Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Stonavský expres

Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra/kameramana Jiřího Brzósky a reportérky Otýlie Tobolové
  • Obec společně s místními spolky uspořádala Dětský den
  • 29. ročník Turnaje ve stolním tenise
  • Pampeliška má v dílech stonavské malířky velký význam
  • Katyńscy motocykliści odwiedzili Stonawę

Obec společně s místními spolky uspořádala Dětský den

Stonavské děti si v sobotu užily svůj svátek. Obec ve spolupráci s místními spolky pro ně připravila Dětský den. Akce se setkala s velkým ohlasem.

Stonavské děti měly v sobotu 1. června důvod k radosti. V centru obce byl pro ně připraven Dětský den. Do organizace se zapojila obec a všechny místní spolky.

Lukáš Topiarz, předseda Komise školství, kultury a sportu obce Stonava: „Obecní úřad vždycky dětem dal poukázku na zmrzlinu, nebo jim koupil čokoládu. A teď jsme chtěli do toho zapojit veškeré spolky působící v obci, aby udělali jednotlivá stanoviště, které děti budou obcházet. Na každém stanovišti dostanou nějaký pamlsek nebo odměnu.“

Pro děti bylo připraveno celkem 9 stanovišť rozmístěných v centru obce. Během registrace děti obdržely hrací kartu a vydaly se na trasu. V parku u Domu PZKO měli své stanoviště Myslivci a polský kulturně osvětový svaz.

Jiří Pospíšil, myslivec: „Děti musí poznat větvičky ze stromu, musí poznat, co tady je vyložené, jaká kůže, z čeho to je. Srneček tu je, jsou tady zuby z divočáka, musí to poznat.“

Aleksandra Opioł, Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu Stonava: „My jsme na našem stanovišti připravili skládání puzzle. Na obrazcích jsou vyobrazeny nejdůležitější budovy ve Stonavě. Obecní úřad, Dům PZKO, obě školy a oba kostely.“

Na nedalekém dětském hřišti u důlních vozíků na děti čekali krojovaní havíři.

Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Máme tady hajcmanové šrouby, které si můžou rozebrat, smontovat zpátky, hod pracovní obuví, botou, gumákem, máme tam různé poznávání uhlí a kamenů.“

Ale to už jsme na lehkoatletickém hřišti. Tady své stanoviště měli místní dobrovolní hasiči.

Antonín Kodenko, starosta SDH Stonava: „Tady máme udělanou takovou menší překážkovou dráhu na způsob TFA, co běhají i děti.“

O pár metrů dál, ve sportovní hale na děti čekali zahrádkáři a místní včelaři.

Milan Ciupa, předseda spolku stonavských zahrádkářů: „U nás musí děti poznávat pět druhů ovoce a pět druhů zeleniny.“

Boleslav Siuda, předseda spolku stonavských včelařů: „Na našem stanovišti si děti vyzkoušely, jak včely zalítávají do úlu. Měli jsme to pomocí tenisových míčků a musím říct, že děti jsou velmi šikovné.“

Další dvě stanoviště byly umístěny v areálu fotbalového hřiště SK Stonava. Tady si aktivity pro děti připravili fotbalisté a spolek Rodiče a škola.

Eduard Orszulik, SK Stonava: „Jednoduchý slalom a na konci musí střelit, gól. Některým to jde od podlahy.“

Tereza Pechová, zástupce spolku Rodiče a škola Stonava: „Na našem stanovišti si děti musí vybrat kamínek a něco na něj namalovat.“

Do akce se zapojila i místní stáj AKIMAROL, která dětem zajistila projížďku na koních. Po absolvování všech stanovišť, děti svou hrací kartu vyměnily za poukázku na zmrzlinu a v parku u Domu PZKO si mohli opéct párky.

anketa, stonavské děti: „Líbil se mi fotbal, protože ho umím hrát. Ten slalom byl úžasný.“ „Mně se nejvíce líbili hasiči.“ „Mně se líbilo, jak jsem skládal puzzle.“ „Líbilo se mi, jak jsem vybarvovala kamínky.“ „Mně se líbilo, jak tam byli ti havíři.“ „Mně se líbili hasiči. Motala jsem tam hadici.“

Po celou dobu akce vládla radostná a přátelská nálada. Obec ve spolupráci s místními spolky plánuje tuto událost zopakovat i v příštím roce a tím vytvořit novou tradici.

