Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Studuj u nás

Studuj u nás

  • Spolupráce SŠ technické Opava s Ostrojem Opava je příkladná
  • Gastroworkshop na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb FM
  • Vzdělávací pobyt ZŠ a DD Vrbno pod Pradědem

Dobrý den, následujících patnáct minut bude patřit školnímu magazínu TV Polar Studuj u nás. V úvodu se podrobněji podíváme na spolupráci SŠ technické v Opavě s firmami, poté navštívíme gastroworkshop na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a nakonec zajedeme za dětmi z Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem na vzdělávací pobyt.

Spolupráce SŠ technické Opava s Ostrojem Opava je příkladná

Možná to není úplně obvyklé, ale v Opavě jeden takový vztah vznikl před více než sedmi desítkami let a trvá dodnes. Strojařský pár tvoří tradiční česká strojírenská firma OSTROj a Střední škola technická z Opavy. Spojuje je nadšení pro strojařské řemeslo a důraz na dobře odvedenou práci. Robotizace a digitalizace strojírenství sice jede na plné obrátky, ale bez kvalitních lidí to pořád nepůjde. Za posledních 10 let získalo v OSTROJi práci přes 200 absolventů technické školy.

Dokáže vaše škola připravit mladé lidi na zaměstnání?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: „Ať si u nás uchazeči vyberou jakýkoliv technický obor, tak mají velkou šanci si hned po škole najít dobrou práci. Jdou do odvětví, kde chybí tisíce pracovníků.“

Jaké je uplatnění vašich studentů v praxi?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: „85 % našich absolventů má zajištěnou práci již v den, kdy u nás končí školu. Bez kvalitní praxe ve firmách během studia by to samozřejmě nešlo. Mezi takové patří rozhodně strojírenská firma OSTROJ, se kterou spolupracujeme dlouhodobě.“

Jak jsou vaši studenti úspěšní v závěrečných zkouškách?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: „Umíme na ně naše studenty skvěle připravit. Poslední výsledky mluví sami za sebe. 86 % procent maturantů v roce 2020 úspěšně složilo v roce 2020 maturitní zkoušku. Učňovské zkoušky pak ve stejném roce zvládlo 97 procent učňů.“

Vznik, vývoj a existence školy je úzce spjata se strojírenskou základnou města Opavy a regionu. Střední škola byla založena již v roce 1949. Na škole v současné době studuje 540 žáků. Pro žáky je připraven maturitní obor Mechanik seřizovač a tříleté obory s výučním listem Nástrojař, Obráběč kovů, Strojní mechanik – zámečník a Elektrikář–silnoproud. Škola spolupracuje se strojírenskými firmami regionu, v nichž žáci vykonávají odborný výcvik s možností výdělku a získání zaměstnání.

Kolik u vás pracuje lidí?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: „Dlouhodobě patříme ke stabilním firmám a spolehlivým zaměstnavatelům v Česku. Momentálně u nás pracuje přibližně 800 zaměstnanců.“

Nabíráte teď nějaké nové zaměstnance?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: „Letos už jsme 40 lidí přijali a momentálně máme práci pro další asi tři desítky lidí, potřebujeme hlavně soustružníky, svářeče nebo obsluhu palicích strojů.“

Co vlastně zaměstnancům, mimo mzdy, nabízíte?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: „Za rok 2020 dělal peněžitý souhrn benefitů na jednoho zaměstnance 24 000 Kč. Kromě „klasických“ výhod jako 5 týdnů dovolené, příspěvek na závodní stravování, jsou to třeba příspěvek na dopravu do práce, příspěvek na penzijní pojištění nebo náborové příspěvky podle vybraných pozic až do výšky 40 000 korun.“

Jakou roli u vás hraje spolupráce se středními školami?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: „Obrovskou. Dlouhodobá a úzká spolupráce se středními školami nám nejvíce pomáhá u přípravy absolventů na reálné požadavky trhu práce. Výsledkem jsou pak například desítky absolventů ze Střední školy technické v Opavě, kteří u nás pracují.“

A žáci a absolventi SŠ technické jsou rádi, že je o ně v Ostroji a dalších firmách takový zájem.

Pomohla vám škola připravit se na vaši profesi? Martin Vašek, absolvent SŠT Opava, soustružník, OSTROJ a. s.: „Určitě mi pomohla. Praktická výuka na Kolofiku v Opavě byla skvělá. Pracoval jsem na reálných strojích, mohl jsem chodit na praxi přímo do firmy. V OSTROJi jsem měl svého „odborného“ garanta, který se mi na začátku hodně věnoval.“

Gastroworkshop na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb FM

MS kraj pořádá vzdělávácí workshopy pro učitele a žáky gastronomických škol z celého regionu. Tentokrát byla pořadatelem SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku.

