Karvinská věznice se nachází v centru města od roku 1916, o dva roky později byla převedena pod justiční správu a od té doby fungovala jako vazební věznice. V padesátých a osmdesátých letech minulého století byla věznice několikrát uzavřena.
Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „V roce 1995 byla věznice v důsledku zahájené rekonstrukce uzavřena. Tato rekonstrukce byla ukončena roku 1997 a veškeré náklady včetně státního zastupitelství a soudu byly vyčísleny částkou 175 milionu korun."
V roce 1998 byla věznice osamostatněna od vazební věznice v Ostravě a začala působit samostatně.
Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Rozhodli jsme se, že bychom tuto vazební věznici mohli využívat k zajištění výkonu trestu u specifických skupin odsouzených, máme tady specializované oddělení pro odsouzené zařazené do zvýšené ostrahy, kteří jsou pracovně nezařaditelní."
Kapacita tohoto oddělení je jednadvacet odsouzených, v současné době se jich ve věznici nachází 17.
Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Dále bylo rozhodnuto, že tady zřídíme oddělení pro mentálně retardované odsouzené ve zvýšené ostraze."
Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Pro mentálně retardované odsouzené máme zavedený takzvaný komunitní systém a odsouzení plní terapeutický program, ten obsahuje 21 hodin aktivit týdně."
Odsouzení mají možnost navštěvovat víceúčelovou místnost, která slouží nejen ke sportovním aktivitám pod vedením pedagoga volného času, ale také se zde konají volné návštěvy. Místnost je vyzdobena výrobky odsouzených.
Ve věznici se nachází také oddělení pro doživotní tresty s kapacitou 8 odsouzených a oddělení pro imobilní vězně, o ně se starají i samotní vězni. Tuto práci ale nemůže vykonávat každý. Pavla Kubíčková, vedoucí oddělení výkonu trestu: „Odsouzený imobilní je odsouzený, který potřebuje péči během celého dne, to znamená od budíčku do večeře, takže se o něj smí starat jedině odsouzený, který má zkušenost s nějakou péčí u svých rodinných příslušníků, nebo to někdy dělal."
Jaroslav Šíma, vězeň, pečovatel o imobilní odsouzené: „Jsem rád, že můžu něco dělat, než abych byl na céčku a neměl tam práci. Tak vyjdete z vězení a budete tu škodu stejně muset nějak uhradit, tak aspoň nebudu mít nějaký dluh, jak vylezu."
Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Celkově máme stanovenou kapacitu nastavenou na 179 odsouzených, momentálně 184 odsouzených."
V karvinské věznici si odsouzení odpykávají různé tresty. Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „U těch dozorových jsou to méně závažné trestné činy, jsou to nějaké podvody nebo krádeže. A co se týká odsouzených ve zvýšené ostraze, tak tady jsou odsouzení za ty nejzávažnější trestné činy, kde samozřejmě na prvním místě je vražda."
Součástí věznice je také zdravotní středisko a sklad, ve kterém mají odsouzení uloženy věci, které nemohou mít u sebe.
Eva Loučková, mluvčí karvinské věznice: „Zde jsou zaměstnáni odsouzení, kteří o tyto věci pečují a potom je tady prádelna, kde se prádlo třídí, žehlí a pere."
Pavla Kubíčková, vedoucí oddělení výkonu trestu: „Máme zde také zvláštní celu krizového oddělení, tato cela slouží k uklidnění odsouzeného, který se dostal do takového stavu, kdy je sám sobě nebezpečný, nebo nebezpečný okolí."
Další místnost je určena pro návštěvy a je bez sluchové a zrakové kontroly. Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Odsouzený tady pobývá se svou rodinou, je to takové intimnější než mezi ostatními."
Ve věznici probíhají také různé aktivity, někteří odsouzení pracují například v dílnách. Pavel Přichystal, pracovník stavební údržby: „Provádíme zde veškerou údržbu celé věznice." Jiní vězni jsou zaměstnaní v kuchyni, kde připravují jídla pro odsouzené. Erik Křístek, kuchař: „S prací odsouzených jsme většinou spokojeni. Potřebují někdy dozor větší někdy menší, ale většinou je to dobré."
Kromě toho mají odsouzení možnost naučit se základům práce s počítačem. Ivan Gelatka, pedagog volného času: „Zájem je poměrně velký, zejména z řad těch, kteří mají dlouhodobé tresty, tady se skutečně mohou naučit pracovat na počítači, takže to využijí i po svém propuštění."
Pravidelná aktivita se koná také například na jednom z vycházkových dvorů, kde probíhá pracovní terapie formou pěstitelských prací.
Radek Basellides, terapeut Věznice Karviná: „Je s nimi práce těžká, ale jsou šikovní, mám u nich autoritu, poslouchají mě, takže bez problémů."
Další speciálně výchovné aktivity, hudební relaxace, se účastní odsouzení ze zvýšené ostrahy s dlouhodobými tresty.
Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Byť se to posluchači může zdát nedokonalé, tak je za tím obrovský kus práce, veliké nadšení a já to u nich velice pozitivně hodnotím, protože takové odhodlání a takové nasazení, to se tady jen tak nevidí."
Jan Graga, vězeň: „Velmi nám to pomáhá i po psychické stránce, protože se člověk odreaguje, je tady pořád uzavřený, je to pro nás lepší."
Ve věznici probíhají různé aktivity, volnočasové, terapeutické nebo vzdělávací, důraz se ale klade především na aktivity pracovní.