tuto atrakci navštívilo přibližně 25 tisíc lidí. Očekáváme, že bude v provozu 40 dní."
Letos společnost SAREZA, která technologii vlastní a každoročně provozuje, plánuje instalaci osvětleného ledového kluziště o velikosti 30 x 15 metrů, včetně vánoční výzdoby a doprovodného programu.
Pavlína Merendová, organizátorka Ostravských Vánoc: "I letos bude vánoční kluziště tzv. klubovou scéno Ostravských Vánoc v centru města. Měla by zde tradičně proběhnout mikulášská nadílka a také prezentace sportovních klubů."
Zastupitelé města schválili dotaci ve výši přesahující tři miliony korun, která pomohou hradit náklady energie, technologií, vybavení a zařízení pro kluziště.
---
V Porubě staví dům pro odlehčovací službu
V Porubě začala výstavba nové budovy, která bude poskytovat odlehčovací službu. Ta v obvodu zatím chybí a je po ní velká poptávka. První klienti by ji mohli využívat od začátku roku 2026.
Nový jednopodlažní objekt vzniká u Centra sociálních služeb na Průběžné ulici. Po dostavbě nabídne ubytování pro 8 lidí v šesti jednolůžkových a jednom dvoulůžkovém pokoji.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Jedná se o službu, kdy lidé se starají o svého nemocného doma a potřebují si třeba na nějakou dobu odpočinout a potřebují nemocného dát do péče, která je 24 hodin denně a právě odlehčovací služba by tyto služby nabízet měla.”
Simona Malinová, ředitelka, Centrum sociálních služeb Poruba: “Naším cílem a záměrem je, aby tato služba byla co nejvíce privátní, aby zachovala našim budoucím uživatelům co největší zdání toho, že jsou v domácím prostředí.”
Maximální délka pobytu bude 3 měsíce, což je dáno zákonem. Nový dům s odlehčovací službou nabídne i nová pracovní místa.
Simona Malinová, ředitelka, Centrum sociálních služeb Poruba: “Odhadem tady budeme mít 10 až 12 nových pracovních míst, a to převážně v přímé péči a pravděpodobně i provozní pracovníky, protože samozřejmě součástí té služby je zajištění stravy, prádelenského provozu.”
Celý dům, jehož výstavba si vyžádá téměř 40 milionů korun, by měl být postaven v příštím roce. Ihned poté bude postupně zprovozňován. V plněm v provozu bude od roku 2026.
---
Rekonstrukce sportovní haly vyjde na 45 milionů kč
V Ostravě-Pustkovci začne po letech příprav rekonstrukce sportovní haly. Objekt je v tak špatném stavu, že už do něj několik let nemohou chodit děti z přilehlé základní školy a energetická náročnost je extrémně vysoká. O náklady na opravu se dělí město a Národní sportovní agentura.
Děti ze Základní školy Josefa Valčíka ale i sportovci a obyvatelé Pustkovce se konečně dočkali. Po letech příprav začíná rekonstrukce sportovní haly ze 70 let. Klíčové bylo získání dotace 30 milionů korun od Národní sportovní agentury.
Rudolf Kondula (PPŽ), starosta Pustkovce: "Podali jsme žádost už druhou minuty od otevření výzvy a ještě 7 minut před tím jsem teprve podepisoval smlouvu."
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy. "Kromě tohoto projektu bylo podpořeno ještě kolbiště Jezdeckého klubu Baník a sportovní hala na Dubině."
Sportovní hala sloužila Sokolům, sportovcům a také dětem Základní školy Josefa Valčíka. Jenže Sokoli halu nechali natolik zchátrat, že už přestala vyhovovat hygienickým normám. Škola ji přestala využívat, na drahý provoz neměli ani Sokoli a darovali ji proto městu. Přesto hala dalších 7 let chátrala. Bývalé vedení města opravu prý totiž podmínilo souhlasem s výstavbou tramvajové trati.
Aleš Boháč, náměstek primátora: "Myslím, že by se naši předchůdci měli opravdu zamyslet, zda vydírání starostů a braní si lidi a jejich dětí za rukojmí s citací "Dokud nepovolíte tramvajovou trasu, neopravíme vám školu," je opravdu nemístné."
Zateplena bude střecha i fasáda, což sníží energetickou náročnost haly až o 50. Celkové Náklady přesahují 45 milionů korun. Po rekonstrukci se do ní vrátí školáci a odpoledne ji budou využívat sportovní kluby a spolky.
---
Nemocnice v Havířově uspořádala již 11. ročník Dne zdraví
Havířovská nemocnice se dlouhodobě věnuje prevenci. Během roku pořádá mnoho různě zaměřených akcí. Tou největší a nejkomplexnější je Den zdraví.
Vždy jednou v roce mohou lidé navštívit havířovskou nemocnici a nechat si udělat mnohá různá preventivní vyšetření. Od těch základních jako krevní obraz, měření tlaku, EKG, funkce ledvin až po ultrazvuk štítné žlázy, nebo měření zraku. Nechyběly ani ukázky telemedicíny, či základy první pomoci.
Silvie Skotnicová, marketingový a PR manažer Nemocnice Havířov: “Na operačních sálech uvidí operační nástroje, laparoskopický trenažér, který si mohou vyzkoušet. Na rehabilitačním oddělení představíme naše nové rehabilitační přístroje, budou si moci vyzkoušet vacumed, balanční plošinu, různé mobilizační techniky a novinkou je také virtuální realita, pomocí které se rehabilituje.”
anketa: “Já jsem momentálně vyšla z cévní ambulance a budu procházet dál. Teď jsem si nechala změřit tlak a postupně si to projdu.”
anketa: “Tlak, krev a ještě se potřebuji poradit. Potřebuji zhubnout, tak to taky. Jinak byli jsme tu i loni a mě se to moc líbilo, tak jsem přišla letos zase."
anketa: "Myslím si, že je to príma, že si lidé spoustu věcí ověří preventivně a ověří si svůj zdravotní stav.”
Nemocnice na podzim ještě chystá urologický den v rámci Movemberu a také workshop první pomoci pro veřejnost.
---