MS kraj ve spolupráci se společností Unihost před lety rozjel projekt, který má zlepšit formu vzdělávání mladých kuchařů.

Zdeněk Blinka, předseda společnosti Unihost Ostrava: „Chceme celý projekt ve spolupráci s MS krajem dokončit, i když nám ho přerušil covid.“

Učitelé a žáci gastrooborů z celého regionu se tentokrát setkali ve studiu SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku.

Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: „Tentokrát jsme vybrali svatomartinskou husu, připravujeme celé menu. Jsme podobným akcím nakloněni, pro učitele i žáky je to výborná zkušenost.“

Vedením tohoto workshopu byl pověřen šéfkuchař Tomáš Braček, který svým hostům nabídl velmi atraktivní menu.

Tomáš Braček, šéfkuchař: „Škvarková pomazánka s jablky, škvarková pomazánka na rohlíku, polévka z pečeného česneku, svatomartinská husa s červeným zelím a knedlíkem a jako dezert obrácený koláč s ostružinami.“

Pokud covidová situace dovolí, workshopy budou pokračovat až do konce tohoto školního roku.

Vzdělávací pobyt ZŠ a DD Vrbno pod Pradědem

V následující reportáži zavítáme do přírody mezi děti z Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem. Ti se sešli v Karlově pod Pradědem na svém prvním vzdělávacím pobytu, pořádaném nadačním fondem Krok do života. A užili si tady opravdu nabitý program.

Nadační fond Krok do života založila loňská Miss České republiky Karolína Kopincová. Ta je současně patronkou i spolupracovnicí dětského domova.

Jan Vavřík, ředitel dětského domova: „Od doby první pandemie koronaviru jsme začali s Kájou Kopincovou spolupracovat, ta u nás začínala jako dobrovolník, kdy nám vlastně velmi vypomohla. Na základě tohoto jsme společně začali přemýšlet, jak těm dětem pomáhat. Kája si založila svůj nadační fond a toto je vlastně první taková větší aktivita nadačního fondu a jsme za ni velmi rádi.“

Karolína Kopincová, vedoucí kursu: „Je to nadační fond, který je zaměřený primárně na dětské domovy a vlastně tohle je náš první, startovací vzdělávací pobyt. Příští rok už bychom chtěli mít celé prázdniny. Je to zkrátka o tom, že si vždycky vezmeme děti z dětských domovů, není to klasický tábor. Je to o dalším vzdělávání, které se jim snažíme nabídnout a ukázat jim nějaké nové věci, ale všechno hrou tak, aby je to bavilo. Máme tady 16 dětí, jsme tady na pět dní. Snažíme se to střídat, ty děti mají každý den nějaký hlavní bod programu. První den to byla přednáška etiky, druhý den motivační, třetí den tady tato finanční gramotnost. Zítra se zase jdeme podívat na řemeslo.

Děti jsme v Karlově zastihli v den, který byl z poloviny věnován finanční gramotnosti s profesionální lektorkou a z poloviny dovednostem v kurzu přežití v přírodě.

Věra Kříčková, lektorka: „Dnešní odpoledne máme vyhrazeno finanční gramotnosti. Snažíme se s dětmi přijít na to, jakým způsobem by mohli žít, kolik by utráceli, až budou dospělí. Šlo jim to, dělám jídelníček, abychom věděli, kolik nás stojí jídlo, vybíráme bydlkení, abychom věděli, za kolik se dá bydlet až budeme dospělí, no a v neposlední řadě řešíme i dopravu, abychom věděli kolik nás stojí, když se někam dopravujeme, nebo když si pořídíme auto, že to není jenom o tom autě, ale je to zkrátka i o PHM, o nějakém opotřebení a o pojištění.

