Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

64 lékařů havířovské nemocnice podalo výpověď

Havířov |

Polovina všech lékařů z krajských nemocnic Moravskoslezského kraje podala v rámci akce Děkujeme, odcházíme výpověď. 11. ledna se na krajském úřadě bude projednávat krizový plán, jak zabezpečit především akutní péči.

Děkujeme, odcházíme. To vzkazuje svou výpovědi vládě například 85 lékařů z Frýdku-Místku, 61 z Karviné a i v ostatních krajských nemocnicích odchází přes padesát procent doktorů. Řediteli havířovské nemocnice dalo výpověď 64 lékařů. Zařízení tak bude schopno od 1. března zabezpečovat v podstatě jen následnou péči.

Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Pokud se týká akutní péče, ať už to je péče, kde odejdou lékaři z jednotlivých JIP, odejdou lékaři z ARA, takže intenzivní péči vůbec nebude mít kdo poskytovat. My musíme udělat opatření, abychom do konce února, pokud se něco nezmění ze strany vlády, abychom ty pacienty převezli do jiných zdravotnických zařízení."

Kraj zřizuje osm nemocnic, ve který je zaměstnáno celkově 933 lékařů. Výpověď z toho podalo 472 doktorů. Nejvíce chirurgů, gynekologů a anisteziologů. Nemocnice čekají na krizový plán kraje.

Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Mělo by být první sezení ředitelů nemocnic na kraji, kde se budeme zabývat těmi lékaři, kteří v nemocnici zůstanou. Budeme se zabývat tím, kde především akutní pacienty převezeme, které nemocnice je přijmou."

Problém nejen Havířova bude v tom, že by se zavřela i chirurgická ambulance. Rodit by se také muselo v jiných zařízeních nemocnic.

Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Těch úrazů různých, které tady naše chirurgická ambulance ošetří, těch je v sobotu a v neděli až 150. Jsem strašně zvědavý, kdo to bude ošetřovat. Ti pacienti nebudou mít kam jít."

Prezident republiky nazval lékaře v novoročním projevu za takzvané vyděrače.

Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Prezident ještě víc nalil do ohně oleje a ty lékaře vyprovokoval k tomu, aby byli ještě přísnější v tom postupu."

Jaký scénář předpokládáte, že bude od 1. března? Martin Sedláček, předseda LOK v NsP Havířov: „To si nedokážu představit. Já doufám, že po novém roce s novou náladou všichni zasednou k jednacímu stolu a začnou řešit konkrétní problémy, které naše zdravotnictví má."

Pacienti moc pochopení pro lékaře nemají.

Anketa: „Já si myslím, ať si to zkusí. V zahraničí to není žádný med. Tady určitě nějací noví lékaři přijdou a zase to bude tak, jako dřív."
„Měli by si to rozmyslet. Nejde o pacienty, ale kdo by je zaměstnal."
„Ti lidé si asi budou muset vybírat jiné lékaře. Budeme jezdit jinam."
„Já si myslím, že i ten ministr zdravotnictví ví, co dělá. Je skutečně nutné zdravotnictví podpořit, ale asi to nejde tak rychle. I odboráři by k tomu měli přihlédnout." „Myslím si, že to asi nemůže dojít tak daleko. A pokud ano, tak je to špatné. Doktoři, že odcházejí, to je dobře. Jdou za lepším."

11. ledna proběhne na krajském úřadě za účasti hejtmana porada ředitelů krajských nemocnic, na které bude projednán krizový plán.

Šárka Vlčková, mluvčí MSK: „Po prvním březnu, kdy vyprší výpovědní lhůty opravdu může nastat krizová situace, kdy bude nedostatek lékařů. Pan hejtman a vedení kraje bude v těchto dnech jednat i s ostatními nemocnicemi, ve kterých lékaři nedali výpovědi a bude se snažit nějakým způsobem zajistit krizové zřízení akutní péče pro občany MSK."

A z odchodem lékařů je zde další problém. Podle mluvčího záchranné služby Moravskoslezského kraje, pokud by došlo k prudkému nárůstu požadavků na transporty pacientů, nebyli by schopni situaci zvládnout.

Nahlásit chybu


V Ostravě hořel návěs kamionu, nájezd na Rudnou ulici byl uzavřen

Včera 10:26 | Ostrava-město | Anna Břenková

U mimoúrovňové křižovatky propojující dálnici D1 a Rudnou ulici v Ostravě zasahovali hasiči u požáru návěsu kamionu. Kvůli zásahu byl uzavřen nájezd na Rudnou ulici ve směru na Polsko.

Nový Jičín nabídne v historickém domě nové byty, jeden má bonus terasy, druhý vypovídá o atmosféře starého domu

Včera 7:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Uvnitř měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí vznikly rozsáhlou rekonstrukcí dva nové atypické byty. Město je nyní v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Na projíždějící vlak u Studénky spadlo trolejové vedení. Doprava na koridoru se zastavila

13. srpna 2026 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Další vážná mimořádná událost zastavila provoz na hlavním železničním koridoru mezi Ostravou a Studénkou. Na jedoucí vlak EuroCity spadla trolej. Z postiženého vlaku evakuovali zhruba 150 cestujících a dalších 30 z osobního vlaku, který zůstal stát nedaleko. Pravděpodobně delší dobu potrvá než dojde k plné obnově provozu. Do půlnoci byl provoz obnoven po jedné traťové koleji.

