Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nad hroby československých obětí Sedmidenní války o Těšínsko je opět socha s orlicí

Orlová |

Každoroční pieta za padlé v československo-polském sporu o Těšínsko v roce 1919 byla letos doplněna o slavnostní odhalení sochy s orlicí. Ta zdobila památník na hřbitově v Orlové už původně, ale byla zničena při polské anexi československého území v roce 1938.

Po více než sto letech od vojenského konfliktu, který určil hranice mezi tehdejším Československem a Polskem, se obě strany snaží na události pohlížet bez rozjitřených emocí. Nad památníkem obětem někdejšího územního sporu nově ční sousoší s orlicí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Úsilím Československé obce legionářské, našeho Muzea Těšínska, ale i města Orlové a také především ministerstva obrany se podařilo uvést jej do původní krásné podoby. Myslím si, že všechno, co je třeba sdělit, je na tom podniku napsáno: Pamatuj, rozdělení Těšínska 1920. Jsem rád, že se podařilo pomník, který připomíná československé oběti sporu o Těšínsko z let 1918 až 20 let, uvést do původního krásného stavu. On byl slavnostně odhalen v roce 1928, v roce 1938 po polské anexi Těšínska byl poničen a pak byl dlouhá léta zapomínán, až se na něj téměř zapomnělo. Ono nakonec výsledkem toho sporu nebyl ten samotný válečný akt z ledna 1919, ta známá Sedmidenní válka, ani následné plebiscitní období. Plebiscit se nikdy nepodařilo uspořádat, lidové hlasování se neuskutečnilo. Rozhodla arbitrážně Pařížská mírová konference, která určila dodnes platné české hranice, tehdy československé hranice s Polskem 28. července 1920.”

Protože se původní socha nedochovala, museli novou autoři vytvořit jen podle dobových fotografií.

Martin Chmelař, sochař: “Dokumentace, která byla součástí výběrového řízení, tak už od začátku bylo jasné, že se budeme zaobírat zhruba pěti šesti historickými fotografiemi, ze kterých jsem vlastně vycházel. Takže prvopočátek byl nastudování si fotek, vyzjistit nebo si uvědomit dané proporce postav a vůbec samotnou tu velikost. A na základě toho jsem zhotovil sádrový model, který byl v třetinové velikosti a ten třetinový sádrový model se převedl na základě pantografu, což je stará reprodukční sochařská technika, tak díky tomuto pantografu jsme převedli sádrový model do této podoby, která je za námi.”

Po opravě památníku v Orlové teď česká strana řeší možnost zvelebení pamětního místa ve Stonavě, kde leží polské oběti konfliktu.

Nahlásit chybu


K tématu

V lázeňském parku v Čeladné sedí Eva s předtuchou osudu

28. dubna 2024 15:30 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

360 kilová bronzová plastika s názvem Eva je jedním z největších figurálních děl předního českého sochaře Davida Moješčíka. Instalována byla v lázeňském parku před Léčebným domem Dr. Storch v Rehabilitačním centru Čeladná.

Orlová odhalila zrekonstruovaný památník padlým za Těšínsko

26. ledna 2024 17:21 | Orlová | Jiří Cileček

U zrekonstruovaného památníku padlým za Těšínsko na hřbitově v Orlové-Městě se s úctou vzpomínalo na civilní i vojenské oběti československo-polského sporu o Těšínsko, který koncem ledna roku 1919 vyústil ve vojenské střetnutí nazývané Sedmidenní válkou. U příležitosti 105. výročí ukončení válečného sporu proběhlo slavnostní odhalení památníku.

Radnice v Havířově hledá autora neznámé sochy

19. ledna 2024 11:09 | Havířov | Bára Kelnerová

Radnice v Havířově pátrá po informacích, které by odhalily, komu patří socha chlapce s akordeonem, která se nachází uprostřed ostrůvku malého rybníku v Prostřední Suché. O pomoc žádá i veřejnost.


Americký developer představil projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.


Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

Včera 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

Stonavští myslivci oslavili svatého Huberta v novém duchu

Včera 13:03 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Víkend ve Stonavě se nesl ve znamení myslivecké tradice a oslavy patrona lovců a ochránců přírody, svatého Huberta. Letošní slavnosti proběhly v komornější atmosféře, než bylo v minulosti zvykem, ale o to více zdůraznily smysl a hodnoty myslivecké činnosti.

Stonava remizovala s lídrem tabulky, rozhodly trefy z první půle

Včera 13:02 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Muži SK Stonava mají za sebou poslední zápas podzimní části sezónu. V něm hostili lídra tabulky Český Těšín. Zápas se odehrál na umělé trávě v Horní Suché.

Piotr i Wiktor w finale konkursu recytacji

W eliminacjach konkursu recytacji, które odbyły się w budynku polskiej szkoły w Czeskim Cieszynie, o uczestnictwo w finale powalczyło również pięcioro recytatorów ze Stonawy. Organizatorem tych konkursów jest Polska Szkoła Podstawowa im. Jana Kubisza w Gnojniku.

Nad hroby československých obětí Sedmidenní války o Těšínsko je opět socha s orlicí
Vydáno 28. ledna 2024 12:02, Orlová, Libor Běčák
Každoroční pieta za padlé v československo-polském sporu o Těšínsko v roce 1919 byla letos doplněna o slavnostní odhalení sochy s orlicí. Ta zdobila památník na hřbitově v Orlové už původně, ale byla zničena při polské anexi československého území v roce 1938.

Po více než sto letech od vojenského konfliktu, který určil hranice mezi tehdejším Československem a Polskem, se obě strany snaží na události pohlížet bez rozjitřených emocí. Nad památníkem obětem někdejšího územního sporu nově ční sousoší s orlicí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Úsilím Československé obce legionářské, našeho Muzea Těšínska, ale i města Orlové a také především ministerstva obrany se podařilo uvést jej do původní krásné podoby. Myslím si, že všechno, co je třeba sdělit, je na tom podniku napsáno: Pamatuj, rozdělení Těšínska 1920. Jsem rád, že se podařilo pomník, který připomíná československé oběti sporu o Těšínsko z let 1918 až 20 let, uvést do původního krásného stavu. On byl slavnostně odhalen v roce 1928, v roce 1938 po polské anexi Těšínska byl poničen a pak byl dlouhá léta zapomínán, až se na něj téměř zapomnělo. Ono nakonec výsledkem toho sporu nebyl ten samotný válečný akt z ledna 1919, ta známá Sedmidenní válka, ani následné plebiscitní období. Plebiscit se nikdy nepodařilo uspořádat, lidové hlasování se neuskutečnilo. Rozhodla arbitrážně Pařížská mírová konference, která určila dodnes platné české hranice, tehdy československé hranice s Polskem 28. července 1920.”

Protože se původní socha nedochovala, museli novou autoři vytvořit jen podle dobových fotografií.

Martin Chmelař, sochař: “Dokumentace, která byla součástí výběrového řízení, tak už od začátku bylo jasné, že se budeme zaobírat zhruba pěti šesti historickými fotografiemi, ze kterých jsem vlastně vycházel. Takže prvopočátek byl nastudování si fotek, vyzjistit nebo si uvědomit dané proporce postav a vůbec samotnou tu velikost. A na základě toho jsem zhotovil sádrový model, který byl v třetinové velikosti a ten třetinový sádrový model se převedl na základě pantografu, což je stará reprodukční sochařská technika, tak díky tomuto pantografu jsme převedli sádrový model do této podoby, která je za námi.”

Po opravě památníku v Orlové teď česká strana řeší možnost zvelebení pamětního místa ve Stonavě, kde leží polské oběti konfliktu.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/orlova/11000041249/nad-hroby-ceskoslovenskych-obeti-sedmidenni-valky-o-tesinsko-je-opet-socha-s-orlici