Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Slezskoostravský expres

Slezskoostravský expres

  • Zpravodajství ze Slezské Ostravy od redaktora Michala Sloniny a kameramana Petra Macury
  • Liskova vila je skrytou architektonickou perlou
  • Zápas FC Heřmanice Slezská zahájil jarní sezónu
  • Ve Slezské budou rozmístěny velkoobjemové kontejnery

Liskova vila je skrytou architektonickou perlou

Vila doktora Eduarda Lisky na slezskoostravských Bazalech rozhodně není typickým turistickým cílem. Díky své hodnotné architektuře ale stojí po boku takových památek, jako je Karlův most, nebo hrad Pernštejn. Jedná se totiž o Národní kulturní památku, kterých je v celé České republice méně než 400.

Funkcionalistická Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a významnou ostravskou stavbou. Ve 30. letech si ji nechal nad dělnickými koloniemi postavit právník Eduard Liska. Ve své době moderní vila je zajímavá třeba tím, že byla postavena na ne příliš typickém organickém půdorysu.

Martin Strakoš, historik architektury: "Říká se tomu taky emocionální funkcionalismus, to znamená uvažování o racionální skladbě místností, o dobré dispozici, ale zároveň s tím, aby vyvolávala silné emoce. To v tom domě je patrné. On vlastně nemá úplně pravidelné místnosti. Hlavně ten vstupní prostor a potom ta hlavní hala je vlastně taková organicky nepravidelně zformovaná, s velkým pásovým oknem, které má přes deset metrů a obrací se do údolí řeky Ostravice."

Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: "Vcházelo se přes terasu do centrální chodby a na tuto centrální chodbu navazovaly různé obytné pokoje, ale také třeba koupelna, místnost určená pro domácí práce, která zase byla docela příhodně propojená s kuchyní a samotná kuchyně pak propojená malým okýnkem s jídelnou. Samotná společenská místnost má dvě úrovně podlah, tak jak to známe třeba ze slavných funkcionalistických vil, jako Müllerova vila v Praze, takže myslím si, že z tohoto hlediska trochu vybočuje oproti jiným ostravským vilám."

Dům je navíc plný inovativních technických řešení. Majitelé donedávna využívali například původní důmyslný systém vytápění. Jeho srdcem je ohromný kotel v přízemí, který ale v současnosti čeká na opravu.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Uvažoval jsem, proč jsou ty výduchy s teplým vzduchem nahoře, proč nejsou dole. Protože teplo stoupá vzhůru. No časem jsem pochopil, že oni to mají vyřešené normální klimatizací. Oni mají dole, jak je tato velká lávka, odtahy. V každém pokoji jsou odtahy, takže dojde k cirkulaci, a začne se ohřívat celá místnost. A to, že je nahoře, tak to bylo z důvodu, že to přihřívalo v té době i střechu, ať se netvoří led."

Vila je významná nejen samotnou architekturou, ale i tím, že se dochovala dodnes v téměř nezměněné podobě. Majitelé ale provedli řadu nutných rekonstrukcí.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Původního je tady možná tak šedesát, sedmdesát procent všeho, co tu je, ale vyměněná jsou třeba okna, dveře, natřené skříně znova, opravená garáž, zdivo, sanace sklepních místností. Já si myslím, že toho proběhlo dost."

Martin Strakoš, historik architektury: "Já bych chtěl ocenit, že zrovna v případě této unikátní architektury vynikající vily ji jednak původní majitelé vlastnili dlouho, myslím až do 70. let, a pak ji koupili rodiče současného majitele a stavěli se k tomu vynikajícím způsobem. Měli o tu vilu zájem, přijali ji za vlastní a dá se v podstatě říct, že ta vila je ve velmi autentickém stavu."

Národní kulturní památkou se vila stala v roce 2008. Památkově chráněná je ale i okolní zahrada se skalkou a jezírkem, do které se vila otevírá a dotváří tak významnou krajinnou scenérii.

