Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Slezskoostravský expres

Slezskoostravský expres

  • Zpravodajství ze Slezské Ostravy od redaktora Michala Sloniny a kameramana Petra Macury
  • Rozmarné slavnosti řeky Ostravice opět pobavily
  • SDO Brontosauři se stará o koně, děti i pěstounské rodiny
  • Slezská Ostrava slavnostně vyřadila 122 žáků 9. tříd

Rozmarné slavnosti řeky Ostravice opět pobavily

Náplavka pod mostem Miloše Sýkory ožila na obou březích dalším ročníkem Rozmarných slavností řeky Ostravice. Tradičního sjezdu netradičních plavidel po řece se letos zúčastnil rekordní počet posádek a na jejich dopravních prostředcích bylo vidět, že kreativitě se meze nekladou.

Rozmarné slavnosti řeky Ostravice opět propojily Slezskou a Moravskou Ostravu, a to nejen pomyslně, ale i doslova – raftovým mostem. Návštěvníci si mohli užít bohatý program, ale hlavně sjezd netradičních plavidel, který je vždy největším lákadlem. Při tomto sjezdu totiž nejde jen o to, dojet do cíle.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „To hodnocení je vždycky velmi složité, protože těch kritérií je několik. Hodnotíme jednak to, jestli plavidlo dojede, ale samozřejmě jak vypadá, jak vypadá jeho posádka, zda umí lidi pobavit.“

Pod slezskoostravskou Loděnicí se už od dvou hodin pilně připravovala různá plavidla od indiánských kánoí, přes pirátské lodě až po mašinku.

posádka Předpověď počasí: „Vymýšlela to kolegyně mamky a taťky a jede to za celou školu a myslíme, že to dáme.“

posádka Pirátské bárky: „Pracovali jsme na ní prakticky už od ledna, ne na lodi, ale na kostýmech. Na lodi zhruba měsíc a půl, protože nepřálo počasí a čas, takže po chvilkách, po odpoledních, po práci. Vždycky, když zrovna nepršelo.“

Originálních nápadů byla jako každý rok spousta. Letos se tak na řece objevili třeba i králíci z klobouku Bob a Bobek. Plavili se přitom přímo ve slavném klobouku kouzelníka Pokustóna. Některá plavidla cestu vydržela, jiná už na tom byla hůř. Loď Jacka Sparrowa se třeba potopila stylově jako ve filmu – v cíli své plavby.

Jak se vám podařilo utéct tomu Biolitu?

posádka Život brouka: „Docela dobře. Pádlovali jsme a doufali jsme, že utečeme.“

Jak vám kouzelný klobouk pomohl k vaší plavbě?

posádka Králíci z klobouku: „No evidentně nepomohl. Bylo to fajn do té doby, než jsme se ponořili.“

Favoritem letošního sjezdu byla posádka vlaku, která zaujala nejen svým plavidlem, ale i sehranou scénkou Přepadení Overland Flyeru. Díky tomu získali strojvedoucí a kovbojové první místo.

posádka Přepadení Overland Flyeru: „Na našem prvním ročníku nám jely dvě lodě, byli jsme na druhém a třetím místě, takže jsme se chystali na to první, což nám samozřejmě vyšlo. Jsme za to neskutečně rádi, musíme poděkovat hlavně fanouškům. Stavba nám trvala dva, dva a půl měsíce plus minus. Sice byl proud silnější, než jsme čekali, ale buďme rádi, že je dost vody. Já myslím, že to vyšlo. Doufám, že jsme aspoň pobavili publikum.“

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Rozmarné slavnosti řeky Ostravice už patří mezi tradiční akce, které městský obvod organizuje. Letos jsme měli rekordní počet plavidel, která se snažila sjet řeku Ostravici, a myslím si, že i účast byla poměrně dobrá. Počasí skvěle vyšlo, takže za mě další skvělý ročník této akce. Co bych obzvláště vyzdvihl, je to, že náš městský obvod tuto akci poprvé organizuje samostatně bez Moravské Ostravy a bez města, ale i tak si myslím, že se letošní ročník povedl.“

První posádka si domů odnesla 10 000 korun a vítězný tým už má o tom, co bude s penězi, rozhodnuto. Investuje je do stavby plavidla na příští ročník Rozmarných slavností.

