Denní stacionář Galaxie centrum pomoci najdete v Karviné-Hranicích. Slouží dospělým lidem s mentálním postižením a lidem s kombinací mentálního a tělesného postižení rovných deset let. I když v předchozích letech byla jejich cílová skupina uživatelů širší než nyní. Ke změně došlo letos v září.
Jana Valášková, ředitelka stacionáře: "My jsme si vědomi, že v našem městě chybí služba pro lidi s psychickým postižením, a začali jsme vlastně pracovat na přípravě registrace služby pro tyto lidi, protože tato služba je potřebná a nám se ozývají lidé, kteří tuto službu potřebují."
Do Galaxie centra pomoci může docházet denně od pondělí do pátku až třicet lidí, v současné době službu stacionáře využívá pětadvacet klientů. O ně se tady stará šest kvalifikovaných pracovníků.
Jana Valášková, ředitelka stacionáře: "Ze začátku jsme měli 28 klientů, ale tři s námi smlouvu ukončili. Jeden proto, že se mu podařilo i naším přičiněním umístit ho na otevřeném trhu práce, a když nás občas navštíví, tak vidíme, že je spokojený, což nás nesmírně těší."
Posláním stacionáře je pomáhat svým uživatelům v osamostatnění tak, aby si dokázali poradit v běžných životních situacích. Mohou zde také navázat nová přátelství, poznat vlastní schopnosti, hodnotu a posílit si své sebevědomí.
Anketa, klienti stacionáře: 1. "Je tady velice dobře. Mám tady nejlepší kamarádku Ivanku, se kterou si velice rozumím a vždycky se na ni těším." 2. "Je to tu fajné, spolupracujeme a máme se dobře." 3. "Teď dělám takovou misku." 4. "Cvičíme tu, posloucháme písničky na přání z desky."
Nejdůležitější je, aby si uživatel stacionáře stanovil svůj osobní cíl, který mu klíčový pracovník pomůže plnit.
Jiří Uhl, sociální pracovník: "To znamená, že ten pracovník mapuje v různých oblastech, a potom spolupracují tak, aby se dobrali k cílům, které si společně vytýčí. Jsou to záležitosti úplně běžné, jako jsou nákupy, praní, příprava potravy."
Jana Valášková, ředitelka stacionáře: "Kromě těch individuálních plánů mají uživatelé možnost pracovat v dílnách, máme šicí dílnu, keramickou, výtvarnou."
Pavel Konečný, pracovníkv sociálních službách: "Jsme v pracovně, kde se snažíme něco dozvědět ze světa, z přírody, pracujeme na herbářích, děláme rámečky, spolupracujeme s dřevařskou dílnou."
Stacionář finančně podporuje z velké většiny Ministerstvo práce a sociálních věcí, část financí získává z pokladny města, úhrad klientů, členských příspěvků či z darů sponzorů.
Jana Valášková, ředitelka stacionáře: "V počátku, kdy jsme vznikli, tak to vybavení bylo většinou formou darů od osob, které to zřídili nebo nám fandili. Během posledních dvou let jsme ty prostory zkrášlili a zvelebili, aby se tady všichni cítili dobře."