Klaudie: „My teď se vlastně díváme na katalog bydlení a nejvíc nás tam asi zaujalo, ten prodej těch bytů, protože něco je jako mega levné a něco drahé. Asi v životě bych chtěla nějaký byt levný a jinak bych chtěla bydlet v Olomouci. My jsme dělali vlastně jídelníček, když paní lektorka nám řekla, abychom něco jako ušetřili, a já asi jediná jsem ušetřila od pondělka do neděle, a vyšlo mi to celkem na 436 Kč.“

Štefan: “My si máme vybrat byt a napsat to tam. To stojí 9800,-.“

Aleš Vondra, agentura Hrana: „Děláme teďka kurs přežití pro děti. Techniky, orientace v terénu, rozdělávání ohně, stavba přístřešku, zajištění vody, potravy. Tak, aby děti dokázaly přežít ve volné přírodě, takže taková simulace armády.“

Vojtěch Lojka, instruktor: „Já si myslím, že jim to jde právě naopak velice obstojně. Právě tady zkoušíme s křesadlem rozdělat oheň a kupodivu, my jsme nebyli první dvojice, která to zvládla, byla to tam za náma děcka.“

anketa, děti: „Děláme oheň, na to, abychom přežili. Křesadlo. Jo, já jsem to zapálila, mě to úplně v poho šlo.“

Děti si samozřejmě užívaly i zábavy ve volném čase i dobré místní kuchyně.

Zdeněk: „Hrajeme tady stolní fotbálek, potom kulečník, chodíme ven hrát různé hry, v odpoledním klidu buď odpočíváme nebo jdeme na fotbalové hřiště, jinak tady máme nějaké komunity ve 3, ve 4 a jinak dneska jdeme na plavání.“

Tobias: „Nejvíc mi chutnalo večeře včerejší, maso, kaše a takové to zelí.“

Tereza: „Mě nejvíc chutnala snídaně, všechno mi chutnalo.“

Za dětmi se přijelo podívat také vedení města Vrbna pod Pradědem.

Petr Kopinec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Mě se to velice líbí, protože se dívám, jak to děti zaujalo a jakým způsobem se zapojují tady do těch různých zkoušek. Určitě, protože to vidí zase z druhé strany. Jsou do toho zapojeny v rámci hry a různých soutěží a pro ty děti je to obrovský přínos.“

Poslední odlehčovací den pobytu byl věnován výletu do místního skiareálu a vyjížďce na lanové dráze i sjezdu ze svahu.

Dětem se poznávací pobyt moc líbil a už se těší na další. Karolína Kopincová se v listopadu bude účastnit v Portoricu soutěže Miss World. Už teď ale slíbila další pobyty pro dětské domovy v příštím roce.

Máme dostudováno, děkuji za pozornost a budu se těšit na příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Studuj u nás
17. listopadu 2021, 17:27

Dobrý den, následujících patnáct minut bude patřit školnímu magazínu TV Polar Studuj u nás. V úvodu se podrobněji podíváme na spolupráci SŠ technické v Opavě s firmami, poté navštívíme gastroworkshop na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a nakonec zajedeme za dětmi z Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem na vzdělávací pobyt.

Spolupráce SŠ technické Opava s Ostrojem Opava je příkladná

Možná to není úplně obvyklé, ale v Opavě jeden takový vztah vznikl před více než sedmi desítkami let a trvá dodnes. Strojařský pár tvoří tradiční česká strojírenská firma OSTROj a Střední škola technická z Opavy. Spojuje je nadšení pro strojařské řemeslo a důraz na dobře odvedenou práci. Robotizace a digitalizace strojírenství sice jede na plné obrátky, ale bez kvalitních lidí to pořád nepůjde. Za posledních 10 let získalo v OSTROJi práci přes 200 absolventů technické školy.

Dokáže vaše škola připravit mladé lidi na zaměstnání?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: „Ať si u nás uchazeči vyberou jakýkoliv technický obor, tak mají velkou šanci si hned po škole najít dobrou práci. Jdou do odvětví, kde chybí tisíce pracovníků.“

Jaké je uplatnění vašich studentů v praxi?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: „85 % našich absolventů má zajištěnou práci již v den, kdy u nás končí školu. Bez kvalitní praxe ve firmách během studia by to samozřejmě nešlo. Mezi takové patří rozhodně strojírenská firma OSTROJ, se kterou spolupracujeme dlouhodobě.“

Jak jsou vaši studenti úspěšní v závěrečných zkouškách?

Josef Vondál, ředitel SŠ technické Opava: „Umíme na ně naše studenty skvěle připravit. Poslední výsledky mluví sami za sebe. 86 % procent maturantů v roce 2020 úspěšně složilo v roce 2020 maturitní zkoušku. Učňovské zkoušky pak ve stejném roce zvládlo 97 procent učňů.“

Vznik, vývoj a existence školy je úzce spjata se strojírenskou základnou města Opavy a regionu. Střední škola byla založena již v roce 1949. Na škole v současné době studuje 540 žáků. Pro žáky je připraven maturitní obor Mechanik seřizovač a tříleté obory s výučním listem Nástrojař, Obráběč kovů, Strojní mechanik – zámečník a Elektrikář–silnoproud. Škola spolupracuje se strojírenskými firmami regionu, v nichž žáci vykonávají odborný výcvik s možností výdělku a získání zaměstnání.

