Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na návštěvě v karvinské věznici

Karviná |

Připravili jsme zajímavou reportáž z karvinské věznice, nahlédneme také do míst, kam se za normálních okolností běžný občan nedostane.

Karvinská věznice se nachází v centru města od roku 1916, o dva roky později byla převedena pod justiční správu a od té doby fungovala jako vazební věznice. V padesátých a osmdesátých letech minulého století byla věznice několikrát uzavřena.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „V roce 1995 byla věznice v důsledku zahájené rekonstrukce uzavřena. Tato rekonstrukce byla ukončena roku 1997 a veškeré náklady včetně státního zastupitelství a soudu byly vyčísleny částkou 175 milionu korun."

V roce 1998 byla věznice osamostatněna od vazební věznice v Ostravě a začala působit samostatně.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Rozhodli jsme se, že bychom tuto vazební věznici mohli využívat k zajištění výkonu trestu u specifických skupin odsouzených, máme tady specializované oddělení pro odsouzené zařazené do zvýšené ostrahy, kteří jsou pracovně nezařaditelní."

Kapacita tohoto oddělení je jednadvacet odsouzených, v současné době se jich ve věznici nachází 17.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Dále bylo rozhodnuto, že tady zřídíme oddělení pro mentálně retardované odsouzené ve zvýšené ostraze."

Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Pro mentálně retardované odsouzené máme zavedený takzvaný komunitní systém a odsouzení plní terapeutický program, ten obsahuje 21 hodin aktivit týdně."

Odsouzení mají možnost navštěvovat víceúčelovou místnost, která slouží nejen ke sportovním aktivitám pod vedením pedagoga volného času, ale také se zde konají volné návštěvy. Místnost je vyzdobena výrobky odsouzených.

Ve věznici se nachází také oddělení pro doživotní tresty s kapacitou 8 odsouzených a oddělení pro imobilní vězně, o ně se starají i samotní vězni. Tuto práci ale nemůže vykonávat každý. Pavla Kubíčková, vedoucí oddělení výkonu trestu: „Odsouzený imobilní je odsouzený, který potřebuje péči během celého dne, to znamená od budíčku do večeře, takže se o něj smí starat jedině odsouzený, který má zkušenost s nějakou péčí u svých rodinných příslušníků, nebo to někdy dělal."

Jaroslav Šíma, vězeň, pečovatel o imobilní odsouzené: „Jsem rád, že můžu něco dělat, než abych byl na céčku a neměl tam práci. Tak vyjdete z vězení a budete tu škodu stejně muset nějak uhradit, tak aspoň nebudu mít nějaký dluh, jak vylezu."

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Celkově máme stanovenou kapacitu nastavenou na 179 odsouzených, momentálně 184 odsouzených."

V karvinské věznici si odsouzení odpykávají různé tresty. Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „U těch dozorových jsou to méně závažné trestné činy, jsou to nějaké podvody nebo krádeže. A co se týká odsouzených ve zvýšené ostraze, tak tady jsou odsouzení za ty nejzávažnější trestné činy, kde samozřejmě na prvním místě je vražda."

Součástí věznice je také zdravotní středisko a sklad, ve kterém mají odsouzení uloženy věci, které nemohou mít u sebe.

Eva Loučková, mluvčí karvinské věznice: „Zde jsou zaměstnáni odsouzení, kteří o tyto věci pečují a potom je tady prádelna, kde se prádlo třídí, žehlí a pere."

Pavla Kubíčková, vedoucí oddělení výkonu trestu: „Máme zde také zvláštní celu krizového oddělení, tato cela slouží k uklidnění odsouzeného, který se dostal do takového stavu, kdy je sám sobě nebezpečný, nebo nebezpečný okolí."

Další místnost je určena pro návštěvy a je bez sluchové a zrakové kontroly. Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Odsouzený tady pobývá se svou rodinou, je to takové intimnější než mezi ostatními."