---

Zápas FC Heřmanice Slezská zahájil jarní sezónu

Jarní část fotbalové sezóny zahájilo 17. kolo Krajského přeboru mužů. První zápas ve Slezské Ostravě spolu odehrály 16. března Heřmanice s Pustou Polomí a Polom byla pro slezskoostravský tým těžkým soupeřem.

Podzimní část sezóny zakončily slezskoostravské Heřmanice utkáním s Hájem ve Slezsku, které pro ně znamenalo prohru. V půlce března se pak v prvním jarním zápase utkaly na vlastním hřišti s týmem SPORT – CLUB Pustá Polom, který je druhý v žebříčku. Probíhající sezóna není pro FC Heřmanice Slezská jednoduchá.

Jaroslav Mlčoch, předseda a trenér FC Heřmanice Slezská: "My děláme v mužích léčbu, protože jsme spadli z té divize, a léčíme, abychom to mužstvo připravili. My bychom chtěli v další sezóně zase zdravé mužstvo, tak procházíme takovou ozdravnou disciplínou, a myslím si, že se nám to částečně daří, něco se nedaří. Ale myslím si, že bychom se chtěli samozřejmě v klidu zachránit a chtěli bychom fungovat jako klidný tým v kraji."

První gól utkání padl do brány Pusté Polomi. Po konci prvního poločasu byl ale stav vyrovnaný.

Jaroslav Mlčoch, předseda a trenér FC Heřmanice Slezská: "Řeknu na rovinu, že my ten manšaft tvoříme za pochodu, takže pro nás to je víceméně generálka. Je to soupeř, ke kterému máme respekt, ale kluci se s tím celkem vyrovnali, je to 1:1, bojují, soupeř je samozřejmě trošku lepší na balóně, ale myslím si, že není nic ztraceno."

Roman Košťál, hráč FC Heřmanice Slezská: "I když máme těžkého soupeře, tak děláme, co můžeme. Samozřejmě Polom je na druhém místě, my jsme na opačném pólu. Cíle máme asi jiné než oni, ale snažíme se být zdatným soupeřem a zatím se nám to daří, tak snad to potrvá. Polom je více na balónu, což se asi dalo čekat, ale dobře si plníme ty defenzivní úkoly, dobře se posouváme, snažíme se ohrozit z protiútoku. Jeden gól jsme vstřelili, škoda té penalty. Jak říkám, musíme co nejdéle vydržet."

Utkání přišlo sledovat 123 diváků. Fanoušci Heřmanic neztráceli naději ani v druhém poločase.

anketa: "Chodíme často na ty domácí zápasy, na venkovní moc ne, ale snažíme se aspoň podpořit ty domácí kluky. Zatím to je takové vyrovnané. Pustá Polom má víc ze hry, ale uvidíme. Druhý poločas začal, tak snad to domácí ještě otočí a vyhrají."

Heřmanickému týmu se nakonec otočit stav utkání nepodařilo a zápas skončil prohrou 2:5. Trenér vidí budoucnost klubu optimisticky. Zlepšovat se ale musí postupně.

Jaroslav Mlčoch, předseda a trenér FC Heřmanice Slezská: "Nám se to podle mě hodně zvedá. My jsme udělali ze 116 dětí 236 mládežníků. Vyhrávají, máme super trenéry, máme výbornou mládež. Ti muži prostě jsou jenom ta špička toho ledovce a ty musíme vyléčit, ale je to práce krok po kroku."

Další zápas v rámci přeboru čeká fotbalový tým Heřmanic v sobotu 23. března s Krásným Polem.

---

Ve Slezské budou rozmístěny velkoobjemové kontejnery

Jako každý rok budou ve Slezské Ostravě začátkem jara znovu přistaveny kontejnery pro sběr velkoobjemového odpadu. Občanům budou k dispozici od příštího týdne po dobu jedenácti dnů na různých místech v rámci městského obvodu.

