Technické služby zajistí služby pod jednou střechou
Udržování místních komunikací a chodníků, veřejné zeleně a další činnosti v průběhu celého roku. To je práce pro Technické služby Slezská Ostrava. Obvod do nich investuje ročně až 70 milionů korun a výhodou je, že městská společnost mu tak zajistí řadu služeb pod jednou střechou.
Slezská Ostrava je rozlohou největší městský obvod s územím větším než 4 000 hektarů. Starat se o takovou plochu není jednoduché, a proto obvod využívá služeb své městské obchodní společnosti.
Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technické služby, Slezská Ostrava: "V rámci zimní údržby je to 120 kilometrů chodníků a asi 100 kilometrů komunikací druhé a třetí třídy, které udržujeme. Disponujeme obrovským vozovým parkem pro zimní údržbu. Většinou jsou to multifunkční vozy."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Technické služby Slezská Ostrava jsou pro městský obvod velmi zásadní. Zajišťují celoroční práci, zejména tedy údržbu komunikací, zeleně, ale také některých hřbitovů. Mimo jiné zajištují také zimní údržbu. V čemž je velká výhoda, protože jiné městské obvody zimní údržbu soutěží a dělají ji tak různé firmy. Kdežto pro městský obvod Slezská Ostrava zajišťuje údržbu dlouhodobě právě společnost Technické služby Slezská Ostrava. Což skýtá mnoho výhod zejména v tom, že pracovníci technických služeb znají městský obvod. Vědí, kde je potřeba zimní údržbu vykonávat nějakým zvláštním způsobem nebo třeba intenzivněji a samozřejmě je ta zimní údržba následně vykonávána lépe a občané si také méně stěžují na to, že třeba zimní údržba není někde dokonale provedena."
Společnost má 65 zaměstnanců a v průběhu roku přibírá i sezónní pracovníky. Má také kompletní technické vybavení. Od strojů pro zemní práce přes údržbu zeleně až po ořezy dřevin.
Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technické služby, Slezská Ostrava: "Slezská, víte, že je nejzelenějším obvodem. Má asi 1 500 hektarů zeleně, takže v létě kosíme velkou zelenou plochu. Máme i svoji kompostárnu, což vidím taky jako velké plus. Protože likvidujeme kompost ve vlastní kompostárně. Máme samozřejmě na takové velké plochy a v kopcovitém terénu, obrovské horské, tady za mnou, traktory, které vždycky kombinujeme, aby ty stroje byly celoročně využité."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Technické služby stojí městský obvod ročně něco mezi 60 až 70 miliony korun, kdy zároveň kromě těch běžných údržbových prací, provádějí také opravy chodníků a komunikací, pro městský obvod. A také pro městský obvod Radvanice a Bartovice."
Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technické služby, Slezská Ostrava: "Musím říct, že velkou devizou každého obvodu je, mít ty svoje technické služby, takové to zázemí. Když se podíváte, tak samozřejmě disponujeme velkým technickým parkem, komunální technikou. A můžeme poskytnou obvodu veškeré služby, které obvod potřebuje. To znamená veškerou údržbu. Mají všechno pod jednou střechou."
Technické služby fungují na území obvodu už 28 let. V roce 2015 proběhla rekonstrukce hlavní budovy, která výrazně snížila energetickou náročnost. Postupně se také investuje do nových strojů a vybavení.
---
Zoo připravila komentovanou valentýnskou prohlídku
Jak složité je dobýt srdce zvířecí partnerky? Jsou ve zvířecím procesu namlouvání nějaké zajímavosti? Nejen to se mohli dozvědět návštěvníci ostravské zoo, kteří tam zavítali na speciální valentýnskou komentovanou prohlídku. Každý pár měl navíc jednu vstupenku zdarma.
Ostravská zoologická zahrada se o víkendu zaplnila zamilovanými partnerskými i manželskými páry. Zoo si totiž připravila dvě speciální akce. Zvýhodněné vstupné 1 plus 1 zdarma a také zajímavou valentýnskou komentovanou prohlídku.
Vladimír Adámek, průvodce: "Která se hlavně zaměřuje na to, jakým způsobem zvířata získávají své partnery. Jakým způsobem se samci snaží dobýt srdce samic. Jaké jsou strategie namlouvání a třeba i jaké jsou reakce samic a co samice vyžadují. Bez čeho by ti samci neměli šanci se s nimi spářit."
