Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA ZVEDÁ KAPACITY PRO UBYTOVÁNÍ SENIORŮ, NOVÉ POKOJE MÁ V DOMOVĚ OASA
  • KLIMKOVICE ZAHAJUJÍ REKONSTRUKCI DOMOVA PRO SENIORY ZA 23 MILIONŮ KORUN
  • F-M SE DOHODL S KRAJEM NA FINANCOVÁNÍ OPRAVY BAZÉNU NA SŠ DŘEVOZPRACUJÍCÍ
  • KARVINÁ ZÍSKALA ČESTNÉ UZNÁNÍ V SOUTĚŽI LÁZEŇSKÁ INSPIRACE 2025
  • KŘIŽOVATKA MEZI KOPŘIVNICÍ A ŠTRAMBERKEM SE UPRAVUJE, KVŮLI BEZPEČNOSTI
  • FALEŠNÍ BANKÉŘI VYLÁKALI Z LIDÍ NA OSTRAVSKU 15 MILIONŮ, POLICIE ŘEŠÍ 40 PŘÍPADŮ
  • FESTIVAL BEATS FOR LOVE ODTAJNIL VELKOU HVĚZDU, PŘIJEDE ŠVÉDSKÝ DJ AXWELL
  • STÁT STÁLE ŘEŠÍ, ZDA BUDE KVŮLI STAVBĚ PŘEHRADY NOVÉ HEŘMINOVY VYVLASTŇOVAT
  • NEMOCNOST V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI KLESLA POD EPIDEMII (1 482 NA 100 TISÍC LIDÍ)
  • FESTIVAL OSTRAVSKÉ DNY CHYSTÁ SVĚTOVÉ PREMIÉRY I KONCERT NA ČERPACÍ STANICI
  • OPAVA ODHALÍ PLÁNY NA REKONSTRUKCI IKONICKÉHO OBCHODNÍHO DOMU BREDA
  • V BOHUMÍNĚ PŘIBUDOU STROMY TÉMĚŘ ZA PŮL MILIONU KORUN
  • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V OSTRAVĚ NABÍDNOU OSM INSCENACÍ
  • VÍTKOVICE STEEL DODAJÍ PŘES 1000 ŠTĚTOVNIC NA VYBUDOVÁNÍ BARIÉRY V HUSTOPEČÍCH
  • V KLUBU HC VÍTKOVICE SKONČILO DEVĚT HOKEJISTŮ VČETNĚ KOŠŤÁLKA ČI BUKARTSE

Podle meteorologů letošní počasí na Lysé hoře zatím nevybočuje z průměru

Celý MS kraj |

Když před několika dny meteorologové vydali varování před silným větrem, vypravili jsme se na Lysou horu. Na tamní meteorologické stanici jsme zastihli Milana Čermáka. Ten nás ujistil, že vítr o rychlosti 100 km/h není na nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd ničím výjimečným.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Rekordní náraz větru z května 1968 dosahoval téměř 160 km/h.

      Milan Čermák, meteorolog ČHMÚ: “Průměrná rychlost větru byla 20 m/s, zatím. V nárazech to bylo maximálně 28 m/s. Maximálně náraz větru byl tady naměřen na Lysé hoře 6. května 1968 a bylo to 44 m/s.”

      Silný vítr rozhodně neodradil od výšlapu řadu turistů. Nechyběli cyklisté ani matky s dětmi.

      Anketa: “Šlo se perfektně. Vítr fouká až nahoře, dole to bylo dobré. Mezi stromy nefoukalo, takže paráda. A tady nahoře jsme se schovali v chatě.”

      Anketa: “Úplně v pohodě. My jsme zvykli, my takhle chodíme celoročně, takže nám to nevadí. Jsme opatrní.”

      Anketa: “Já tady chodím každý den, takže mi to tak nepřijde.”

      Anketa: “My jsme na to zvyklí. Fouká až tady nahoře. Jsme ze středního Slovenska a sem jezdíme celkem často, Pustevny, na Bílé jsme byli před týdnem a teď jsme si dali Lysou horu.”

      Zatímco přímo na Lysé hoře vítr škody nepáchal, v údolí jezdili hasiči od jednoho zásahu k druhému. Nejčastěji byly jednotky volány k zásahům u vyvrácených nebo zlomených stromů. Například v Raškovicích ale hasiči zajišťovali utrženou střechu na místní prodejně.

      V obci Krásná na Frýdecko-Místecku poryv větru vyvrátil statný strom, který spadl na silnici a jen těsně minul elektrické vedení.

