Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Studuj u nás

Studuj u nás

  • Mezinárodní přehlídka studentských projektů ve FM
  • Novinky ze SŠ prof. Matějčka Ostrava
  • Den řemesel na SOŠ Bruntál

Dobrý den, školní magazín TV Polar Studuj u nás vám představuje školy patřící kraji a nejinak tomu bude i tentokrát. Začneme Mezinárodní přehlídkou studentských projektů ve FM, přiblížíme si novinky ze SŠ profesora Matějčka v Ostravě a nakonec navštívíme Den řemesel na SOŠ Bruntál.

Mezinárodní přehlídka studentských projektů ve FM

SPŠ, OA a JŠ ve Frýdku-Místku se aktivně zapojila do projektu s názvem Studentský start up pro 21. století.

Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ Frýdek-Místek: „My jsme se zapojili z důvodu rekonstrukce našich prostorů pro výuku, školních dílen. Hlavním důvodem bylo otevřít ty prostory studentům v jejich volném čase. Ten prostor tedy neslouží jen pro výuku, ale i proto, aby tady studenti mohli realizovat všechny své nápady. Jsme velmi rádi, že sem studenti nacházejí cestu. Tím nejhlavnějším důvodem bylo založit studentskou firmu, Studentský start up, který je složený z 11 studentů, kde jsou pokryty všechny naše obory.“

S čím přijeli zahraniční hosté?

Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ Frýdek-Místek: “Jednak se tady dnes odbývá část projektu, který se jmenuje Styling Enging Group a je to projekt Erasmus+ . Studenti naší školy a studenti Norska, Belgie a Rakouska navrhli svůj vlastní stirlingův motor, vyrobili všechny jeho části. Dlouho jsme se s nimi nemohli vidět, až dnes probíhá sestavování všech jeho částí.“

Pro frýdecko-místeckou školu byla velká čest, připravit program pro své zahraniční kolegy.

anketa: účastníci projektu

“Jsem rád, že jsem tady, protože technika mě velmi zajímá. Užíváme si tady volno, protože u nás v Norsku jsou prázdniny, a diskutujeme o technických věcech. Je to skvělé.”

Ivana Lazovanová, zástupkyně ředitelky Spojené školy Púchov: „Určitě nám to otevře nové obzory, hlavně našim žákům. Najdou si tady nové kamarády, a budeme moci vidět, jak fungují jiné školy.“

Jak to u vás vypadá s nějakou studentskou firmou, nebo s projekty, které jste přišli prezentovat?

Ivana Lazovanová, zástupkyně ředitelky Spojené školy Púchov: „Teď žáci prezentují práce z oblasti mechatroniky, protože se naše škola ubírá do nových IT technologií, takže tady teď máme nové obory.“

Zahraniční hosté bedlivě sledovali i prezentaci frýdecko-místecké studentské firmy.

Jiří Ryška, žák SPŠ F-M: „Začli jsme na začátku července, kdy jsme se sešli, potom jsme měli kemp, kde jsme měli společenské aktivity, abychom se seznámili. Teď jsme si rozdělili funkce, kdo co bude dělat. Začli jsme vyrábět naše produkty, budeme zezačátku dělat i deníky a jeden reproduktor, abychom zjistili, jestli to zvládneme, uvést tu firmu, nebo ne. Dále bychom se chtěli rozvíjet a nezůstávat jen na těch třech produktech.“

Myslíš si, že to do budoucna bude firma, která by se mohla uživit?

Jiří Ryška, žák SPŠ F-M: „Řekl bych, že ano, budeme se o to snažit.”

Novinky ze SŠ prof. Matějčka Ostrava

SŠ profesora Zdeňka Matějčka v Ostravě patří k vůbec největším středním školám v MS kraji. Vzdělává i žáky s postižením a nabízí jim stále lepší zázemí.

SŠ profesora Zdeňka Matějčka nabízí dvacet oborů pro v současnosti 860 žáků, z toho jich je 350 se zdravotním handicapem.

Ivana Jírů, ředitelka SŠ prof. Zd. Matějčka: „Nabízíme obory maturitní, obory s výučním listem a to jak pro žáky zdravé, tak pro žáky, kteří mají nějaký handicap. Jsme obrovská škola s bazénem, máme cukrárnu v Klimkovicích, odloučené pracoviště také v Nové vsi, kde pracují naši zahradníci.“

Škola získává další zkušenosti a rozhled mimo jiné i díky projektu Erasmus+.

