Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Studuj u nás

Studuj u nás

  • Na SŠ elektrotechnické v Ostravě se rozjela praktická výuka
  • Gastroworkshop pro učitele gastro škol
  • SPŠ v Ostravě - Vítkovicích přizpůsobila praktickou výuku vládním nařízením

Dobrý den, jsme na začátku školního magazínu TV Polar Studuj u nás, který vám přináší novinky ze škol zřízených krajem. Začneme na praxi SPŠ v Ostravě – Vítkovicích, podíváme se, jak se praktická výuka rozjela na SŠ elektrotechnické v Ostravě a nakonec si ukážeme online workshop vyhlášeného kuchaře Davida Valíčka.

SPŠ v Ostravě - Vítkovicích přizpůsobila praktickou výuku vládním nařízením

Pauza bez praktické výuky už byla příliš dlouhá, což pocítili i na SPŠ v Ostravě-Vítkovicích.

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „V prvé řadě praktická výuka, to je to základní, co momentálně hodně chybí žákům učebních oborů i studijních oborů. Asi 3-4 týdny zpátky mohli žáci chodit pouze na individuální výuku, víceméně jeden proti jednomu, jeden žák proti jednomu vyučujícímu. Teprve minulý týden byl spuštěn režim, kdy mohly chodit na konzultace šestičlenné skupiny, toho jsme samozřejmě také využili a teď od pondělí můžeme rozjet kompletně praktickou výuku, což je dobře, i když je to asi pozdě.“

Jedete už normálně podle rozvrhu?

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Praktická výuka je podle zvláštního rozvrhu, nicméně všichni žáci mají tu praktickou výuku v plném rozsahu, tak jak by ji měli při klasické výuce. Zvláštní rozvrh je proto, že ty žáky tady máme jeden den a ostatní dny v týdnu mají standardní distanční výuku doma u počítače.“

Říkal jste, že je to pozdě, co jim bude nejvíce chybět?

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Samozřejmě ta praxe, protože praxi nelze nahradit teoreticky, i když se naši vyučující snažili natáčet různá videa, pouštět to přes Teamsy distančně, ale to je málo. Pokud si na to žáci nesáhnou, tak ty kompetence nezískají.“

Bude jim to do budoucna chybět?

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Doženeme to, určitě to doženeme. U těch nižších ročníků to stoprocentně doženeme, ty vyšší ročníky, zejména teda maturitní, tam vnímám určitý problém, ale protože ta praxe je taková, že každý člověk se stejně potom dostane k jinému stroji, na který se musí zaškolit, takže pokud ti žáci budou chtít, a předpokládám, že chtít budou, tak se to doučí už sami.“

Jaká opatření musíte dodržovat přímo při té praxi?

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Všechna, která jsou momentálně nařízená, to znamená hygiena rukou, dezinfekce, hygiena strojů, dezinfekce po ukončení práce, používání respirátorů, žáci se testují, testují se sami, vždycky před vyučováním, v případě, že jsou to maturitní ročníky, ty mají praktickou výuku jen jeden den, tak se testují jedenkrát týdně. Máme ale i učební obory, které jsou ve škole týden, tak ti se testují dvakrát za týden.“

Jaký jste měl pocit, když jste z okna viděl, jak žáci konečně přicházejí do školy?

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Mluvil jsem s těmi žáky, bylo to takové zajímavé, protože jsme se viděli po roce. Dá se říct, že se obecně těšili do školy, protože ten sociální kontakt opravdu chybí. A nejen to, chybí, jak už jsem říkal, ta praxe a ti žáci to prostě potřebují. Mládež je prostě postavená tak, že se potřebuje setkávat, potřebuje komunikovat, a ne být zavřená doma.“

Začít s praktickou výukou po tak dlouhé době nebylo ale vůbec jednoduché.

Luděk Dluhoš, mistr odborného výcviku SPŠ Ostrava: „Je to náročné. Toto jsou třeba druháci. Prakticky začínáme od nuly, jako by to byli prvňáci. My teď máme prváky-prváky a druháky taky prváky.“

A na co teda dáváte největší pozor?

