Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Technotrasa připomíná historii smaltování a slévárenství ve Frýdlantě nad Ostravicí

Frýdlant nad Ostravicí |

Jednou za měsíc se lidé mohou projít Frýdlantem nad Ostravicí s průvodci. Technotrasa vede po zajímavých místech, která souvisí s historií města především se slévárenstvím a průmyslovou i uměleckou produkcí smaltovaných výrobků.

Komentovaná procházka po Frýdlantě nad Ostravicí zaměřená na nedávnou historii se setkává s velkým zájmem. Takzvanou Technotrasu zaštiťuje Moravskoslezský kraj. Účastníci se během procházky seznámí s tím, co město nejvíce proslavilo.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Naše dnešní prohlídka se jmenuje Po stopách Frýdlantské litiny a smaltu. Je určena široké veřejnosti, lidé se nám hlásí například z Opavy, byli ale i z Brna, z Prahy, Uherského Hradiště. Prohlídka je vhodná pro všechny, včetně starších dětí. Účastníci se na prohlídce dozví historii smaltu a litiny, což jsou dvě průmyslová odvětví, která nejvíce proslavila město Frýdlant nad Ostravicí. Dále nahlédnou do dílny uměleckého smaltu a litiny, kde je pan Pražák zasvětí do toho, jak vlastně vzniká smalt, jak se maluje, jak se potom vypaluje, takže to je opravdu velice zajímavá prohlídka.”
Kateřina Švarcová, průvodkyně: “Během prohlídky návštěvníci mohou vidět to nejzajímavější, co se ve Frýdlantu dochovalo z produkce frýdlantských železáren, takže například majestátní litinový kříž, který se nachází před kostelem svatého Bartoloměje, nebo například také náhrobek rodiny Homoláčů. Ten je zase za tím kostelem a poté se přesuneme k dnešnímu důchodců, který byl původně vybudován jako Bedřichův klášter pro schovanky - dcery místních úředníků. Bohužel se nepodíváme do interiéru, kde se nachází dvojice unikátních litinových sloupů.”
Ladislav Tobola, účastník akce: “Mě zajímá technika, hutě a smaltování. Už jen ten princip, jak se smaltuje. Prostě to vidět, včetně odlévání. Já už jsme takový technik. S prohlídkou jsem spokojený, včetně výkladu o historii města.”

Závěr prohlídky je ve firmě Beskyd, kde exkurzi provází majitel společnosti.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Vyprávění je velice poutavé a ukazuje výrobu od sešrotování železa přes formování, lití až vlastně úplně do expedici do skladu. Ve firmě Beskyd se vyrábějí různé lampy, různé držáky odlévané, různé takové mříže na kanalizaci a spoustu různých takových praktických věcí a vlastně firma Beskyd vyváží své výrobky do Itálie, Německa, Rakouska a prakticky vlastně do celé střední Evropy.”

Přibližně v polovině technotrasy je čas na občerstvení. Dobovou Dělnickou svačinu tvoří chléb se škvarkovou pomazánkou a melta.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Co je takovou třešničkou této prohlídky, je taková ochutnávka dělnické svačiny, kdy máme pro účastníky připravenou domácí paštiku se škvarkovou pomazánkou a vlastně k tomu ochutnají meltové kafe, protože kdysi lidé neměli peníze na pravou kávu, takže se dělala káva z melty, takže my jim dáváme ochutnat tuto kávu, která je možná i zdravější, než ta, co se pije dnes.”
Kateřina Švarcová, průvodkyně: “Během dělnické svačinky návštěvníci uvidí také expozici Kulturního centra ve Frýdlantu a v ní se nachází to nejlepší z umělecké litiny, co vlastně ve Frýdlantě vzniklo. Jsou to věci zapůjčené z Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku a jedná se o různé dekorativní litinové předměty, takže také litinová kamna, ale zvláště drobné třeba umělecké figurky, které zdobily domácnosti movitějších občanů z okolí.”

Na Technotrasu se vyráží jednou měsíčně od června do října. Kapacita 30 účastníků bývá vyčerpána a zájemci si tak musí předem zajistit rezervaci.

Nahlásit chybu


K tématu

Technotrasa MS kraje žije. Na Kosárně v Karlovicích proběhlo Fajné léto pro děti i dospělé

31. července 2024 9:34 | Bruntál | Karel Soukop | Kulturní okénko

Kosárna v Karlovicích je jedním z bodů Technotrasy MS kraje, která ukazuje dávný život na venkově, nabízí zábavu i chuť tradičních potravin. Má svoje kouzlo a program jak pro děti, tak i pro dospělé návštěvníky. Nechybí tady ani nabídka umění, hudby a soutěží.


ŘSD plně obnovuje provoz na dálnici mezi Ostravou a Polskem

Včera 14:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dálnice D1 mezi Ostravou a Polskem bude dnes odpoledne opět průjezdná standardně dvěma pruhy pro každý směr. Ředitelství silnic a dálnic dokončilo v úterý 1. října úklid a opravy po povodních.