Městský obvod nechává rozmisťovat kontejnery pravidelně dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. První velkoobjemové kontejnery budou letos ve Slezské Ostravě přistaveny v pondělí 25. března. Celkem jich pak bude na území obvodu postupně během března a dubna umístěno padesát čtyři.

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "V souvislosti s jarním úklidem budou v našem obvodě rozmístěny během 11 dnů velkokapacitní objemové kontejnery. Do těchto kontejnerů lze ukládat velký odpad z domácností, jako jsou například koberce, skříně, stoly, židle a podobně."

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "Určitě tam nepatří odpady nebezpečné, určitě tam nepatří taky odpady stavební, anebo nějaké odpady ze zahrad, to znamená listí, tráva, větve. Tohle všechno, ty ostatní jiné typy odpadu, které jsem jmenovala, se správně odvážejí do sběrných dvorů, kde na ně jsou připravené speciální nádoby."

Kontejnery by neměli využívat ani podnikatelé a firmy. Určené jsou pouze občanům města Ostravy a jen na odpad z domácností.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "My samozřejmě ty svezené odpady ještě dotřiďujeme v naší provozovně, takže pokud se tam objeví něco jiného, my to samozřejmě potom vytřídíme. My z těch objemných odpadů ještě zhruba 30-40 procent jsme schopni vytřídit materiálů vhodných k dalšímu zpracování."

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Žádáme občany, aby kontejnery nepřeplňovali, a pokud už budou přeplněné, aby odpad neodkládali vedle nich. Zamezí nám snadný odvoz těchto kontejnerů. V případě přeplněného kontejneru, nebo pokud bude občan mít problém vyhodit nebezpečný odpad, ať využije sběrný dvůr, který se nachází na ulici Československé armády 20, nebo také může využít sběrného dvora přímo v areálu OZO v Ostravě Kunčičkách."

Přistavení kontejnerů bude probíhat vždy do druhé hodiny odpolední a kontejner bude vyzvednut během následujícího dopoledne. Rozpis umístění jednotlivých kontejnerů najdou občané ve Slezskoostravských novinách, nebo na webových stránkách obvodu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Slezskoostravský expres
19. března 2024, 16:30

Liskova vila je skrytou architektonickou perlou

Vila doktora Eduarda Lisky na slezskoostravských Bazalech rozhodně není typickým turistickým cílem. Díky své hodnotné architektuře ale stojí po boku takových památek, jako je Karlův most, nebo hrad Pernštejn. Jedná se totiž o Národní kulturní památku, kterých je v celé České republice méně než 400.

Funkcionalistická Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a významnou ostravskou stavbou. Ve 30. letech si ji nechal nad dělnickými koloniemi postavit právník Eduard Liska. Ve své době moderní vila je zajímavá třeba tím, že byla postavena na ne příliš typickém organickém půdorysu.

Martin Strakoš, historik architektury: "Říká se tomu taky emocionální funkcionalismus, to znamená uvažování o racionální skladbě místností, o dobré dispozici, ale zároveň s tím, aby vyvolávala silné emoce. To v tom domě je patrné. On vlastně nemá úplně pravidelné místnosti. Hlavně ten vstupní prostor a potom ta hlavní hala je vlastně taková organicky nepravidelně zformovaná, s velkým pásovým oknem, které má přes deset metrů a obrací se do údolí řeky Ostravice."

Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: "Vcházelo se přes terasu do centrální chodby a na tuto centrální chodbu navazovaly různé obytné pokoje, ale také třeba koupelna, místnost určená pro domácí práce, která zase byla docela příhodně propojená s kuchyní a samotná kuchyně pak propojená malým okýnkem s jídelnou. Samotná společenská místnost má dvě úrovně podlah, tak jak to známe třeba ze slavných funkcionalistických vil, jako Müllerova vila v Praze, takže myslím si, že z tohoto hlediska trochu vybočuje oproti jiným ostravským vilám."

