Velké šelmy na Beskydsku. Jejich počet byl hlavním tématem letošního, již čtyřicátého, mapování těchto volně žijících zvířat. Únorová akce se konala v blízkosti přehrady Šance.
František Jaskula, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „Můžeme to vzít od té největší, od medvěda, kdy tady máme občas nějakou zprávu, že je tady dočasně. Máme tady informace o rysech, kdy velmi dobrý zdroj informací jsou fotopasti, kdy díky jedinečnému zbarvení jsme schopni rozeznat každého jedince. Přibližný počet je kolem deseti dospělců u těch rysů.“
Každá změna v počtu šelem má výrazný dopad na celou populaci v oblasti. Největší úmrtnost zvířat je přes zimu, hlavně co se týče mláďat.
František Jaskula, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „U vlků je to úplně stejně, jak u těch rysů. Mláďata jsou nejcitlivější a můžeme se bavit o nějakých skupinách a vzhledem k velikosti teritorií těch zvířat, nemůžeme říct, že to jsou beskydští vlci, jsou to i vlci, kteří přecházejí i na Slovenskou stranu.“
Mapování šelem je klíčové pro zjištění jejich přirozených tras, a tedy zjištění možností, jak předcházet jejich úhynu, například při překračování rušných silnic. Velmi problémová je například silnice I/56.
Václav Tomášek, zástupce Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „Došlo tam už k nějakým nehodám?“ – „Tady na té komunikaci ano, opakovaně. Jednak minimálně dvakrát rys za posledních 15 let a co vím, tak jednou vlk, ale ten by snad měl přežít.“
František Jaskula, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „Zvířata mají trasy, které raději využívají než jiné, protože je tam navádí tvar terénu, jsou tam lesní porosty a nebo jsou tady poslední oblasti, kde mohou přecházet mezi horskými celky. My ty území potřebujeme zmapovat a potřebujeme dostat třeba do územních plánů, aby nedošlo k zastavění, aby tam nevyrostly ploty, aby při stavbě komunikací se tam neudělalo nějaké opatření, které tu průchodnost té krajiny nějak omezí.“
Jeden z nejvíce frekventovaných koridorů pro šelmy v této oblasti se nachází poblíž Šance. I proto zde byla nainstalována fotopast.
Jiří Labuda, terénní pracovník Hnutí Duha Šelmy: Skutečně tady, na této fotopasti byly zachyceny všechny 3 velké šelmy, z toho ta četnost nejvyšší byla u rysa ostrovida.
Ne všichni si ale u překročení Ostravice chtějí namočit tlapy.
Jiří Labuda, terénní pracovník Hnutí Duha Šelmy: Je vidět, že ten rys překonává tady tuhlenctu primárně pro lidi určenou pěší stavbu, aby nemusel překonávat samotnou říčku Ostravici. Ale u těch medvědů a vlků tohlencto spíše nevyužijou, protože mají z toho nějaký přirozený respekt nebo strach.
Vzhledem k nedostatku sněhu budou hlavním zdrojem informací o počtech šelem právě fotopasti. Těch jsou v jen Beskydech desítky. Kromě Beskyd se mapování šelem uskuteční také v CHKO Bílé Karpaty a CHKO Kysuce na Slovensku.