Ve věznici probíhají také různé aktivity, někteří odsouzení pracují například v dílnách. Pavel Přichystal, pracovník stavební údržby: „Provádíme zde veškerou údržbu celé věznice." Jiní vězni jsou zaměstnaní v kuchyni, kde připravují jídla pro odsouzené. Erik Křístek, kuchař: „S prací odsouzených jsme většinou spokojeni. Potřebují někdy dozor větší někdy menší, ale většinou je to dobré."

Kromě toho mají odsouzení možnost naučit se základům práce s počítačem. Ivan Gelatka, pedagog volného času: „Zájem je poměrně velký, zejména z řad těch, kteří mají dlouhodobé tresty, tady se skutečně mohou naučit pracovat na počítači, takže to využijí i po svém propuštění."

Pravidelná aktivita se koná také například na jednom z vycházkových dvorů, kde probíhá pracovní terapie formou pěstitelských prací.

Radek Basellides, terapeut Věznice Karviná: „Je s nimi práce těžká, ale jsou šikovní, mám u nich autoritu, poslouchají mě, takže bez problémů."

Další speciálně výchovné aktivity, hudební relaxace, se účastní odsouzení ze zvýšené ostrahy s dlouhodobými tresty.

Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Byť se to posluchači může zdát nedokonalé, tak je za tím obrovský kus práce, veliké nadšení a já to u nich velice pozitivně hodnotím, protože takové odhodlání a takové nasazení, to se tady jen tak nevidí."

Jan Graga, vězeň: „Velmi nám to pomáhá i po psychické stránce, protože se člověk odreaguje, je tady pořád uzavřený, je to pro nás lepší."

Ve věznici probíhají různé aktivity, volnočasové, terapeutické nebo vzdělávací, důraz se ale klade především na aktivity pracovní.

Nahlásit chybu


Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.


Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Klub Kobiet v Horní Suché uspořádal výstavu “Co dovedou naše ruce”

V Horní Suché se uskutečnila výstava „Co dovedou naše ruce“, kterou připravil Klub Kobiet při PZKO. Návštěvníci mohli obdivovat rukodělné výrobky vytvořené různými technikami, jako je pletení, práce ze dřeva či pergamano. Akce, která spojila místní ženy i muže, byla velkým úspěchem.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

20. listopadu 2024 17:10 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

20. listopadu 2024 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

Na návštěvě v karvinské věznici
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Karviná, Monika Danková
Připravili jsme zajímavou reportáž z karvinské věznice, nahlédneme také do míst, kam se za normálních okolností běžný občan nedostane.

Karvinská věznice se nachází v centru města od roku 1916, o dva roky později byla převedena pod justiční správu a od té doby fungovala jako vazební věznice. V padesátých a osmdesátých letech minulého století byla věznice několikrát uzavřena.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „V roce 1995 byla věznice v důsledku zahájené rekonstrukce uzavřena. Tato rekonstrukce byla ukončena roku 1997 a veškeré náklady včetně státního zastupitelství a soudu byly vyčísleny částkou 175 milionu korun."

V roce 1998 byla věznice osamostatněna od vazební věznice v Ostravě a začala působit samostatně.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Rozhodli jsme se, že bychom tuto vazební věznici mohli využívat k zajištění výkonu trestu u specifických skupin odsouzených, máme tady specializované oddělení pro odsouzené zařazené do zvýšené ostrahy, kteří jsou pracovně nezařaditelní."

Kapacita tohoto oddělení je jednadvacet odsouzených, v současné době se jich ve věznici nachází 17.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Dále bylo rozhodnuto, že tady zřídíme oddělení pro mentálně retardované odsouzené ve zvýšené ostraze."

Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Pro mentálně retardované odsouzené máme zavedený takzvaný komunitní systém a odsouzení plní terapeutický program, ten obsahuje 21 hodin aktivit týdně."

Odsouzení mají možnost navštěvovat víceúčelovou místnost, která slouží nejen ke sportovním aktivitám pod vedením pedagoga volného času, ale také se zde konají volné návštěvy. Místnost je vyzdobena výrobky odsouzených.