Luděk Dluhoš, mistr odborného výcviku SPŠ Ostrava: „Potřebujeme je trochu zklidnit, bezpečnost práce, na tu zapomněli. Všechno s nimi začínáme od začátku.“

Takže co je dneska v plánu?

Luděk Dluhoš, mistr odborného výcviku SPŠ Ostrava: „Včera tady byli poprvé, tak jsme testovali, dělali bezpečnost práce, dneska už frézují, už začínají.“

Myslíte si, že tu pauzu doženete?

Luděk Dluhoš, mistr odborného výcviku SPŠ Ostrava: „Tak my ano, horší to je s těmi studenty.“

Tak jak je to může poznamenat do budoucna pro jejich další rozvoj?

Luděk Dluhoš, mistr odborného výcviku SPŠ Ostrava: „Tak ti prvňáci, druháci nejsou takový problém, horší je to s třeťáky a maturanty. Ti to mají horší.“

A jak jsme sami zjistili, většina žáků se do školy těšila a na praktickou výuku obzvláště.

anketa: žáci SPŠ Ostrava – Vítkovice

„Samozřejmě jsem byl natěšený, vůbec se mi nechtělo, brzké vstávání a všechno, ale jako pohoda celkem.“

Jak si myslíte, že to budete dohánět tu dobu, co jste nemohli chodit?

„Bude to trochu horší, protože přes tu distanční výuku se to nedá tak dobře naučit jako při normální výuce, ale asi se to nějak zvládne. „

Na co ses nejvíce těšil?

„Na přátele tady.“

Co teda dnes všechno děláte?

„Dneska opakujeme to, co jsme dělali v prvním ročníku, se soustruhy a uvidíme.“

„Moc jsem se těšil.“

A proč?

„Hlavně proto, že jsme už půl roku nebyli a ta praxe chybí, ta zkušenost se s tím strojem seznámit.“

Co tady dneska teda děláte?

„Dnes si připravujeme stroje, nože, celkově to všechno zkoušíme.“

Takže taková údržba po té době, co jste tady nebyli?

„Nějak se seznámit s tím strojem celkově, hlavně to.“

Všichni doufají, že světová pandemie praktickou výuku už nijak neovlivní.


Na SŠ elektrotechnické v Ostravě se rozjela praktická výuka

Praxe je veledůležitá také SŠ elektrotechnickou v Ostravě. Byli jsme tam i s kamerou.

Distanční výuka je forma výuky, která může sloužit docela dobře v oblasti teorie, ale na školách, jako je SŠ elektrotechnická v Ostravě, je hlavní praxe. A ta při online vyučování utrpěla nezanedbatelné ztráty.

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Bylo to složité, jak pro učitele, tak pro žáky samozřejmě jsme se těšili, až alespoň v nějaké formě žáci přijdou zpátky do škol, což se teda v pondělí stalo. Jsme za to všichni vděční, i za cenu těch opatření, které musíme dodržovat, ale přece jenom není nic smutnějšího než prázdná škola.“

Jak jste se připravovali na tu praktickou výuku?

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Tak na praktickou výuku jsme se připravovali zejména po stránce těch epidemiologických opatření, abychom měli dostatek testů, respirátorů, to bych poděkoval MS kraji, který nás vybavil. Jinak ty dílny zůstaly nedotčené rok, takže tam nebylo třeba nic připravovat po stránce materiální. Samozřejmě jsme museli poměnit plány, protože v té krátké době, kterou mají děti do maturity a k závěrečným zkouškám, musíme probrat ta klíčová témata tak, aby to úspěšně zvládli.“

Že u prvňáků a u druháků ještě doženete tu praktickou výuku, to si umím představit, jak u těch vyšších ročníků?

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „U maturantů je nejdůležitější ta státní část té maturitní zkoušky, zase na druhé straně, maturanti přece jenom dva a půl roku té praxe měli, takže tam se to taky dohnat dá. Co nechápu a nikdy jsem nepochopil, je, proč žáci nemohli chodit na provozní pracoviště do firem, kde probíhala normální výroba. Já řeknu příklad, jestliže máme 50 firem, měli jsme 55 žáků na firmách, takže jsme měli jednoho na firmu a myslím si, že by to žádný epidemiologický problém nezpůsobilo, kdyby ty děti tam chodily.“

Jak to tady probíhá, teď už v normálních dimenzích tak, jak jste byli zvyklí, praktická výuka?