      Anketa: “Veliká rána a úplně oblak nějakého prachu, ale odkud se to vzalo, nevím.”

      Ale vraťme se ještě na Lysou horu do tamní meteorologické stanice. Jak uvádějí historické prameny, s pozorováním počasí se tam začalo v roce 1897. Současná stanice byla vystavěna v roce 1954.

      Milan Čermák, meteorolog ČHMÚ: “Data z meteorologické stanice se používají k tvorbě předpovědi počasí. Tady na stanici pracují zaměstnanci ČHMÚ. střídáme. Na Lysé hoře sloužíme čtyři, kteří se tady střídáme. Získáváme veškerá data, která která jsou měřitelná pomocí elektronických čidel. Která nejsou měřitelná, tak pomocí vizuálního pozorování. Měříme tady teplotu vzduchu, vlhkost vzduchu, tlak vzduchu, směr a rychlost větru, délku slunečního svitu, množství srážek, v zimě výšku sněhové pokrývky, vodní hodnotu sněhové pokrývky, teplotu půdy a to všechno doplňujeme ještě o to vizuální pozorování. Dohlednost samozřejmě, množství oblačnosti, výška oblačnosti, druhy oblačnosti, které jsou jak nad námi na stanici, tak pod námi, protože se hodně dní v roce nacházíme i nad vlastní oblačnosti díky výšce Lysé hory. Sestavujeme v podstatě každou hodinu takovou souhrnnou zprávu počasí, kterou v každou celou hodinu posíláme přímo do Prahy, do centra do Komořan.”

      Jak meteorolog Milan Čermák uvedl, nejvíce práce mají na stanici během bouřek. Blesky šlehají nejen do sousedního vysílače, ale také všude kolem a meteorologové musí zajistit nepřetržitý chod všech zařízení. Naopak v zimě řeší, jak se na své pracoviště vůbec dostat.

      Milan Čermák, meteorolog ČHMÚ: “Díky tomu, že cesta vlastně se neudržuje na Lysou horu, když napadne sněhová pokrývka, takže se tam nahoru pěšky a když napadne hodně sněhu souvislé závěje, tak ta cesta na tu na tu Lysou horu. Je to hodně zajímavé. Máme i sněžnice, v nouzi to můžeme použít. Běžně ta cesta nahoru trvá zhruba hodinu a půl, ale stává se, že klidně i dvě tři hodiny se člověk trápí, než v tom sněhu vyleze nahoru.”



      Nahlásit chybu


      K tématu

      Sníh zaměstnal i hasiče v Moravskoslezském kraji

      21. dubna 2024 8:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      21. duben 2024 a na některých místech Moravskoslezského kraje se do rána objevil nový sníh. Ten je mokrý a těžký a proto se pod ním lámou stromy. Hasiči tak vyjížděli k jejich odstraňování, především ze silnic.

      Turistka se zranila na zledovatělé stezce pod Lysou horou u Ivančeny

      25. listopadu 2024 8:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Těžký úraz ruky si pravděpodobně při sestupu z Lysé hory přivodila turistka, která v neděli odpoledne uklouzla na zledovatělém povrchu beskydské horské stezky poblíž Ivančeny nad Malenovicemi.

      Letečtí a horští záchranáři spolupracovali v Beskydech u zraněných turistů

      31. prosince 2024 19:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Ke dvěma zraněným turistům spěchali na Silvestra záchranáři do Beskyd. Žena se zranila při výšlapu na Kozubovou, muž spadl v Krásné. V obou případech spolupracovali letečtí a horští záchranáři.


      Pětiletá Linduška kolabovala otci v autě. Policisté pomohli s doprovodem do nemocnice

      Dnes 11:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Díky rychlé reakci ostravských policistů se dostala pětiletá dívka s náhlými zdravotními obtížemi včas do péče záchranářů. Otec dítěte požádal hlídku o pomoc na frekventované křižovatce. Policisté nezaváhali ani vteřinu, doprovodili je až ke zdravotníkům a malou Lindušku tak pomohli zachránit.

      Ve Frýdku-Místku začala příprava území na stavbu volnočasového areálu

      Frýdek-Místek připravuje výstavbu nového rozsáhlého volnočasového areálu. Budoucí moderní prostor pro rekreaci i sport bude určen všem generacím. Nabídne například horolezeckou stěnu i velkou dřevěnou loď pro děti. Otevřít by se měl příští rok.