Michal Urban, koordinátor projektu: “Projekt Erasmus+ je reakce na potřebu našich žáků, chceme na praxi. Ne, že by jí tady bylo málo, ale chtěli bychom trochu přidat. Navíc zkušenost s cizím prostředím je taky velmi přínosná a myslíme si, že toto je ta správná cesta.“

Jaké aktivity jste zvolili?

Michal Urban, koordinátor projektu: „Zvolili jsme práci v hotelové recepci, obsluhu v restauraci školy, pro obory kuchař tam byla příprava jídel. Dále obory pekař, kteří připravovali pečivo především na snídaně pro hotelové zákazníky.“

Jakým způsobem jste ty žáky vybírali?

Michal Urban, koordinátor projektu: „Máme poměrně velmi sofistikovaný výběr žáků, kde musí splnit vícero podmínek. Zohledňujeme chování žáků, socioekonomickou situaci v rodině, práci nad rámec školních povinností.“

Co si myslíte, že jim to přineslo, taková zahraniční zkušenost?

Michal Urban, koordinátor projektu: „Věřím, že dobrou zkušenost, v tom, aby se o sebe mohli dobře postarat v takovém prostředí, které jim není úplně nakloněno. Musí umět I imrovizovat, poradit si sami.”

Miroslava Kozelská, učitelka: „My jsme tady v přímořském letovisku v hotelu Deborah a v hotelu Plaza.“

Pokračuje to ještě nějak dál ten projekt?

Miroslava Kozelská, učitelka: „Bude ještě pokračovat dál. Přijedou tady Italští hosté, Erasmus+ pokračuje dále v těchto Italských letoviscích.“

Co ještě kromě praxe děti v Itálii žažily?

Miroslava Kozelská, učitelka: „Měli výlety, jeden z nich byl do italského historického města Ravenna, kde navšívili bazilikum, které je zařazeno do historických památek UNESCO.“

Ale vraťme se zpátky do školy, která se snaží své vybavení co nejvíce modernizovat, aby měli žáci pro své vzdělávání co nejlepší podmínky.

Ivana Jírů, ředitelka SŠ prof. Zd. Matějčka: „Zmodernizovali jsme jednak pro náš obor, který je takovým našim skvostem a to je předškolní a mimoškolní pedagogika. Našim žákům jsme pořídili učebnu s hudebními nástroji, kterou jsme v době kovidové vylepšili a vyzdobili. Potom jsme také pracovali na modernizaci bazénu. Jsou tady nové schody, které jsme z bezpečnostních důvodů rekonstruovali. Také jsme získali 3D tiskárnu.“

Den řemesel na SOŠ Bruntál

SOŠ v Bruntále využívá každou příležitost k tomu, aby prezentovala své obory. A vyplácí se to, škola má stále více žáků. My jsme se zajeli podívat na Den řemesel.

Den řemesel pořádala SOŠ Bruntál podruhé a hlavním cílem samozřejmě bylo představení všech oborů především žákům devátých ročníků a jejich rodičům.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Chceme se zároveň představit široké veřejnosti, ukázat jim odborný výcvik, aby byli v obraze a měli představu. Tato akce je určena i firmám, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, protože v tomto vidíme do budoucna obrovskou výhodu, že žáci, kteří od nás odcházejí, tak mají zajištěné stoprocentní uplatnění na druhu práce.“

Které obory mají tu možnost pracovat ve firmách už během studia?

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Pokud se bavíme o těch oborech, tak naše škola nabízí 11 oborů vzdělání a de facto všechny obory tu možnost mají. Největší zájem je o obor automechanik, opravář zemědělských strojů, instalatér, ale také kuchař číšník a kadeřník.“

Jak jste spokojen s naplněností školy?

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Musím konstatovat, že se nám letos do prvních ročníků podařilo nabrat 155 žáků, což je plná kapacita. Jsme spokojeni.“

Jednotlivé obory si na Den řemesel připravili stánek, ve kterém jednoduchou formou prezentovaly své zaměření.

Jaromír Čihalík, učitel odborného výcviku: „V autodílně se učí automechanici, ve vedlejší budově opraváři zemědělských strojů.“

Proč byste doporučil automechanické obory pro ty, kteří hledají střední školu?