Studenti vysazovali nový park v Ostravě-Třebovicích v rámci soutěže Lipová ratolest

Studenti desítky zahradnických škol z celého Česka vysadili v Třebovicích nový park v rámci soutěže Lipová ratolest. Své zastoupení měla i Ostrava v podobě družstva ze zdejší Střední zahradnické školy.

Krnov bojuje s následky povodně, odpady i normalizací života ve školách a firmách

V Krnově už funguje pitná voda a elektřina. Město se aktuálně potýká s množstvím odpadu a snaží se normalizovat život ve školách a školkách. Všude probíhají úklidy a některé boční ulice by mohly dělat kulisu v poválečných filmech. Situace se ale mění k lepšímu přímo před očima.

Ostrava se snaží vyřešit čištění odpadních vod. Ústřední čističku voda značně poničila

Jedním z největších problémů Ostravy po povodních je vodohospodářská infrastruktura a hlavně zničená čistírna odpadních vod, která byla zcela pod vodou. Byla proto svolána mimořádná rada města, kde byly schváleny první finance na opravy.

Děti v MŠ Resslova v Havířově mají vlastního sportovního trenéra

Nedostatek pohybu u dětí nemusí vést jen k obezitě, ale i k dalším problémům. Mateřská škola Resslova v Havířově se proto zaměřuje na sport. Děti mají dokonce i vlastního trenéra, což rodiče vítají.

Ostrava hledá seniora roku 2024. Oceněni budou jednotlivci i klub seniorů

Při příležitosti Mezinárodního dne seniorů, který připadá na 1. října, vyhlašuje Ostrava již tradičně anketu Senior roku. Město ocení aktivní obyvatele starší 65 let. Kromě ocenění jednotlivců město hledá také Klub seniorů roku.

Voda z ulic v Nové Vsi už byla odčerpána. Zatopeny jsou stále některé sklepy a garáže

30. září 2024 11:30 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Voda v Ostravě Nové Vsi už díky vysokokapacitním čerpadlům klesla natolik, že ulice jsou průjezdné a majitelé se mohou dostat ke svým domům. Policie ale stále reguluje vjezd do této oblast, aby mohly plynule projíždět nákladní auta s odpadem. Voda je ale stále odčerpávána ze sklepů, garáží a také lagun u Mariánskohorské ulice.

Muže o berlích srazilo v Ostravě auto. Policie hledá svědky

Včera 10:22 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Policie zveřejnila výzvu k víkendové nehodě v Ostravě-Výškovicích. Hledají svědky události, kdy před jedoucí auto vstoupil 47letý muž o berlích. Řidič už nedokázal reagovat a muže srazil. Ten skončil v kritickém stavu v nemocnici.

Studénka zahájila cestu k založení technických služeb, nakupuje další stroje

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Od září fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město také pokračuje v nákupu techniky.

Pěvecké sbory z Karviné a Nového Jičína vyhrály prestižní soutěž v Norsku

30. září 2024 16:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pěvecké sbory z Moravskoslezského kraje uspěly v prestižní norské soutěži Grieg International Choir Festival. Karvinský pěvecký sbor Permoník vyslal do soutěže tři soubory. Jeden vyhrál zlato a další dva stříbro. Mužský pěvecký sbor Sextet plus z Nového Jičína bral také v jedné kategorii zlato.


Nová družina v Čeladné je plná školáků, přidají se i senioři

Školáci v Čeladné už naplno užívají nové oddělení družiny, které bylo vybudováno během prázdnin a v září bylo otevřeno pod názvem Tygříci. Za nový prostor pro aktivity dětí zaplatila obec přes dva miliony korun, z toho 1,6 milionu pokryla dotace.

Frýdlantský tenisový klub oslavil 100 let od založení

Tenisový klub ve Frýdlantě nad Ostravicí si připomněl 100 let své existence. Oslava se konala v areálu klubu, kdy nechyběla exhibiční utkání ani ocenění a poděkování.

Frýdek-Místek prodal budovy po městské policii v licitaci za 22,5 milionu

Frýdek-Místek prodal soubor budov, kde v minulosti sídlila městská policie. Prodej proběhl formou licitace, která má být nejtransparentnější formou prodeje městského majetku. Nový majitel za nemovitosti zaplatil 22,5 milionu korun.

Frýdek-Místek obnovil Pochod pro seniory. Šlo se z Lískovce do Sedlišť

Frýdek-Místek obnovil oblíbenou akci Pochod pro seniory. Začalo se podzimním výšlapem z Lískovce do Sedlišť, kterého se účastnilo několik desítek aktivních seniorů. Cílem akce je motivovat seniory k pohybu a také jim nabídnout možnosti setkávání.