Kolik u vás pracuje lidí?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: „Dlouhodobě patříme ke stabilním firmám a spolehlivým zaměstnavatelům v Česku. Momentálně u nás pracuje přibližně 800 zaměstnanců.“

Nabíráte teď nějaké nové zaměstnance?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: „Letos už jsme 40 lidí přijali a momentálně máme práci pro další asi tři desítky lidí, potřebujeme hlavně soustružníky, svářeče nebo obsluhu palicích strojů.“

Co vlastně zaměstnancům, mimo mzdy, nabízíte?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: „Za rok 2020 dělal peněžitý souhrn benefitů na jednoho zaměstnance 24 000 Kč. Kromě „klasických“ výhod jako 5 týdnů dovolené, příspěvek na závodní stravování, jsou to třeba příspěvek na dopravu do práce, příspěvek na penzijní pojištění nebo náborové příspěvky podle vybraných pozic až do výšky 40 000 korun.“

Jakou roli u vás hraje spolupráce se středními školami?

Ladislav Botur, vedoucí odboru Lidské zdroje, OSTROJ a. s.: „Obrovskou. Dlouhodobá a úzká spolupráce se středními školami nám nejvíce pomáhá u přípravy absolventů na reálné požadavky trhu práce. Výsledkem jsou pak například desítky absolventů ze Střední školy technické v Opavě, kteří u nás pracují.“

A žáci a absolventi SŠ technické jsou rádi, že je o ně v Ostroji a dalších firmách takový zájem.

Pomohla vám škola připravit se na vaši profesi? Martin Vašek, absolvent SŠT Opava, soustružník, OSTROJ a. s.: „Určitě mi pomohla. Praktická výuka na Kolofiku v Opavě byla skvělá. Pracoval jsem na reálných strojích, mohl jsem chodit na praxi přímo do firmy. V OSTROJi jsem měl svého „odborného“ garanta, který se mi na začátku hodně věnoval.“

Gastroworkshop na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb FM

MS kraj pořádá vzdělávácí workshopy pro učitele a žáky gastronomických škol z celého regionu. Tentokrát byla pořadatelem SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku.

MS kraj ve spolupráci se společností Unihost před lety rozjel projekt, který má zlepšit formu vzdělávání mladých kuchařů.

Zdeněk Blinka, předseda společnosti Unihost Ostrava: „Chceme celý projekt ve spolupráci s MS krajem dokončit, i když nám ho přerušil covid.“

Učitelé a žáci gastrooborů z celého regionu se tentokrát setkali ve studiu SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku.

Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: „Tentokrát jsme vybrali svatomartinskou husu, připravujeme celé menu. Jsme podobným akcím nakloněni, pro učitele i žáky je to výborná zkušenost.“

Vedením tohoto workshopu byl pověřen šéfkuchař Tomáš Braček, který svým hostům nabídl velmi atraktivní menu.

Tomáš Braček, šéfkuchař: „Škvarková pomazánka s jablky, škvarková pomazánka na rohlíku, polévka z pečeného česneku, svatomartinská husa s červeným zelím a knedlíkem a jako dezert obrácený koláč s ostružinami.“

Pokud covidová situace dovolí, workshopy budou pokračovat až do konce tohoto školního roku.

Vzdělávací pobyt ZŠ a DD Vrbno pod Pradědem

V následující reportáži zavítáme do přírody mezi děti z Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem. Ti se sešli v Karlově pod Pradědem na svém prvním vzdělávacím pobytu, pořádaném nadačním fondem Krok do života. A užili si tady opravdu nabitý program.

Nadační fond Krok do života založila loňská Miss České republiky Karolína Kopincová. Ta je současně patronkou i spolupracovnicí dětského domova.

