Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Stonavský expres

Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Předškoláci se pilně připravují na vstup do 1. třídy
  • Partnerské školy se setkaly v ostravském Světě techniky
  • Na zahrady stonavských mateřinek se slétly čarodějnice
  • Po dvouleté pauze se ve Stonavě rozjíždí život
  • Stroje z bliskich, kostiumy z dalekich stron świata

Předškoláci se pilně připravují na vstup do 1. třídy

Pokud pravidelně sledujete naše vysílání, jistě Vám neunikla reportáž o zápisech do první třídy. Budoucí prvňáčci je zvládli na jedničku a to i díky kroužku předškoláka, který absolvovali přímo ve školních lavicích.

Mám pro vás nachystané takové kartičky, je na nich vaše jméno.

K zápisům do první třídy letos přišlo 27 dětí. Ty se na školu důkladně připravují nejen v mateřské školce. Za sebou mají i přípravné hodiny přímo ve školních lavicích.

Lucie Marešová, učitelka 1. třídy: „Tyto kroužky se dělají z důvodu, aby si přeškoláčci zvykli na prostředí, do kterého od září půjdou. Letos očekáváme hodně dětí. Jeden den nám jezdí školka z Hořan a druhý den pak jezdí dolanská školka.“

Dneska si vyzkoušíte, jaké je to sedět v lavici. Máte lavici našich prvňáčků.

Lucie Marešová, učitelka 1. třídy: „Snažíme se podívat na to, jak na tom děti jsou, jak jsou připravené.“

Během 45 minutové výuky si budoucí předškoláci zopakovali tvary i číslice. Paní učitelce navíc předvedly, že už umí poznat některá písmenka a zvládnou se i podepsat.

Teď si děti vyzkoušíme, jak se ve škole hlásí.

anketa, předškoláci: „Těšíš se do školy? Ano.“ „Já se těším do školy na počítání.“ „Já se těším na abecedu.“ „Já se těším do školy, protože se tady všechno naučím.“ „Já se těším na učení.“

Trojúhelník, čtverec, kruh.

anketa, předškoláci: „My jsme dneska procvičovali tvary: obdélníky, trojúhelníky, čtverce a kruhy.“

Děti si během výuky procvičovaly i samostatnost a to při práci s pracovními listy.

anketa, předškoláci: „Měli jsme všechny čtverce vybarvit zeleně.“

Podle učitelky 1. třídy jsou stonavští předškoláci na vstup do školy velmi dobře připraveni. Velkou zásluhu na tom mají nejen učitelky ve stonavských mateřských školách, které kvalitní přípravě věnují velkou pozornost, ale i rodiče, kteří s dětmi procvičují zadané úkoly.

---

Partnerské školy se setkaly v ostravském Světě techniky

Stonavští školáci absolvovali další setkání se svými kamarády z polských Marklowic. Tentokrát se společně vydali do Ostravy. Jejich cílem byl Velký svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic.

Po několika vzájemných setkáních v polských Marklowicích se setkali žáci stonavské a marklowické školy v ostravském Světě techniky. Jednalo se o první setkání obou partnerských škol v rámci přeshraničního projektu Naše kořeny – naše budoucnost na české straně.

Halina Winkler, ředitelka školy v Marklowicích: „Máme první setkání v ostravském Světě techniky. Děti se na to velmi těšily. Měla jsem spoustu zájemců, bylo velmi těžké vybrat, kdo tady pojede, protože po epidemii se svět trošku změnil. Tady je také hodně nových věcí. Věřím, že se všem tady bude líbit.“

Tam je celé velké patro o přírodě, můžete si vyzkoušet, jak fungují magnety, různé vlnění apod. Tady dole jsou dvě expozice. Vlevo je Svět vědy a objevů, tam se můžete podívat, co všechno lidé už dokázali vymyslet.

anketa, žáci ZŠ Stonava: „Tady v dětském koutku je kráva a ta se dá dojit.“ „Dneska to bylo super a líbilo se mi tady.“ „Jsou tady velmi zajímavé technické věci.“

V rámci přeshraničního projektu se žáci obou partnerských škol na české straně setkají ještě několikrát. Společně navštíví například planetárium v Ostravě a společně vyběhnou také na trať tradičního stonavského Běhu přátelství.