Dům je navíc plný inovativních technických řešení. Majitelé donedávna využívali například původní důmyslný systém vytápění. Jeho srdcem je ohromný kotel v přízemí, který ale v současnosti čeká na opravu.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Uvažoval jsem, proč jsou ty výduchy s teplým vzduchem nahoře, proč nejsou dole. Protože teplo stoupá vzhůru. No časem jsem pochopil, že oni to mají vyřešené normální klimatizací. Oni mají dole, jak je tato velká lávka, odtahy. V každém pokoji jsou odtahy, takže dojde k cirkulaci, a začne se ohřívat celá místnost. A to, že je nahoře, tak to bylo z důvodu, že to přihřívalo v té době i střechu, ať se netvoří led."

Vila je významná nejen samotnou architekturou, ale i tím, že se dochovala dodnes v téměř nezměněné podobě. Majitelé ale provedli řadu nutných rekonstrukcí.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Původního je tady možná tak šedesát, sedmdesát procent všeho, co tu je, ale vyměněná jsou třeba okna, dveře, natřené skříně znova, opravená garáž, zdivo, sanace sklepních místností. Já si myslím, že toho proběhlo dost."

Martin Strakoš, historik architektury: "Já bych chtěl ocenit, že zrovna v případě této unikátní architektury vynikající vily ji jednak původní majitelé vlastnili dlouho, myslím až do 70. let, a pak ji koupili rodiče současného majitele a stavěli se k tomu vynikajícím způsobem. Měli o tu vilu zájem, přijali ji za vlastní a dá se v podstatě říct, že ta vila je ve velmi autentickém stavu."

Národní kulturní památkou se vila stala v roce 2008. Památkově chráněná je ale i okolní zahrada se skalkou a jezírkem, do které se vila otevírá a dotváří tak významnou krajinnou scenérii.

---

Zápas FC Heřmanice Slezská zahájil jarní sezónu

Jarní část fotbalové sezóny zahájilo 17. kolo Krajského přeboru mužů. První zápas ve Slezské Ostravě spolu odehrály 16. března Heřmanice s Pustou Polomí a Polom byla pro slezskoostravský tým těžkým soupeřem.

Podzimní část sezóny zakončily slezskoostravské Heřmanice utkáním s Hájem ve Slezsku, které pro ně znamenalo prohru. V půlce března se pak v prvním jarním zápase utkaly na vlastním hřišti s týmem SPORT – CLUB Pustá Polom, který je druhý v žebříčku. Probíhající sezóna není pro FC Heřmanice Slezská jednoduchá.

Jaroslav Mlčoch, předseda a trenér FC Heřmanice Slezská: "My děláme v mužích léčbu, protože jsme spadli z té divize, a léčíme, abychom to mužstvo připravili. My bychom chtěli v další sezóně zase zdravé mužstvo, tak procházíme takovou ozdravnou disciplínou, a myslím si, že se nám to částečně daří, něco se nedaří. Ale myslím si, že bychom se chtěli samozřejmě v klidu zachránit a chtěli bychom fungovat jako klidný tým v kraji."

První gól utkání padl do brány Pusté Polomi. Po konci prvního poločasu byl ale stav vyrovnaný.

Jaroslav Mlčoch, předseda a trenér FC Heřmanice Slezská: "Řeknu na rovinu, že my ten manšaft tvoříme za pochodu, takže pro nás to je víceméně generálka. Je to soupeř, ke kterému máme respekt, ale kluci se s tím celkem vyrovnali, je to 1:1, bojují, soupeř je samozřejmě trošku lepší na balóně, ale myslím si, že není nic ztraceno."

Roman Košťál, hráč FC Heřmanice Slezská: "I když máme těžkého soupeře, tak děláme, co můžeme. Samozřejmě Polom je na druhém místě, my jsme na opačném pólu. Cíle máme asi jiné než oni, ale snažíme se být zdatným soupeřem a zatím se nám to daří, tak snad to potrvá. Polom je více na balónu, což se asi dalo čekat, ale dobře si plníme ty defenzivní úkoly, dobře se posouváme, snažíme se ohrozit z protiútoku. Jeden gól jsme vstřelili, škoda té penalty. Jak říkám, musíme co nejdéle vydržet."