Jaromír Čihalík, učitel odborného výcviku: „Tendence je taková, že se teď všichni snaží dostat na střední školy a zanedbávají učební obory. Těch vyučenců ubývá a na trhu práce je jich nedostatek.“

František Svatoň, učitel odborného výcviku: „Toto je učebna pro automechaniky a opraváře zemědělských strojů, kde jsou jednotlivé modely na vizualizaci vozidel, buď osobních, nebo nákladních.“

To, co tady kluci předváděli s brzdama, je co?

František Svatoň, učitel odborného výcviku: „To jsou vzduchové brzdy nákladního automobilu.“

Můžete těm návštěvníkům ukázat co konkrétně?

František Svatoň, učitel odborného výcviku: „Jak jsou na vozidle připojené, jednotlivé komponenty jsou přímo z nákladního vozidla.“

Jednotlivé obory prezentovali i žáci SOŠ.

anketa: žáci SOŠ Bruntál

“Vybrala jsem si obor automechanik, jsem v druhém ročníku a učinila jsem tak, protože jsem na tuto školu slyšela hodně dobré recenze, chtěla jsem zkusit tu chlapskou práci.”

V autoškole, je to velký benefit pro ty žáky, kteří přijdou a můžou si v rámci školy udělat řidičský průkaz?

“Velký benefit je v tom, že když jste automechanik, můžete si udělat B, C, což je super a za luxusní cenu. Opraváři zemědělských strojů tady mají T,D.”

A přehlídka nabízených oborů zaujala dokonce i žáky víceletého gymnázia.

anketa: návštěvníci

“Já jsem tady z Bruntálu z gymnázia, přišel jsem, protože jsem se chtěl něco dozvědět o těchto řemeslech a třeba si vybrat svou budoucí školu.”

Který obor sis tady vybral, nebo co by tě zajímalo?

“Nejvíc se mi asi líbil instalatér, možná bych ho chtěl dělat i do budoucna.”

Co jste si tady dneska vyzkoušeli?

“Instalatéra, automechanika, autoškolu, take kovářství. Namontovat žárovky a teď truhlářství.”

Co tě bavilo nejvíce?

“Asi automechanik a autoškola.”

Tento díl magazínu Studuj u nás je u konce. Děkujeme za přízeň a těšíme se na příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Studuj u nás
03. listopadu 2021, 17:25

Dobrý den, školní magazín TV Polar Studuj u nás vám představuje školy patřící kraji a nejinak tomu bude i tentokrát. Začneme Mezinárodní přehlídkou studentských projektů ve FM, přiblížíme si novinky ze SŠ profesora Matějčka v Ostravě a nakonec navštívíme Den řemesel na SOŠ Bruntál.

Mezinárodní přehlídka studentských projektů ve FM

SPŠ, OA a JŠ ve Frýdku-Místku se aktivně zapojila do projektu s názvem Studentský start up pro 21. století.

Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ Frýdek-Místek: „My jsme se zapojili z důvodu rekonstrukce našich prostorů pro výuku, školních dílen. Hlavním důvodem bylo otevřít ty prostory studentům v jejich volném čase. Ten prostor tedy neslouží jen pro výuku, ale i proto, aby tady studenti mohli realizovat všechny své nápady. Jsme velmi rádi, že sem studenti nacházejí cestu. Tím nejhlavnějším důvodem bylo založit studentskou firmu, Studentský start up, který je složený z 11 studentů, kde jsou pokryty všechny naše obory.“

S čím přijeli zahraniční hosté?

Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ Frýdek-Místek: “Jednak se tady dnes odbývá část projektu, který se jmenuje Styling Enging Group a je to projekt Erasmus+ . Studenti naší školy a studenti Norska, Belgie a Rakouska navrhli svůj vlastní stirlingův motor, vyrobili všechny jeho části. Dlouho jsme se s nimi nemohli vidět, až dnes probíhá sestavování všech jeho částí.“

Pro frýdecko-místeckou školu byla velká čest, připravit program pro své zahraniční kolegy.

anketa: účastníci projektu

“Jsem rád, že jsem tady, protože technika mě velmi zajímá. Užíváme si tady volno, protože u nás v Norsku jsou prázdniny, a diskutujeme o technických věcech. Je to skvělé.”