Anketa: 1.) "Dneska do zoo nás přivedla valentýnská akce zoo a komentovaná prohlídka v ceně vstupného." – Na co se těšíte? – "Na všechno." 2.) "Za prvé krásný den a za druhé ta možnost valentýnské prohlídky, že je tady i ta komentovaná prohlídka. Protože většinou chodíme s vnoučaty, tak na to nemáme čas. Takže tím pádem si to chceme zase užít." 3.) "My jsme přišli na tu prohlídku valentýnskou. Tak jsme byli zvědaví, jak se mají zvířata rády." – Chodíte pravidelně do zoo sem? Co na ni říkáte? – "Jo, chodíme pravidelně. Ne úplně často, ale jednou za ročně vždycky a je to skvělá procházka a fajn zábava na odpoledne."
Prohlídka trvala do dvou hodin a zkušený průvodce provedl návštěvníky po vybraných zvířatech, kde jim vždy přiblížil zajímavé informace o vzájemném soužití.
Vladimír Adámek, průvodce: "U plameňáků obecně můžeme považovat za zajímavost třeba to, že u nich se všechno děje hromadně. V jednom okamžiku si všichni samci začnou hledat partnerky. V jednom okamžiku si partnerky vybírají, dochází k tomu výběru. V jednom okamžiku všichni začnou hromadně opravovat hnízda, snášet vajíčka. No a proč tomu tak je, to se dozví ti návštěvníci."
Návštěvníci prošli od plameňáků přes pandy, jeleny, zvířátka na statku až po velké šelmy.
Vladimír Adámek, průvodce: "Samec tygra to nemá jednoduché, ani samec lva, protože se o tu samici musí velmi snažit. A to páření u těch zvířat je velmi intenzivní, může být až 40x za den a teprve při druhém až třetím dnu dochází ke spouštění vajíčka směrem k děloze samice. To znamená, že tomu se správně říká vyvolaná ovulace."
Z dalšího programu má zoologická zahrada kvůli jarním prázdninám až do 17. března otevřeno každý všední den od 12. do 14. hodiny výukové centrum. Zároveň stále platí mimosezonní zlevněné vstupné.
---
Problémy s parkováním pomáhají řešit parkovací karty
Nejen Slezská Ostrava dlouhodobě trpěla problémy s parkováním. Obvod se situaci postupně snaží řešit. Hledají se možnosti nových parkovacích míst a v loňském roce se zavedl v některých lokalitách propracovanější systém parkovacích karet.
Slezská Ostrava řeší dlouhodobě problematiku parkovacích míst. Stejně jako v předchozích letech pokračuje v některých oblastech v zavedeném regulovaném parkování.
Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Slezská Ostrava dlouhodobě trpěla problematikou parkování v lokalitách, které jsou v blízkosti centra Ostravy. Zavedli jsme proto do oblastí Kamenec a Františkov systém rezidenčního parkování. Důvodem bylo nejen zajištění komfortnějšího parkování pro místní obyvatele a firmy sídlící na Slezské. Ale díky této regulaci dopravy již nedochází k obsazování parkovacích míst lidmi, kteří mířili sem do Ostravy za řeku."
Parkovací karty a rezidenční karty si mohou řidiči vyřídit osobně v budově úřadu na náměstí Jurije Gagarina nebo online na webu parkovani.slezska.cz. Rezidenční karty typu R jsou určeny pro běžné obyvatele se vztahem k místu parkování. Abonentní karta typu A je pak pro podnikatele nebo firmy.
Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "V minulém roce jsme rozšířili parkovací zóny v oblasti Nová osada a na ulici Dědičné. Celkem se jedná o nově 300 vyznačených parkovacích míst. A aktuálně na Slezské máme celkem tři oblasti. Konkrétně Kamenec, Františkov a oblast Nová osada. Obecně se ví, že je problém s parkováním nejen na Slezské Ostravě, ale i v celé Ostravě. Proto se snažíme najít řešení. V minulém roce jsme například vybudovali nová parkovací místa pod estakádou Bazaly."
Parkovací karta „R“ pro rezidenty stojí 360 korun na rok za jedno auto, Necelé 4 tisíce za druhé auto a 12 000 korun za každé další auto navíc. Parkovací karta „A“ pro abonenty pak stojí 720 korun pro první vozidlo vlastníka nemovitosti, který v oblasti nemá trvalý pobyt, 6 000 korun pro první vozidlo podnikající osoby a 12 000 pro každé další auto. Karty lze koupit také na půl roku nebo tři měsíce.
---