---

Na zahrady stonavských mateřinek se slétly čarodějnice

Dopoledne plné kouzel a čar prožily děti ve stonavských mateřských školách.

V pondělí 2. května se v mateřské škole na Dolanech konal čarodějnický rej. Na školní zahradu přilétly na koštěti ježibaby, čarodějnice, černokněžníci a další nadpřirozené bytosti. Připraven byl pro ně pestrý program. Zahájen byl školou kouzel, ve které se všichni naučili vařit kouzelný lektvar. Na ohništi si připravili sladkou specialitu babky jabky. Své sportovně kouzelnické dovednosti si nakonec prověřili během lovu čarodějnické havěti, během kterého musely využít i svého létajícího koštětě. Pro budoucí čarodějnické pokolení pak vše zdokumentovali kresbou na kouzelný pergamen.

V podobném duchu se linul i čarodějnický slet v mateřské škole na Hořanech. Tady se děti s čarodějnicemi Bludimírou, Malvínou a Čury Mury Milunou vydaly na kouzelnickou stezku plnou čarodějných úkolů. Děti si zalétaly na koštěti, skládaly rozbité zrcadlo a pomáhaly s přípravou kouzelnického lektvaru, díky kterému se jim podařilo najít zlou všem škodící čarodějnici, kterou společně upálili.

---

Po dvouleté pauze se ve Stonavě rozjíždí život

Po dvouleté pauze, způsobené koronavirou pandemií se ve Stonavě opět rozjíždí život. Svědčí o tom i akce, které pro veřejnost připravuje komise školství, kultury a sportu.

Komise školství, kultury a sportu se snaží o kulturní a sportovní vyžití občanů Stonava. Koordinuje akce společně se základní školou a některé akce organizuje sama. Po dvouleté pauze způsobené koronavirou pandemií, kdy musely být tradiční stonavské akce zrušeny, mají členové komise nyní plno práce. Například už v úterý 10. května proběhne Běh přátelství.

Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy, předseda Komise školství, kultury a sportu: „Vracíme se k tradičnímu Běhu přátelství, kdy v běhu závodí děti ze Stonavy a okolí, tady v areálu sportovního klubu a pak připravujeme turnaj ve stolním tenise, který je pro dospělé.“

Ten se uskuteční v tělocvičně základní školy na Dolanech v neděli 15. května. Prezence je od 8.00 hodin, začátek pak v 8.30 hod. Soutěží se ve dvou kategoriích - muži a ženy. Turnaje se mohou zúčastnit všichni starší 15-ti let, kteří ve Stonavě bydlí nebo bydleli, pracují nebo pracovali, chodili do školy nebo vlastní zahrádku.

Obec se letos připravuje i na tradiční Maří Magdalenskou pouť a oslavy 90 let Sportovního klubu Stonava.

Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy, předseda Komise školství, kultury a sportu: „Ve spolupráci se sportovním klubem chystáme oslavy devadesátin sportovního klubu, které proběhnou v areálu SK Stonava. Je tam bohatý celodenní program.“

Oslavy se uskuteční v sobotu 18. června v areálu sportovního klubu Stonava.

---

Stroje z bliskich, kostiumy z dalekich stron świata

Ciekawym pomysłem zespołu Suszanie z koła PZKO w Suchej Górnej była trzydniowa wystawa strojów ludowych i kostiumów połączona z towarzyskim spotkaniem. Nie było specjalnej okazji, tylko chęć powrotu do starej dobrej tradycji.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Dwa lata się nic nie działo, więc trzeba było czymś zacząć. Nasze dziewczyny z zespołu właśnie miały taki pomysł, żeby wystawić nasze stroje, kostiumy, które mamy w zespołowej szatni.”

