Množství odpadu ze zatopených domů je extrémní
Voda už opadla na velké většině zatopených míst a na ulicích ji nahradilo moře odpadu. Lidé vynášejí před domy zničené věci a nákladní vozy je postupně odvážejí na skládku společnosti OZO v Hrušově. Náklaďáků je ale takové množství, že se tvoří dlouhé kolony.
Úklid po povodni se rozjel po celé Ostravě na plné obrátky. Bohužel to ale z velké části znamená vynosit před dům věci, které voda poničila a odvézt je na skládku. Na mnoha místech ve městě proto nyní hromadí hory odpadu, které postupně odváží nákladní vozy na skládku OZA do Hrušova, což je zdlouhavé.
Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Vázneme na odvozu odpadu z ulic, protože opravdu ta cesta auty na to OZO je poměrně dlouhá, takže to trvá a tam jsou prodlevy. Teď máme slíbeny další kontejnery, takže budeme věřit, že se to zlepší."
Společnost OZO se snaží ve spolupráci s vedením města maximálně celý proces urychlit. Uložení odpadu je navíc mimořádně zdarma. Přesto ale musejí být náklaďáky při vjezdu kontrolovány.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Je zrušen poplatek ukládání na skládce, což je nějakých 1250 korun sleva. V jednotlivých obvodech se ve spolupráci se starosty tvoří kupy, které jsou opravdu velké, bohužel se jedná o poškozený majetek těch lidí a naším úkolem je to teď odvézt tak, aby se i ten veřejný prostor vracel do normálu."
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "My známe tu situaci v Hrušově, že se tam dlouho stojí, ale bohužel nejsme schopni nijak pomoci. Na tu skládku nemůže přijet najednou více aut, protože ten odpad se musí okamžitě rozhrnovat, hutnit a kdyby se tam nasypala velká vrstva, tak by se tam nedalo ani vyjet."
Lidé mohou využívat také sběrné dvory, které mají mimořádně rozšířenou otevírací dobu. Bohužel ale některé zatopila voda, takže jsou mimo provoz. Jde například o sběrný dvůr v Třebovicích.
---
V Palkovicích po povodních řeší sesuvy svahů
Hned několik sesuvů podmáčených svahů řeší v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Tuny ujíždějící zeminy tam ohrožují rodinné domy a hledá se řešení, jak sesuvy zastavit.
Několik domkařů z Palkovic a Myslíku žije už několik dnů v nejistotě, protože jejich obydlí ohrožují podmáčené svahy. Po posledních vydatných deštích se některé daly do pohybu a nikdo neví, jestli hrozí další sesuv.
Pavel a Dana Elekovi, majitelé domu: “Najednou žlutá voda, bahno, no katastrofa. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Kdybychom tady s klukem čistili potok, tak nás to zavalí.”
Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Kromě zhruba 30 vytopených sklepů přízemí domů v Palkovicích a na Myslíku došlo k řadě sesuvů půdy. Tady jsme na místě největšího sesuvu, kdy asi 1100 kubíků zeminy se posunulo o 30 nebo 40 metrů směrem k obydlím. Ono to zepředu nevypadá, všecko je takové hezké a mírumilovné, ale tady když se podíváte, tak opravdu je tady zničená celá zahrada a je to nepříjemné. Tlačilo se to v podstatě na domy stojící pod tady tím sesuvem.”
Podmáčené svahy jsou pod dohledem odborníků, kteří řeší, jak svahy zajistit a zabránit jejich dalšímu pohybu.
Pavel a Dana Elekovi, majitelé domu: “Byl tady geolog, který řekl, že tady to území je pohyblivé. A ta voda, jak to přitížila, tak se to dramaticky posunulo. Musí se to odvodnit a udělat vrty pro průzkum.”
Zajištění svahu, pokud to vůbec bude možné, bude stát statisíce korun.
---
Porubská radnice reguluje počet holubů jejich odchyty
V Ostravě-Porubě stále bojují s velkým množstvím holubů. Zdržují se tam zejména kvůli tomu, že je lidé rádi krmí. A právě díky dostatku potravy se rozmnožují častěji, a to až 10krát ročně.
Porubská radnice reguluje počet holubů. Nejvíce se jich zdržuje v půdních prostorách bytových domů na 1. a 2. stavebním obvodě.
Jan Dekický (SPOLU/ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: “Jeden rok je to nejvíce 1., 2., stavební obvod, pak třeba další rok je to na 5. stavebním obvodě, ale ten 1. a 2. je takový nejvíc napadený, proto i těch odchytových míst je nejvíce v této lokalitě.”
Holuby odchytávají odborníci z Českého svazu ochránců přírody celoročně. Poté je odvážejí do horských oblastí, kde slouží jako potrava pro dravce.
Lubomír Kminiak, předseda Českého svazu ochránců přírody: "Jednorázová akce je k ničemu a koncem března, jak jsou podmínky, že už je hodně mladých, tak už dospěláky neodchytáváme, protože když odchytneme toho dospěláka a nenajdeme ty mladé, tak ty mladé potom umírají týden. Jinak celoročně odebíráme vajíčka a odebíráme mladé."
Ročně v Porubě odchytí až 600 holubů. Rekord je 164 odchycených holubů na půdě bytového domu naproti ostravské fakultní nemocnici za jeden večer.
Lubomír Kminiak, předseda Českého svazu ochránců přírody: “My to odchytáváme večer, jak už jsou všichni uvnitř, zabezpečíme si to, aby neuletělo nic. Když mají dostatek potravy, dejme tomu, oni můžou mít 8 až desetkrát za rok mladé. Když mají málo, budou mít jenom třikrát."
