Stonavští zahrádkáři rozsvítili vánoční stromeček
První adventní neděle v areálu klubovny stonavských zahrádkářů se nesla ve znamení slavnostní atmosféry a tradice. Místní zahrádkáři zde tradičně rozsvítili svůj vánoční strom, čímž zahájili adventní období.
Akce, která je každoročně otevřena široké veřejnosti, letos nabídla bohatý program. Kulturní část obstaraly děti z mateřské školy na Hořanech, jejichž vystoupení potěšilo přítomné diváky a navodilo sváteční náladu.
Návštěvníci si mohli pochutnat na tradičních dobrotách, mezi nimiž nechyběl svařák, teplý čaj a oblíbená zelňačka.
Vánoční strom před stonavskou radnicí bude slavnostně rozsvícen tradičně před Vánocemi, ve středu 18. prosince v 17.00 hod. Předcházet mu bude vánoční koncert žáků stonavské základní školy v Domě PZKO, který je vždy spojen s tradičním školním vánočním jarmarkem.
---
Ve Stonavě bude skatepark, finančně pomůže Nadace OKD
Nadace OKD získala od společnosti OKD další mimořádný dar ve výši 20 milionů korun. Částka poputuje do sedmi měst a obcí na Karvinsku, na něž historicky působila nebo dlouhodobě působí těžební činnost.
Granty v programu Nadace OKD obcím získaly Doubrava, Havířov, Horní Suchá, Karviná, Orlová, Petrovice u Karviné a Stonava.
Monika Němcová, ředitelka Nadace OKD: "Nadace OKD obdržela od svého zřizovatele, stejně jako v loňském roce, mimořádný dar, který se rozhodla věnovat na podporu obcí a měst v tomto regionu. Správní rada vybrala nakonec 7 projektů, které podpoří částkou 20 mil. Kč."
Na realizaci jednoho projektu mohlo město či obec získat až 5 milionů korun. Ve Stonavě bude vybudován skatepark. Ten totiž místním školákům v obci chyběl.
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: "Jako starostu hornické obce mě to velmi těší. Vždycky ke konci školního roku je posezení s nejlepšími žáky školy se starostou a místostarostou a když se ptáme dětí, co by se jim líbilo ve Stonavě, tak projevily zájem o skateparkové hřiště."
Vybudování skateparku ve Stonavě vyjde na 3,3 milionu korun, přičemž Nadace OKD pokryje polovinu nákladů. Nadace v obci podporuje projekty dlouhodobě – loni například přispěla na rekonstrukci a obnovu tenisových kurtů a díky její podpoře v současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce šaten na hřišti SK Stonava.
---
Stonavský skok přes kůži slavil jubileum
Ve Stonavě proběhl již desátý ročník tradiční hornické slavnosti "Skok přes kůži". Tato hornická slavnost je symbolem přijetí nových členů do Cechu hornického.
Její program je rozdělen do tří částí. Přátelskou atmosféru dotvářejí zpěvy hornických písní a soutěže tří týmy, které mezi sebou bojují v několika disciplínách.
Podrobnější reportáž z jubilejního X. stonavského skoku přes kůži vám přineseme v některém z lednových vysílání Stonavského expresu.
---
V lednu startují ve Stonavě taneční kurzy
Dům PZKO ve Stonavě se od ledna stane centrem tanečního dění. Pro zájemce všech úrovní zde manželé Filip a Anna Swětíkovi, mistři ČR a střední Evropy v latinskoamerických tancích, připravili bohatou nabídku tanečních kurzů.
Pro páry budou k dispozici lekce společenských tanců ve dvou úrovních.
Filip Swětík,, lektor: „Ve Stonavě budeme začínat od 13. ledna 2025 s tanečními kurzy. Jsou to kurzy na osm tanečních lekcí. Máme tady dva kurzy. Jeden kurz bude vždy od 19.00 hod. do 20.00 hod., to bude začátečnický kurz a pak od 20.00 hod. do 21.00 hod. bude pokročilý kurz. V rámci kurzu se naučíte společenské tance, jak standardní tance, tak latinskoamerické. Ze standardních tanců je to waltz, tango, vídeňský valčík, quickstep a pokročilé páry se učí i slow-foxtrot. Z latinskoamerických tanců je to brazilská samba, kubánská cha-cha, kubánská rumba a také americký jive.“
Celý kurz je zakončen slavnostním večerem.