Ivana Lazovanová, zástupkyně ředitelky Spojené školy Púchov: „Určitě nám to otevře nové obzory, hlavně našim žákům. Najdou si tady nové kamarády, a budeme moci vidět, jak fungují jiné školy.“

Jak to u vás vypadá s nějakou studentskou firmou, nebo s projekty, které jste přišli prezentovat?

Ivana Lazovanová, zástupkyně ředitelky Spojené školy Púchov: „Teď žáci prezentují práce z oblasti mechatroniky, protože se naše škola ubírá do nových IT technologií, takže tady teď máme nové obory.“

Zahraniční hosté bedlivě sledovali i prezentaci frýdecko-místecké studentské firmy.

Jiří Ryška, žák SPŠ F-M: „Začli jsme na začátku července, kdy jsme se sešli, potom jsme měli kemp, kde jsme měli společenské aktivity, abychom se seznámili. Teď jsme si rozdělili funkce, kdo co bude dělat. Začli jsme vyrábět naše produkty, budeme zezačátku dělat i deníky a jeden reproduktor, abychom zjistili, jestli to zvládneme, uvést tu firmu, nebo ne. Dále bychom se chtěli rozvíjet a nezůstávat jen na těch třech produktech.“

Myslíš si, že to do budoucna bude firma, která by se mohla uživit?

Jiří Ryška, žák SPŠ F-M: „Řekl bych, že ano, budeme se o to snažit.”

Novinky ze SŠ prof. Matějčka Ostrava

SŠ profesora Zdeňka Matějčka v Ostravě patří k vůbec největším středním školám v MS kraji. Vzdělává i žáky s postižením a nabízí jim stále lepší zázemí.

SŠ profesora Zdeňka Matějčka nabízí dvacet oborů pro v současnosti 860 žáků, z toho jich je 350 se zdravotním handicapem.

Ivana Jírů, ředitelka SŠ prof. Zd. Matějčka: „Nabízíme obory maturitní, obory s výučním listem a to jak pro žáky zdravé, tak pro žáky, kteří mají nějaký handicap. Jsme obrovská škola s bazénem, máme cukrárnu v Klimkovicích, odloučené pracoviště také v Nové vsi, kde pracují naši zahradníci.“

Škola získává další zkušenosti a rozhled mimo jiné i díky projektu Erasmus+.

Michal Urban, koordinátor projektu: “Projekt Erasmus+ je reakce na potřebu našich žáků, chceme na praxi. Ne, že by jí tady bylo málo, ale chtěli bychom trochu přidat. Navíc zkušenost s cizím prostředím je taky velmi přínosná a myslíme si, že toto je ta správná cesta.“

Jaké aktivity jste zvolili?

Michal Urban, koordinátor projektu: „Zvolili jsme práci v hotelové recepci, obsluhu v restauraci školy, pro obory kuchař tam byla příprava jídel. Dále obory pekař, kteří připravovali pečivo především na snídaně pro hotelové zákazníky.“

Jakým způsobem jste ty žáky vybírali?

Michal Urban, koordinátor projektu: „Máme poměrně velmi sofistikovaný výběr žáků, kde musí splnit vícero podmínek. Zohledňujeme chování žáků, socioekonomickou situaci v rodině, práci nad rámec školních povinností.“

Co si myslíte, že jim to přineslo, taková zahraniční zkušenost?

Michal Urban, koordinátor projektu: „Věřím, že dobrou zkušenost, v tom, aby se o sebe mohli dobře postarat v takovém prostředí, které jim není úplně nakloněno. Musí umět I imrovizovat, poradit si sami.”

Miroslava Kozelská, učitelka: „My jsme tady v přímořském letovisku v hotelu Deborah a v hotelu Plaza.“

Pokračuje to ještě nějak dál ten projekt?

Miroslava Kozelská, učitelka: „Bude ještě pokračovat dál. Přijedou tady Italští hosté, Erasmus+ pokračuje dále v těchto Italských letoviscích.“

Co ještě kromě praxe děti v Itálii žažily?

Miroslava Kozelská, učitelka: „Měli výlety, jeden z nich byl do italského historického města Ravenna, kde navšívili bazilikum, které je zařazeno do historických památek UNESCO.“

Ale vraťme se zpátky do školy, která se snaží své vybavení co nejvíce modernizovat, aby měli žáci pro své vzdělávání co nejlepší podmínky.