Počet holubů ovlivňuje nejen to, kde je lidé krmí, ale i to, kde nechávají otevřené popelnice, nebo zbytky jídel vyhozených u nich. Ty navíc lákají i potkany.
---
V chatové oblasti Zátiší voda odnesla několik chat
Jako po válce to vypadá v chatové oblasti Zátiší v Opavě, kde lidé nejenže tráví volný čas, ale mnozí z nich si z chat vytvořili trvalé bydlení. Voda mnohým chaty posunula a některé odnesla až k řece.
Až po střechy byly zatopeny zahradní domky v oblasti Zátiší v Opavě. Voda tam dosahovala i tři metry vysoko a odnášela vše, co ji stálo v cestě. Jde o nejvíce povodní postiženou zahrádkářskou osadu ve městě.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Tady byl přímý tok. Jednak vylití z řeky a hlavně tady došla ta voda, kde se protrhla hráz na Palhanci. Musím říct, že tady prostě, tady je to zdevastované. Tady i zahrádky se posouvaly, celé chaty odplouvaly. Vidíte kolem nás úplně vymletá řeka.”
Roman Konečný, mluvčí Opavy: “Měli jsme tady jeden z nejmodernějších a nejlepších kanálů pro kanoisty, bohužel je zničen.”
Hladina vody při letošních povodních byla o půl metru vyšší než v roce 97. Je to vidět tady na této chatě, kde je tabulka s označením hladiny právě v roce 97.
anketa: majitelé chat: “Celou chatku pod vodou jsem měl až po střechu, ale není to tak hrozný, ale bahna tam mám tolik, že nevím, asi 4 kubíky, nevím, kde to dostanu. Nábytek, všechno pryč. Je to opravdu hrůza.”
“Tady toto, to byla chata i s přístřeškem, tady byl dvoumetrový laťkový dřevěný plot celých 10 m a to všechno, vlastně plot už jsem stihl zlikvidovat a chatu i s přístřeškem, tu jsem našel až skoro u řeky a ta už je rozřezaná, zlikvidovaná.”
Město už do chatové osady Zátiší poslalo lidem na pomoc s úklidem vojáky a další dobrovolníky.
---
Hanu Tichánkovou odvolali z pozice náměstkyně primátora, nahradí ji Markéta Langrová
Vedení městské organizace hnutí ANO v Ostravě a následně městští zastupitelé rozhodli o odvolání Hany Tichánkové z pozice náměstkyně primátora. Zkušenou političku, která působila ve vedení města od roku 2018, nahradí bývalá místostarostka Ostravy-Jihu Markéta Langrová.
Ostravští zastupitelé ve středu zahájili řádné zasedání změnami ve vedení města. Odvolána byla náměstkyně primátora Hana Tichánková, která měla ve své gesci strategický rozvoj a územní plánování.
Richard Vereš (ANO), předseda ostravské oblastní organizace ANO: “Zastupitelský klub hnutí ANO a oblastní předsednictví rozhodlo o tom, že chce provést výměnu jednoho člena v radě města. Stalo se tak po zhodnocení práce paní náměstkyně Tichánkové.”
Odvolaná Hana Tichánková nadále zůstává zastupitelkou města.
Hana Tichánková (ANO), odvolaná náměstkyně primátora: “Je to součást politického života. Nepotkává mě nepříjemná situace poprvé.”
Na uvolněné místo v radě města byla zvolena Markéta Langerová, která je v zastupitelstvu magistrátu od roku 2018 a 10 let je zastupitelkou Ostravy-Jihu.
Markéta Langerová (ANO), nová členka rady města: “V mé gesci je momentálně odbor územního plánování a stavebního řádu a já se těším na spolupráci nejen s panem architektem Vltavským, ale i s ostatními členy rady města.”
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “My jsme jako koaliční partner respektovali uzavřenou koaliční smlouvu a do této věci jsme nevstupovali. Jedná se o interní proces hnutí ANO.”
V radě města dojde také ke změnám ve vedení resortů. Náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová bude mít na starosti strategický rozvoj a kulturu. Dagmar Macháčková bude nově spravovat také finance a rozpočet.
---
Legendární fotograf zachytil lásku pečujících o postižené
Ve vestibulu novojičínské radnice je k vidění výstava fotografií s názvem Láska překoná všechno. Ztvárňuje téma osob pečujících o svého blízkého s vážným poraněním mozku. Autorem je legendární fotograf Jindřich Štreit.
Nový cyklus fotografií Jindřicha Štreita ukazuje, kolik lásky a péče musí člověk, starající se o svého blízkého s vážným poraněním mozku věnovat, aby zajistil naději na plnohodnotný život. Výstavu nazvanou “Láska překoná všechno” si v těchto dnech může prohlédnout každý, kdo vstoupí do novojičínské radnice.
Jindřich Štreit, sociolog, pedagog a fotograf: “Já, jestliže fotografujeme, tak musím být nějak citově angažovaný. To znamená, že chci toho člověka poznat, chci o něm něco vědět, a vlastně mám ho rád.”
Tyto fotografie vznikly v centru ARCADA, které pomáhá dětem i dospělým s neurologickým onemocněním.
Miloš Svoboda, zakladatel centra ARCADA: “My dáváme s Jindrou hodně do popředí tu rodinu, tu lásku, kterou je třeba dát, kdy se ta manželství rozpadají právě na základě té těžké výzvy osudu, kdy se dítě narodí postižené nebo se stane úraz, cokoliv.”
Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Pro nás téma pečujících osob je velmi důležité. Pečující jsou naše sociální zlato, které se musíme hýčkat, a díky této výstavě můžeme ukázat to, v čem jsou silní, proč jsou důležití a vzdát jim hold."
Výstava “Láska překoná všechno” bude ve vstupu radnice k vidění do 8. listopadu.
---