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Máme ji trošku rozšířenou, protože podle opatření obecné povahy jsme mohli upravit i rozvrhy, takže máme více praxe, budeme se snažit to dohnat, to je jediné, co vám k tomu můžu říct.“

Poznamená to tady tu generaci, co myslíte?

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Já si myslím, že rozhodně. Představte si, že stejným způsobem probíhala výuka na vysokých školách. Jak asi bude vypadat lékař, který se učil pomocí nějakého informačního kanálu. Na druhé straně ty praktické zkušenosti se nedají nahradit žádnou distanční výukou, řekněme ty ukázky a to, že si to osahají, to ano, ale praxe, učební obory jsou o opakování jednoduchých činností, to opakování tady bude chybět.“

Žáci absolvovali testy a pak se vrhli na praktickou výuku.

Lubomír Franek, zástupce ředitele SŠ elektrotechnická Ostrava: „Toto je dílna, kde se učí žáci od prvního do čtvrtého ročníku, toto jsou žáci prvního ročníku, kteří jsou dneska první den na směně. Směna začala tím, že si žáci udělali antigenní test, pan učitel jim vysvětloval výuku a v druhé řadě začali osazováním spojů, protože se budeme snažit splnit tématické celky, které jsme nemohli splnit tím, že byla situace, která vyšla z covidu.“

Jak to chcete zorganizovat tak, abyste aspoň částečně dohnali tu ztrátu?

Lubomír Franek, zástupce ředitele SŠ elektrotechnická Ostrava: „Žákům třetích ročníků jsme posunuli závěrečné zkoušky, žáci třetího ročníku budou mít závěrečné zkoušky v měsíci červenci. Do července jsme si naplánovali jejich výuku tak, že se snažíme ta důležitá témata, která jsou, s nimi doplnit, dodělat, abychom ty žáky mohli vypustit do výroby, minimálně připravené tak, aby mohli pracovat jako elektrikáři.“

A tady jsou reakce žáků, kteří už mohli do praktické výuky naskočit.

anketa: žáci SŠ elektrotechnické

Jak probíhala ta praktická výuka distančně, dělali jste vůbec něco?

„Prakticky jsme se akorát připravovali, co bude na závěrečných zkouškách, jinak nic, až teď zapojujeme a chystáme.“

„Celkově tato doba je strašně těžká. Chybělo mi to samozřejmě, když jsme teď ve škole, tak je to super, protože ty možnosti se postupem vrací a je to něco jiného.“

Čím jste dnes začali?

„Začali jsme zapojovat světelný obvod.“

Nezbývá než držet palce všem žáků odborných školy, aby praktickou výuku dohnali pokud možno co nejdříve.

Gastroworkshop pro učitele gastro škol

Za normálních okolností jezdí známý kuchař David Valíček po středních školách v kraji a vede workshopy pro učitele i žáky gastroškol. V současné době se všichni musí spokojit s distanční variantou.

Toto jsou záběry dva roky staré, na kterých kuchař David Valíček vařil na středních školách a předával své zkušenosti učitelům a žáků gastroškol. A toto už je současnost. Valíček vaří ve svém Food Ateliéru a učitelé a žáci ho sledují online.

David Valíček, šéfkuchař: „Jsem rád, že se mnou dneska ochutnáte veškerá jídla. To je trošku sarkasmus, ale ti, co mě znají, tak ví, že jinak začít nemohu.“

