Nadace Landek oslavila 30 let svého působení
Nadace Landek, která letos slaví 30 let svého působení, je v rámci několika projektů propojena i se Stonavou. Vedení obce si proto nemohlo nechat ujít malou narozeninovou oslavu, během níž se vzpomínalo a děkovalo za vše, co nadace za poslední tři desetiletí udělala pro udržení a rozvoj hornických památek a tradic nejen v Moravskoslezském kraji.
Letos uplynulo 30 let od vzniku Nadace Landek, organizace, která má za cíl chránit hornické památky a oživovat tradiční zvyky spojené s hornictvím. Nadace byla založena s posláním udržovat a obnovovat důležité historické hodnoty spjaté s těžbou uhlí, a to nejen na Ostravsku. Prostřednictvím publikací, kulturních akcí a programů se snaží přiblížit veřejnosti historii hornictví a jeho vliv na rozvoj tohoto regionu.
Josef Gavlas, ředitel Nadace Landek Ostrava: „Asi 157 publikací bylo vydáno a dali jsme do toho asi 6,7 milionů korun.“
V centru pozornosti nadace je známý Landek Park, kde se nachází expozice věnovaná historii hornictví.
Jan Kurial, předseda správní rady Nadace Landek Ostrava: „Protože máme zájem, aby tam chodilo co nejvíce návštěvníků a získali co nejvíce informací o hornictví, o historii hornictví, o tradicích hornického cechu a podobně.“
Nadace Landek ovšem podporuje mnohem širší spektrum aktivit a projektů. Každoročně vyhlašuje programy, které umožňují získat finanční příspěvky na projekty zaměřené na záchranu hornických památek a kulturních objektů. Mezi podporované oblasti patří záchrana a údržba míst spjatých s hornictvím v minulosti, podpora vzdělávacích a kulturních aktivit, a uchování starých tradic, které jsou s hornictvím neoddělitelně spojeny.
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Stonava podporuje finančně Nadaci Landek a zase zpětně nadace podporuje naše krojované horníky a nejen to. Díky nadaci máme v parku vystavené poslední vozíky s uhlím a vyšly také různé publikace s hornickou tématikou.“
Josef Gavlas, ředitel Nadace Landek Ostrava: „Jednak publikace u příležitosti 100 let krojovaných horníků a pak knihy Stonava I a Stonava II.“
Nadace Landek byla v minulosti oceněna prestižním oceněním Český permon za svůj dlouhodobý přínos a podporu hornických a hutnických spolků.
Václav Dorazil, Sdružení hornických a hutnických spolků ČR: „Sdružení hornických a hutnických spolků ČR dneska čítá 38 spolků jak hornického, tak hutnického charakteru. Samozřejmě si velice vážíme Nadace Landek, která významným způsobem podporuje činnost těchto spolků, zejména v realizacích jejich akcí.“
Nadace se tak řadí mezi nejvýznamnější organizace, které se věnují uchování hornického dědictví pro budoucí generace a posilování kulturní identity regionu.
---
Do Stonavy opět zavítá cestovatel Petr Nazarov
Stonavská knihovna srdečně zve širokou veřejnost na další inspirativní přednášku. Ve středu 6. listopadu 2024 v 16:30 hodin přivítá cestovatele a dobrodruha Petra Nazarova, který se s návštěvníky podělí o své zážitky z putování po Severní Indii. Petr Nazarov už v minulosti ve stonavské knihovně s úspěchem přednášel o svých cestách a dobrodružstvích. Tentokrát posluchače zavede do fascinujícího světa indické kultury, přírody a místních tradic.
---
Stonava uhájila vítězství v napínavém utkání se Starým Městem
Stonavští fotbaloví fanoušci měli v sobotu 26. října možnost naposledy vidět, v rámci podzimní části krajského přeboru, domácí zápas mužů SK Stonava, který stonavští borci odehráli na domácím hřišti.
Ve 13. kole se na domácí půdě Stonavy odehrál atraktivní souboj týmů z horní části tabulky, když domácí přivítali Staré Město. Stonava chtěla navázat na své nedávné vítězství nad Orlovou a upevnit si pozici v popředí tabulky. Hned od úvodu zápasu bylo jasné, že půjde o vyrovnaný duel plný šancí na obou stranách. Domácí však v 6. Minutě dokázali využít jednu ze svých příležitostí a získali tím jednogólové vedení, které udrželi až do konce zápasu.
