Poskytnutí první pomoci před příjezdem záchranné služby může člověku zachránit život. Ne každý ale ví, jak by se měl v takové situaci zachovat, jaké jsou správné postupy. Na školení první pomoci v havířovské nemocnici pro veřejnost zazněly otázky, zda a kdy provádět umělé dýchání, nebo jak moc hluboko se má provádět srdeční masáž.
Radim Holek, zdravotnický záchranář: "Co nejdříve si voláme o pomoc někoho z okolí, záchrannou službu na číslo 155, a začneme s nepřímou srdeční masáží uprostřed hrudníku s hloubkou stlačení pět až šest centimetrů a zhruba sto až sto dvacet stlačení za jednu minutu. Setkáváme se s tím v terénu, že lidé začali s resuscitací. Velkou roli v tom hraje právě naše operační zdravotnické středisko záchranné služby, které jim po telefonu říká, co mají dělat."
anketa: “Mě to hlavně zajímalo u těch miminek. Zkontrolovat, zda dýchá, jestli je při vědomí, a dvěma prsty stlačovat hrudník.” Dává se umělé dýchání u dětí? “Mělo by se začínat pěti vdechy vždy u dětí."
anketa: “No proč jsem se přihlásil? Zaprvé už jsem několikrát byl schopen nějakou tu pomoc poskytnout, protože v práci jsem měl tyto možnosti, a vzhledem k tomu, že mám vnoučata, tak člověk musí být připraven.”
Kromě resuscitace se lidé na druhém chirurgickém stanovišti dozvěděli, jak postupovat při úrazech.