Rodinné centrum Lumpíkov Frýdek-Místek zve na konferenci Úspěšná žena v každém věku

Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov ve Frýdku-Místku připravilo první velkou konferenci s názvem Úspěšná žena v každém věku. Pět inspirativních žen bude sdílet své příběhy o tom, jak se dostaly k podnikání nebo jak si vybudovaly různé posty ve firmě.

Nošovice se proměnily v Pohádkový les, děti čekala stezka plná soutěží i zasloužená odměna

27. září 2024 16:00 | Nošovice | Michal Slonina | Nošovický miniexpres

Nošovice se poslední prázdninový den znovu proměnily v Pohádkový les plný zábavných úkolů. Jejich cílem bylo jako každý rok zabavit místní děti, a zároveň propagovat klasické pohádky.

Technotrasa připomíná historii smaltování a slévárenství ve Frýdlantě nad Ostravicí
Vydáno 13. srpna 2020 22:07, Frýdlant nad Ostravicí, Libor Běčák
Jednou za měsíc se lidé mohou projít Frýdlantem nad Ostravicí s průvodci. Technotrasa vede po zajímavých místech, která souvisí s historií města především se slévárenstvím a průmyslovou i uměleckou produkcí smaltovaných výrobků.

Komentovaná procházka po Frýdlantě nad Ostravicí zaměřená na nedávnou historii se setkává s velkým zájmem. Takzvanou Technotrasu zaštiťuje Moravskoslezský kraj. Účastníci se během procházky seznámí s tím, co město nejvíce proslavilo.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Naše dnešní prohlídka se jmenuje Po stopách Frýdlantské litiny a smaltu. Je určena široké veřejnosti, lidé se nám hlásí například z Opavy, byli ale i z Brna, z Prahy, Uherského Hradiště. Prohlídka je vhodná pro všechny, včetně starších dětí. Účastníci se na prohlídce dozví historii smaltu a litiny, což jsou dvě průmyslová odvětví, která nejvíce proslavila město Frýdlant nad Ostravicí. Dále nahlédnou do dílny uměleckého smaltu a litiny, kde je pan Pražák zasvětí do toho, jak vlastně vzniká smalt, jak se maluje, jak se potom vypaluje, takže to je opravdu velice zajímavá prohlídka.”
Kateřina Švarcová, průvodkyně: “Během prohlídky návštěvníci mohou vidět to nejzajímavější, co se ve Frýdlantu dochovalo z produkce frýdlantských železáren, takže například majestátní litinový kříž, který se nachází před kostelem svatého Bartoloměje, nebo například také náhrobek rodiny Homoláčů. Ten je zase za tím kostelem a poté se přesuneme k dnešnímu důchodců, který byl původně vybudován jako Bedřichův klášter pro schovanky - dcery místních úředníků. Bohužel se nepodíváme do interiéru, kde se nachází dvojice unikátních litinových sloupů.”
Ladislav Tobola, účastník akce: “Mě zajímá technika, hutě a smaltování. Už jen ten princip, jak se smaltuje. Prostě to vidět, včetně odlévání. Já už jsme takový technik. S prohlídkou jsem spokojený, včetně výkladu o historii města.”

Závěr prohlídky je ve firmě Beskyd, kde exkurzi provází majitel společnosti.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Vyprávění je velice poutavé a ukazuje výrobu od sešrotování železa přes formování, lití až vlastně úplně do expedici do skladu. Ve firmě Beskyd se vyrábějí různé lampy, různé držáky odlévané, různé takové mříže na kanalizaci a spoustu různých takových praktických věcí a vlastně firma Beskyd vyváží své výrobky do Itálie, Německa, Rakouska a prakticky vlastně do celé střední Evropy.”

Přibližně v polovině technotrasy je čas na občerstvení. Dobovou Dělnickou svačinu tvoří chléb se škvarkovou pomazánkou a melta.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Co je takovou třešničkou této prohlídky, je taková ochutnávka dělnické svačiny, kdy máme pro účastníky připravenou domácí paštiku se škvarkovou pomazánkou a vlastně k tomu ochutnají meltové kafe, protože kdysi lidé neměli peníze na pravou kávu, takže se dělala káva z melty, takže my jim dáváme ochutnat tuto kávu, která je možná i zdravější, než ta, co se pije dnes.”
Kateřina Švarcová, průvodkyně: “Během dělnické svačinky návštěvníci uvidí také expozici Kulturního centra ve Frýdlantu a v ní se nachází to nejlepší z umělecké litiny, co vlastně ve Frýdlantě vzniklo. Jsou to věci zapůjčené z Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku a jedná se o různé dekorativní litinové předměty, takže také litinová kamna, ale zvláště drobné třeba umělecké figurky, které zdobily domácnosti movitějších občanů z okolí.”

Na Technotrasu se vyráží jednou měsíčně od června do října. Kapacita 30 účastníků bývá vyčerpána a zájemci si tak musí předem zajistit rezervaci.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydlant-nad-ostravici/11000021451/technotrasa-pripomina-historii-smaltovani-a-slevarenstvi-ve-frydlante-nad-ostravici