Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Stonavský expres

Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • V budově Senátu probíhá výstava Hornictví na Karvinsku
  • Stonavští krojovaní horníci prezentovali svou činnost na POHO dni
  • Muži SK Stonava získali na domácí půdě další cenné body
  • 11. Memoriał Posła Karola Jungi

V budově Senátu probíhá výstava Hornictví na Karvinsku

V budově Senátu Parlamentu ČR probíhá výstava Hornictví na Karvinsku, kterou si již prohlédl mimo jiné ministr průmyslu Karel Havlíček. Autoři expozice, Stanislav Kuba, Boleslav Kowalczyk a Jiří Brzóska prezentují nejen vývoj černouhelného sektoru v karvinském revíru, ale i současnou tvář regionu. Své místo má zde i hornická obec Stonava.

Velmi zajímavá výstava s názvem Hornictví na Karvinsku v proměnách času je od středy 22. září k vidění ve Valdštejnském paláci v Praze. Hlavním iniciátorem byl senátor a starosta Stonavy Ondřej Feber.

Ondřej Feber (ANO), senátor a starosta Stonavy: „Využil jsem příležitosti, který nám Senát dává, tedy možnost vystavovat regiony a mě napadla taková myšlenka, že ten náš těžce zkoušený region si zaslouží, aby v Praze byl vystavován.“

Na dvanácti panelech jsou mimo jiné zachyceny prvopočátky těžby na Karvinsku, rozvoj dobývání v 60. letech minulého století a s tím spojená devastace krajiny. Jsou zde ale také panely věnované důlním tragédiím, které poznamenaly život mnoha rodin. Autoři výstavy se ale zaměřili také na současnost.

Stanislav Kuba, spoluautor výstavy: „Když jsme spolu s autory tvořili výstavu, tak jsme dbali na to, aby tady bylo hodně fotografií a důležitého textu. Chtěli jsme, aby lidé, kteří si budou výstavu prohlížet, poznali o čem to je, k čemu to je a poznali trochu tradice hornictví na Karvinsku a rozvoj po jeho útlumu.“

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, je v současné době ale důležité aby se právě k útlumu těžby černého uhlí přistupovalo velmi rozumně.

Karel Havlíček (ANO), ministr průmyslu a obchodu ČR: Nevíme, jestli nebudeme tento zdroj ještě potřebovat. Čekají nás sanace, rekultivace, takže ta výstava zahrnuje vše, od té doby dávno minulé až po ty šedesátá, sedmdesátá léta až po tu současnost. Nicméně, byl bych stále obezřetný tvrdit, že je to minulost a myslím si, že dnešní energetická situace v Evropě nás přesvědčuje, že musíme myslet i na zadní vrátka a nepodlehnout jenom těm zeleným ambicím, jakkoli jsou dobré, ale vždycky dobré úmysly byly někdy dlážděny prostě ne úplně správně. Je nutné, abychom v tom byli rozumní.“

Vernisáž výstavy obohatili předvedením hornických písní špičkoví hudebníci z Karvinska, sopranistka Gražyna Biernot a houslista David Danel.

Izabella Wołłejko-Chwastowicz, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: „Chtěla bych především poděkovat senátorovi Ondřeji Feberovi za prezentaci regionu v Praze. Málo obyvatel Prahy zná jeho historii.“

anketa, účastníci výstavy: „Já myslím, že výstava odráží velice objektivně tu realitu, kterou já dobře znám. Dokonce jsem tady našel i svůj rodinný domek na Křivém dole, který tady více jak padesát let neexistuje.“ „Velice krásně byla ta výstava připravena. Autoři do toho dali hodně práce, moc se jim to povedlo.“ „Výstava se mi opravdu líbí, je to krásně provedeno a stojí za to ji vidět.“

Příležitost prohlédnout si výstavu Hornictví na Karvinsku v proměnách času budou mít určitě i lidé, kteří v této lokalitě žijí. Zájem o ni například projevilo město Karviná.

---

Stonavští krojovaní horníci prezentovali svou činnost na POHO dni

V areálu bývalého Dolu Barbora se poslední zářijovou sobotu konal POHO den. Připraveny byly zajímavé přednášky, komentované prohlídky a hlavně spousta zábavy. Během festivalu svou činnost prezentoval také stonavský spolek krojovaných horníků.