Filip Swětík,, lektor: „Je to taková tančírna, je to zakončení tanečního kurzu pro své přátelé, které si tady pozvou.“
Jednotlivci se zase mohou těšit na kurz Latinofit, který kombinuje latinskoamerické a karibské tance.
Anna Swětíková, lektorka: „Je to kurz zaměřený na pohyb a dynamiku. Je to jak pro dámy, tak pro muže. Budeme se učit latinskoamerické tance sambu, rumbu, cha-chu, jive, ale také karibské tance bachatu, merengue a salsu.“
Manželé Swětíkovi navíc zvažují otevření i dalšího kurzu zaměřený na svatební tanec
Anna Swětíková, lektorka: „Na kterém budeme probírat základní tance waltz, valčík a další společenské tance, které lze využít běhěm zábavy na svatbě. V rámci kurzu budou mít páry individuální lekci, na které budeme připravovat už svatební tanec přímo na míru.“
Pro ty, kdo si chtějí osvěžit kroky před plesovou sezónou, je připraven dvouhodinový kurz "Taneční záchranka", který proběhne v Domě PZKO 5. ledna 2025.
Přihlášky a další informace naleznete na stránkách .
---
Odwiedzili mogiłę swego bohatera
Na zaproszenie Stefanii Piszczek, opiekunki mogiły polskich żołnierzy, przyjechali do Stonawy członkowie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół z Czernichowa. Nie była to ich pierwsza tu wizyta. Do odwiedzin tego miejsca mają specjalny powód. W tym grobie spoczywa ciało założyciela ich towarzystwa Karola Walusia.
Barbara Kos-Harat, PTG Sokół w Czernichowie: „Karol Waluś brał udział w działaniach pierwszej wojny światowej w okresie pięciu lat, od 1914 r. do 1918 r. Wrócił do domu do swojej żony, do Stasia dwuletniego, do pięcioletniej Wandzi. Ale kiedy Państwo Polskie wezwało do wzięcia udziału w styczniu w tej kampanii wojennej, zgłosił się na ochotnika do wojska. Kiedy formowały się granice po pierwszej wojnie światowej, to dochodziło do przygranicznych konfliktów, działań zbrojnych, wojen. I właśnie tutaj w bitwie pod Stonawą Karol Waluś został ranny. Ale niestety, jak wiadomo, ranni i jeńcy zostali tu pozbawieni życia. Waluś przeżył tę długą pięcioletnią wojnę, niestety nie przeżył tej bitwy granicznej, tej wojny ośmiodniowej wojny o Zaolzie. Tak czasem w życiu jest.”
W Czernichowie zachowywana jest pamięć o założycielu Sokoła Karolu Walusiu. Rok temu przyjechała do Stonawy także jego wnuczka.
Baraba Kos-Harat, PTG Sokół w Czernichowie: „Jeszcze żyje pan Franciszek, wnuk Karola Walusia. Do niedawna żyła jeszcze, bo w zeszłym roku zmarła, wnuczka pani Janina. Staramy się pamięć o Karolu Walusiu przekazywać młodszemu pokoleniu. Przy Polskim Towarzystwie Gimnastycznym działa sekcja młodzieżowa.”
Z cmentarza goście przeszli do Domu PZKO, gdzie Stefania Piszczek przygotowała dla nich wystawkę związaną z historią mogiły w Stonawie.
Stefania Piszczek, harcerka, opiekunka mogiły: „W 2002 r. delegacja z Polski przyjechała do Stonawy, aby pobrać grudkę ziemi z mogiły polskich żołnierzy. Pojechałam później z panem Zygmuntem Stopą, który niedawno zmarł, do Krakowa na wielką uroczystość. Tam te grudki ziemi z całe Polski z pól, gdzie polegli polscy żołnierze, zostały złożone na Kopcu Piłsudkiego w Krakowie.”
---