David Valíček, šéfkuchař: „Je to stále stejné, akorát je ta komunikace přes obrazovku. Tím, že jsme si zařídili tu produkci, kterou tu máme, tak můžeme vysílat i na detaily, tím pádem lidé, nebo učitelé, i z domova, kteří mají distanční výuky, tak mohou vidět i detaily, které vařím, jídel, surovin apod. Je to i fajn v některých případech, že to může být pro více lidí. Lidé nemusí strávit čas cestou a jet na dané místo, samozřejmě takový ten pocit, to chybí. Není tam takový ten feedback těch očí, není tam feedback těch lidí, kteří opětují tu radost z nějaké dané informace, takže vlastně nevidím všechny naráz, tím pádem nemohu někdy ani reagovat. V případě, když je to prezenční, nějaká výuka, tak dokážu reagovat na mnohem více věcí než jenom takto distančně. Na druhou stranu to má i své klady, a to je právě to, kdy se může přihlásit mnohem více lidí, a právě když jsme toto dělali distančně, tak jsme měli jak učitele, tak dokonce žáky a objevil se tam ohromný počet lidí, které bych normálně prezenčně nedal.“

A co to bude dnes?

David Valíček, šéfkuchař: „Dnes máme street food, máme závozová jídla, jídlo do krabiček, jídlo s sebou, což si myslím, je celkem aktuální téma.“

Přenos je vyráběn na profesionální úrovni.

Radek Lugsch, režisér přenosu: „Při tvorbě těchto streamů si zakládáme na filmovém obraze a snažíme se to zasvítit tak, aby to bylo zajímavé, aby ten obraz byl živý, aby, co ten divák sleduje, pro něj bylo poutavé. Takže využíváme techniky, které jsme se naučili na placech a na natáčeních a aplikujeme je na tomhle online prostředí. Dále používáme snímání zvuků jak kuchaře, takže divák slyší velmi kvalitně to, co mluví, tak máme mikrofon, který směřuje přímo na stůl, takže vlastně doplňujeme tu atmosféru té kuchyně, i to všechno prskání a krájení. Aby to byl plnohodnotný audiovizuální zážitek. Co se úhlů týče, tak používáme tři kamery, jedna je hlavní na kuchaře, druhou děláme detail na ruce, kdy ten divák vidí přesně, co kuchař dělá, jak krájí, vidí techniku nože, pak máme detailní na bok, aby bylo hezky vidět finální jídlo.“

Celý workshop je na internetu k dispozici i zpětně.

Tak a jsme u posledního bodu scénáře a to je rozloučení. Mějte se hezky a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Studuj u nás
28. dubna 2021, 17:27

Dobrý den, jsme na začátku školního magazínu TV Polar Studuj u nás, který vám přináší novinky ze škol zřízených krajem. Začneme na praxi SPŠ v Ostravě – Vítkovicích, podíváme se, jak se praktická výuka rozjela na SŠ elektrotechnické v Ostravě a nakonec si ukážeme online workshop vyhlášeného kuchaře Davida Valíčka.

SPŠ v Ostravě - Vítkovicích přizpůsobila praktickou výuku vládním nařízením

Pauza bez praktické výuky už byla příliš dlouhá, což pocítili i na SPŠ v Ostravě-Vítkovicích.

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „V prvé řadě praktická výuka, to je to základní, co momentálně hodně chybí žákům učebních oborů i studijních oborů. Asi 3-4 týdny zpátky mohli žáci chodit pouze na individuální výuku, víceméně jeden proti jednomu, jeden žák proti jednomu vyučujícímu. Teprve minulý týden byl spuštěn režim, kdy mohly chodit na konzultace šestičlenné skupiny, toho jsme samozřejmě také využili a teď od pondělí můžeme rozjet kompletně praktickou výuku, což je dobře, i když je to asi pozdě.“

Jedete už normálně podle rozvrhu?

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Praktická výuka je podle zvláštního rozvrhu, nicméně všichni žáci mají tu praktickou výuku v plném rozsahu, tak jak by ji měli při klasické výuce. Zvláštní rozvrh je proto, že ty žáky tady máme jeden den a ostatní dny v týdnu mají standardní distanční výuku doma u počítače.“

Říkal jste, že je to pozdě, co jim bude nejvíce chybět?

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Samozřejmě ta praxe, protože praxi nelze nahradit teoreticky, i když se naši vyučující snažili natáčet různá videa, pouštět to přes Teamsy distančně, ale to je málo. Pokud si na to žáci nesáhnou, tak ty kompetence nezískají.“

Bude jim to do budoucna chybět?

