Výročí posvěcení kostela spojila stonavská farnost s dožínkami
Stonavská farnost si připomněla 114. výročí posvěcení kostela svaté Máří Magdalény. Během slavnostní bohoslužby věřící děkovali také za letošní úrodu. Krmáš byl totiž spojen s farními dožínkami.
V neděli 22.září slavila stonavská římskokatolická farnost významnou událost – krmáš, tedy výročí posvěcení kostela svaté Máří Magdaleny.
114. výročí posvěcení tohoto kostela, které se dokonalo v září a z rukou jeho excelence pana kardinála Georga von Koppa. Tehdy tady vstoupila Boží chvála a Boží sláva.
P. Roland Manowski-Słomka, farář, Římskokatolická farnost Stonava: „Je to důležité pro to, abychom si uvědomili, že kostel není jen taková občanská budova, kde někdy chodívám na nějaké koncerty, ale to je především Boží dům, do kterého vstoupila Boží chvála, zrovna posvěcením.“
Letos stonavská farnost spojila slavnost památky posvěcení kostela s farními dožínkami, což vytvořilo prostor nejen pro vděčnost za duchovní dary, ale také za vše, co nám země a lidská práce přináší.
P. Roland Manowski-Słomka, farář, Římskokatolická farnost Stonava: „Myslel jsem si, že bude to dobré spojit, protože když děkujeme také za věci Boží, což je kostel, tak můžeme také Pánu Bohu poděkovat za to, co je nejvíc lidské, chléb náš vezdejší, a zrovna dožínky, to je zrovna ten symbol, poukázání na to, že děkujeme Pánu Bohu za to všechno, co potřebujeme k našemu životu, za to, co je tak velice lidské.“
Do kostela byly přineseny farníky nejen plodiny z letošní úrody, ale také staré nástroje, které připomínají životní práci našich předků.
P. Roland Manowski-Słomka, farář, Římskokatolická farnost Stonava: „Tak, jak jsem to řekl před chvíli, děkujeme Pánu Bohu za to, co je lidské a pro to mu to také přinášíme, přinášíme ti tento chléb, který je plodem země, lidské práce a pro také naší farníci a obzvlášť takový, třeba jak pan Andrzej, který má svoje hospodářství, tady dones to, co tam zrovna mu na tom poli, v té zahrádce nebo lidem, co jim tady roste, takže toto má své místo teď v kostele u oltáře.“
Andrzej Bystroń, farník: „Do kostela jsme přinesli kromě toho, co vyrostlo, tak i nějaké nářadí nebo přístroje, které se kdysi používaly. Od cepů, vidlí přes kopačky až po burdak, který byl na čištění obilí, stolici na čištění dřeva anebo lavici na klepání kosy.“
Po mši svaté byli všichni přítomní věřící obdarováni chlebem, symbolem plodu lidské práce a Božího požehnání. Kromě toho bylo pro všechny přítomné připraveno i bohaté občerstvení, které připravili sami farníci. Slavnost tak pokračovala v radostné atmosféře vzájemné sounáležitosti a vděčnosti za Boží dary, jak duchovní, tak pozemské.
---
Týden knihoven ve Stonavě nabídne i zajímavou besedu
V rámci celorepublikového Týdne knihoven, připravila Místní knihovna Stonava pro své návštěvníky několik zajímavých akcí.
Jednou z nich je beseda, která se uskuteční v úterý 8. října 2024 v 16:30 hod. Jejím tématem bude „Nešťastné události na karvinských dolech“ a přednášet bude odborník na historii hornictví Ing. Stanislav Kuba. Beseda je určena široké veřejnosti a jistě osloví každého, koho zajímá minulost a těžký život horníků.
Kromě besedy nabídne knihovna v pondělí 7. října a ve čtvrtek 10. října 2024 čtenářům, kteří mají vůči ní nesplacené závazky, amnestii na upomínky. Velmi lákavá je rovněž nabídka vyřazených knih za 5, - Kč/ks či registrace zdarma na 1 rok pro nové členy stonavské knihovny.
---
Stonava poprvé v sezóně nebodovala
Stonavští fotbalisté mají za sebou velmi těžký zápas. Na domácí půdě hostili lídra tabulky. I přesto, že zápas byl velmi vyrovnaný, body si domů odvezly Kravaře.