Bývalý důl Barbora ožil v sobotu poprvé v historii festivalem POHO den. Pro návštěvníky, hlavně pak z řad zájemců o hornickou historii byla připravena spousta aktivit, zábavných i vzdělávacích.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Pozvali jsme tady Báňské záchranáře, hasiče, krojované horníky, kteří reprezentují právě tu historii hornictví, jsou zde i řemesla, místní produkty a občerstvení od místních zdrojů, podnikatelů. Smyslem POHO dne je ukázat na potenciál těchto lokalit, mnohé jsou zapomenuté, přitom obnáší spoustu hodnot a zajímavých krásných věcí a mohou snadno ožít."

Velký zájem byl například o komentovanou prohlídku strojovny bývalého Dolu Barbora.

V roce 1912 dostal ten důl právo, že tady mohli provozovat hornickou činnost.

Zajímavé hornické artefakty byly například k vidění ve stánku stonavských krojovaných horníků. Ti také zájemcům o hornické tradice prezentovali svou činnost, za kterou obdrželi v roce 2014 jedno z nejvyšších ocenění, Českého permona a to za aktivní činnost při udržování hornických tradic a folklóru.

Milan Malich, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Návštěvníci mohou vidět naše kroje, čepice, které se používají dodnes. Kolega přinesl i nějaké artefakty z dolu. Má tam vrtáky i kus uhlí.“

Je to artefakt, který se mi podařilo získat z rubání. S tím se vrtalo do uhlí.

Jednou z hlavních částí festivalu byla talk show v rámci diskuzního fóra Meltingpot, jejímž hlavním smyslem byla debata o budoucnosti pohornické krajiny.

---

Muži SK Stonava získali na domácí půdě další cenné body

Fotbalisté SK Stonava na domácí půdě bojovali v sobotu 26.září o další cenné body. Tentokrát se v podzimní části sezóny utkali s týmem Finstalu Lučina. Přestože se Stonava potýká s mnoha zraněními, nad soupeřem dokázala vyhrát 3:0.

Richard Beneš, trenér SK Stonava: „Přestože je devět kluků z 22 zraněných, tak si myslím, že jsme to pojali velmi dobře. Zápas jsme odehráli v dobrém tempu, byli jsme silní na míči, byli jsme více kombinačně, měli jsme spoustu šancí. Myslím, že stav 3:0 je naprosto spravedlivý.“

---

11. Memoriał Posła Karola Jungi

Pandemia pokrzyżowała plany również organizatorom Memoriału Posła Karola Jungi. W zeszłym roku nie mógł się odbyć. Dopiero teraz na stonawskim boisku rozegrano mecze jego jedenastej edycji.

Andrzej Bizon, kapitan drużyny Orły Zaolzia: „Cieszymy się, że przyjechała drużyna z Polski oraz nasi przyjaciele z Żukowa. Niestety, nie dojechała drużyna ze Słowacji z powodu też obostrzeń i powrotu do kraju, ale i tak cieszymy się, aura dopisuje, dziękujemy Stonawie za gościnność i fajnie, że kontynujemy tę tradycję.”

Spragnieni futbolu piłkarze gospodarzy przyjechali do Stonawy w licznym składzie. Wiadomo, dobrze znają swoich rywali, przede wszystkim Bielskich Orłów, które już nieraz wracały stąd z pucharem zwycięzcy.

Andrzej Bizoń, kapitan drużyny Orły Zaolzia: „Przeciwnik z Bielska-Białej, widać, że skonsolidował siły, i przyjechał w bardzo mocnym składzie, co widać było po pierwszym meczu, kiedy wygrali z naszym przyjaciółmi z Żukowa az czternaście do zera. To chyba trzeba się na to dobrze przygotować.”

Jenda Byrtus, drużyna Starzi Pani Górny Żuków: „Szanse są obrowski, protoże wszystkim robimy radość, ja. Pierwszy mecz my jim puścili trzinost nula. Teraz my se domówili, że to bydzie 5:2 do poloczasu, to wyszło. A nasza drużyna se teraz można pokusi na 5:5.”

W meczach Memoriału liczy się, jak widać, nie tylko sam wynik, ale przede wszystkim bardzo i to bardzo sportowe podejście do sportowych zmagań.

