Tato akce má za úkol naučit nejen rodiče, jak co nejlépe dokázat pomoci dětem, když se opaří horkou vodou nebo nečekaně spadnou. Je určena pro všechny, kteří s dětmi tráví svůj čas - tedy například i prarodičům, chůvám nebo pedagogům z mateřských škol.
Klára Pluhařová, lékařka a lektorka kurzu: “V podstatě je rozdělen do tří částí. V té první části si povídáme o tom, co dělat, když se stane jakákoliv nehoda dětem. To znamená, ať už se jedná o pády, krvácení, otravy nebo třeba dušení. Pak je vlastně ta druhá část, ta je spíš taková odpočinková, učíme se, jak správně resuscitovat, probíhá i nácvik na dvou figurínách - ta první je vlastně kojenec a ta druhá je dítě starší jednoho roku.”
Ve třetí části následuje povídání o tom, co všechno řeší rodič, když je doma s dítětem a pečuje o něj. Tedy různé nemoci, horečky, bolesti břicha nebo například různé druhy alergických reakcí. Cílem tohoto povídání je získat jistotu v těchto situacích a vědět či zvážit, jak se v danou chvíli zachovat.
Klára Pluhařová, lékařka a lektorka kurzu: “Nejvíc se asi, jsou to věci týkající se nemocí, to určitě zajímá všechny rodiče, maminky. Často i vyvracíme různé mýty, jako třeba, že každá zelená rýma je infekční, nakažlivá a je třeba na ni používat antibiotické kapky.”
A koho nejvíce tyto kurzy lákají? Překvapivě to jsou často i tatínci, kteří se sami zajímají o problematiku první pomoci.
anketa: účastníci kurzu: “Já se zabývám dlouhodobě první pomocí, ale spíš u dospělých, a dokonce to vyučuji v práci. Ale často mi kladou otázky právě ti moji posluchači na děti a tam se právě nespecializuju, i když ty děti doma mám. Tak proto jsem tady, abych se dozvěděl něco nového taky.” “Tak zajímá nás, jak pomoct našemu dítěti v případě, kdyby se něco dělo. Tak hlavně proto jsme tady, ať víme, jak včas reagovat.”
Kurzy první pomoci dětem je v plánu pořádat nadále a pravidelně. Zájem je zatím velký.