Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horská chata Prašivá dostává nový kabát z modřínového šindele

Celý MS kraj |

Postupnou obnovou prochází chata na Prašivé už několik let. Z velké části se tak děje díky finančním příspěvkům od turistů a sponzorů a velký kus práce na chatě odvedli i dobrovolníci.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Už devátým rokem probíhá projekt obnovy chaty a součástí toho projektu obnovy chaty a jedním takovým mnohaletým naším velkým snem bylo tu chatu nově obložit. A tenhle ten sen se teďka postupně začíná plnit. Máme za sebou téměř hotovou první fázi, což je Válečkův sál a pokoj nad ním. Takže to znamená, že levé křídlo ze strany od kostela už máme hotové a jestli se všechno zadaří a všechno půjde podle plánu, tak ještě letos na podzim bychom se chtěli pokusit zahájit druhou fázi a to západní stranu, což je ta strana chaty od kostela. Samozřejmě všecko to je spojeno s financemi, s časem, samozřejmě taky s počasím, ale my jsme strašně rádi, že ne jenom veřejnost pomáhá, různí dárci a podobně, ale pomocnou ruku taky na tyhle fáze podal Moravskoslezský kraj, bez nějž bychom to pravděpodobně nezvládli nebo horko těžko možná. A tím pádem se v to aspoň může začít pokračovat a samozřejmě ono ne jenom, že tu chatu to zkrášlí, ale zateplení toho Válečkova sálu, to je obrovská pomoc hlavně pro maminky s dětmi, které sem chodí během týdne celou zimu a vědí, že tam mají dětský koutek, že tam je zázemí pro ty děti a takhle už tam prostě aspoň bude útulněji a tepleji. Bude to zase jeden krok velký krok v rámci toho celého projektu. Určitě i to zateplení nám pomůže. Máme tepelné čerpadlo, kterým vytápíme, ale samozřejmě tepelné čerpadlo nejede jen tak samo od sebe. Tam je potřeba k tomu elektrická energie, takže tím, že se zateplí celý sál, bude i nějaká úspora elektrické energie, ale samozřejmě co pro ty návštěvníky bude na první pohled znát, je ten esteticky pohled na tu chatu. Zatím si to lidi prostě strašně chválí, že to vypadá prostě perfektně a my jsme rádi, že jsme nakonec opravdu zvolili to nejkvalitnější, to nejpoctivější, co jde. Jak už říkal tesař Pavel Pacák, je to štípaný šindel alpského stylu z modřínu, ručně štípaný a nic lepšího už být nemůže."
Pavel Pacák, majitel tesařské firmy: “Provádíme rekonstrukci chaty Prašivá, kde a děláme nový dřevěný obklad chaty, protože ten starý už byl nevyhovující. Při tom jsme udělali i kontrolu dřevěných trámů, které se nacházejí pod tím. Jsme teďka v první etapě. Ty práce jsou v průběhu, nejsou ještě dokončené, ale provádí se obklad modřínovým šindelem. Je to spíš jako alpský styl toho toho šindele, ale je velice efektní, protože modřín je kvalitní materiál, který odolává povětrnostním vlivům a jeho životnost je minimálně 60 let. Modřín je velice prosmolený a tím pádem odolává vůči veškerým dřevokazným procesům podstatně déle než třeba smrk či jedle. Svislé stěny se obkládají tak, aby v každém místě byly minimálně dva šindele na sobě. To znamená, že to je i vodotěsné. Pod tím šindelem se nachází ještě taková mezera a ochranná fólie, přidávali jsme tam také izolaci, aby vlastně tady ten sál, který se nachází za těmi stěnami byl lépe izolovaný. Šindel se opravdu vyrábí ručně. On je štípaný, což prodlužuje jeho životnost a vlastně pánové, kteří to dělají, tak oni v zimě sedí a ten šindel si nařežou a pak ho ručně štípou. Takže celou zimu připravuji ten materiál tak, aby ho potom na jaro, na léto měli nachystaný a mohli pokládat. Ten modřín je český. Jediné, tak to dřevo musí být opravdu speciálně vybírané. Nesmí mít suky, musí růst rovně, aby se dobře štípalo. Ta práce je náročná, je to stoprocentně ruční práce, takže takhle asi je to zajímavý ten proces výroby toho šindele a je zajímavé, že ještě v dnešní době se to takto dělá.”
Nahlásit chybu


K tématu

Na beskydskou Prašivou se slétly čarodějnice, jedna shořela na hranici

Prostranství před Horskou chatou Prašivá v Beskydech po roce patřilo tradičnímu loučení se zimou a pálení čarodějnic. Těch opět přiletělo několik a jedna skončila v ohni.

Pozorování perseid přilákalo na Prašivou i Havířováky

13. srpna 2024 9:43 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Stovky lidí si udělaly o víkendu výlet na Prašivou, kde se konalo pravidelné společné pozorování perseid. Celé rodiny tam vyrazily také z Havířova.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.


