Dětské radovánky 2024
V sobotu 15. června se sál kulturního domu PZKO a přilehlý park proměnily v centrum dětské radosti a zábavy. Spolek Rodiče a škola, hlavní organizátor dětských radovánek, připravil pestrý program, který nadchl malé i velké návštěvníky.
Závěr školního roku patří ve Stonavě tradičně dětským radovánkám. Ty letošní nesly název Pohádkové radovánky a konaly se v sobotu 15. června v sále kulturního domu PZKO a přilehlém parku. Akci, kterou organizoval spolek Rodiče a škola, nabídla bohatý program. Úvod patřil vystoupení dětí.
Elen Wawrzyková, zástupkyně ředitelky ZŠ a MŠ Stonava: „Radovánky to je vlastně taková kulturní akce, vyvrcholení našeho školního roku, aby bylo vidět, že k té škole patří nejenom ta povinnost, ale i ta krásná zábava. My do našeho programu zapojíme všechny děti, které mají chuť tančit a chuť vystupovat a máme hodně šikovných dětí ve škole. Takže využíváme od dětí z mateřských škol přes školáky a potom dále využíváme děti, které se profesionálně věnují třeba tanečnímu vystoupení nebo profesionálně dělají mažoretky.“
Po vystoupení dětí z mateřské a základní školy se další program radovánek odehrával v parku u Domu PZKO.
Barbara Escherová, předsedkyně spolku Rodiče a škola Stonava: „Máme tady samozřejmě VIP hosta, je to Václav Upír Krejčí, který dokáže pobavit jak malé, tak i větší děti a věřím tomu, že i rodiče se u toho pobaví. No a samozřejmě máme tady náš partnerský spolek Múza, který si připravil samozřejmě soutěže, malování na tvář a spoustu jiných aktivit.“
Václav Upír Krejčí, komik: „Říkal jsem si, člověče, krásný jméno, to je Stonava. To je něco jako, že někdo stoná, ale u mě to je spíš Stonava, žádná únava.“
anketa, rodiče: „Atmosféra parádní.“ „Je to hezké, máme tu hodně atrakcí.“
anketa, děti: „Nejvíce mi líbí malovaní na obličej.“ „Líbí se mi koníčci.“ „Mně se líbí skákací hrad.“ „Mně se líbí trampolíny.“ „Bylo to úplně super.“
Neodmyslitelnou součástí akce byly také čerstvě napečené koláče, které rodiče pekli v pekárně v Dolních Domaslavicích.
Barbara Escherová, předsedkyně spolku Rodiče a škola Stonava: „Je to taková tradice, je to neodmyslitelné, že by tady nebyly ty koláče na radovánky. Včera byla příprava, osm rodičů se zúčastnilo přípravy, dnes jsme v pět hodin ráno odjížděli od velké školy, abychom v Domaslavicích s panem Adámkem napekli skoro tři tisíce koláčů. Bylo tam dvacet tři pomocníku, což je skvělé.“
Kromě dětských radovánek organizuje spolek během roku i další akce. V letošním školním roce to byly například Mikulášská nadílka, školní ples, karneval a nedávno také výlet do vodního zábavního parku Aqualand Moravia, kterého se mohly zúčastnit stonavské děti společně s rodiči. Spolek rovněž finančně přispívá dětem na školní výlety či lyžařské kurzy.
---
Stonavská knihovna bude o prázdninách uzavřena
Blíží se prázdniny, doba dovolených, kdy všichni čtenáři rádi odpočívají s dobrou knihou. Ale pozor! Stonavští čtenáři by si měli své oblíbené knihy vypůjčit včas. Stonavská knihovna bude totiž v období letních prázdnin dočasně uzavřena.
Danuta Sobociková, vedoucí stonavské knihovny: „Od 1. července do 18. srpna máme zavřeno. První půjčovní den po přestávce je 19. srpna.“
Důvodem uzavření knihovny je revize knižního fondu.
---
Fotbalisté mladší přípravky poprvé na turnaji
Mladší přípravka fotbalového klubu SK Stonava se zúčastnila svého prvního celodenního turnaje. Turnaj se konal v Dolní Lutyni a pro nejmenší stonavské fotbalisty to byla významná událost a cenná zkušenost.
Mladší přípravka SK Stonava zakončila jarní část fotbalové sezóny ve velkém stylu. Zúčastnila se prestižního fotbalového turnaje v Dolní Lutyni. Pět týmů – Sokol Dolní Lutyně, MSK Orlová, Slovan Havířov, Slovan Záblatí a SK Stonava – se utkalo v sérii napínavých zápasů plných skvělých fotbalových momentů.