---

SDO Brontosauři se stará o koně, děti i pěstounské rodiny

Samostatný dětský oddíl Brontosauři ze Slezské Ostravy uspořádal v sobotu pro veřejnost den otevřených dveří. Lidé se tak mohli více dozvědět o tom, jak funguje. Cílem Brontosaurů je sdružovat děti, mládež i dospělé za účelem ochrany přírody a chovu koní. Oddíl má ale mnohem širší zaměření.

V roce 2007 začali členové oddílu Brontosauři rekonstrukcí zchátralé stodoly v Kunčičkách budovat Středisko pro volný čas a ekologickou výchovu Dvoreček. To tady funguje dodnes a jeho důležitou náplní je práce s koňmi. S těmi taky děti často vyrážejí na závody a vyhrávají.

Jiří Kohout, předseda SDO Brontosauři: „Kůň nevyhrává sám, vždycky je to o tom dítěti. To děcko se to musí naučit. Jak se říká, těžce na cvičišti, lehce na bojišti. Takže tady se musí všechno naučit, a když to udělá a udělá si navíc i zkoušky, tak má řidičák na celý život a propadne koním na celý život.“

Julie Koňárová, členka oddílu: „Já to tu znám už odmalička, protože moje sestra tu taky jezdila a jezdí se mi tu dobře.“

Zuzana Babejová, členka oddílu: „Já to tady mám ráda. Mám to naproti domu, mám tu mého milovaného Jumbieka, který není můj, ale prakticky s ním jezdím od jeho mládí.“

Brontosauři se ale zdaleka nevěnují jen koním. V opraveném domku založili taky Klub Pěstoun, podporující pěstounské rodiny.

Jiří Kohout, předseda SDO Brontosauři: „Doprovázíme určitou skupinu pěstounů, kteří s námi mají smlouvy. Děláme pro ně semináře, školení, vzdělávání. Řešíme zdravotní stav dětí a jejich problémy, protože to jsou malé děti od tří do osmnácti let.“

Předseda oddílu jde v tomto ohledu příkladem. Společně se svou ženou se starají o tři dívky v pěstounské péči. I je vedou k lásce ke koním.

Nela Křenková, členka oddílu v pěstounské péči: „Koníci jsou prostě živá zvířata a mám je ráda. Oni rozumí víc, než někteří lidé. Když je mi smutno, nebo mě něco mrzí, tak se s ním můžu pomazlit, prostě jsou zlatí. A co se mi tady líbí? Je to prostě můj domov. Trénovat na závody, vyhrávat, nebo si ty závody jen tak zajet je takové plus k tomu.“

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Ve středisku Dvoreček se nerealizuje jenom ta sportovní činnost, ten jezdecký sport, ale zároveň se to tady snoubí se sociálním aspektem, protože se zde podporují mimo jiné pěstounské rodiny. Proto městský obvod středisko Dvoreček a oddíl Brontosauři dlouhodobě podporuje. Věřím, že budeme podporovat i nadále. Bavili jsme se o tom, že zde například může vzniknout nové kolbiště, aby se jezdecký sport mohl posouvat dále.“

Už tento víkend se například členové oddílu zúčastní s koňmi mezinárodní výstavy a šampionátu v Pardubicích. Koně ale v Kunčičkách využívají třeba taky k hipoterapii.

---

Slezská Ostrava slavnostně vyřadila 122 žáků 9. tříd

Žákům základních škol už prázdniny pomalu klepou na dveře a pro některé z nich budou opravdu zasloužené. Po devíti letech úspěšně zakončené povinné školní docházky byli deváťáci ze slezskoostravských základních škol v obřadní síni radnice slavnostně vyřazeni.

K vyřazení žáků devátých tříd letos došlo v pátek 21. června, tedy přesně týden před koncem školního roku. Jako vždy byl tento slavnostní akt plný očekávání, ale i lehké nostalgie, a to jak ze strany studentů, tak učitelů.

Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská: „Loučit se s deváťáky je vždycky nostalgie. Člověk vzpomíná na to, když přicházeli do třídy, když je poprvé potkal a letošní rok je ještě specifický tím, že u nás končí působení Fotbalové akademie a kluci – výběr Moravskoslezského kraje – už u nás nebudou, přesouvají se na jinou školu, takže to je taky trošku s nostalgií. Navíc, když jsem je učila matematiku, tak pro mě je to ještě osobnější.“

Ondřej Jarotek, žák 9. ročníku a člen Regionální fotbalové akademie: „Fungovalo to dobře, měli jsme i dost výhod, měli jsme dost úlev ze školy, to se musí říct. Měli jsme i hodně cestovních zážitků, byli jsme i v zahraničí a byli jsme na různých dobrých zápasech proti dobrým klubům, takže máme spoustu fotbalových zkušeností. Se školou se to dalo zvládat. Museli jsme se učit, i když to bylo někdy těžké. Zvládli jsme to, myslím si, všichni. Všichni prospěli dobře, nebyly žádné špatné známky, takže si myslím, že to bylo skvělé.“

Eliška Palochová, žačka 9. ročníku: „Bylo to zajímavých pár let, užila jsem si to s nimi. Měli jsme hodně výletů, hodně společných chvil se třídou. Mohla bych říct, že naše třída má dobrý kolektiv. No a přestup bude zajímavý, všichni se těšíme.“

Karolína Papežová, žačka 9. ročníku: „Já se taky těším na střední, protože poznám nové lidi a bude to něco úplně nového. Se třídou máme super kolektiv a spolu hodně zážitků.“

Slavnostního vyřazování se letos zúčastnilo celkem 122 žáků z šesti tříd ze všech 4 slezskoostravských základních škol. Někteří žáci byli navíc oceněni za svůj prospěch nebo propagaci školy.

Roman Goryczka (OSTRAVAK), místostarosta Slezské Ostravy: „Některé děti nepůjdou ani dál do školy, budou pracovat. Některé ukončí střední školu a půjdou do práce. Některé získají vysokoškolské tituly. Jsou pro nás velmi důležité, protože jak si budou vytvářet svou budoucnost, tak ji budou vytvářet i pro nás. Takže jsou pro nás potřebné a za to jim buď velký dík a na té klikaté cestě života jim přejeme tímto aktem hodně štěstí, a hlavně zdraví do celého jejich budoucího života.“

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Slezskoostravský expres
25. června 2024, 16:30

Rozmarné slavnosti řeky Ostravice opět pobavily

Náplavka pod mostem Miloše Sýkory ožila na obou březích dalším ročníkem Rozmarných slavností řeky Ostravice. Tradičního sjezdu netradičních plavidel po řece se letos zúčastnil rekordní počet posádek a na jejich dopravních prostředcích bylo vidět, že kreativitě se meze nekladou.

Rozmarné slavnosti řeky Ostravice opět propojily Slezskou a Moravskou Ostravu, a to nejen pomyslně, ale i doslova – raftovým mostem. Návštěvníci si mohli užít bohatý program, ale hlavně sjezd netradičních plavidel, který je vždy největším lákadlem. Při tomto sjezdu totiž nejde jen o to, dojet do cíle.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „To hodnocení je vždycky velmi složité, protože těch kritérií je několik. Hodnotíme jednak to, jestli plavidlo dojede, ale samozřejmě jak vypadá, jak vypadá jeho posádka, zda umí lidi pobavit.“

Pod slezskoostravskou Loděnicí se už od dvou hodin pilně připravovala různá plavidla od indiánských kánoí, přes pirátské lodě až po mašinku.

posádka Předpověď počasí: „Vymýšlela to kolegyně mamky a taťky a jede to za celou školu a myslíme, že to dáme.“

posádka Pirátské bárky: „Pracovali jsme na ní prakticky už od ledna, ne na lodi, ale na kostýmech. Na lodi zhruba měsíc a půl, protože nepřálo počasí a čas, takže po chvilkách, po odpoledních, po práci. Vždycky, když zrovna nepršelo.“

Originálních nápadů byla jako každý rok spousta. Letos se tak na řece objevili třeba i králíci z klobouku Bob a Bobek. Plavili se přitom přímo ve slavném klobouku kouzelníka Pokustóna. Některá plavidla cestu vydržela, jiná už na tom byla hůř. Loď Jacka Sparrowa se třeba potopila stylově jako ve filmu – v cíli své plavby.