Nohama na zemi, hlavou v oblacích. Začala rekonstrukce ostravského mrakodrapu

13. srpna 2026 11:58 | Ostrava-město | Anna Břenková

Třetí nejvyšší budova v Ostravě prošla dlouhým obdobím nejistoty a dokonce jí hrozila demolice. Teď ji čeká kompletní proměna podle návrhu světově uznávané architektky Evy Jiřičné. Budova nabídne 111 nových bytů.

Dva bratři z Opavy 19 let předstírali těžkou retardaci, obrali stát na dávkách o 11,5 milionů korun

13. srpna 2026 9:29 | Opava | Anna Břenková

Skoro dvacet let vodili za nos úředníky i doktory a přišli si tak na 11 milionů korun. Bratři z Opavy za pomoci svých rodičů předstírali vážné duševní onemocnění a pobírali sociální dávky. Zatímco doma simulovali těžkou duševní poruchu, nemluvili nebo vydávali skřeky, venku se zcela bez zábran pohybovali sami, nakupovali v nákupních centrech a vyřizovali půjčky. Celé rodině teď hrozí vězení.

Muž z Ostravy nejdříve kradl kontejnery z práce, pak rozjel vlastní nelegální podnikání

Včera 9:31 | Ostrava-město | Anna Břenková

35letý muž z Ostravy rozjel promyšlený podvod s lodními kontejnery. Nejprve je kradl svému zaměstnavateli, a když dostal výpověď, v nelegálním podnikáním pokračoval – cizí kontejnery si pronajímal a dál je prodával.

Dodávka narazila do auta na dálnici D1 u Bravantic, provoz byl přerušen kvůli přistání vrtulníku

13. srpna 2026 13:15 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na 345. kilometru dálnice D1 u Bravantic ve směru na Brno ve čtvrtek narazil řidič dodávky do před ním jedoucího auta. Nehoda si vyžádala zásah všech složek IZS. Zranili se dva lidé. Kvůli přistání vrtulníku byl provoz na chvíli zcela přerušen.

Město přitvrzuje v přístupu k řešení autovraků

13. srpna 2026 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín zpřísnil postup v otázce odstraňování autovraků. Dlouhodobě odstavená vozidla s propadlou technickou kontrolou bude po uplynutí výzvy ihned odtahovat. Nevyzvednuté ojetiny prodá nebo sešrotuje.

U Stříbrného jezera vznikne nový psí park. Jde o vítězný projekt Nápadů pro Opavu

12. srpna 2026 23:31 | Opava | Yvona Fajtová

Opavští pejskaři dostanou nové místo, kde budou moci své čtyřnohé parťáky pustit bezpečně z vodítka. Nedaleko Stříbrného jezera má vzniknout oplocený psí park s jednoduchými překážkami i posezením. Jde o jeden z vítězných projektů letošního participativního rozpočtu Nápady pro Opavu.

Kostel v Lískovci se rekonstruuje, přispěli občané i město

12. srpna 2026 14:18 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Program Daruj F-M je dobročinná sbírka, na kterou přispívají obyvatelé Frýdku-Místku a stejnou částkou pak přispěje i město. Tentokrát se vybrala velmi hezká částka na rekonstrukci kostela v Lískovci.

Oprava ulice Na Nábřeží omezí jízdu i parkování v centru Havířova

Včera 13:35 | Havířov | Libor Běčák

V centru Havířova probíhá oprava asfaltového povrchu ulice Na Nábřeží. Protože se jedná o velmi frekventovanou ulici, která z velké části slouží také jako parkoviště, musely být automobily přemístěny jinam. Současně bylo zakázáno parkování i v přilehlých jednosměrkách, které jsou po dobu opravy dočasně obousměrné.

Náměstí Republiky a blízké okolí čeká velká proměna

Včera 12:04 | Havířov | Bára Kelnerová

Do čtyř let by chtěla radnice zcela změnit podobu náměstí Republiky a přilehlého okolí. K tématu se mohla vyjádřit v dotazníkovém šetření i veřejnost.

Začala oprava 12 ulic, práce potrvají do začátku září

Včera 9:38 | Havířov | Bára Kelnerová

Radnice investuje do letošních plošných oprav komunikací zhruba deset milionů korun. Stavební práce s sebou přinesou také dočasné změny v dopravě a parkování. Město se proto snaží nastavit omezení tak, aby řidiče zatížila co nejméně.

Den obce Horní Suchá nabídne opět bohatý program

Včera 9:25 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Horní Suchá se chystá na jednu z největších událostí letošního roku. Celodenní program nabídne sportovní klání, koncerty známých interpretů i zábavu pro děti a mladé.