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Doženeme to, určitě to doženeme. U těch nižších ročníků to stoprocentně doženeme, ty vyšší ročníky, zejména teda maturitní, tam vnímám určitý problém, ale protože ta praxe je taková, že každý člověk se stejně potom dostane k jinému stroji, na který se musí zaškolit, takže pokud ti žáci budou chtít, a předpokládám, že chtít budou, tak se to doučí už sami.“

Jaká opatření musíte dodržovat přímo při té praxi?

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Všechna, která jsou momentálně nařízená, to znamená hygiena rukou, dezinfekce, hygiena strojů, dezinfekce po ukončení práce, používání respirátorů, žáci se testují, testují se sami, vždycky před vyučováním, v případě, že jsou to maturitní ročníky, ty mají praktickou výuku jen jeden den, tak se testují jedenkrát týdně. Máme ale i učební obory, které jsou ve škole týden, tak ti se testují dvakrát za týden.“

Jaký jste měl pocit, když jste z okna viděl, jak žáci konečně přicházejí do školy?

Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Mluvil jsem s těmi žáky, bylo to takové zajímavé, protože jsme se viděli po roce. Dá se říct, že se obecně těšili do školy, protože ten sociální kontakt opravdu chybí. A nejen to, chybí, jak už jsem říkal, ta praxe a ti žáci to prostě potřebují. Mládež je prostě postavená tak, že se potřebuje setkávat, potřebuje komunikovat, a ne být zavřená doma.“

Začít s praktickou výukou po tak dlouhé době nebylo ale vůbec jednoduché.

Luděk Dluhoš, mistr odborného výcviku SPŠ Ostrava: „Je to náročné. Toto jsou třeba druháci. Prakticky začínáme od nuly, jako by to byli prvňáci. My teď máme prváky-prváky a druháky taky prváky.“

A na co teda dáváte největší pozor?

Luděk Dluhoš, mistr odborného výcviku SPŠ Ostrava: „Potřebujeme je trochu zklidnit, bezpečnost práce, na tu zapomněli. Všechno s nimi začínáme od začátku.“

Takže co je dneska v plánu?

Luděk Dluhoš, mistr odborného výcviku SPŠ Ostrava: „Včera tady byli poprvé, tak jsme testovali, dělali bezpečnost práce, dneska už frézují, už začínají.“

Myslíte si, že tu pauzu doženete?

Luděk Dluhoš, mistr odborného výcviku SPŠ Ostrava: „Tak my ano, horší to je s těmi studenty.“

Tak jak je to může poznamenat do budoucna pro jejich další rozvoj?

Luděk Dluhoš, mistr odborného výcviku SPŠ Ostrava: „Tak ti prvňáci, druháci nejsou takový problém, horší je to s třeťáky a maturanty. Ti to mají horší.“

A jak jsme sami zjistili, většina žáků se do školy těšila a na praktickou výuku obzvláště.

anketa: žáci SPŠ Ostrava – Vítkovice

„Samozřejmě jsem byl natěšený, vůbec se mi nechtělo, brzké vstávání a všechno, ale jako pohoda celkem.“

Jak si myslíte, že to budete dohánět tu dobu, co jste nemohli chodit?

„Bude to trochu horší, protože přes tu distanční výuku se to nedá tak dobře naučit jako při normální výuce, ale asi se to nějak zvládne. „

Na co ses nejvíce těšil?

„Na přátele tady.“

Co teda dnes všechno děláte?

„Dneska opakujeme to, co jsme dělali v prvním ročníku, se soustruhy a uvidíme.“

„Moc jsem se těšil.“

A proč?

„Hlavně proto, že jsme už půl roku nebyli a ta praxe chybí, ta zkušenost se s tím strojem seznámit.“

Co tady dneska teda děláte?

„Dnes si připravujeme stroje, nože, celkově to všechno zkoušíme.“

Takže taková údržba po té době, co jste tady nebyli?

„Nějak se seznámit s tím strojem celkově, hlavně to.“

Všichni doufají, že světová pandemie praktickou výuku už nijak neovlivní.