      Havířov se zapojil do Světového dne porozumění autismu

      Diagnózu, že má dítě poruchu autistického spektra, si vyslechne stále více rodičů. Následné poradenství a pomoc je pro ně nesmírně důležitá. I proto se Havířov opět připojil ke Světovému dni porozumění autismu.

      Školní “uho” vyměnili studénečtí žáci za šípkovou omáčku

      Kuchyně v Základní škole Butovická se na jeden den ujal profesionální šéfkuchař. Školní kuchařky připravily oběd pro žáky pod jeho vedením. Děti měly možnost ochutnat šípkovou omáčku nebo řecké jídlo z těstovin.

      Příběh dvouleté Madlenky oslovil tisíce nových dárců kostní dřeně, zapsat se přišli i v Ostravě

      Příběh nemocné Madlenky zvedl zájem o dárcovství kostní dřeně. Jen na konci března se do registru dárců přihlásilo více lidí než za poslední dva roky dohromady. Náborová akce institutu IKEM se uskutečnila první dubnovou středu taky v Ostravě.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      V Opavě roste kapacita pro ubytování seniorů. Nové pokoje vznikly v Domově OASA

      Včera 17:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Domov pro seniory Oasa v Opavě slavnostně otevřel nové prostory. Počet pokojů pro seniory se tak zvýšil z 57 na 91. Určeny jsou lidem ve věku 65 let a více primárně z okresu Opava.

      Interaktivní a didaktická výstava Zábaviště pro sviště je propojením zábavy a učení

      V Galerii města Karviné probíhá unikátní výstava pro děti, která propojuje umělecké, interaktivní a didaktické prvky. Její autorkou je ilustrátorka Vendula Hegerová, která je známá například svými obrázky pro dětské časopisy nebo odborné logopedické knihy.

      Zlatokopové v Jeseníkách zahájili svou letošní sezónu a prověřili své síly i znalosti

      Již pojedenadvacáté se ve Zlatých Horách v Jeseníkách sešly týmy prospektorů a zlatokopů, aby zahájily svou další zlatokopeckou sezónu. Archeologické nálezy dokládají těžbu zlata v této oblasti již 1500 let před naším letopočtem. Dodnes se tady zbytky zlata nacházejí a na dlouhou tradici navazují i dnešní zlatokopové.

      Narodila se doma před osmi lety. Teď se potkala se záchranáři, kteří jí pomohli na svět

      Včera 15:07 | Orlová | Jiří Cileček

      Na výjezdové základně záchranářů v Orlové se odehrálo dojemné setkání. Malá Radka se tam v den svých narozenin potkala s posádkou, která jí pomohla na svět. Před osmi lety se totiž narodila neplánovaně doma.

      Frýdecká nemocnice bude mít brzy dva CT přístroje

      Nemocnice ve Frýdku-Místku investuje do své modernizace. Po rekonstrukci Jednotky intenzivní péče se nyní buduje nový centrální urgentní příjem, který bude disponovat novým CT přístrojem.

      V Hukvaldech začala obnova zámečku, nabídne interaktivní expozice o přírodě

      Nákladem 110 milionů korun bude opraven arcibiskupský zámeček v Hukvaldech. Za dva roky by měla památka sloužit veřejnosti jako moderní centrum s interaktivními expozicemi věnovanými přírodě.

      Falešný bankéř připravil ženu za hodinu o 3 miliony. Pozor na důmyslné finty podvodníků

      Včera 13:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Jen oči pro pláč bohužel zůstávají lidem, kteří naletí falešným bankéřům. Ti dokáží doslova během chvíle připravit lidi o statisíce i miliony korun. A podvedených bohužel stále přibývá. Letos už kriminalisté v Moravskoslezském kraji řeší na 40 případů se škodou téměř 15 milionů korun. Policie varuje: nikdy nesdělujte své údaje po telefonu a ověřujte si informace přímo u své banky.

      Zámek v Jindřichově na Bruntálsku se po letech dočká rekonstrukce. Vylidněný je od roku 2009

      Zámek v Jindřichově po letech projde rekonstrukcí. Vylidněný je od roku 2009, co se odsud odstěhoval Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež. O rok později ho obec získala do majetku od Moravskoslezského kraje a začala připravovat jeho rekonstrukci.

