V dnešní době je monitorování pacientů na jednotkách intenzivní péče samozřejmostí. Lékaři pomocí přístrojů sledují čtyřiadvacet hodin parametry životních funkcí, jako je kontrola krevního tlaku, dechové křivky či snímání okysličení krve. Přistroj v Karvinské hornické nemocnici na jednotce intenzivní péče neurologického oddělení má nově jednu funkci navíc.
Marek Bohm, lékař neurologického odd. KHN: "A to je možnost kontinuálního snímání encefalografu nebo-li grafického záznamu elektrické aktivity mozku."
Tato funkce je nezbytná pro léčení pacientů s těžkými epileptickými záchvaty. Ty jdou po sobě tak rychle, že se mezi nimi pacient nestačí probrat k vědomí a k normálnímu pohybu.
Marek Bohm, lékař neurologického odd. KHN: "Epileptický status je takové onemocnění, při kterém dochází k nakumulování epileptických záchvatů, případně epileptický záchvat trvá půl hodiny i déle. Je to vždycky dramatický stav, který pacienta bezprostředně ohrožuje na životě a vždycky je nutná hospitalizace a velice agresivní léčba."
U některých těžkých případů se tento stav dá zvládnout pouze uvedením do umělého spánku.
Marek Bohm, lékař neurologického odd. KHN: "Pomocí toho nového přístroje my budeme schopni přesně určit, zda-li ten umělý spánek je dostatečně hluboký a tím pádem, zda-li je správně léčený. Díky tomu novému monitoru to budeme schopni přesně určit, jaká je aktivita mozková a tím pádem, jestli je pacient správně léčený."
Helena Baronová, mluvčí KHN, a.s.: "Celý projekt hradila nemocnice z vlastních zdrojů, samozřejmě jsme vděčni za každou finanční pomoc a tady nám přispěla Nadace OKD."
Doposud museli lékaři spoléhat pouze na svůj odhad. I když se ročně jedná pouze o několik pacientů s těžkým epileptickým statusem, většinou jde o mladé lidi, kterým se díky nové funkci monitoru nabízí efektivnější léčba.