Jak se vám podařilo utéct tomu Biolitu?

posádka Život brouka: „Docela dobře. Pádlovali jsme a doufali jsme, že utečeme.“

Jak vám kouzelný klobouk pomohl k vaší plavbě?

posádka Králíci z klobouku: „No evidentně nepomohl. Bylo to fajn do té doby, než jsme se ponořili.“

Favoritem letošního sjezdu byla posádka vlaku, která zaujala nejen svým plavidlem, ale i sehranou scénkou Přepadení Overland Flyeru. Díky tomu získali strojvedoucí a kovbojové první místo.

posádka Přepadení Overland Flyeru: „Na našem prvním ročníku nám jely dvě lodě, byli jsme na druhém a třetím místě, takže jsme se chystali na to první, což nám samozřejmě vyšlo. Jsme za to neskutečně rádi, musíme poděkovat hlavně fanouškům. Stavba nám trvala dva, dva a půl měsíce plus minus. Sice byl proud silnější, než jsme čekali, ale buďme rádi, že je dost vody. Já myslím, že to vyšlo. Doufám, že jsme aspoň pobavili publikum.“

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Rozmarné slavnosti řeky Ostravice už patří mezi tradiční akce, které městský obvod organizuje. Letos jsme měli rekordní počet plavidel, která se snažila sjet řeku Ostravici, a myslím si, že i účast byla poměrně dobrá. Počasí skvěle vyšlo, takže za mě další skvělý ročník této akce. Co bych obzvláště vyzdvihl, je to, že náš městský obvod tuto akci poprvé organizuje samostatně bez Moravské Ostravy a bez města, ale i tak si myslím, že se letošní ročník povedl.“

První posádka si domů odnesla 10 000 korun a vítězný tým už má o tom, co bude s penězi, rozhodnuto. Investuje je do stavby plavidla na příští ročník Rozmarných slavností.

---

SDO Brontosauři se stará o koně, děti i pěstounské rodiny

Samostatný dětský oddíl Brontosauři ze Slezské Ostravy uspořádal v sobotu pro veřejnost den otevřených dveří. Lidé se tak mohli více dozvědět o tom, jak funguje. Cílem Brontosaurů je sdružovat děti, mládež i dospělé za účelem ochrany přírody a chovu koní. Oddíl má ale mnohem širší zaměření.

V roce 2007 začali členové oddílu Brontosauři rekonstrukcí zchátralé stodoly v Kunčičkách budovat Středisko pro volný čas a ekologickou výchovu Dvoreček. To tady funguje dodnes a jeho důležitou náplní je práce s koňmi. S těmi taky děti často vyrážejí na závody a vyhrávají.

Jiří Kohout, předseda SDO Brontosauři: „Kůň nevyhrává sám, vždycky je to o tom dítěti. To děcko se to musí naučit. Jak se říká, těžce na cvičišti, lehce na bojišti. Takže tady se musí všechno naučit, a když to udělá a udělá si navíc i zkoušky, tak má řidičák na celý život a propadne koním na celý život.“

Julie Koňárová, členka oddílu: „Já to tu znám už odmalička, protože moje sestra tu taky jezdila a jezdí se mi tu dobře.“

Zuzana Babejová, členka oddílu: „Já to tady mám ráda. Mám to naproti domu, mám tu mého milovaného Jumbieka, který není můj, ale prakticky s ním jezdím od jeho mládí.“

Brontosauři se ale zdaleka nevěnují jen koním. V opraveném domku založili taky Klub Pěstoun, podporující pěstounské rodiny.

Jiří Kohout, předseda SDO Brontosauři: „Doprovázíme určitou skupinu pěstounů, kteří s námi mají smlouvy. Děláme pro ně semináře, školení, vzdělávání. Řešíme zdravotní stav dětí a jejich problémy, protože to jsou malé děti od tří do osmnácti let.“

Předseda oddílu jde v tomto ohledu příkladem. Společně se svou ženou se starají o tři dívky v pěstounské péči. I je vedou k lásce ke koním.