Zbyszek Worek, piłkarz drużyny Orły Zaolzia: „To jest faktycznie zabawa w naszym wieku, powiem pani, bez tej piłki nie idzie żyć, a z taką fajną grupą ludzi, jak tu mamy, to się zawsze cieszę na każdy mecz.”

Andrzej Twardzik, piłkarz drużyny Orły Zaolzia: „Super, sami młodzi syncy (śmiech)... fajnie zagraliśmy.”

Zbyszek Worek, piłkarz drużyny Orły Zaolzia: „Trzeba podziwiać ludzi, są tu koło sześćdziesięciu lat, po sześćdziesiątce, i wszyscy się trzymiymy i, powiem pani, w bardzo dobrej kondycji. I to nas cieszy wszystkich.”

Podobny stosunek do tej sportowej rewalizacji mieli również przeciwnicy.

Marek Kołodziej, drużyna Bielskie Orły: „Przyjechaliśmy się zabawić przede wszystkim, uczcić pamięć pana Jungi, dlatego jesteśmy tu już nie pierwszy raz. To już chyba piąty raz przynajmniej.”

Swego zadowolenia nie krył potomek posła Jungi, który przed laty wraz z innymi członkami rodziny wymyślił tę imprezę dla podtrzymywania pamięci o swoim słynnym przodku.

Andrian Junga, drużyna Orły Zaolzia: „Ładne boisko, zawsze nam pogoda dopisuje. Wszyscy chcą grać, dlatego nie ma problemu, żeby coś zorganizować.”

O zwycięzcy zadecydowł ostatni mecz rozegrany między zaolzańskimi a bielskimi Orłami. Oldboje z Żukowa cieszyli się z brązowego pucharu.

Jenda Byrtus, drużyna Starzi Pani Górny Żuków: „Trzeci miejsce je trzeci miejsce, zaś bydymy mieć możne jakisi balonek no.”

Wynikiem 5:3 zapewnili sobie zwycięstwo gospodarze, Orły Zaolzia, i nie kryli swoje radości. Wręczono dyplomy dla najlepszego strzelca i najlepszego piłkarza i ostatnia odsłona imprezy mogla sie zacząć.

Panowie wszyskim dziękujemy, chodźcie prysznic, piwko, kiełbaski, gulasz, zapraszamy do wspólnej zabawy. Miło nam będzie... dziękujemy wszystkim (oklaski).

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Stonavský expres
29. září 2021, 16:14

V budově Senátu probíhá výstava Hornictví na Karvinsku

V budově Senátu Parlamentu ČR probíhá výstava Hornictví na Karvinsku, kterou si již prohlédl mimo jiné ministr průmyslu Karel Havlíček. Autoři expozice, Stanislav Kuba, Boleslav Kowalczyk a Jiří Brzóska prezentují nejen vývoj černouhelného sektoru v karvinském revíru, ale i současnou tvář regionu. Své místo má zde i hornická obec Stonava.

Velmi zajímavá výstava s názvem Hornictví na Karvinsku v proměnách času je od středy 22. září k vidění ve Valdštejnském paláci v Praze. Hlavním iniciátorem byl senátor a starosta Stonavy Ondřej Feber.

Ondřej Feber (ANO), senátor a starosta Stonavy: „Využil jsem příležitosti, který nám Senát dává, tedy možnost vystavovat regiony a mě napadla taková myšlenka, že ten náš těžce zkoušený region si zaslouží, aby v Praze byl vystavován.“

Na dvanácti panelech jsou mimo jiné zachyceny prvopočátky těžby na Karvinsku, rozvoj dobývání v 60. letech minulého století a s tím spojená devastace krajiny. Jsou zde ale také panely věnované důlním tragédiím, které poznamenaly život mnoha rodin. Autoři výstavy se ale zaměřili také na současnost.

Stanislav Kuba, spoluautor výstavy: „Když jsme spolu s autory tvořili výstavu, tak jsme dbali na to, aby tady bylo hodně fotografií a důležitého textu. Chtěli jsme, aby lidé, kteří si budou výstavu prohlížet, poznali o čem to je, k čemu to je a poznali trochu tradice hornictví na Karvinsku a rozvoj po jeho útlumu.“

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, je v současné době ale důležité aby se právě k útlumu těžby černého uhlí přistupovalo velmi rozumně.