Ve věznici se nachází také oddělení pro doživotní tresty s kapacitou 8 odsouzených a oddělení pro imobilní vězně, o ně se starají i samotní vězni. Tuto práci ale nemůže vykonávat každý. Pavla Kubíčková, vedoucí oddělení výkonu trestu: „Odsouzený imobilní je odsouzený, který potřebuje péči během celého dne, to znamená od budíčku do večeře, takže se o něj smí starat jedině odsouzený, který má zkušenost s nějakou péčí u svých rodinných příslušníků, nebo to někdy dělal."

Jaroslav Šíma, vězeň, pečovatel o imobilní odsouzené: „Jsem rád, že můžu něco dělat, než abych byl na céčku a neměl tam práci. Tak vyjdete z vězení a budete tu škodu stejně muset nějak uhradit, tak aspoň nebudu mít nějaký dluh, jak vylezu."

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Celkově máme stanovenou kapacitu nastavenou na 179 odsouzených, momentálně 184 odsouzených."

V karvinské věznici si odsouzení odpykávají různé tresty. Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „U těch dozorových jsou to méně závažné trestné činy, jsou to nějaké podvody nebo krádeže. A co se týká odsouzených ve zvýšené ostraze, tak tady jsou odsouzení za ty nejzávažnější trestné činy, kde samozřejmě na prvním místě je vražda."

Součástí věznice je také zdravotní středisko a sklad, ve kterém mají odsouzení uloženy věci, které nemohou mít u sebe.

Eva Loučková, mluvčí karvinské věznice: „Zde jsou zaměstnáni odsouzení, kteří o tyto věci pečují a potom je tady prádelna, kde se prádlo třídí, žehlí a pere."

Pavla Kubíčková, vedoucí oddělení výkonu trestu: „Máme zde také zvláštní celu krizového oddělení, tato cela slouží k uklidnění odsouzeného, který se dostal do takového stavu, kdy je sám sobě nebezpečný, nebo nebezpečný okolí."

Další místnost je určena pro návštěvy a je bez sluchové a zrakové kontroly. Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Odsouzený tady pobývá se svou rodinou, je to takové intimnější než mezi ostatními."

Ve věznici probíhají také různé aktivity, někteří odsouzení pracují například v dílnách. Pavel Přichystal, pracovník stavební údržby: „Provádíme zde veškerou údržbu celé věznice." Jiní vězni jsou zaměstnaní v kuchyni, kde připravují jídla pro odsouzené. Erik Křístek, kuchař: „S prací odsouzených jsme většinou spokojeni. Potřebují někdy dozor větší někdy menší, ale většinou je to dobré."

Kromě toho mají odsouzení možnost naučit se základům práce s počítačem. Ivan Gelatka, pedagog volného času: „Zájem je poměrně velký, zejména z řad těch, kteří mají dlouhodobé tresty, tady se skutečně mohou naučit pracovat na počítači, takže to využijí i po svém propuštění."

Pravidelná aktivita se koná také například na jednom z vycházkových dvorů, kde probíhá pracovní terapie formou pěstitelských prací.

Radek Basellides, terapeut Věznice Karviná: „Je s nimi práce těžká, ale jsou šikovní, mám u nich autoritu, poslouchají mě, takže bez problémů."

Další speciálně výchovné aktivity, hudební relaxace, se účastní odsouzení ze zvýšené ostrahy s dlouhodobými tresty.

Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Byť se to posluchači může zdát nedokonalé, tak je za tím obrovský kus práce, veliké nadšení a já to u nich velice pozitivně hodnotím, protože takové odhodlání a takové nasazení, to se tady jen tak nevidí."

Jan Graga, vězeň: „Velmi nám to pomáhá i po psychické stránce, protože se člověk odreaguje, je tady pořád uzavřený, je to pro nás lepší."

Ve věznici probíhají různé aktivity, volnočasové, terapeutické nebo vzdělávací, důraz se ale klade především na aktivity pracovní.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/karvina/1582/na-navsteve-v-karvinske-veznici