Jan Vavřík, ředitel dětského domova: „Od doby první pandemie koronaviru jsme začali s Kájou Kopincovou spolupracovat, ta u nás začínala jako dobrovolník, kdy nám vlastně velmi vypomohla. Na základě tohoto jsme společně začali přemýšlet, jak těm dětem pomáhat. Kája si založila svůj nadační fond a toto je vlastně první taková větší aktivita nadačního fondu a jsme za ni velmi rádi.“

Karolína Kopincová, vedoucí kursu: „Je to nadační fond, který je zaměřený primárně na dětské domovy a vlastně tohle je náš první, startovací vzdělávací pobyt. Příští rok už bychom chtěli mít celé prázdniny. Je to zkrátka o tom, že si vždycky vezmeme děti z dětských domovů, není to klasický tábor. Je to o dalším vzdělávání, které se jim snažíme nabídnout a ukázat jim nějaké nové věci, ale všechno hrou tak, aby je to bavilo. Máme tady 16 dětí, jsme tady na pět dní. Snažíme se to střídat, ty děti mají každý den nějaký hlavní bod programu. První den to byla přednáška etiky, druhý den motivační, třetí den tady tato finanční gramotnost. Zítra se zase jdeme podívat na řemeslo.

Děti jsme v Karlově zastihli v den, který byl z poloviny věnován finanční gramotnosti s profesionální lektorkou a z poloviny dovednostem v kurzu přežití v přírodě.

Věra Kříčková, lektorka: „Dnešní odpoledne máme vyhrazeno finanční gramotnosti. Snažíme se s dětmi přijít na to, jakým způsobem by mohli žít, kolik by utráceli, až budou dospělí. Šlo jim to, dělám jídelníček, abychom věděli, kolik nás stojí jídlo, vybíráme bydlkení, abychom věděli, za kolik se dá bydlet až budeme dospělí, no a v neposlední řadě řešíme i dopravu, abychom věděli kolik nás stojí, když se někam dopravujeme, nebo když si pořídíme auto, že to není jenom o tom autě, ale je to zkrátka i o PHM, o nějakém opotřebení a o pojištění.

Klaudie: „My teď se vlastně díváme na katalog bydlení a nejvíc nás tam asi zaujalo, ten prodej těch bytů, protože něco je jako mega levné a něco drahé. Asi v životě bych chtěla nějaký byt levný a jinak bych chtěla bydlet v Olomouci. My jsme dělali vlastně jídelníček, když paní lektorka nám řekla, abychom něco jako ušetřili, a já asi jediná jsem ušetřila od pondělka do neděle, a vyšlo mi to celkem na 436 Kč.“

Štefan: “My si máme vybrat byt a napsat to tam. To stojí 9800,-.“

Aleš Vondra, agentura Hrana: „Děláme teďka kurs přežití pro děti. Techniky, orientace v terénu, rozdělávání ohně, stavba přístřešku, zajištění vody, potravy. Tak, aby děti dokázaly přežít ve volné přírodě, takže taková simulace armády.“

Vojtěch Lojka, instruktor: „Já si myslím, že jim to jde právě naopak velice obstojně. Právě tady zkoušíme s křesadlem rozdělat oheň a kupodivu, my jsme nebyli první dvojice, která to zvládla, byla to tam za náma děcka.“

anketa, děti: „Děláme oheň, na to, abychom přežili. Křesadlo. Jo, já jsem to zapálila, mě to úplně v poho šlo.“

Děti si samozřejmě užívaly i zábavy ve volném čase i dobré místní kuchyně.

Zdeněk: „Hrajeme tady stolní fotbálek, potom kulečník, chodíme ven hrát různé hry, v odpoledním klidu buď odpočíváme nebo jdeme na fotbalové hřiště, jinak tady máme nějaké komunity ve 3, ve 4 a jinak dneska jdeme na plavání.“

Tobias: „Nejvíc mi chutnalo večeře včerejší, maso, kaše a takové to zelí.“

Tereza: „Mě nejvíc chutnala snídaně, všechno mi chutnalo.“

Za dětmi se přijelo podívat také vedení města Vrbna pod Pradědem.

Petr Kopinec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Mě se to velice líbí, protože se dívám, jak to děti zaujalo a jakým způsobem se zapojují tady do těch různých zkoušek. Určitě, protože to vidí zase z druhé strany. Jsou do toho zapojeny v rámci hry a různých soutěží a pro ty děti je to obrovský přínos.“

Poslední odlehčovací den pobytu byl věnován výletu do místního skiareálu a vyjížďce na lanové dráze i sjezdu ze svahu.

Dětem se poznávací pobyt moc líbil a už se těší na další. Karolína Kopincová se v listopadu bude účastnit v Portoricu soutěže Miss World. Už teď ale slíbila další pobyty pro dětské domovy v příštím roce.

Máme dostudováno, děkuji za pozornost a budu se těšit na příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-17-11-2021-17-27