Utkání přišlo sledovat 123 diváků. Fanoušci Heřmanic neztráceli naději ani v druhém poločase.

anketa: "Chodíme často na ty domácí zápasy, na venkovní moc ne, ale snažíme se aspoň podpořit ty domácí kluky. Zatím to je takové vyrovnané. Pustá Polom má víc ze hry, ale uvidíme. Druhý poločas začal, tak snad to domácí ještě otočí a vyhrají."

Heřmanickému týmu se nakonec otočit stav utkání nepodařilo a zápas skončil prohrou 2:5. Trenér vidí budoucnost klubu optimisticky. Zlepšovat se ale musí postupně.

Jaroslav Mlčoch, předseda a trenér FC Heřmanice Slezská: "Nám se to podle mě hodně zvedá. My jsme udělali ze 116 dětí 236 mládežníků. Vyhrávají, máme super trenéry, máme výbornou mládež. Ti muži prostě jsou jenom ta špička toho ledovce a ty musíme vyléčit, ale je to práce krok po kroku."

Další zápas v rámci přeboru čeká fotbalový tým Heřmanic v sobotu 23. března s Krásným Polem.

---

Ve Slezské budou rozmístěny velkoobjemové kontejnery

Jako každý rok budou ve Slezské Ostravě začátkem jara znovu přistaveny kontejnery pro sběr velkoobjemového odpadu. Občanům budou k dispozici od příštího týdne po dobu jedenácti dnů na různých místech v rámci městského obvodu.

Městský obvod nechává rozmisťovat kontejnery pravidelně dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. První velkoobjemové kontejnery budou letos ve Slezské Ostravě přistaveny v pondělí 25. března. Celkem jich pak bude na území obvodu postupně během března a dubna umístěno padesát čtyři.

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "V souvislosti s jarním úklidem budou v našem obvodě rozmístěny během 11 dnů velkokapacitní objemové kontejnery. Do těchto kontejnerů lze ukládat velký odpad z domácností, jako jsou například koberce, skříně, stoly, židle a podobně."

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "Určitě tam nepatří odpady nebezpečné, určitě tam nepatří taky odpady stavební, anebo nějaké odpady ze zahrad, to znamená listí, tráva, větve. Tohle všechno, ty ostatní jiné typy odpadu, které jsem jmenovala, se správně odvážejí do sběrných dvorů, kde na ně jsou připravené speciální nádoby."

Kontejnery by neměli využívat ani podnikatelé a firmy. Určené jsou pouze občanům města Ostravy a jen na odpad z domácností.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "My samozřejmě ty svezené odpady ještě dotřiďujeme v naší provozovně, takže pokud se tam objeví něco jiného, my to samozřejmě potom vytřídíme. My z těch objemných odpadů ještě zhruba 30-40 procent jsme schopni vytřídit materiálů vhodných k dalšímu zpracování."

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Žádáme občany, aby kontejnery nepřeplňovali, a pokud už budou přeplněné, aby odpad neodkládali vedle nich. Zamezí nám snadný odvoz těchto kontejnerů. V případě přeplněného kontejneru, nebo pokud bude občan mít problém vyhodit nebezpečný odpad, ať využije sběrný dvůr, který se nachází na ulici Československé armády 20, nebo také může využít sběrného dvora přímo v areálu OZO v Ostravě Kunčičkách."

Přistavení kontejnerů bude probíhat vždy do druhé hodiny odpolední a kontejner bude vyzvednut během následujícího dopoledne. Rozpis umístění jednotlivých kontejnerů najdou občané ve Slezskoostravských novinách, nebo na webových stránkách obvodu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-19-03-2024-16-33