Kotulova dřevěnka nabídla prázdniny u babičky

Včera 9:09 | Havířov | Bára Kelnerová

Kotulova dřevěnka přiblížila dětem život jejich vrstevníků před sto lety. Během prázdninového programu si vyzkoušely nejen dobové hry, ale také činnosti, se kterými děti dříve běžně pomáhaly na hospodářství.

Multisport camp nabídl dětem týden plný sportu a zábavy

13. srpna 2026 18:00 | Albrechtice | Michal Feber

Multisportovní kemp v Albrechticích přivítal desítky dětí, které si během letního týdne vyzkoušely pestrou škálu sportovních aktivit, soutěží i týmových her.

64 lékařů havířovské nemocnice podalo výpověď
Vydáno 5. ledna 2011 0:00, Havířov, Bára Kelnerová
Polovina všech lékařů z krajských nemocnic Moravskoslezského kraje podala v rámci akce Děkujeme, odcházíme výpověď. 11. ledna se na krajském úřadě bude projednávat krizový plán, jak zabezpečit především akutní péči.

Děkujeme, odcházíme. To vzkazuje svou výpovědi vládě například 85 lékařů z Frýdku-Místku, 61 z Karviné a i v ostatních krajských nemocnicích odchází přes padesát procent doktorů. Řediteli havířovské nemocnice dalo výpověď 64 lékařů. Zařízení tak bude schopno od 1. března zabezpečovat v podstatě jen následnou péči.

Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Pokud se týká akutní péče, ať už to je péče, kde odejdou lékaři z jednotlivých JIP, odejdou lékaři z ARA, takže intenzivní péči vůbec nebude mít kdo poskytovat. My musíme udělat opatření, abychom do konce února, pokud se něco nezmění ze strany vlády, abychom ty pacienty převezli do jiných zdravotnických zařízení."

Kraj zřizuje osm nemocnic, ve který je zaměstnáno celkově 933 lékařů. Výpověď z toho podalo 472 doktorů. Nejvíce chirurgů, gynekologů a anisteziologů. Nemocnice čekají na krizový plán kraje.

Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Mělo by být první sezení ředitelů nemocnic na kraji, kde se budeme zabývat těmi lékaři, kteří v nemocnici zůstanou. Budeme se zabývat tím, kde především akutní pacienty převezeme, které nemocnice je přijmou."

Problém nejen Havířova bude v tom, že by se zavřela i chirurgická ambulance. Rodit by se také muselo v jiných zařízeních nemocnic.

Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Těch úrazů různých, které tady naše chirurgická ambulance ošetří, těch je v sobotu a v neděli až 150. Jsem strašně zvědavý, kdo to bude ošetřovat. Ti pacienti nebudou mít kam jít."

Prezident republiky nazval lékaře v novoročním projevu za takzvané vyděrače.

Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Prezident ještě víc nalil do ohně oleje a ty lékaře vyprovokoval k tomu, aby byli ještě přísnější v tom postupu."

Jaký scénář předpokládáte, že bude od 1. března? Martin Sedláček, předseda LOK v NsP Havířov: „To si nedokážu představit. Já doufám, že po novém roce s novou náladou všichni zasednou k jednacímu stolu a začnou řešit konkrétní problémy, které naše zdravotnictví má."

Pacienti moc pochopení pro lékaře nemají.

Anketa: „Já si myslím, ať si to zkusí. V zahraničí to není žádný med. Tady určitě nějací noví lékaři přijdou a zase to bude tak, jako dřív."
„Měli by si to rozmyslet. Nejde o pacienty, ale kdo by je zaměstnal."
„Ti lidé si asi budou muset vybírat jiné lékaře. Budeme jezdit jinam."
„Já si myslím, že i ten ministr zdravotnictví ví, co dělá. Je skutečně nutné zdravotnictví podpořit, ale asi to nejde tak rychle. I odboráři by k tomu měli přihlédnout." „Myslím si, že to asi nemůže dojít tak daleko. A pokud ano, tak je to špatné. Doktoři, že odcházejí, to je dobře. Jdou za lepším."

11. ledna proběhne na krajském úřadě za účasti hejtmana porada ředitelů krajských nemocnic, na které bude projednán krizový plán.

Šárka Vlčková, mluvčí MSK: „Po prvním březnu, kdy vyprší výpovědní lhůty opravdu může nastat krizová situace, kdy bude nedostatek lékařů. Pan hejtman a vedení kraje bude v těchto dnech jednat i s ostatními nemocnicemi, ve kterých lékaři nedali výpovědi a bude se snažit nějakým způsobem zajistit krizové zřízení akutní péče pro občany MSK."

A z odchodem lékařů je zde další problém. Podle mluvčího záchranné služby Moravskoslezského kraje, pokud by došlo k prudkému nárůstu požadavků na transporty pacientů, nebyli by schopni situaci zvládnout.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/5913/64-lekaru-havirovske-nemocnice-podalo-vypoved