Pożyczono manekiny, żeby się stroje pięknie zaprezentowały. A wykonanie aranżacji wystawy zdradzało talent i pomysłowość górnosuskich tancerzy.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Parter przeznaczyliśmy na stroje ludowe, są tu przede wszystkim nasze stoje regionalne, czyli orginalne stroje cieszyńskie. Tu za mną jest taka oryginalna grupka. Oryginalne znaczy się, że niektóre prawie że stuletnie.”

W innej części sali znalazły się stroje, w jakie również przyodziewali się dawni mieszkańcy regionu, a teraz tańczą w nich Suszanie.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Sucha Górna jest na granicy dwu regionów, Śląska Cieszyńskiego i Śląska Laskiego. Za nami jest strój laski z okolic Karwiny, dopełniony mundurem górniczym. Po drugiej stronie jest strój laski z okolic Orłowej. On się troszeczkę różni. Tam właściwie oryginalna damska suknia jest o wiele mniej bogata niż ta cieszyńska. Strój męski to jest właściwie rekonstrukcja wykonana na podstawie muzealnych eksponatów.”

Suszanie mają w repertuarze również tańce innych regionów. A więc i te stroje znalazły się na wystawie.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „To są stroje polskie, mamy rozbarskie czyli gornośląskie, mamy krakowskie i łowickie, potem mamy jedyny strój czeski, ten najpopularniejszy z okolic Pilzna. Cała kolekcja jest zakończona strojami słowackimi, od Trenczyna, od Myjawy, są stroje spiskie i zemplinskie stroje.”

Na tym nie koniec wystawy z górnosuskiej szatni, w której znajduje się około trzech tysięcy różnych części strojów i kostiumów.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Wzdłuż schodów na górę są stroje karnawałowe. Potem, dałoby się powiedzieć, trochę strojów historycznych a na końcu ekspozycji grupa ubrań różnych stron świata.”

Szatnia zespołu Suszanie służy również innym zespołom i osobom prywatnym. Wystarczy umówić
się telefonicznie lub przyjść we wtorek w dniu wypożyczeń.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Stonavský expres
04. května 2022, 16:14

Předškoláci se pilně připravují na vstup do 1. třídy

Pokud pravidelně sledujete naše vysílání, jistě Vám neunikla reportáž o zápisech do první třídy. Budoucí prvňáčci je zvládli na jedničku a to i díky kroužku předškoláka, který absolvovali přímo ve školních lavicích.

Mám pro vás nachystané takové kartičky, je na nich vaše jméno.

K zápisům do první třídy letos přišlo 27 dětí. Ty se na školu důkladně připravují nejen v mateřské školce. Za sebou mají i přípravné hodiny přímo ve školních lavicích.

Lucie Marešová, učitelka 1. třídy: „Tyto kroužky se dělají z důvodu, aby si přeškoláčci zvykli na prostředí, do kterého od září půjdou. Letos očekáváme hodně dětí. Jeden den nám jezdí školka z Hořan a druhý den pak jezdí dolanská školka.“

Dneska si vyzkoušíte, jaké je to sedět v lavici. Máte lavici našich prvňáčků.

Lucie Marešová, učitelka 1. třídy: „Snažíme se podívat na to, jak na tom děti jsou, jak jsou připravené.“

Během 45 minutové výuky si budoucí předškoláci zopakovali tvary i číslice. Paní učitelce navíc předvedly, že už umí poznat některá písmenka a zvládnou se i podepsat.

Teď si děti vyzkoušíme, jak se ve škole hlásí.

anketa, předškoláci: „Těšíš se do školy? Ano.“ „Já se těším do školy na počítání.“ „Já se těším na abecedu.“ „Já se těším do školy, protože se tady všechno naučím.“ „Já se těším na učení.“

Trojúhelník, čtverec, kruh.

anketa, předškoláci: „My jsme dneska procvičovali tvary: obdélníky, trojúhelníky, čtverce a kruhy.“

Děti si během výuky procvičovaly i samostatnost a to při práci s pracovními listy.

anketa, předškoláci: „Měli jsme všechny čtverce vybarvit zeleně.“

Podle učitelky 1. třídy jsou stonavští předškoláci na vstup do školy velmi dobře připraveni. Velkou zásluhu na tom mají nejen učitelky ve stonavských mateřských školách, které kvalitní přípravě věnují velkou pozornost, ale i rodiče, kteří s dětmi procvičují zadané úkoly.