Na SŠ elektrotechnické v Ostravě se rozjela praktická výuka

Praxe je veledůležitá také SŠ elektrotechnickou v Ostravě. Byli jsme tam i s kamerou.

Distanční výuka je forma výuky, která může sloužit docela dobře v oblasti teorie, ale na školách, jako je SŠ elektrotechnická v Ostravě, je hlavní praxe. A ta při online vyučování utrpěla nezanedbatelné ztráty.

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Bylo to složité, jak pro učitele, tak pro žáky samozřejmě jsme se těšili, až alespoň v nějaké formě žáci přijdou zpátky do škol, což se teda v pondělí stalo. Jsme za to všichni vděční, i za cenu těch opatření, které musíme dodržovat, ale přece jenom není nic smutnějšího než prázdná škola.“

Jak jste se připravovali na tu praktickou výuku?

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Tak na praktickou výuku jsme se připravovali zejména po stránce těch epidemiologických opatření, abychom měli dostatek testů, respirátorů, to bych poděkoval MS kraji, který nás vybavil. Jinak ty dílny zůstaly nedotčené rok, takže tam nebylo třeba nic připravovat po stránce materiální. Samozřejmě jsme museli poměnit plány, protože v té krátké době, kterou mají děti do maturity a k závěrečným zkouškám, musíme probrat ta klíčová témata tak, aby to úspěšně zvládli.“

Že u prvňáků a u druháků ještě doženete tu praktickou výuku, to si umím představit, jak u těch vyšších ročníků?

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „U maturantů je nejdůležitější ta státní část té maturitní zkoušky, zase na druhé straně, maturanti přece jenom dva a půl roku té praxe měli, takže tam se to taky dohnat dá. Co nechápu a nikdy jsem nepochopil, je, proč žáci nemohli chodit na provozní pracoviště do firem, kde probíhala normální výroba. Já řeknu příklad, jestliže máme 50 firem, měli jsme 55 žáků na firmách, takže jsme měli jednoho na firmu a myslím si, že by to žádný epidemiologický problém nezpůsobilo, kdyby ty děti tam chodily.“

Jak to tady probíhá, teď už v normálních dimenzích tak, jak jste byli zvyklí, praktická výuka?

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Máme ji trošku rozšířenou, protože podle opatření obecné povahy jsme mohli upravit i rozvrhy, takže máme více praxe, budeme se snažit to dohnat, to je jediné, co vám k tomu můžu říct.“

Poznamená to tady tu generaci, co myslíte?

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Já si myslím, že rozhodně. Představte si, že stejným způsobem probíhala výuka na vysokých školách. Jak asi bude vypadat lékař, který se učil pomocí nějakého informačního kanálu. Na druhé straně ty praktické zkušenosti se nedají nahradit žádnou distanční výukou, řekněme ty ukázky a to, že si to osahají, to ano, ale praxe, učební obory jsou o opakování jednoduchých činností, to opakování tady bude chybět.“

Žáci absolvovali testy a pak se vrhli na praktickou výuku.

Lubomír Franek, zástupce ředitele SŠ elektrotechnická Ostrava: „Toto je dílna, kde se učí žáci od prvního do čtvrtého ročníku, toto jsou žáci prvního ročníku, kteří jsou dneska první den na směně. Směna začala tím, že si žáci udělali antigenní test, pan učitel jim vysvětloval výuku a v druhé řadě začali osazováním spojů, protože se budeme snažit splnit tématické celky, které jsme nemohli splnit tím, že byla situace, která vyšla z covidu.“

Jak to chcete zorganizovat tak, abyste aspoň částečně dohnali tu ztrátu?

Lubomír Franek, zástupce ředitele SŠ elektrotechnická Ostrava: „Žákům třetích ročníků jsme posunuli závěrečné zkoušky, žáci třetího ročníku budou mít závěrečné zkoušky v měsíci červenci. Do července jsme si naplánovali jejich výuku tak, že se snažíme ta důležitá témata, která jsou, s nimi doplnit, dodělat, abychom ty žáky mohli vypustit do výroby, minimálně připravené tak, aby mohli pracovat jako elektrikáři.“

A tady jsou reakce žáků, kteří už mohli do praktické výuky naskočit.

anketa: žáci SŠ elektrotechnické

Jak probíhala ta praktická výuka distančně, dělali jste vůbec něco?