Tomáš Mančař, trenér SK Stonava: „Spíše mě zase mrzí ty šance. V tom prvním poločase zejména gólman hosty podržel. Myslím si, že kdybychom v poločase vedli reálně 4:0, tak bychom mohli být spokojeni a pak, když se přenesu do druhého poločasu od té 80. minuty, tak nás samozřejmě hosté zatlačili a měli ještě svoje šance. Ve finále jsme mohli přijít o tří body. Ale jsem rád za tři body samozřejmě, protože máme zraněné hráče, museli jsme se s tím bít a věděli jsme, že nás čeká těžký soupeř, ale mohli jsme ten zápas zlomit dříve. “
V příštím kole se Stonava utká s Darkovičkami. Další domácí odložené utkání proti lídrovi tabulky, Českému Těšínu se ovšem neodehraje na stonavském trávníku. Stonava bude Český Těšín hostit na umělce v Horní Suché v v pátek 15. listopadu od 16:30 hod.
---
Spotkanie z pisarzem Andrzejem Grabowskim
Główną ideą akcji pod hasłem „Z książką na walizkach” jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W tym roku uczniowie szkół z Olbrachcic i Stonawy spotkali się z Andrzejem Grabowskim, pisarzem, scenarzystą i prowadzącym programy telewizyjne dla dzieci.
Marcela Garbrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Prawdę mówiąc, chyba dzieci nie znają w ogóle tego pisarza, a więc spotykają się z osobą obcą ale bardzo doświadczoną w swoim fachu. No i mogą tego pisarza poznać twarzą w twarz.”
Na bajkach telewizyjnych Andrzeja Grabowskiego, takich jak Budzik, Tik-Tak, Kulfon i innych wychowali się rodzice dzisiejszych uczniów. Jego dwie książki z ostatnich dwu lat były nominowane do nagród literackich. Jaka powinna być dobra książka, pytam naszego gościa:
Andrzej Grabowski, pisarz: „Dobra książka to jest na pewno taka, która przede wszystkim czytelnikowi daje coś wartościowego, ale także powinna na pewno sprawiać dużo przyjemności przy czytaniu. To jest dosyć skomplikowane zagadnienie, ale tak najkrócej można chyba powiedzieć.”
Bolączką dzisiejszych czasów jest spadek zainteresowania książką wśród dzieci, a to w porównaniu z generacją ich rodziców.
Jolanta Polok, nauczycielka PSP Olbrachcice: „W dzieciństwie jak otrzymałam książkę pod choinkę, to byłam chyba w czwartej klasie, zaczęłam czytać tę książkę i bardzo mi się podobała. To było jak najlepszy przyjaciel, jak taki pluszak właśnie, taki najlepszy ulubiony. I do dzisiaj pamiętam tamte historie, obrazki, te emocje. Bardzo to przeżywałam. Te okładki, ten zapach, to się pamięta do dziś.”
Andrzej Grabowski, pisarz: „Jest to rzeczywiście problem poważny, teraz mniej czytają, niż my czytaliśmy kiedyś. Ale ja myślę, że jeżeli się ciekawie o książce opowie, temu służą właśnie takie spotkania autorskie, to dziecko wtedy, myślę, że dziecko może być zachęcone, jeśli autor opowie o książce, zresztą robią to także nauczyciele, bibliotekarze. Ale jeśli jest szansa, żeby autor przyjechał i sam o swojej książce opowiedział tak troszeczką od swojej strony, to myślę, że to jest szansa, żeby dziecko zachęcić.”
ankieta: uczniowie PSP Stonawa: „Mnie mama czyta książeczki.” „Brat Rysio mi czyta książeczki.” „Lubię książkę Tupcio Chrupcio albo o jakichś zwierzątkach.” „Mama mi czyta książeczkę. A jak się nazywa, pamietasz? Puma Pimi.” „Ostatnio czytałem książkę o lokomotywie.”
Jolanta Polok, nauczycielka PSP Olbrachcice: „No czytać. Wziąć dziecko na kolana, jakoś zdyscyplinować się na pięć, dziesięć minut wystarczy czy piętnaście i zacząć czytać, nie ma możliwości, żeby dziecko się w to nie wkręciło. Te książki są tak fajnie napisane, takie historie, że nawet telefon nie jest w stanie zapewnić takich emocji, co ta książka.”
Finałem akcji Z książką na walizkach była biesiada literacka w Czeskim Cieszynie z udziałem czytelników ze wszystkich polskich szkół na Zaolziu. O tym powiemy za tydzień.
---