Karel Havlíček (ANO), ministr průmyslu a obchodu ČR: Nevíme, jestli nebudeme tento zdroj ještě potřebovat. Čekají nás sanace, rekultivace, takže ta výstava zahrnuje vše, od té doby dávno minulé až po ty šedesátá, sedmdesátá léta až po tu současnost. Nicméně, byl bych stále obezřetný tvrdit, že je to minulost a myslím si, že dnešní energetická situace v Evropě nás přesvědčuje, že musíme myslet i na zadní vrátka a nepodlehnout jenom těm zeleným ambicím, jakkoli jsou dobré, ale vždycky dobré úmysly byly někdy dlážděny prostě ne úplně správně. Je nutné, abychom v tom byli rozumní.“

Vernisáž výstavy obohatili předvedením hornických písní špičkoví hudebníci z Karvinska, sopranistka Gražyna Biernot a houslista David Danel.

Izabella Wołłejko-Chwastowicz, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: „Chtěla bych především poděkovat senátorovi Ondřeji Feberovi za prezentaci regionu v Praze. Málo obyvatel Prahy zná jeho historii.“

anketa, účastníci výstavy: „Já myslím, že výstava odráží velice objektivně tu realitu, kterou já dobře znám. Dokonce jsem tady našel i svůj rodinný domek na Křivém dole, který tady více jak padesát let neexistuje.“ „Velice krásně byla ta výstava připravena. Autoři do toho dali hodně práce, moc se jim to povedlo.“ „Výstava se mi opravdu líbí, je to krásně provedeno a stojí za to ji vidět.“

Příležitost prohlédnout si výstavu Hornictví na Karvinsku v proměnách času budou mít určitě i lidé, kteří v této lokalitě žijí. Zájem o ni například projevilo město Karviná.

---

Stonavští krojovaní horníci prezentovali svou činnost na POHO dni

V areálu bývalého Dolu Barbora se poslední zářijovou sobotu konal POHO den. Připraveny byly zajímavé přednášky, komentované prohlídky a hlavně spousta zábavy. Během festivalu svou činnost prezentoval také stonavský spolek krojovaných horníků.

Bývalý důl Barbora ožil v sobotu poprvé v historii festivalem POHO den. Pro návštěvníky, hlavně pak z řad zájemců o hornickou historii byla připravena spousta aktivit, zábavných i vzdělávacích.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Pozvali jsme tady Báňské záchranáře, hasiče, krojované horníky, kteří reprezentují právě tu historii hornictví, jsou zde i řemesla, místní produkty a občerstvení od místních zdrojů, podnikatelů. Smyslem POHO dne je ukázat na potenciál těchto lokalit, mnohé jsou zapomenuté, přitom obnáší spoustu hodnot a zajímavých krásných věcí a mohou snadno ožít."

Velký zájem byl například o komentovanou prohlídku strojovny bývalého Dolu Barbora.

V roce 1912 dostal ten důl právo, že tady mohli provozovat hornickou činnost.

Zajímavé hornické artefakty byly například k vidění ve stánku stonavských krojovaných horníků. Ti také zájemcům o hornické tradice prezentovali svou činnost, za kterou obdrželi v roce 2014 jedno z nejvyšších ocenění, Českého permona a to za aktivní činnost při udržování hornických tradic a folklóru.

Milan Malich, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Návštěvníci mohou vidět naše kroje, čepice, které se používají dodnes. Kolega přinesl i nějaké artefakty z dolu. Má tam vrtáky i kus uhlí.“

Je to artefakt, který se mi podařilo získat z rubání. S tím se vrtalo do uhlí.

Jednou z hlavních částí festivalu byla talk show v rámci diskuzního fóra Meltingpot, jejímž hlavním smyslem byla debata o budoucnosti pohornické krajiny.

---

Muži SK Stonava získali na domácí půdě další cenné body

Fotbalisté SK Stonava na domácí půdě bojovali v sobotu 26.září o další cenné body. Tentokrát se v podzimní části sezóny utkali s týmem Finstalu Lučina. Přestože se Stonava potýká s mnoha zraněními, nad soupeřem dokázala vyhrát 3:0.

Richard Beneš, trenér SK Stonava: „Přestože je devět kluků z 22 zraněných, tak si myslím, že jsme to pojali velmi dobře. Zápas jsme odehráli v dobrém tempu, byli jsme silní na míči, byli jsme více kombinačně, měli jsme spoustu šancí. Myslím, že stav 3:0 je naprosto spravedlivý.“

---

11. Memoriał Posła Karola Jungi

Pandemia pokrzyżowała plany również organizatorom Memoriału Posła Karola Jungi. W zeszłym roku nie mógł się odbyć. Dopiero teraz na stonawskim boisku rozegrano mecze jego jedenastej edycji.

