TV Polar: Pane řediteli, nezaměstnanost šla v lednu opět nahoru, na jakých číslech momentálně jsme?
R. F.: "Celkově má okres Karviná v současné době asi 21 500 nezaměstnaných, z toho konkrétně Karviná 6 200 nezaměstnaných. Procentuelně se řadíme jako nadprůměr v republice, kdy nezaměstnanost je kolem 10%, Karviná v tuto chvíli jako samostatné město má 17% nezaměstnanost."
TV Polar: V jakých profesích je nezaměstnanost nejčastěji?
R. F.: "Nejčastěji k nám chodí do evidence uchazeči, kteří nemají úplné základní nebo střední vzdělání, jsou to většinou ty manipulační nebo stavební dělníci. Dále je nárůst také v oborech jako je servírka, úklidové práce a i vlivem dlouhé zimy i dělníci ze stavebních profesí."
TV polar: Může úřad práce nějak pomoci těmto lidem?
R. F.: "Jako jeden z největších úřadů v zemi jsme dostali několika milionové příspěvky z evropských strukturálních fondů, provádíme zhruba 50 rekvalifikačních a 9 poradenských kurzů, jen za minulý rok jsme takto rekvalifikovali přes 2 a půl tisíce lidí. Ty rekvalifikační kurzy se týkají opravdu od dělnických profesí, kde si můžou získat svářečské oprávnění, elektrikářské zkoušky až po kurzy účetních, výpočetní techniky a populární jazykové rekvalifikace."
TV Polar: Jaká je úspěšnost zařazení uchazeče zpět do pracovního procesu, jak jsou využívány rekvalifikační kurzy a co dělají zaměstnavatelé pro zachování pracovních míst?
R. F.: "Určitě se snažíme komunikovat nejen se zaměstnavateli, ale i s městy a obcemi, protože to zařazování těch uchazečů je velmi obtížné. Proti minulému roku došlo k výraznému poklesu volných pracovních míst zhruba asi o pět set a v současné době má Karviná pouze 150 volných pracovních míst, takže kdyby se nám je podařily obsadit, tak to dělá pouze jednu desetinu procenta, kterým bychom pomohli snížit tu nezaměstnanost. Nicméně úřad práce se snaží nejen těmi rekvalifikačními kurzy, ale také komunikuje se starosty měst a obcí o smlouvách na veřejně-prospěšné práce, které se nám daří úspěšně realizovat. Za celý okres jsme v minulém roce zrealizovali 1200 dohod nejen na veřejně-prospěšné práce, ale taky na podporu vytvoření nových pracovních míst, že jsme dotovali začínajícím podnikatelům nejen třeba příspěvky na mzdu, ale i příspěvky na vybudování toho nového pracoviště."
TV Polar: Od nového roku nastaly změny, které se týkají například vyplácení příspěvku na bydlení. V čem tyto změny vlastně spočívají, pane řediteli?
R. F.: "Změny jsou neustále stejné, došlo k navýšení částek normativních nákladů, které se každoročně k 1. 1. navyšují, schvaluje to vláda ČR, to navýšení je řádově ve stokorunách, pro čtyřčlennou domácnost to může být i tisíc korun navýšení. Výpočet zůstává stejný, to znamená počet uživatelů domácností, jejich čistý příjem se vynásobí určitým koeficientem, odečte se samozřejmě i měsíční náklady na bydlení a ten rozdíl jsme jako úřad práce formou těch příspěvků na bydlení schopni vyplatit."
TV Polar: Ještě poslední otázka, lidé bez práce mohou nově využít i nějakou příručku pro nezaměstnané. Co vlastně tato příručka obsahuje?
R. F.: "Ministerstvo práce vytisklo příručku, kde jsme se snažili nebo kde jsme se snažili uvést základní body, co ten uchazeč by měl splňovat při pravidelných schůzkách nebo když se jde zaevidovat na úřad práce, jaké jsou jeho povinnosti, aby nebyl sankčně vyřazen z úřadu práce, jaké jsou jeho práva, oznamovací povinnosti, když se nemůže zúčastnit pravidelné schůzky a jde třeba na výběrové řízení nebo má zdravotní problémy, takže to je v krátkosti uvedeno. Příručku vydáváme, ale všechny tyto informace ten uchazeč získává pravidelně od našich poradců a specialistů, kteří jsou na boxech a kteří se uchazečům věnují tak, aby byli spokojeni a měli pocit z toho, že ten úřad práce vykonává tu servisní práci."