Amatérskému spolku rybářů z Havířova uhynuly v rybníku Míčovec tuny ryb, mohlo jít o otravu

Několik tun ryb náhle uhynulo v rybníku Míčovec ve Stonavě na Karvinsku, o který už se deset let stará Amatérský spolek rybářů z Havířova. Předseda spolku věří, že úřady i policie zjistí, proč k takové havárii došlo.

Mladý řidič předjížděl rychlostí kolem 200 km/h, po čelním střetu tři mrtví

Dnes 8:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Středeční tragická nehoda na obchvatu Opavy má děsivou příčinu. Mladý řidič ročníku 2003 tam předjížděl v rychlosti kolem 200 km/h a čelně se srazil s protijedoucím autem. Řidič i jeho spolujezdec ročníku 2004 na místě zemřeli. O život přišla i řidička z protějšího vozu ročník 2005. Další dvě ženy skončily v nemocnici.

Povodní zničený stadion SFC Opava projde rekonstrukcí. Voda zničila trávník, zázemí klubu i tělocvičnu

Dnes 0:21 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Stadion opavského Slezského fotbalového klubu v Městských sadech projde rekonstrukcí. Loňská zářijová povodeň zničila nejen trávník, ale také zázemí klubu a budovu tělocvičny.

Hrabůvka hostila tradiční soutěž O čokoládovou vařečku

Včera 17:01 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

20 pokrmů z vepřové panenky přistálo na talíři porotě již 25. ročníku soutěže O čokoládovou vařečku. Připravili je žáci 7. - 9. tříd základních škol z Ostravy a organizace se jako každým rokem ujala Střední škola společného stravování.

Zdravotnická škola vybírala žáky pro praxi v Německu

Včera 16:55 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

SZŠ ve Frýdku-Místku vybírala ze svých žáků ty nejlepší pro zahraniční praxi. Výběr probíhal formou konkurzu na absolvování praxe konkrétně v Německu. Více v reportáži.

Dvoje sportoviště u základních škol v Ostravě-Jihu jsou otevřená veřejnosti i přes zimu

Ani mrazivé zimní dny nemusejí být překážkou pro aktivní volnočasové aktivity. Obyvatelé Jihu si mohou i v těchto chladných dnech užívat pohyb venku díky projektu Otevřená hřiště. Jedná se o sportoviště na zahradě ZŠ Krestova a ZŠ Provaznická.

Policie obvinila ředitele třinecké nemocnice i jeho náměstka, kraj Veverku odvolal

Včera 10:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ředitel Nemocnice Třinec Jiří Veverka, jeho náměstek pro ekonomiku a finance Kamil Mašík a další aktér zůstávají v policejním zadržení a všem bylo sděleno obvinění z hospodářské trestné činnosti, která souvisí přímo s chodem nemocnice.

V Orlové je nově k dispozici aplikace Portál Bezpečí

Městská policie Orlová zavádí inovativní Portál Bezpečí, který usnadní komunikaci s občany.

Hasiči v Bruntále zasahovali u požáru podkroví rodinného domu

Včera 16:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tři jednotky hasičů zasahovaly ve středu při požáru podkroví řadového rodinného domu v Bruntále, nikdo nebyl zraněn.

Inspirací pro nové logo a vizuál Beskydského divadla byl lustr ze zkumavek

Novojičínské Beskydské divadlo mění svou image a tedy vizuální styl. Představilo nové moderní logo. To ovšem vychází z prvku, který je uvnitř budovy více jak třicet let. Tím jsou lustry složené z obřích zkumavek.

Pondělní nehoda na Rudné mezi Ostravou a Havířovem má už druhou oběť

Dnes 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poté, co při pondělní nehodě na Rudné ulici na výjezdu z Ostravy na Havířov zahynul její pravděpodobný viník, zemřela v nemocnici také starší žena, která cestovala jako spolujezdkyně ve Škodě Karoq, do které narazila roztočená octavie po přejetí do protisměru.

Tři mladí lidé zemřeli po srážce tří aut na obchvatu Opavy

Dnes 9:04, vydáno včera 21:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Další velmi vážná dopravní nehoda s tragickými následky uzavřela ve středu večer část silnice I/11, tentokrát v Opavě. Na obchvatu města se srazila tři osobní auta. Tři lidé bohužel zemřeli. Další utrpěli zranění. Uzavírka na místě stále trvá.

Gymnázium Cihelní se prezentovalo na Dni otevřených dveří

Včera 16:48 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Gymnázium Cihelní ve Frýdku-Místku nabízí čtyřleté a osmileté všeobecné vzdělávání. O studenty nouzi nemá, přesto pravidelně pořádá Den otevřených dveří.

Na Prašivé se vyprávěl příběh dobrodružné plavby na packraftech kaňony v Utahu

Poutavý příběh s promítáním fotografií z dobrodružné cesty hlubokými americkými kaňony se vyprávěl ve Válečkově sále Horské chaty Prašivá. Vypravěčem byl cestovatel a provozovatel chaty Martin Stiller.