Ivana Jírů, ředitelka SŠ prof. Zd. Matějčka: „Zmodernizovali jsme jednak pro náš obor, který je takovým našim skvostem a to je předškolní a mimoškolní pedagogika. Našim žákům jsme pořídili učebnu s hudebními nástroji, kterou jsme v době kovidové vylepšili a vyzdobili. Potom jsme také pracovali na modernizaci bazénu. Jsou tady nové schody, které jsme z bezpečnostních důvodů rekonstruovali. Také jsme získali 3D tiskárnu.“

Den řemesel na SOŠ Bruntál

SOŠ v Bruntále využívá každou příležitost k tomu, aby prezentovala své obory. A vyplácí se to, škola má stále více žáků. My jsme se zajeli podívat na Den řemesel.

Den řemesel pořádala SOŠ Bruntál podruhé a hlavním cílem samozřejmě bylo představení všech oborů především žákům devátých ročníků a jejich rodičům.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Chceme se zároveň představit široké veřejnosti, ukázat jim odborný výcvik, aby byli v obraze a měli představu. Tato akce je určena i firmám, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, protože v tomto vidíme do budoucna obrovskou výhodu, že žáci, kteří od nás odcházejí, tak mají zajištěné stoprocentní uplatnění na druhu práce.“

Které obory mají tu možnost pracovat ve firmách už během studia?

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Pokud se bavíme o těch oborech, tak naše škola nabízí 11 oborů vzdělání a de facto všechny obory tu možnost mají. Největší zájem je o obor automechanik, opravář zemědělských strojů, instalatér, ale také kuchař číšník a kadeřník.“

Jak jste spokojen s naplněností školy?

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Musím konstatovat, že se nám letos do prvních ročníků podařilo nabrat 155 žáků, což je plná kapacita. Jsme spokojeni.“

Jednotlivé obory si na Den řemesel připravili stánek, ve kterém jednoduchou formou prezentovaly své zaměření.

Jaromír Čihalík, učitel odborného výcviku: „V autodílně se učí automechanici, ve vedlejší budově opraváři zemědělských strojů.“

Proč byste doporučil automechanické obory pro ty, kteří hledají střední školu?

Jaromír Čihalík, učitel odborného výcviku: „Tendence je taková, že se teď všichni snaží dostat na střední školy a zanedbávají učební obory. Těch vyučenců ubývá a na trhu práce je jich nedostatek.“

František Svatoň, učitel odborného výcviku: „Toto je učebna pro automechaniky a opraváře zemědělských strojů, kde jsou jednotlivé modely na vizualizaci vozidel, buď osobních, nebo nákladních.“

To, co tady kluci předváděli s brzdama, je co?

František Svatoň, učitel odborného výcviku: „To jsou vzduchové brzdy nákladního automobilu.“

Můžete těm návštěvníkům ukázat co konkrétně?

František Svatoň, učitel odborného výcviku: „Jak jsou na vozidle připojené, jednotlivé komponenty jsou přímo z nákladního vozidla.“

Jednotlivé obory prezentovali i žáci SOŠ.

anketa: žáci SOŠ Bruntál

“Vybrala jsem si obor automechanik, jsem v druhém ročníku a učinila jsem tak, protože jsem na tuto školu slyšela hodně dobré recenze, chtěla jsem zkusit tu chlapskou práci.”

V autoškole, je to velký benefit pro ty žáky, kteří přijdou a můžou si v rámci školy udělat řidičský průkaz?

“Velký benefit je v tom, že když jste automechanik, můžete si udělat B, C, což je super a za luxusní cenu. Opraváři zemědělských strojů tady mají T,D.”

A přehlídka nabízených oborů zaujala dokonce i žáky víceletého gymnázia.

anketa: návštěvníci

“Já jsem tady z Bruntálu z gymnázia, přišel jsem, protože jsem se chtěl něco dozvědět o těchto řemeslech a třeba si vybrat svou budoucí školu.”

Který obor sis tady vybral, nebo co by tě zajímalo?

“Nejvíc se mi asi líbil instalatér, možná bych ho chtěl dělat i do budoucna.”

Co jste si tady dneska vyzkoušeli?

“Instalatéra, automechanika, autoškolu, take kovářství. Namontovat žárovky a teď truhlářství.”

Co tě bavilo nejvíce?

“Asi automechanik a autoškola.”

Tento díl magazínu Studuj u nás je u konce. Děkujeme za přízeň a těšíme se na příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-03-11-2021-17-27