      Podle meteorologů letošní počasí na Lysé hoře zatím nevybočuje z průměru
      Vydáno 13. října 2021 19:59, Celý MS kraj, Libor Běčák
      Když před několika dny meteorologové vydali varování před silným větrem, vypravili jsme se na Lysou horu. Na tamní meteorologické stanici jsme zastihli Milana Čermáka. Ten nás ujistil, že vítr o rychlosti 100 km/h není na nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd ničím výjimečným.

      Rekordní náraz větru z května 1968 dosahoval téměř 160 km/h.

      Milan Čermák, meteorolog ČHMÚ: “Průměrná rychlost větru byla 20 m/s, zatím. V nárazech to bylo maximálně 28 m/s. Maximálně náraz větru byl tady naměřen na Lysé hoře 6. května 1968 a bylo to 44 m/s.”

      Silný vítr rozhodně neodradil od výšlapu řadu turistů. Nechyběli cyklisté ani matky s dětmi.

      Anketa: “Šlo se perfektně. Vítr fouká až nahoře, dole to bylo dobré. Mezi stromy nefoukalo, takže paráda. A tady nahoře jsme se schovali v chatě.”

      Anketa: “Úplně v pohodě. My jsme zvykli, my takhle chodíme celoročně, takže nám to nevadí. Jsme opatrní.”

      Anketa: “Já tady chodím každý den, takže mi to tak nepřijde.”

      Anketa: “My jsme na to zvyklí. Fouká až tady nahoře. Jsme ze středního Slovenska a sem jezdíme celkem často, Pustevny, na Bílé jsme byli před týdnem a teď jsme si dali Lysou horu.”

      Zatímco přímo na Lysé hoře vítr škody nepáchal, v údolí jezdili hasiči od jednoho zásahu k druhému. Nejčastěji byly jednotky volány k zásahům u vyvrácených nebo zlomených stromů. Například v Raškovicích ale hasiči zajišťovali utrženou střechu na místní prodejně.

      V obci Krásná na Frýdecko-Místecku poryv větru vyvrátil statný strom, který spadl na silnici a jen těsně minul elektrické vedení.

      Anketa: “Veliká rána a úplně oblak nějakého prachu, ale odkud se to vzalo, nevím.”

      Ale vraťme se ještě na Lysou horu do tamní meteorologické stanice. Jak uvádějí historické prameny, s pozorováním počasí se tam začalo v roce 1897. Současná stanice byla vystavěna v roce 1954.

      Milan Čermák, meteorolog ČHMÚ: “Data z meteorologické stanice se používají k tvorbě předpovědi počasí. Tady na stanici pracují zaměstnanci ČHMÚ. střídáme. Na Lysé hoře sloužíme čtyři, kteří se tady střídáme. Získáváme veškerá data, která která jsou měřitelná pomocí elektronických čidel. Která nejsou měřitelná, tak pomocí vizuálního pozorování. Měříme tady teplotu vzduchu, vlhkost vzduchu, tlak vzduchu, směr a rychlost větru, délku slunečního svitu, množství srážek, v zimě výšku sněhové pokrývky, vodní hodnotu sněhové pokrývky, teplotu půdy a to všechno doplňujeme ještě o to vizuální pozorování. Dohlednost samozřejmě, množství oblačnosti, výška oblačnosti, druhy oblačnosti, které jsou jak nad námi na stanici, tak pod námi, protože se hodně dní v roce nacházíme i nad vlastní oblačnosti díky výšce Lysé hory. Sestavujeme v podstatě každou hodinu takovou souhrnnou zprávu počasí, kterou v každou celou hodinu posíláme přímo do Prahy, do centra do Komořan.”

      Jak meteorolog Milan Čermák uvedl, nejvíce práce mají na stanici během bouřek. Blesky šlehají nejen do sousedního vysílače, ale také všude kolem a meteorologové musí zajistit nepřetržitý chod všech zařízení. Naopak v zimě řeší, jak se na své pracoviště vůbec dostat.

      Milan Čermák, meteorolog ČHMÚ: “Díky tomu, že cesta vlastně se neudržuje na Lysou horu, když napadne sněhová pokrývka, takže se tam nahoru pěšky a když napadne hodně sněhu souvislé závěje, tak ta cesta na tu na tu Lysou horu. Je to hodně zajímavé. Máme i sněžnice, v nouzi to můžeme použít. Běžně ta cesta nahoru trvá zhruba hodinu a půl, ale stává se, že klidně i dvě tři hodiny se člověk trápí, než v tom sněhu vyleze nahoru.”



      Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000027957/podle-meteorologu-letosni-pocasi-na-lyse-hore-zatim-nevybocuje-z-prumeru