Na oblíbeném odpočinkovém místě Karviňáků, na Lodičkách v parku Boženy Němcové, přibyli noví obyvatelé. Ke svému životu si toto místo vybrali bobři evropští.
Lukáš Barchański, vedoucí přírodovědné stanice: “Bobr evropský je vlastně v České republice chráněný druh. V poslední době je jich tady čím dál více. Začalo to, co si pamatuju před lety, na Stonávce a z té Stonávky se rozšířili přes řeku Olši na Karvinské moře a vlastně do všech okolních rybníků, potoků a teďka i tady na Lodičky.”
Vzhledem k tomu, že se bobr živí okusováním dřevin, město na tuto skutečnost ihned zareagovalo. Speciálně nově vysazené stromky proto chrání pletivem a speciálním nátěrem, který se bude aplikovat na jaře.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Jsme zjistili, že nám tady poškodil svým okusem 37 stromů. Tak jsme začali hned jednat tak, abychom minimalizovali škody a aby to bylo v souladu s přírodou.”
Tady je typická ukázka bobří práce, takzvaný bobří hrad. Větve si uplácává hlínou a pod nimi se nachází bobří nora.
Město si nechalo odborníkem vyčíslit škody, které bobr prozatím způsobil. Přesáhly částku 400 tisíc korun.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Tuto škodu dle zákona nám může kompenzovat krajský úřad, který jsme teda požádali o tuto částku, a pokud nám kraj tyto finance pošle, tak město je použije na nové výsadby v těch poškozených lokalitách a na ošetření dalších stromů. Rovněž bychom chtěli požádat občany, pokud by zjistili nějak viditelně poškození stromu nebo jeho náklon toho stromu, tak ať neprodleně kontaktují Odbor komunálních služeb.”
Kromě Lodiček se bobři vyskytují i u Šikmého kostela, v Karviné-Loukách i kousek od Karvinského moře.