Roman Franek, trenér mladší přípravky SK Stonava: „Celou sezónu jsme odehráli vlastně v 12 lidech, kluci bojovali, makali a teď vlastně na konci přišla nabídka z Lutyně na ten turnaj, takže jsme se přihlásili jako takové zpestření, víceméně na závěr sezóny, abychom ještě jednou zabojovali o nějaké ty body a nějaké ty góly. a Uvidíme, jak to dopadne.“
anketa, fotbalisté mladší přípravky SK Stonava: „Soupeři jsou hodně dobří.“ „Mě na fotbale nejvíc baví penalty.“ „Na fotbale mě baví hrát zápasy.“ „Střílet do branek a dávat góly.“ „Mě baví, jak běháme a dáváme góly.“ „Já jsem šel hrát fotbal proto, že jiné sporty mě nebaví.“
Pro stonavský tým to byla vůbec první zkušenost na turnaji, a i když skončili na pátém místě, jejich nasazení a odhodlání byly příkladné. Mladí hráči SK Stonava ukázali své schopnosti a týmového ducha. Přípravka však nyní čelí změnám. Část kluků odchází do starší přípravky.
Roman Franek, trenér mladší přípravky SK Stonava: „Asi pět kluků odcházet, takže pět, šest, sedm kluků určitě budeme chtít přijmout. Ročníky 2018 a starší můžou klidně přijít.“
Malé fotbalisty nyní čeká letní pauza, po které se znovu sejdou na trénincích v polovině srpna. Tréninky probíhají vždy v úterý a v pátek. Pokud máte zájem stát se součástí nejmladšího fotbalového týmu SK Stonava, neváhejte a připojte se.
---
Złaz harcerzy seniorów w Stonawie
Pomysł zorganizowania złazu harcerzy seniorów ze Śląska Cieszyńskiego zrodził się rok temu podczas obchodów 90. urodzin druhny Stefanii Piszczek z Harcerskiego Kręgu Seniora HPC Zaolzie, mieszkanki Domu z Opieką Społeczną Elim. Spacer rozpoczął się i zakończył w parku w centrum Stonawy.
Stefania Piszczek, Harcerski Krąg Seniorów HPC Zaolzie: „Mamy dziś złaz harcerski harcerzy seniorów z zaprzyjaźnionych kręgów, Korzenie z Cieszyna, Orla Brać z Bielska Białej i Watra też z Cieszyna: Kończymy spacerek po Stonawie, po centurm Stonawy, tak bym to powiedziała.“
W parku upamiętniającym górnicze tradycje Stonawy czekał na harcerzy kronikarz gminny i historyk z zamiłowania Stanislav Kuba. Opowiedział o historii i współczesności wioski.
Stanislav Kuba, kronikarz, historyk: „Powiedziałem, jak wioska powstała, przebieg rozwoju, jak się tu dostali hrabiowie, jakie mieli majątki, jak było odkryty węgiel najpierw w pobliskiej Karwinie a później również w Stonawie, jak powstały kopalnie w Stonawie, jak doszło do likwidacji wioski, większości domów. I stan obecny. Były wójt Andrzej Feber se staroł o gminę tak, że dostała się na taki poziom, który jest dzisiaj.“
Stefania Piszczek, Harcerski Krąg Seniorów HPC Zaolzie: „Potem poszliśmy na mogiłę żołnierzy z 1919 r. i do kościoła, ponieważ kościół już jest zabytkiem kultury, no i wracamy na obiad.“
Współpraca harcerzy-seniorów z Zaolzia z harcerzami z Bielska-Białej zaczęła się kilka lat temu od pełnych emocji harcerskich poszukiwań.
Irena Kowaliczek, Hufiec Beskidzki ZHP Orla Brać: „Dowiedzieliśmy się, że harcerze ze Stonawy szukają grobu drużynowego Tadeusza Niemczyka, pierwszej ofiary wojny, i zrobiliśmy hufców pospolite ruszenie. Harcerze ruszyli, kadra instruktorska, na cmentarze i udało się ten grób znaleźć i tym grobem się w tej chwili opiekujemy. I dzięki temu poznaliśmy się i spotykamy się, zresztą druhna Stefania zawsze zadba o to, żebyśmy każdego razu poznawali inny Dom Kultury PZKO, żebyśmy tutaj poznali całe Zaolzie. I to jest piękny most przyjaźni.“
Stefania Piszczek, Harcerski Krąg Seniorów HPC Zaolzie: „Po południu mamy ognisko i tak zwane posiady, czyli posiady harcerskie, siedzimy wokół ognia i opowiadamy.“
---