Nela Křenková, členka oddílu v pěstounské péči: „Koníci jsou prostě živá zvířata a mám je ráda. Oni rozumí víc, než někteří lidé. Když je mi smutno, nebo mě něco mrzí, tak se s ním můžu pomazlit, prostě jsou zlatí. A co se mi tady líbí? Je to prostě můj domov. Trénovat na závody, vyhrávat, nebo si ty závody jen tak zajet je takové plus k tomu.“

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Ve středisku Dvoreček se nerealizuje jenom ta sportovní činnost, ten jezdecký sport, ale zároveň se to tady snoubí se sociálním aspektem, protože se zde podporují mimo jiné pěstounské rodiny. Proto městský obvod středisko Dvoreček a oddíl Brontosauři dlouhodobě podporuje. Věřím, že budeme podporovat i nadále. Bavili jsme se o tom, že zde například může vzniknout nové kolbiště, aby se jezdecký sport mohl posouvat dále.“

Už tento víkend se například členové oddílu zúčastní s koňmi mezinárodní výstavy a šampionátu v Pardubicích. Koně ale v Kunčičkách využívají třeba taky k hipoterapii.

---

Slezská Ostrava slavnostně vyřadila 122 žáků 9. tříd

Žákům základních škol už prázdniny pomalu klepou na dveře a pro některé z nich budou opravdu zasloužené. Po devíti letech úspěšně zakončené povinné školní docházky byli deváťáci ze slezskoostravských základních škol v obřadní síni radnice slavnostně vyřazeni.

K vyřazení žáků devátých tříd letos došlo v pátek 21. června, tedy přesně týden před koncem školního roku. Jako vždy byl tento slavnostní akt plný očekávání, ale i lehké nostalgie, a to jak ze strany studentů, tak učitelů.

Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská: „Loučit se s deváťáky je vždycky nostalgie. Člověk vzpomíná na to, když přicházeli do třídy, když je poprvé potkal a letošní rok je ještě specifický tím, že u nás končí působení Fotbalové akademie a kluci – výběr Moravskoslezského kraje – už u nás nebudou, přesouvají se na jinou školu, takže to je taky trošku s nostalgií. Navíc, když jsem je učila matematiku, tak pro mě je to ještě osobnější.“

Ondřej Jarotek, žák 9. ročníku a člen Regionální fotbalové akademie: „Fungovalo to dobře, měli jsme i dost výhod, měli jsme dost úlev ze školy, to se musí říct. Měli jsme i hodně cestovních zážitků, byli jsme i v zahraničí a byli jsme na různých dobrých zápasech proti dobrým klubům, takže máme spoustu fotbalových zkušeností. Se školou se to dalo zvládat. Museli jsme se učit, i když to bylo někdy těžké. Zvládli jsme to, myslím si, všichni. Všichni prospěli dobře, nebyly žádné špatné známky, takže si myslím, že to bylo skvělé.“

Eliška Palochová, žačka 9. ročníku: „Bylo to zajímavých pár let, užila jsem si to s nimi. Měli jsme hodně výletů, hodně společných chvil se třídou. Mohla bych říct, že naše třída má dobrý kolektiv. No a přestup bude zajímavý, všichni se těšíme.“

Karolína Papežová, žačka 9. ročníku: „Já se taky těším na střední, protože poznám nové lidi a bude to něco úplně nového. Se třídou máme super kolektiv a spolu hodně zážitků.“

Slavnostního vyřazování se letos zúčastnilo celkem 122 žáků z šesti tříd ze všech 4 slezskoostravských základních škol. Někteří žáci byli navíc oceněni za svůj prospěch nebo propagaci školy.

Roman Goryczka (OSTRAVAK), místostarosta Slezské Ostravy: „Některé děti nepůjdou ani dál do školy, budou pracovat. Některé ukončí střední školu a půjdou do práce. Některé získají vysokoškolské tituly. Jsou pro nás velmi důležité, protože jak si budou vytvářet svou budoucnost, tak ji budou vytvářet i pro nás. Takže jsou pro nás potřebné a za to jim buď velký dík a na té klikaté cestě života jim přejeme tímto aktem hodně štěstí, a hlavně zdraví do celého jejich budoucího života.“

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-25-06-2024-16-33