Pohřešovanou starší ženu našli u Chotěbuze bosou, dezorientovanou a podchlazenou

Včera 8:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pátrání po 82leté ženě, která se měla ztratit někde v katastru obce Chotěbuz na Karvinsku, skončilo včasným nalezením. Dezorientovaná žena však byla podchlazená a potřebovala zdravotnickou pomoc.

Horská chata Prašivá dostává nový kabát z modřínového šindele
Vydáno 13. září 2023 21:54, Celý MS kraj, Libor Běčák
Postupnou obnovou prochází chata na Prašivé už několik let. Z velké části se tak děje díky finančním příspěvkům od turistů a sponzorů a velký kus práce na chatě odvedli i dobrovolníci.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Už devátým rokem probíhá projekt obnovy chaty a součástí toho projektu obnovy chaty a jedním takovým mnohaletým naším velkým snem bylo tu chatu nově obložit. A tenhle ten sen se teďka postupně začíná plnit. Máme za sebou téměř hotovou první fázi, což je Válečkův sál a pokoj nad ním. Takže to znamená, že levé křídlo ze strany od kostela už máme hotové a jestli se všechno zadaří a všechno půjde podle plánu, tak ještě letos na podzim bychom se chtěli pokusit zahájit druhou fázi a to západní stranu, což je ta strana chaty od kostela. Samozřejmě všecko to je spojeno s financemi, s časem, samozřejmě taky s počasím, ale my jsme strašně rádi, že ne jenom veřejnost pomáhá, různí dárci a podobně, ale pomocnou ruku taky na tyhle fáze podal Moravskoslezský kraj, bez nějž bychom to pravděpodobně nezvládli nebo horko těžko možná. A tím pádem se v to aspoň může začít pokračovat a samozřejmě ono ne jenom, že tu chatu to zkrášlí, ale zateplení toho Válečkova sálu, to je obrovská pomoc hlavně pro maminky s dětmi, které sem chodí během týdne celou zimu a vědí, že tam mají dětský koutek, že tam je zázemí pro ty děti a takhle už tam prostě aspoň bude útulněji a tepleji. Bude to zase jeden krok velký krok v rámci toho celého projektu. Určitě i to zateplení nám pomůže. Máme tepelné čerpadlo, kterým vytápíme, ale samozřejmě tepelné čerpadlo nejede jen tak samo od sebe. Tam je potřeba k tomu elektrická energie, takže tím, že se zateplí celý sál, bude i nějaká úspora elektrické energie, ale samozřejmě co pro ty návštěvníky bude na první pohled znát, je ten esteticky pohled na tu chatu. Zatím si to lidi prostě strašně chválí, že to vypadá prostě perfektně a my jsme rádi, že jsme nakonec opravdu zvolili to nejkvalitnější, to nejpoctivější, co jde. Jak už říkal tesař Pavel Pacák, je to štípaný šindel alpského stylu z modřínu, ručně štípaný a nic lepšího už být nemůže."
Pavel Pacák, majitel tesařské firmy: “Provádíme rekonstrukci chaty Prašivá, kde a děláme nový dřevěný obklad chaty, protože ten starý už byl nevyhovující. Při tom jsme udělali i kontrolu dřevěných trámů, které se nacházejí pod tím. Jsme teďka v první etapě. Ty práce jsou v průběhu, nejsou ještě dokončené, ale provádí se obklad modřínovým šindelem. Je to spíš jako alpský styl toho toho šindele, ale je velice efektní, protože modřín je kvalitní materiál, který odolává povětrnostním vlivům a jeho životnost je minimálně 60 let. Modřín je velice prosmolený a tím pádem odolává vůči veškerým dřevokazným procesům podstatně déle než třeba smrk či jedle. Svislé stěny se obkládají tak, aby v každém místě byly minimálně dva šindele na sobě. To znamená, že to je i vodotěsné. Pod tím šindelem se nachází ještě taková mezera a ochranná fólie, přidávali jsme tam také izolaci, aby vlastně tady ten sál, který se nachází za těmi stěnami byl lépe izolovaný. Šindel se opravdu vyrábí ručně. On je štípaný, což prodlužuje jeho životnost a vlastně pánové, kteří to dělají, tak oni v zimě sedí a ten šindel si nařežou a pak ho ručně štípou. Takže celou zimu připravuji ten materiál tak, aby ho potom na jaro, na léto měli nachystaný a mohli pokládat. Ten modřín je český. Jediné, tak to dřevo musí být opravdu speciálně vybírané. Nesmí mít suky, musí růst rovně, aby se dobře štípalo. Ta práce je náročná, je to stoprocentně ruční práce, takže takhle asi je to zajímavý ten proces výroby toho šindele a je zajímavé, že ještě v dnešní době se to takto dělá.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000039109/horska-chata-prasiva-dostava-novy-kabat-z-modrinoveho-sindele