---

29. ročník Turnaje ve stolním tenise

V tělocvičně základní školy na Dolanech se uskutečnil pod záštitou obce 29. ročník turnaje ve stolním tenise. My jsme si s kamerou toto sportovní zápolení nenechali ujít.

Příznivci stolního tenisu se opět po roce sešli v tělocvičně základní školy na Dolanech. V neděli 26. května zde obec ve spolupráci se základní a mateřskou školou Stonava uspořádala již 29. ročník turnaje ve stolním tenise. Tradičně se hrálo ve dvou kategoriích, muži a ženy.

Bohdan Blabla, rozhodčí: „Ženy hrají mezi sobou, hrají dvoukolově. Muži jsou rozděleni do dvou skupin, po pěti, z toho vždycky jsou nasazení z minulého ročníku, ti, co skončili na prvním a druhém místě. Zbytek se samozřejmě rozlosuje náhodně do těchto dvou skupin. První čtyři z každé skupiny postupují vlastně do čtvrtfinále. To znamená, že už potom zase systém první, čtvrtý, druhý, třetí z té skupiny.“

Ve skupinách se hrálo na dva vítězné sety, čtvrtfinále na tři a semifinále a finále pak na čtyři vítězné sety. Vítězství v kategorii žen letos vybojovala Iveta Mikušová, turnaje se zúčastnila poprvé.

Iveta Mikušová, vítězka v kategorii žen: „Konkurence byla větší, než jsem předpokládala. Holky hrály dobře, takže se mi to líbilo. I občerstvení bylo super, které nám přichystali, takže pěkná akce.“

V kategorii mužů prvenství letos vybojoval Josef Surý, který ve finálovém duelu porazil Radima Skorku. Oba se turnaje účastní pravidelně už několik let a pocit vítězství zažili nesčetněkrát.

Josef Surý, vítěz v kategorii mužů: „Tak my se známe další dobu. Víme, co od sebe můžeme očekávat, takže jednou on, jednou já.“

---

Pampeliška má v dílech stonavské malířky velký význam

Je tomu rok, co stonavská malířka Ewa Ćmok Matykiewicz vystavovala své obrazy ve Fakultní nemocnici Ostrava. Její obrazy, které znázorňovaly život v pandemii spojovala pampeliška. V současné době jsou některé z tehdy vystavovaných obrazů vystaveny i v galerii Rotigel v Petrovicích u Karviné. Výstava s názvem „Chmýří pampelišky“, která je obohacena i o obrazy, které vznikly po pandemii jsou zde k shlédnutí až do konce června.

Ewa Ćmok Matykiewicz, stonavská malířka: „Je to trošku jiné, protože přibyly nové věci, nové obrazy, ale „Chmýří Pampelišky“ zůstal název, protože byla trošku i prosba od jiných, nechci říct říct výtvarníků, kolegů, že to v Ostravě neviděli, tak chtěli to trošku přenést sem. Tak jsem to tak skloubila dohromady a přidala nějakých pár věcí nových. A proč právě ta Pampeliška? To už bylo vlastně v době covidové, když jsme byli zavření a měla jsem nějaké svoje myšlenky, pohnutky, nevím, potřebovala jsem něco namalovat a pampeliška mi přišla k tomu, taková pomíjivost, že stejně každým rokem a každým jarem vykvete a zahradníci ji nemají rádi, bylo tam toho strašně moc, těch emocí, tak možná proto. A teď jsou barevné, je to takové, jaké to má být.“

Ewa Ćmok Matykiewicz, stejně jako další stonavská malířka Monika Milerská jsou členy Polského sdružení výtvarných umělců v ČR. A právě toto sdružení bude o čtvrtku 6. června prezentovat svá díla v regionální knihovně v Karviné – Fryštátě. Vernisáž proběhne v 17.00 hod.

---

Katyńscy motocykliści odwiedzili Stonawę

Od siedemnastu lat Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński organizuje wyprawy również na kresy południowe, czyli Śląsk Cieszyński łącznie z Zaolziem. W Stonawie złożyli kwiaty na grobie polskich żołnierzy i wysłuchali stonawskiego wątku czechosłowacko-polskiej wojny o granice.

Stefania Piszczek, opiekunka mogiły: „Dzięki proboszczowi naszej parafii, Franciszkowi Krzystkowi, którego grób potem odwiedzimy, mamy tę dokumentację o tych wydarzeniach.”

Dla wielu polskich motocyklistów katyńskie rajdy stały się pierwszą okazją do zapoznania się z polską historią Zaolzia.