---

Partnerské školy se setkaly v ostravském Světě techniky

Stonavští školáci absolvovali další setkání se svými kamarády z polských Marklowic. Tentokrát se společně vydali do Ostravy. Jejich cílem byl Velký svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic.

Po několika vzájemných setkáních v polských Marklowicích se setkali žáci stonavské a marklowické školy v ostravském Světě techniky. Jednalo se o první setkání obou partnerských škol v rámci přeshraničního projektu Naše kořeny – naše budoucnost na české straně.

Halina Winkler, ředitelka školy v Marklowicích: „Máme první setkání v ostravském Světě techniky. Děti se na to velmi těšily. Měla jsem spoustu zájemců, bylo velmi těžké vybrat, kdo tady pojede, protože po epidemii se svět trošku změnil. Tady je také hodně nových věcí. Věřím, že se všem tady bude líbit.“

Tam je celé velké patro o přírodě, můžete si vyzkoušet, jak fungují magnety, různé vlnění apod. Tady dole jsou dvě expozice. Vlevo je Svět vědy a objevů, tam se můžete podívat, co všechno lidé už dokázali vymyslet.

anketa, žáci ZŠ Stonava: „Tady v dětském koutku je kráva a ta se dá dojit.“ „Dneska to bylo super a líbilo se mi tady.“ „Jsou tady velmi zajímavé technické věci.“

V rámci přeshraničního projektu se žáci obou partnerských škol na české straně setkají ještě několikrát. Společně navštíví například planetárium v Ostravě a společně vyběhnou také na trať tradičního stonavského Běhu přátelství.

---

Na zahrady stonavských mateřinek se slétly čarodějnice

Dopoledne plné kouzel a čar prožily děti ve stonavských mateřských školách.

V pondělí 2. května se v mateřské škole na Dolanech konal čarodějnický rej. Na školní zahradu přilétly na koštěti ježibaby, čarodějnice, černokněžníci a další nadpřirozené bytosti. Připraven byl pro ně pestrý program. Zahájen byl školou kouzel, ve které se všichni naučili vařit kouzelný lektvar. Na ohništi si připravili sladkou specialitu babky jabky. Své sportovně kouzelnické dovednosti si nakonec prověřili během lovu čarodějnické havěti, během kterého musely využít i svého létajícího koštětě. Pro budoucí čarodějnické pokolení pak vše zdokumentovali kresbou na kouzelný pergamen.

V podobném duchu se linul i čarodějnický slet v mateřské škole na Hořanech. Tady se děti s čarodějnicemi Bludimírou, Malvínou a Čury Mury Milunou vydaly na kouzelnickou stezku plnou čarodějných úkolů. Děti si zalétaly na koštěti, skládaly rozbité zrcadlo a pomáhaly s přípravou kouzelnického lektvaru, díky kterému se jim podařilo najít zlou všem škodící čarodějnici, kterou společně upálili.

---

Po dvouleté pauze se ve Stonavě rozjíždí život

Po dvouleté pauze, způsobené koronavirou pandemií se ve Stonavě opět rozjíždí život. Svědčí o tom i akce, které pro veřejnost připravuje komise školství, kultury a sportu.

Komise školství, kultury a sportu se snaží o kulturní a sportovní vyžití občanů Stonava. Koordinuje akce společně se základní školou a některé akce organizuje sama. Po dvouleté pauze způsobené koronavirou pandemií, kdy musely být tradiční stonavské akce zrušeny, mají členové komise nyní plno práce. Například už v úterý 10. května proběhne Běh přátelství.

Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy, předseda Komise školství, kultury a sportu: „Vracíme se k tradičnímu Běhu přátelství, kdy v běhu závodí děti ze Stonavy a okolí, tady v areálu sportovního klubu a pak připravujeme turnaj ve stolním tenise, který je pro dospělé.“

Ten se uskuteční v tělocvičně základní školy na Dolanech v neděli 15. května. Prezence je od 8.00 hodin, začátek pak v 8.30 hod. Soutěží se ve dvou kategoriích - muži a ženy. Turnaje se mohou zúčastnit všichni starší 15-ti let, kteří ve Stonavě bydlí nebo bydleli, pracují nebo pracovali, chodili do školy nebo vlastní zahrádku.

Obec se letos připravuje i na tradiční Maří Magdalenskou pouť a oslavy 90 let Sportovního klubu Stonava.

Tomáš Wawrzyk (ANO), místostarosta Stonavy, předseda Komise školství, kultury a sportu: „Ve spolupráci se sportovním klubem chystáme oslavy devadesátin sportovního klubu, které proběhnou v areálu SK Stonava. Je tam bohatý celodenní program.“

Oslavy se uskuteční v sobotu 18. června v areálu sportovního klubu Stonava.

---

Stroje z bliskich, kostiumy z dalekich stron świata

Ciekawym pomysłem zespołu Suszanie z koła PZKO w Suchej Górnej była trzydniowa wystawa strojów ludowych i kostiumów połączona z towarzyskim spotkaniem. Nie było specjalnej okazji, tylko chęć powrotu do starej dobrej tradycji.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Dwa lata się nic nie działo, więc trzeba było czymś zacząć. Nasze dziewczyny z zespołu właśnie miały taki pomysł, żeby wystawić nasze stroje, kostiumy, które mamy w zespołowej szatni.”

Pożyczono manekiny, żeby się stroje pięknie zaprezentowały. A wykonanie aranżacji wystawy zdradzało talent i pomysłowość górnosuskich tancerzy.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Parter przeznaczyliśmy na stroje ludowe, są tu przede wszystkim nasze stoje regionalne, czyli orginalne stroje cieszyńskie. Tu za mną jest taka oryginalna grupka. Oryginalne znaczy się, że niektóre prawie że stuletnie.”

W innej części sali znalazły się stroje, w jakie również przyodziewali się dawni mieszkańcy regionu, a teraz tańczą w nich Suszanie.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Sucha Górna jest na granicy dwu regionów, Śląska Cieszyńskiego i Śląska Laskiego. Za nami jest strój laski z okolic Karwiny, dopełniony mundurem górniczym. Po drugiej stronie jest strój laski z okolic Orłowej. On się troszeczkę różni. Tam właściwie oryginalna damska suknia jest o wiele mniej bogata niż ta cieszyńska. Strój męski to jest właściwie rekonstrukcja wykonana na podstawie muzealnych eksponatów.”

Suszanie mają w repertuarze również tańce innych regionów. A więc i te stroje znalazły się na wystawie.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „To są stroje polskie, mamy rozbarskie czyli gornośląskie, mamy krakowskie i łowickie, potem mamy jedyny strój czeski, ten najpopularniejszy z okolic Pilzna. Cała kolekcja jest zakończona strojami słowackimi, od Trenczyna, od Myjawy, są stroje spiskie i zemplinskie stroje.”

Na tym nie koniec wystawy z górnosuskiej szatni, w której znajduje się około trzech tysięcy różnych części strojów i kostiumów.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Wzdłuż schodów na górę są stroje karnawałowe. Potem, dałoby się powiedzieć, trochę strojów historycznych a na końcu ekspozycji grupa ubrań różnych stron świata.”

Szatnia zespołu Suszanie służy również innym zespołom i osobom prywatnym. Wystarczy umówić
się telefonicznie lub przyjść we wtorek w dniu wypożyczeń.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/stonavsky-expres/stonavsky-expres-04-05-2022-16-14