Andrzej Bizon, kapitan drużyny Orły Zaolzia: „Cieszymy się, że przyjechała drużyna z Polski oraz nasi przyjaciele z Żukowa. Niestety, nie dojechała drużyna ze Słowacji z powodu też obostrzeń i powrotu do kraju, ale i tak cieszymy się, aura dopisuje, dziękujemy Stonawie za gościnność i fajnie, że kontynujemy tę tradycję.”

Spragnieni futbolu piłkarze gospodarzy przyjechali do Stonawy w licznym składzie. Wiadomo, dobrze znają swoich rywali, przede wszystkim Bielskich Orłów, które już nieraz wracały stąd z pucharem zwycięzcy.

Andrzej Bizoń, kapitan drużyny Orły Zaolzia: „Przeciwnik z Bielska-Białej, widać, że skonsolidował siły, i przyjechał w bardzo mocnym składzie, co widać było po pierwszym meczu, kiedy wygrali z naszym przyjaciółmi z Żukowa az czternaście do zera. To chyba trzeba się na to dobrze przygotować.”

Jenda Byrtus, drużyna Starzi Pani Górny Żuków: „Szanse są obrowski, protoże wszystkim robimy radość, ja. Pierwszy mecz my jim puścili trzinost nula. Teraz my se domówili, że to bydzie 5:2 do poloczasu, to wyszło. A nasza drużyna se teraz można pokusi na 5:5.”

W meczach Memoriału liczy się, jak widać, nie tylko sam wynik, ale przede wszystkim bardzo i to bardzo sportowe podejście do sportowych zmagań.

Zbyszek Worek, piłkarz drużyny Orły Zaolzia: „To jest faktycznie zabawa w naszym wieku, powiem pani, bez tej piłki nie idzie żyć, a z taką fajną grupą ludzi, jak tu mamy, to się zawsze cieszę na każdy mecz.”

Andrzej Twardzik, piłkarz drużyny Orły Zaolzia: „Super, sami młodzi syncy (śmiech)... fajnie zagraliśmy.”

Zbyszek Worek, piłkarz drużyny Orły Zaolzia: „Trzeba podziwiać ludzi, są tu koło sześćdziesięciu lat, po sześćdziesiątce, i wszyscy się trzymiymy i, powiem pani, w bardzo dobrej kondycji. I to nas cieszy wszystkich.”

Podobny stosunek do tej sportowej rewalizacji mieli również przeciwnicy.

Marek Kołodziej, drużyna Bielskie Orły: „Przyjechaliśmy się zabawić przede wszystkim, uczcić pamięć pana Jungi, dlatego jesteśmy tu już nie pierwszy raz. To już chyba piąty raz przynajmniej.”

Swego zadowolenia nie krył potomek posła Jungi, który przed laty wraz z innymi członkami rodziny wymyślił tę imprezę dla podtrzymywania pamięci o swoim słynnym przodku.

Andrian Junga, drużyna Orły Zaolzia: „Ładne boisko, zawsze nam pogoda dopisuje. Wszyscy chcą grać, dlatego nie ma problemu, żeby coś zorganizować.”

O zwycięzcy zadecydowł ostatni mecz rozegrany między zaolzańskimi a bielskimi Orłami. Oldboje z Żukowa cieszyli się z brązowego pucharu.

Jenda Byrtus, drużyna Starzi Pani Górny Żuków: „Trzeci miejsce je trzeci miejsce, zaś bydymy mieć możne jakisi balonek no.”

Wynikiem 5:3 zapewnili sobie zwycięstwo gospodarze, Orły Zaolzia, i nie kryli swoje radości. Wręczono dyplomy dla najlepszego strzelca i najlepszego piłkarza i ostatnia odsłona imprezy mogla sie zacząć.

Panowie wszyskim dziękujemy, chodźcie prysznic, piwko, kiełbaski, gulasz, zapraszamy do wspólnej zabawy. Miło nam będzie... dziękujemy wszystkim (oklaski).

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/stonavsky-expres/stonavsky-expres-29-09-2021-16-14