„Prakticky jsme se akorát připravovali, co bude na závěrečných zkouškách, jinak nic, až teď zapojujeme a chystáme.“

„Celkově tato doba je strašně těžká. Chybělo mi to samozřejmě, když jsme teď ve škole, tak je to super, protože ty možnosti se postupem vrací a je to něco jiného.“

Čím jste dnes začali?

„Začali jsme zapojovat světelný obvod.“

Nezbývá než držet palce všem žáků odborných školy, aby praktickou výuku dohnali pokud možno co nejdříve.

Gastroworkshop pro učitele gastro škol

Za normálních okolností jezdí známý kuchař David Valíček po středních školách v kraji a vede workshopy pro učitele i žáky gastroškol. V současné době se všichni musí spokojit s distanční variantou.

Toto jsou záběry dva roky staré, na kterých kuchař David Valíček vařil na středních školách a předával své zkušenosti učitelům a žáků gastroškol. A toto už je současnost. Valíček vaří ve svém Food Ateliéru a učitelé a žáci ho sledují online.

David Valíček, šéfkuchař: „Jsem rád, že se mnou dneska ochutnáte veškerá jídla. To je trošku sarkasmus, ale ti, co mě znají, tak ví, že jinak začít nemohu.“

David Valíček, šéfkuchař: „Je to stále stejné, akorát je ta komunikace přes obrazovku. Tím, že jsme si zařídili tu produkci, kterou tu máme, tak můžeme vysílat i na detaily, tím pádem lidé, nebo učitelé, i z domova, kteří mají distanční výuky, tak mohou vidět i detaily, které vařím, jídel, surovin apod. Je to i fajn v některých případech, že to může být pro více lidí. Lidé nemusí strávit čas cestou a jet na dané místo, samozřejmě takový ten pocit, to chybí. Není tam takový ten feedback těch očí, není tam feedback těch lidí, kteří opětují tu radost z nějaké dané informace, takže vlastně nevidím všechny naráz, tím pádem nemohu někdy ani reagovat. V případě, když je to prezenční, nějaká výuka, tak dokážu reagovat na mnohem více věcí než jenom takto distančně. Na druhou stranu to má i své klady, a to je právě to, kdy se může přihlásit mnohem více lidí, a právě když jsme toto dělali distančně, tak jsme měli jak učitele, tak dokonce žáky a objevil se tam ohromný počet lidí, které bych normálně prezenčně nedal.“

A co to bude dnes?

David Valíček, šéfkuchař: „Dnes máme street food, máme závozová jídla, jídlo do krabiček, jídlo s sebou, což si myslím, je celkem aktuální téma.“

Přenos je vyráběn na profesionální úrovni.

Radek Lugsch, režisér přenosu: „Při tvorbě těchto streamů si zakládáme na filmovém obraze a snažíme se to zasvítit tak, aby to bylo zajímavé, aby ten obraz byl živý, aby, co ten divák sleduje, pro něj bylo poutavé. Takže využíváme techniky, které jsme se naučili na placech a na natáčeních a aplikujeme je na tomhle online prostředí. Dále používáme snímání zvuků jak kuchaře, takže divák slyší velmi kvalitně to, co mluví, tak máme mikrofon, který směřuje přímo na stůl, takže vlastně doplňujeme tu atmosféru té kuchyně, i to všechno prskání a krájení. Aby to byl plnohodnotný audiovizuální zážitek. Co se úhlů týče, tak používáme tři kamery, jedna je hlavní na kuchaře, druhou děláme detail na ruce, kdy ten divák vidí přesně, co kuchař dělá, jak krájí, vidí techniku nože, pak máme detailní na bok, aby bylo hezky vidět finální jídlo.“

Celý workshop je na internetu k dispozici i zpětně.

Tak a jsme u posledního bodu scénáře a to je rozloučení. Mějte se hezky a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-28-04-2021-17-27