O. Krzysztof Lewandowski, kapelan Stow. Międz. Mot. Rajd Kat: „Będąc tu pierwszy raz trzy lata temu, w jakiś sposób ująłem się tym miejscem, gdzieś tam wewnętrznie, tą historią, Polakami, którzy tu mieszkają. Było to dla mnie bardzo też takie przejmujące, odkrywcze, nowe, po raz pierwszy też bardzo mocno wybrzmiały te kresy południowe, no i orgnizacja oczywiście tutaj przez komendora Mirosława Wenglorza spowodowała, że jestem tu po raz trzeci.”

Mirosław Wengłorz, komandor Rajdu na Śląsk Cieszyński: „Tu na Zaolziu jesteśmy dzisiaj cały dzień, chociaż wczoraj też już byliśmy, bo byliśmy w Marklowicach u rodziny pułkownika pilota Adameckiego, też niesamowity człowiek i trzeba go odkrywać na nowo i trzeba pokazywać ludziom, jakich mieliśmy tutaj patriotów.”

Pod pomnikiem W. Witosa w Gródku motocykliści dowiedzieli się czegoś o jego pobycie na emigraji w Czechosłowacji, spotkali się też z uczniami i nauczycielami polskiej szkoły w Trzyńcu.

Mirosław Wenglorz, komandor Rajdu na Śląsk Cieszyński: „Jak zawsze co roku odwiedzamy polską szkołę, więc jest to nasza siedemnasta. Szkół słyszałem, że jest dwadzieścia pięć, więc jeszcze mamy co odwiedzać.”

Członkiem stowarzyszenia jest również jeden Zaolziak. Na spotkaniu z rajdowcami w Orłowej, postanowił do nich dołączyć i wziął już udział w kilku katyńskich wyprawach:

Leszek Żydek, rajdowiec katyński: „Pojechałem od razu na Rajd katyński, byłem w Archangielsku, potem Katyń, Smoleńsk, w 2021 r. byłem znowu na rajdzie, w 23 r. byłem na pierwszym rajdzie pamięci generała W. Andersa, no i w tym roku wybieram się na rajd katynski, ktory prowadzi do Francji. Normandia.”

Motocykliści oraz ich sympatycy wzięli udział w nabożeństwie za dusze poległych i zmarłych w czechosłowacko-polskiej wojnie, cerebrowanym przez kapelana Rajdu Katyńskiego .

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Stonavský expres
05. června 2024, 16:14

Obec společně s místními spolky uspořádala Dětský den

Stonavské děti si v sobotu užily svůj svátek. Obec ve spolupráci s místními spolky pro ně připravila Dětský den. Akce se setkala s velkým ohlasem.

Stonavské děti měly v sobotu 1. června důvod k radosti. V centru obce byl pro ně připraven Dětský den. Do organizace se zapojila obec a všechny místní spolky.

Lukáš Topiarz, předseda Komise školství, kultury a sportu obce Stonava: „Obecní úřad vždycky dětem dal poukázku na zmrzlinu, nebo jim koupil čokoládu. A teď jsme chtěli do toho zapojit veškeré spolky působící v obci, aby udělali jednotlivá stanoviště, které děti budou obcházet. Na každém stanovišti dostanou nějaký pamlsek nebo odměnu.“

Pro děti bylo připraveno celkem 9 stanovišť rozmístěných v centru obce. Během registrace děti obdržely hrací kartu a vydaly se na trasu. V parku u Domu PZKO měli své stanoviště Myslivci a polský kulturně osvětový svaz.

Jiří Pospíšil, myslivec: „Děti musí poznat větvičky ze stromu, musí poznat, co tady je vyložené, jaká kůže, z čeho to je. Srneček tu je, jsou tady zuby z divočáka, musí to poznat.“

Aleksandra Opioł, Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu Stonava: „My jsme na našem stanovišti připravili skládání puzzle. Na obrazcích jsou vyobrazeny nejdůležitější budovy ve Stonavě. Obecní úřad, Dům PZKO, obě školy a oba kostely.“

Na nedalekém dětském hřišti u důlních vozíků na děti čekali krojovaní havíři.

Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Máme tady hajcmanové šrouby, které si můžou rozebrat, smontovat zpátky, hod pracovní obuví, botou, gumákem, máme tam různé poznávání uhlí a kamenů.“

Ale to už jsme na lehkoatletickém hřišti. Tady své stanoviště měli místní dobrovolní hasiči.