Muži SK Stonava nenaplnili své očekávání 9. kola krajského přeboru, když prohráli na domácí půdě s Kravařemi 1:2. Přestože se domácí tým dostal do vedení v 21. minutě gólem Jakuba Hejdy, hosté ve 32. Minutě vyrovnali a skóre pak otočili ve svůj prospěch díky trefě Radima Baranka v 70. Minutě. Stonava si tak nechala ujít příležitost dostat se tabulkově na první místo.
Tomáš Mančař, trenér SK Stonava: „Je to první zápas, kdy jsme nebodovali, poprvé jsme prohráli, ale samozřejmě je to pro každého. Byli jsme jediní, kdo neprohrál. Kravaře se bijí o to čelo, stejně jako my, navíc byl to soupeř, který nás dokáže potrápit. Měl nám co vracet. My jsme ho porazili dvakrát, takže si myslím, že dobrý zápas od začátku. Celý ten zápas měl speciální náboj. Přijel soupeř, který stejně jako my chce hrát fotbal. Úplně se jinak na to dívá, když přijede soupeř, který chce hrát fotbal, než manšafty, které se zabetonují vzadu. My jsme počítali, že ten zápas bude mít nějakou úroveň, škoda, že jsme nezískali zaslouženě aspoň bod. Bylo to o tom, kdo bude mít aspoň trošičku víc toho štěstíčka a dá tu branku. Dali to hosté, takže berou oni tři body.“
Stonava po tomto zápase je v tabulce čtvrtá s 19 body. Oproti lídrovi tabulky s 24 body má odehráno o jeden zápas méně, stejně jako třetí v tabulce Český Těšín s 21 body. Na druhém místě tabulky, rovněž s 21 body je Staré Město.
---
Spotkanie ku pamięci Klemensa Słowioczka
Z okazji pierwszej rocznicy śmierci Klemensa Słowioczka członkowie zespołu śpiewaczego TA Grupa przygotowali wieczór wspomień. Słowioczek po powrocie na Zaolzie stał się członkiem, solistą i nauczycielem tego zespołu.
O swoje wspomnienia podzielili się jego przyjaciele, senator Andrzej Feber, dyregentka Marta Orszulik, prezeska TA Grupy Danuta Siderek i śpiewak Leszek Gattnar. Prowadzący imprezę Piotr Twardzik w ciekawy sposób przedstawiał życiorys artysty.
Piotr Twardzik, moderator spotkania: „Przełomowym momentem w życiu Klemensa były przesłuchania w praskim Teatrze Narodowym, w operze, gdzie był obecny dyrektor Opery Kmicznej w Berlinie. Pomimo tego, że Přemysl Koči, dyrektor praskiej Opery mówił, że tam kariery Klemens nie zrobi z uwagi na swój dialekt, Walter Faltenstein, dyrektor berlińskiej Opery zaprosił Klemensa na osobne spotkanie i Klemens trzydzieści lat śpiewał w Berlinie.”
Andrzej Feber, senator, wicewójt Stonawy: „Normalny człowiek, nigdy jakoś nie akcentował tej swojej wiedzy, tego talentu, nigdy tego nie robił. Zawsze podkreślał, jo tu je doma, mi tu je najlepszy, jo w Niemcach je jyny taki auslender, ale tu, a w Stonawie, dyć tu mam całą rodzinę, tu się czuję dóma.”
Leszek Gattnar, uczeń Klemensa Słowioczka: „Nigdy nie powiedział ani słowa krytyki, względem śpiewania, i dobrze wiedział dlaczego, ponieważ wtedy człowiek się zamyka, bardzo się stara, ale już to nie jest takie jak być powinno. Chciał, żeby człowiek czuł się bezpiecznie, żeby ten głos płynął. Jak raz przyszedłem, to już potem żeśmy cały czas kontynuowali współpracę, ponieważ mówił: A to niech pan jeszcze przyjdzie, jeszcze się popatrzymy na to, a jeszcze niech pan przyjdzie i chodziłem tak przez kilka lat.”
Na spotkaniu zabrzmiały pieśni, które śpiewał z zespołem Klemens Słoiwoczek. Partie solowe zaśpiewali teraz jego koledzy.
Piotr Twardzik, moderator spotkania: „No śpiewam tak, jak idzie. Np. W utworze Deep River śpiewał Klemens solo, ale nikt nie miał odwagi zaśpiewać to za niego. I śpiewał cały chór razem.”
Wieczór zakończył się pieśnią w wykonaniu Klemensa Słowioczka.
---