Antonín Kodenko, starosta SDH Stonava: „Tady máme udělanou takovou menší překážkovou dráhu na způsob TFA, co běhají i děti.“

O pár metrů dál, ve sportovní hale na děti čekali zahrádkáři a místní včelaři.

Milan Ciupa, předseda spolku stonavských zahrádkářů: „U nás musí děti poznávat pět druhů ovoce a pět druhů zeleniny.“

Boleslav Siuda, předseda spolku stonavských včelařů: „Na našem stanovišti si děti vyzkoušely, jak včely zalítávají do úlu. Měli jsme to pomocí tenisových míčků a musím říct, že děti jsou velmi šikovné.“

Další dvě stanoviště byly umístěny v areálu fotbalového hřiště SK Stonava. Tady si aktivity pro děti připravili fotbalisté a spolek Rodiče a škola.

Eduard Orszulik, SK Stonava: „Jednoduchý slalom a na konci musí střelit, gól. Některým to jde od podlahy.“

Tereza Pechová, zástupce spolku Rodiče a škola Stonava: „Na našem stanovišti si děti musí vybrat kamínek a něco na něj namalovat.“

Do akce se zapojila i místní stáj AKIMAROL, která dětem zajistila projížďku na koních. Po absolvování všech stanovišť, děti svou hrací kartu vyměnily za poukázku na zmrzlinu a v parku u Domu PZKO si mohli opéct párky.

anketa, stonavské děti: „Líbil se mi fotbal, protože ho umím hrát. Ten slalom byl úžasný.“ „Mně se nejvíce líbili hasiči.“ „Mně se líbilo, jak jsem skládal puzzle.“ „Líbilo se mi, jak jsem vybarvovala kamínky.“ „Mně se líbilo, jak tam byli ti havíři.“ „Mně se líbili hasiči. Motala jsem tam hadici.“

Po celou dobu akce vládla radostná a přátelská nálada. Obec ve spolupráci s místními spolky plánuje tuto událost zopakovat i v příštím roce a tím vytvořit novou tradici.

---

29. ročník Turnaje ve stolním tenise

V tělocvičně základní školy na Dolanech se uskutečnil pod záštitou obce 29. ročník turnaje ve stolním tenise. My jsme si s kamerou toto sportovní zápolení nenechali ujít.

Příznivci stolního tenisu se opět po roce sešli v tělocvičně základní školy na Dolanech. V neděli 26. května zde obec ve spolupráci se základní a mateřskou školou Stonava uspořádala již 29. ročník turnaje ve stolním tenise. Tradičně se hrálo ve dvou kategoriích, muži a ženy.

Bohdan Blabla, rozhodčí: „Ženy hrají mezi sobou, hrají dvoukolově. Muži jsou rozděleni do dvou skupin, po pěti, z toho vždycky jsou nasazení z minulého ročníku, ti, co skončili na prvním a druhém místě. Zbytek se samozřejmě rozlosuje náhodně do těchto dvou skupin. První čtyři z každé skupiny postupují vlastně do čtvrtfinále. To znamená, že už potom zase systém první, čtvrtý, druhý, třetí z té skupiny.“

Ve skupinách se hrálo na dva vítězné sety, čtvrtfinále na tři a semifinále a finále pak na čtyři vítězné sety. Vítězství v kategorii žen letos vybojovala Iveta Mikušová, turnaje se zúčastnila poprvé.

Iveta Mikušová, vítězka v kategorii žen: „Konkurence byla větší, než jsem předpokládala. Holky hrály dobře, takže se mi to líbilo. I občerstvení bylo super, které nám přichystali, takže pěkná akce.“

V kategorii mužů prvenství letos vybojoval Josef Surý, který ve finálovém duelu porazil Radima Skorku. Oba se turnaje účastní pravidelně už několik let a pocit vítězství zažili nesčetněkrát.

Josef Surý, vítěz v kategorii mužů: „Tak my se známe další dobu. Víme, co od sebe můžeme očekávat, takže jednou on, jednou já.“

---

Pampeliška má v dílech stonavské malířky velký význam

Je tomu rok, co stonavská malířka Ewa Ćmok Matykiewicz vystavovala své obrazy ve Fakultní nemocnici Ostrava. Její obrazy, které znázorňovaly život v pandemii spojovala pampeliška. V současné době jsou některé z tehdy vystavovaných obrazů vystaveny i v galerii Rotigel v Petrovicích u Karviné. Výstava s názvem „Chmýří pampelišky“, která je obohacena i o obrazy, které vznikly po pandemii jsou zde k shlédnutí až do konce června.

Ewa Ćmok Matykiewicz, stonavská malířka: „Je to trošku jiné, protože přibyly nové věci, nové obrazy, ale „Chmýří Pampelišky“ zůstal název, protože byla trošku i prosba od jiných, nechci říct říct výtvarníků, kolegů, že to v Ostravě neviděli, tak chtěli to trošku přenést sem. Tak jsem to tak skloubila dohromady a přidala nějakých pár věcí nových. A proč právě ta Pampeliška? To už bylo vlastně v době covidové, když jsme byli zavření a měla jsem nějaké svoje myšlenky, pohnutky, nevím, potřebovala jsem něco namalovat a pampeliška mi přišla k tomu, taková pomíjivost, že stejně každým rokem a každým jarem vykvete a zahradníci ji nemají rádi, bylo tam toho strašně moc, těch emocí, tak možná proto. A teď jsou barevné, je to takové, jaké to má být.“

Ewa Ćmok Matykiewicz, stejně jako další stonavská malířka Monika Milerská jsou členy Polského sdružení výtvarných umělců v ČR. A právě toto sdružení bude o čtvrtku 6. června prezentovat svá díla v regionální knihovně v Karviné – Fryštátě. Vernisáž proběhne v 17.00 hod.

---

Katyńscy motocykliści odwiedzili Stonawę

Od siedemnastu lat Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński organizuje wyprawy również na kresy południowe, czyli Śląsk Cieszyński łącznie z Zaolziem. W Stonawie złożyli kwiaty na grobie polskich żołnierzy i wysłuchali stonawskiego wątku czechosłowacko-polskiej wojny o granice.

Stefania Piszczek, opiekunka mogiły: „Dzięki proboszczowi naszej parafii, Franciszkowi Krzystkowi, którego grób potem odwiedzimy, mamy tę dokumentację o tych wydarzeniach.”

Dla wielu polskich motocyklistów katyńskie rajdy stały się pierwszą okazją do zapoznania się z polską historią Zaolzia.

O. Krzysztof Lewandowski, kapelan Stow. Międz. Mot. Rajd Kat: „Będąc tu pierwszy raz trzy lata temu, w jakiś sposób ująłem się tym miejscem, gdzieś tam wewnętrznie, tą historią, Polakami, którzy tu mieszkają. Było to dla mnie bardzo też takie przejmujące, odkrywcze, nowe, po raz pierwszy też bardzo mocno wybrzmiały te kresy południowe, no i orgnizacja oczywiście tutaj przez komendora Mirosława Wenglorza spowodowała, że jestem tu po raz trzeci.”

Mirosław Wengłorz, komandor Rajdu na Śląsk Cieszyński: „Tu na Zaolziu jesteśmy dzisiaj cały dzień, chociaż wczoraj też już byliśmy, bo byliśmy w Marklowicach u rodziny pułkownika pilota Adameckiego, też niesamowity człowiek i trzeba go odkrywać na nowo i trzeba pokazywać ludziom, jakich mieliśmy tutaj patriotów.”

Pod pomnikiem W. Witosa w Gródku motocykliści dowiedzieli się czegoś o jego pobycie na emigraji w Czechosłowacji, spotkali się też z uczniami i nauczycielami polskiej szkoły w Trzyńcu.

Mirosław Wenglorz, komandor Rajdu na Śląsk Cieszyński: „Jak zawsze co roku odwiedzamy polską szkołę, więc jest to nasza siedemnasta. Szkół słyszałem, że jest dwadzieścia pięć, więc jeszcze mamy co odwiedzać.”

Członkiem stowarzyszenia jest również jeden Zaolziak. Na spotkaniu z rajdowcami w Orłowej, postanowił do nich dołączyć i wziął już udział w kilku katyńskich wyprawach:

Leszek Żydek, rajdowiec katyński: „Pojechałem od razu na Rajd katyński, byłem w Archangielsku, potem Katyń, Smoleńsk, w 2021 r. byłem znowu na rajdzie, w 23 r. byłem na pierwszym rajdzie pamięci generała W. Andersa, no i w tym roku wybieram się na rajd katynski, ktory prowadzi do Francji. Normandia.”

Motocykliści oraz ich sympatycy wzięli udział w nabożeństwie za dusze poległych i zmarłych w czechosłowacko-polskiej wojnie, cerebrowanym przez kapelana Rajdu Katyńskiego .

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/stonavsky-expres/stonavsky-expres-05-06-2024-16-14